İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Post Nedir?

Instagram kuşkusuz ki, günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya uygulamasıdır. Her geçen gün eklenen özellik ve güncellemelerle, bugün sosyalleşmenin çok ötesinde bir amaca hizmet etmektedir. Geniş bir kullanıcı kitlesini içeriğini barındıran Instagram, gerek kişisel gerekse de kurumsal markalar tarafından dijital pazarlamanın merkezi haline gelmiştir. Tüm bunlar nasıl sağlanabiliyor? Elbette ki Instagram içerisinde paylaşılan postlar ile. Peki konunun kilit anahtarı olan Instagram post nedir?

Instagram post, kullanıcıların gönderi olarak paylaştıkları medya içeriklerine verilen addır. Başka bir deyişle Instagram ana sayfasında paylaşılan gönderilerdir. Instagram postları için diğer kullanıcılar beğeni yapabilir ya da yorum yaparak düşüncelerini paylaşabilirler. İletişim ve etkileşim havuzu yaratmanın en makul yolu da post paylaşmaktan geçmektedir.

Postun aldığı yorum ve beğeni sayısı, hesabın takipçilerin artması adına önem taşımaktadır. Bu nedenle postların dikkat çekici olması için özen göstermelisiniz. Postlar genelde video, hashtagler, metin, hikâye ve görsellerle desteklenir. Bu sayede hedef kitle tarafından takip odak noktası olmak imkanı yaratılabilmektedir.  

Peki amacınıza uygun Instagram postlarını nasıl yaratabilirsiniz? Bunun için öncelikli olarak, post türlerini bilmelisiniz.

Instagram Post Türleri

Instagram’da paylaşım esnasında kullanabileceğiniz birkaç Instagram post türü mevcut. Instagram kullanıcıları farklı post türlerini yaygın olarak kullanmaktadırlar. Bu postlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Video içeren postlar
 • Görsel içeren postlar
 • Ürün gönderileri
 • Çoklu gönderi
 • Reels videoları
 • Canlı yayınlar

Instagram’da kullanılan post türleri detaylı olarak şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Görsel içeren postlar: Bu post türünü Instagram profilinizde paylaşabilirsiniz. Ancak bu postlarda sadece metin, görsel ve hashtag kullanabilirsiniz.
 • Video içeren postlar: Görsel içermekte olan postlar gibi bu postlarda da sadece video, metin ve hashtag bulunmaktadır.
 • Çoklu gönderi: Profilinizde bir paylaşım yapacağınızda birden çok fotoğraf eklemenizi sağlamakta olan posttur.
 • Ürün gönderileri: Genelde e-ticaret yapan firmaların Insta Shop özelliğini aktif ettikten sonra kullandıkları gönderi türüdür. Markalar ürün gönderileriyle postlarına ürünlerini ve e-ticaret sitelerinin adreslerini etiketleyebilirler. Ve takipçilerini o yöne yönlendirmektedirler.
 • Hikâye: Instagram’ın hikâye kısmında paylaşım yapılan isimdir. Bu postlar 24 saat Instagram hesabınızda görüntülenecektir. Ardından hikâye arşivinize kaydolur.
 • Canlı yayın: Instagram’ın hikâye özelliğinde kullanılmaktadır. Anlık olarak Instagram üstünden yapılmaktadır. Bu canlı yayınları kaydetmek ve profilinizde paylaşmak imkânı bulunmaktadır.
 • Instagram TV: Uzun video paylaşımı için kullanılan bir gönderi türüdür. Burada bir dakikadan bir saate kadar video paylaşabilirsiniz.

Instagram Repost Nasıl Yapılır yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

instagram post türleri

Instagram Post Nasıl Beğenilir?

Instagram gönderilerinin altına yorum bırakmak ve beğeni yapmak kolaydır. Paylaşılan post takipçilerin sayfasında da görünmektedir. Instagram post beğeni işlemi için yapılması gerekenler:

 • Önce kendinize bir Instagram hesabı açmalısınız. Uygulamayı indirmek için “Google Play” uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra Instagram hesabına girmek için bir şifre kullanmalısınız. Böylece uygulamaya gireceksiniz.
 • Beğeni yapacağınız postu inceleyiniz. Ve sonra üstüne iki defa tıklayınız. Postun altında bulunan kalp simgesine tıklayarak beğeni de yapabilirsiniz.
 • Postun altına yorum yazmak için postun altında bulunan balon simgesini kullanabilirsiniz. Balonu tıklayın ve isterseniz simge isterseniz de yazı bırakabilirsiniz.

Bu aşamaları sırasıyla yaptığınızda takip ettiğiniz kişinin postunu beğenebilirsiniz. Ayrıca kendi postlarınızın beğeni sayısını arttırmak için Instagram Takipçi Satın Al hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

instagram post nasıl beğenilir

Instagram Post Nasıl Paylaşılır?

Size ait olan hesaptan gönderileri paylaşmak için bazı adımları izlemelisiniz:

 • Önce uygulamaya giriş yapmalısınız.
 • Uygulamanın orta ve alt kısmında “Ekle” ibaresi bulunmaktadır.
 • Buna tıklamalısınız ve galeriden paylaşacağınız fotoğrafları seçebilirsiniz.
 • Eğer yeni fotoğraf çekmek isterseniz kameradan fotoğraf çek, kısmını bulunuz ve tıklayınız. Ardından fotoğraf üzerine ekleme de yapabilirsiniz.
 • Ton, ışık ve efekt ayarı gibi filtrelerle fotoğrafı daha estetik ve cazip bir hale getirebilirsiniz. İleri yazan ifadeye tıklayınız.
 • İsteğe bağlı konum bırakabilirsiniz.
 • İstediğiniz kişileri işaretleyiniz. 
 • Son olarak, paylaş tuşuna basmalısınız. Biraz beklediğinizde postu paylaşmış olacaksınız. Postunuz seçtiğiniz kişiler tarafından görülmektedir. İzin vermediğiniz kişiler paylaştıklarınızı göremezler.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Instagram Canlı Yayın İzleme Nasıl Yapılır?

instagram post nasıl paylaşılır

Instagram uygulaması hakkında daha fazla bilgiye Instagram Destek yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır silinmez. Hikayenizde video paylaştığınızda 24 saat sonra silinir.

Instagram’da gizlilik ayarı bulunmaktadır. Bu ayarla istediğiniz kişiler postunuzu görür istemedikleriniz de görmez.

İlgi çekecek paylaşımlar yapmalısınız. Beğeni ve yorum yaparak çevrenizi genişletmelisiniz.

Instagram’da kaliteli içerik oluşturabilmeniz için bilmeniz gereken bütün detaylara “Instagram’da Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır?” konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram postları için diğer kullanıcılar beğeni yapabilir ya da yorum yaparak düşüncelerini paylaşabilirler. İletişim ve etkileşim havuzu yaratmanın en makul yolu da, post paylaşmaktan geçmektedir.

Çağatay Özgün

Yazılar: 31

Ben Çağatay Özgün, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 2 buçuk yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve pazarlama uzmanlık alanım. Dijital ortamda birçok konuda kaliteli ... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Post Nedir? Hakkında 4 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 44 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. csxaycaa
  csxaycaa

  Hesabın şifresi ve epostası yok giremiyorum

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , maalesef hesabınızın bu bilgileri olmadan hesabınıza erişemezsiniz.

 2. Melih ŞINGIR
  Melih ŞINGIR

  İyi günler. Eskişehir Odunpazarı ilçesi Sosyal Yardımlaşma Vakfımızın kurum İnstagram hesabı takip etmemize rağmen sürekli takipçi göndermektedir. Takibi bıraktığımızda da tekrar tekrar aynı hesapları takip ettiğimiz gözükmektedir. Bu durumun çözülmesini talep etmekteyiz.

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba Melih bey, Instagram hesabınız ele geçirilmiş olabilir. Lütfen şifre, e-posta gibi bilgileri sıfılayınız. 3.parti uygulamalara Instagram için erişim izni vermediğinizden emin olunuz.