Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Farklı içerik formatlarına sahip olan Instagram, son zamanlarda hızla popüler hale gelen TikTok’un hızlı keşfetme sayfasını da içerik formatlarına dahil etti. Kullanıcılar tarafından sevilen özellikleri tek tek bünyesine dahil etmeye devam eden Instagram, Reels özelliği ile TikTok’un tahtını sallamaya başladı.

Peki, Instagram Reels nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram Reels Nedir?

2019 verilerine göre Türkiye’de 28,4 milyon kullanıcıya sahip olarak büyük ses getiren TikTok, birkaç arayüz farklılığı dışında genel özellikleri ile Reels adıyla Instagram’da yeni özellik olarak karşımıza çıktı. Daha önce, Snapchat tarafından sunulan ‘Hikayeler’ ve bu hikayelerde kullanılan filtreleri, özelliklerine dahil eden Instagram, sosyal medyada kitleler halinde sevilen özellikleri tek tek bünyesine dahil etmeye devam etmekte. Instagram’a filtre ve hikaye özelliği geldikten sonra Instagrm, bu özellikleri bir hayli geliştirerek Snapchat’in kullanıcı sayısında bir hayli düşüşe sebep olmuştu. Bakalım, aynısı TikTok için de geçerli olacak mı?

Temel mantığı TikTok ile aynı olan Instagram Reels, kullanıcılarına 15 saniyelik kısa videolar oluştururak Instagram Müzik aracılığı ile müzik eklenebilen videolar paylaşma imkanı sunan bir içerik formatıdır. IGTV içerikleri gibi, Reels içerikleri de Keşfet ekranında kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu özellikleri sebebiyle pek çok TikTok kullanıcısı, TikTok’ta paylaştığı içerikleri haliyle Reels’te de paylaşmaya başladı. Hatta birçok kullanıcının TikTok’u bırakıp Reels’e geçiş yaptığı gözlemlenmektedir. Instagram Reels’e gösterilen bu ilgi neticesinde yeni gelen güncelleme ile Reels için Instagram uygulamasında özel bir sekme açılmıştır. Bu sayede kullanıcılar tek dokunuş ile Reels videolarına ulaşabilmektedir.

instagram reels

Instagram Reels Özellikleri Nelerdir?

 • Hikayelerde eklenmiş olan tüm filtre ve efektleri Reels videosunda kullanabilme
 • Zamanlayıcı özelliği ile videoyu düzenleyebilme
 • Instagram Müzik özelliği ile istenilen şarkıyı videoya ekleyebilme
 • Eklenecek olan müziklerin istenilen bölümünü kırpabilme
 • Zoom özelliği ile video geçiş sürelerini düzenleyebilme
 • Kaydedilen veya galeriden seçilen videoları düzenleyerek yükleyebilme

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Reels kullanımı oldukça kolay bir arayüze sahiptir. Bunun için:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Odalar Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 • Instagram uygulamasına girerek Hikaye atılan bölüme tıklayın.
 • Açılan pencerede ekranın ve video kayıt tuşunun altında göreceğiniz Reels’e tıklayın. Reels’in yanında Live (canlı) ve Stories (Hikaye) sekmelerini de göreceksiniz.
 • Eğer bir video ya da görsel seçtiyseniz ve bunu Reels’e yükleyecekseniz, kaydetmiş olduğunuz videoyu galerinizden seçerek düzenleyebilir, müzik ekleyebilir ve paylaş butonuna basarak yükleyebilirsiniz.
 • Eğer bir video çekecekseniz, video kayıt düğmesine basılı tutarak isterseniz bütün bir video, isterseniz bölünmüş videoları tek bir videoda kaydederek işlemi tamamlayabilir, videonuzu sol yan tarafta bulunan Reels düzenlemeleri ile eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Paylaştığınız tüm Reels videoları eğer hesabınız gizli değilse, Instagram’ı kullanan diğer tüm kullanıcılar tarafından Keşfet ve Reels bölümünde görülecektir. Özellikle yeni çıkan reels’in daha fazla kullanılması için ve daha fazla dikkat çekebilmesi için, Instagram algoritmaları reels videoları çok kolay bir şekilde keşfetten sunmaktadır. Bu sayede sizler de reels videoları oluşturarak kendinize keşfette çok kolay bir şekilde yer edinebilirsiniz. İlgi çekici ve eğlenceli reels videoları oluşturarak yeni bir etkileşim ağına dahil olabilir ve profillerinizi daha popüler bir hale getirebilirsiniz. Eğer keşfet üzerinde reels videolarınızın yer almasını istemiyorsanız profilinizi gizleyebilirsiniz.

Ek olarak, Reels videolarınızı Hikaye bölümünüzde de paylaşabilirsiniz. Bu videolar profilinizde IGTV gibi Reels kısmında kolayca gönderi olarak bulunabilmektedir. Hikayelerinizde reels videolarınızın yer alması hali hazırda var olan takipçilerinizin daha fazla dikkatini çekmesini sağlayacaktır. Takipçilerinizin sayfa akışına düşen Reels videoları, takipçileriniz tarafından aynı normal gönderi gibi beğenilebilir, yorum yapılabilir ve kaydedilebilir ve repost olarak kullanılabilir. Ayrıca takipçileriniz hikayelerinde de sizin reels videolarınızı repost edebilecektir.

Eğer Instagram üzerinde çalışan biriyseniz ve buradan etkileşim kazanmak adına içerik üretiyorsanız Reels videoları profilinizin dikkat çekmesinde ve profilinize olan trafiğin artırılmasında oldukça faydalı olacaktır. Reels videoları sayesinde hızlı bir şekilde popülerlik kazanabilir ve fenomen olma yolunda adımlar atabilirsiniz.

Instagram Reels Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Instagram reels, TikTok uygulamasına rakip olarak Instagram tarafından üretilmiş olan yep yeni bir özelliktir. Instagram bu özelliği daha aktif olarak kullandırmak adına Reels ile oluşturulmuş olan içerikleri ön plana çıkarmaya başlamıştır. Bu sayede Instagram reels ile içerik üretmiş olan profiller daha çok etkileşim almaya, keşfette yer kazanmaya ve hit oranlarını arttırmaya başlamıştır. Hal böyle olunca Instagram reels, popüler olma konusunda inanılmaz avantajlar sağlayan bir konuma gelmiştir.

TikTok üzerinde paylaşımlar yapan kullanıcıların da git gide Reels platformunu kullanmaya başlamaları, Reels özelliğinin popülerliğini yükseltmiş ve bu sayede etkileşim oranları ciddi derecede katlanmıştır. 15 saniyelik videolar oluşturarak ve müzik ekleyerek popülerliğin kapılarını açmanıza imkan tanıyan Reels sayesinde sizlerde inanılmaz hızlı bir şekilde fenomen haline gelebilirsiniz.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Reels Nedir?

Temel mantığı TikTok ile aynı olan Instagram Reels, kullanıcılarına 15 saniyelik müzik eklenebilen videolar paylaşma imkanı sunan bir içerik formatıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

Reels Özellikleri Nelerdir?

Bunlar Instagram Müzik aracılığı ile videoya müzik ekleme, filtre ve efektler, zamanlayıcı ve Zoom özelliğidir. Tüm özellikler Reels video çekme ekranında sol yan tarafta görülebilir.

Reels Nasıl Kullanılır?

Hikaye atmak için girdiğiniz bölüme girerek yuvarlak video kayıt tuşunun altındaki Reels sekmesine tıklayın. Açılan ekranda ister kaydetmiş olduğunuz video veya görseli, isterseniz yeni videolar çekip düzenleyerek yükleyebilirsiniz.

Youtube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

24 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, Instagram hesabınızı yanlışlıkla sildiyseniz lütfen Instagram destek merkezi ile iletişime geçiniz. Destek merkezi üzerinden şifre sıfırlama talebinde bulunmalısınız.

 1. merhaba, reels de istatistikleri göremiyorum ve paylaştığım reels için tanıtım reklamı veremiyorum. bu özelikler reels için yok mu yoksa ben mi yapamıyorum. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba, Instagram reels henüz yeni bir özellik olduğu için Instagram’ın geri kalanında bulunan özellikler tam anlamıyla şuan Instagram reels’da aktif değildir.

 2. Merhaba.Benim müzik sayfamda paylaştığım reels videoları akış kısmında görünmüyor ama coğu sayfada hem reels kısmında hemde akış kısmında görülebiliyor.Sebebi ne olabilir acaba?

  1. Merhaba, Instagram reels yeni bir özellik olduğu için akış üzerinde yer alması konusunda kimi problemlere sahiptir. Uygulamanızı güncel tutmaya çalışınız.

  1. Merhaba, eğer videonun yüklü olduğu profile ulaşamıyorsanız ya da kullanıcı adını bilmiyorsanız videoyu tekrar göremeyebilirsiniz. Keşfet akışınızda görüntülenmeyecektir.

 3. Merhabalar
  2 adet hesabım var. birisinde reels aktif diğerinde aktif değil. aktif olmayan hesabımda nasıl aktif edebilirim reelsi ?

 4. Merhabalar uygulamam güncel ama 30snlik reels videoları hikayemde nasıl tam olarak paylaşabilirim hikayede sadece ilk 15 sn gözüküyorda nasıl atıldığını bilmiyorm

  1. Merhaba, hikayelerinizde sadece 15 saniyelik videolar paylaşabilirsiniz. 30 saniyelik videolarınız bölerek paylaşmanız mümkündür.

 5. Merhaba,
  Reels videolarımı hastaglediğimde , hashtaglerimde göremiyorum.Sırf diger hashtaglerde değil paylasım yaptıgımda kendi profilimi de hashtaglıyorum onda da göremiyorum. Sorun ne olabilir?Bu arada reels videolar profilimde gözüküyor kendi takipçilerim görebiliyor.