Instagram Q&A Çıkartmaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Q&A Çıkartmaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram bir haftadır güncellemelerini yoğunlaştırmış durumda. En son hafta başında yeni güncellemesini yayınlayan uygulama, bir süredir konuşulan odaklama özelliğini kullanıma almıştı. Kullanıcıların odaklama moduyla beraber çok daha etkili selfie çekimleri yapabileceği ve yeni filtre modlarını kullanabileceğini de belirtmiştik. Bu özelliğin herkese tarafından kullanılabilir olmasının yanı sıra, Instagram’ın bir dizi güncelleme üzerinde daha çalıştığı ortaya çıktı. Son olarak Instagram 40 sürümü yayınlandı ve bu sürümün ardından beta testlerinde Instagram Q&A Çıkartmaları özelliği görüldü. Peki, nedir bu Instagram Q&A Çıkartmaları? Ne zaman kullanıma girecek?

Öncelikle Q ve A harflerinin ne anlama geldiğini açıklayarak anlatıma başlayalım ve daha sonra bu çıkartmaların hangi sürümle beraber geldiği ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgiler aktaralım. Q harfi Question ve A harfi Answer anlamına gelen İngilizce kelimelerdir. Türkçe karşılığı ise Question=Soru, Answer ise cevap anlamına gelmektedir. Instagram 40 sürümü ile getirilen bu güncelleme hikayeler kısmına tanımlanarak kullanıcıların dikkatini çekmiştir. Story kısmına güncelleme tanımlanır tanımlanmaz yoğun ilgi gören bu özellik ile kullanıcılar bir soru sorarak diğer kullanıcıların yanıtlamasını sağlayabiliyor veya kendine soru sorulmasını da aynı özelliği kullanarak talep edebiliyor. Birçok kullanıcının etkileşimini arttıran ve hikayeler kısmını aktif olarak kullanmasını sağlayan bu özellik son dönemlerin en popüler özellikleri arasında yerini almıştır.

Instagram 40 Sürümüyle Neler Geldi?

İlk olarak yeni güncelleme olan Instagram 40 sürümünden söz edelim. Bu sürüm, çok önemli değişiklikler getirmedi. Genel olarak odaklama modunun hatları giderildi ve son dönemde yaşanan sorunlar, yeni güncellemelerin bazı cihazlara gelmemesi gibi sıkıntılar ortadan kaldırıldı.

Genel olarak düzenlemelerin yapıldığı bir güncelleme gördük. Güncellemenin büyük yenilik sunmadığını görüyoruz. Fakat bu sürüm sonrasında beta test bölümüne yeni özellikler eklendi ki bu özelliklerden birisi de Instagram Q&A Çıkartmaları olacak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Uygulama Kaldırma

Instagram Q&A Çıkartmaları

Instagram Q&A Çıkartmaları Nedir?

Yine hikayeler bölümü için yayınlanacağı belirtilen güncellemenin, hikayeler paylaşımlarına ekleyebilmenizi sağladığını belirtelim. Instagram Q&A Çıkartmaları sayesinde takipçilerinize istediğiniz soruları sorabileceksiniz. Instagram Q&A Çıkartmaları için bir paylaşım oluşturduğunuzda, çıkarma içerisine istediğiniz herhangi bir soruyu yazabileceksiniz.

Instagram Q&A Çıkartmaları

Sorunuzu oluşturduktan sonra metin kutusunun arka planını ve yazı renklerini düzenleyebileceksiniz. Böylelikle paylaşımınız içerisinde sırıtmayan bir tasarım uyumu elde edilecek. Soru sınırı ise bulunmayacak. Yani kullanıcılar istedikleri herhangi bir soruyu yöneltebilecekler. Şimdiden ilgi odağı olan yeni özelliğin en önemli yanı ise kullanıcıların verdiği cevapların gizli tutulması olacak.

Bunu sadece soruyu oluşturan kullanıcı görebilecek. En azından şimdilik gelen bilgiler bu şekilde. Bu bilgilerin dışında Instagram Q&A Çıkartmaları güncellemesinin ne zaman geleceği ise kesin değil. Beta testlerinin başarılı olduğunu görecek olursak, güncellemenin bir sonraki sürümde yayınlanmasını bekliyoruz.

Instagram Q&A Çıkartmaları

Şimdilik IOS cihazları için konuşulan yeni özelliğin, Android cihazlara da gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor. Bunlar için bir süre daha açıklamaları takip etmek gerekecek. Güncelleme yayınlandıktan sonra özelliğin tam olarak nasıl kullanılacağını gösteren rehberleri sitemizde bulabilirsiniz.

Instagram Q&A çıkartmaları nedir?

Instagram’da takipçilerinizin hikayeler aracılığı ile sizlere sorular sorma ve cevap verebilmenizi sağlayan hikaye eklentisidir.

Instagram Q&A nasıl kullanılır?

Q&A çıkartmaları hikayeler ile birlikte kullanılmaktadır, hikaye paylaşımı ekranında gülenyüz emojisine tıklayarak Q&A çıkartmalarını görebilir ve hikayenize ekleyebilirsiniz.

Instagram hikaye güncellemesi Snapchat kullanımını etkiledi mi?

Instagram Snapchat’ten aldığı hikaye özelliği ile Snapchat uygulamasının kullanımını büyük ölçüde etkilemiştir. Çoğu ülkede kullanımı bitme noktasına gelmiştir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir