Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Farklı içerik formatlarına sahip olan Instagram, son zamanlarda hızla popüler hale gelen TikTok’un hızlı keşfetme sayfasını da içerik formatlarına dahil etti. Kullanıcılar tarafından sevilen özellikleri tek tek bünyesine dahil etmeye devam eden Instagram, Reels özelliği ile TikTok’un tahtını sallamaya başladı.

Peki, Instagram Reels nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram Reels Nedir?

2019 verilerine göre Türkiye’de 28,4 milyon kullanıcıya sahip olarak büyük ses getiren TikTok, birkaç arayüz farklılığı dışında genel özellikleri ile Reels adıyla Instagram’da yeni bir özellik olarak karşımıza çıktı. Daha önce, Snapchat tarafından sunulan ‘Hikayeler’ ve bu hikayelerde kullanılan filtreleri, özelliklerine dahil eden Instagram, sosyal medyada kitleler halinde sevilen özellikleri tek tek bünyesine dahil etmeye devam etmekte. Instagram’a filtre ve hikaye özelliği geldikten sonra Instagrm, bu özellikleri bir hayli geliştirerek Snapchat’in kullanıcı sayısında bir hayli düşüşe sebep olmuştu. Bakalım, aynısı TikTok için de geçerli olacak mı?

Temel mantığı TikTok ile aynı olan Instagram Reels, kullanıcılarına 15 saniyelik Instagram Müzik aracılığı ile müzik eklenebilen videolar paylaşma imkanı sunan bir içerik formatıdır. IGTV içerikleri gibi, Reels içerikleri de Keşfet ekranında kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu özellikleri sebebiyle pek çok TikTok kullanıcısı, TikTok’ta paylaştığı içerikleri haliyle Reels’te de paylaşmaya başladı.

instagram reels

Instagram Reels Özellikleri Nelerdir?

 • Hikayelerde eklenmiş olan tüm filtre ve efektleri Reels videosunda kullanabilme
 • Zamanlayıcı özelliği ile videoyu düzenleyebilme
 • Instagram Müzik özelliği ile istenilen şarkıyı videoya ekleyebilme
 • Zoom özelliği ile video geçiş sürelerini düzenleyebilme
 • Kaydedilen veya galeriden seçilen videoları düzenleyerek yükleyebilme

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Reels kullanımı oldukça kolay bir arayüze sahiptir. Bunun için:

 • Instagram uygulamasına girerek Hikaye atılan bölüme tıklayın.
 • Açılan pencerede ekranın ve video kayıt tuşunun altında göreceğiniz Reels’e tıklayın. Reels’in yanında Live (canlı) ve Stories (Hikaye) sekmelerini de göreceksiniz.
 • Eğer bir video ya da görsel seçtiyseniz ve bunu Reels’e yükleyecekseniz, kaydetmiş olduğunuz videoyu galerinizden seçerek düzenleyebilir ve paylaş butonuna basarak yükleyebilirsiniz.
 • Eğer bir video çekecekseniz, video kayıt düğmesine basılı tutarak isterseniz bütün bir video, isterseniz bölünmüş videoları tek bir videoda kaydederek işlemi tamamlayabilir, videonuzu sol yan tarafta bulunan Reels düzenlemeleri ile eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Paylaştığınız tüm Reels videoları eğer hesabınız gizli değilse, Instagram’I kullanan diğer tüm kullanıcılar tarafından Keşfet bölümünde görülecektir. Bunun olmasını istemiyorsanız profilinizi gizleyebilirsiniz. Ek olarak, Reels videolarınızı Hikaye bölümünüzde de paylaşabilirsiniz. Bu videolar profilinizde IGTV gibi Reels kısmında kolayca gönderi olarak bulunabilmektedir. Takipçilerinizin sayfa akışına düşen Reels videoları, takipçileriniz tarafından aynı normal gönderi gibi beğenilebilir, yorum yapılabilir ve kaydedilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Etkileşiminizi Arttıracak "Instagram Hikaye Örnekleri" Nasıl Olmalı?

Eğer Instagram üzerinde çalışan biriyseniz, Reels videoları profilinizin dikkat çekmesinde ve profilinize olan trafiğin artırılmasında oldukça faydalı olacaktır.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Instagram Reels Nedir?

Temel mantığı TikTok ile aynı olan Instagram Reels, kullanıcılarına 15 saniyelik müzik eklenebilen videolar paylaşma imkanı sunan bir içerik formatıdır.

Reels Özellikleri Nelerdir?

Bunlar Instagram Müzik aracılığı ile videoya müzik ekleme, filtre ve efektler, zamanlayıcı ve Zoom özelliğidir. Tüm özellikler Reels video çekme ekranında sol yan tarafta görülebilir.

Reels Nasıl Kullanılır?

Hikaye atmak için girdiğiniz bölüme girerek yuvarlak video kayıt tuşunun altındaki Reels sekmesine tıklayın. Açılan ekranda ister kaydetmiş olduğunuz video veya görseli, isterseniz yeni videolar çekip düzenleyerek yükleyebilirsiniz.

Youtube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, Instagram hesabınızı yanlışlıkla sildiyseniz lütfen Instagram destek merkezi ile iletişime geçiniz. Destek merkezi üzerinden şifre sıfırlama talebinde bulunmalısınız.

 1. merhaba, reels de istatistikleri göremiyorum ve paylaştığım reels için tanıtım reklamı veremiyorum. bu özelikler reels için yok mu yoksa ben mi yapamıyorum. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba, Instagram reels henüz yeni bir özellik olduğu için Instagram’ın geri kalanında bulunan özellikler tam anlamıyla şuan Instagram reels’da aktif değildir.