Instagram Ruh Sağlığı Özelliği Ortaya Çıktı

Instagram Ruh Sağlığı Özelliği Ortaya Çıktı

Sosyal medya, dünya genelinde basın organlarından biri olarak değerlendirilmeye başlandı. Giderek genişleyen sosyal medya ağlarının adeta bir basın gücü oluştu. Bunun dışında dev bir reklam potansiyelini de unutmamak gerekiyor. Hemen hemen herkes tarafından kullanılması, sosyal medya uygulamalarının bu duruma gelmesini sağlamış durumda. Fakat bunun zaman zaman sosyal medya uygulamalarında olumsuz olaylarla da karşı karşıya kalabiliyoruz. Son dönemde özellikle Facebook canlı yayın uygulamalarında oldukça olumsuz içeriklerle karşılaşıldı. İşte bu duruma el atmak isteyen Instagram, en azından kendi uygulaması için sosyal medyayı çok daha güvenli bir hale getirmek adına yeni güncellemeler yayınlıyor. Uygulamanın bu konu hakkında yaptığı çalışma ise sonunda ortaya çıktı. Instagram Ruh Sağlığı güncellemesi olarak gösterilen ve canlı yayın sırasında sık yaşanmaya başlayan sorunların önüne geçecek olan güncellemenin detaylarından söz edelim.

Instagram Ruh Sağlığı Güncellemesi Neler İçeriyor?

Söz konusu güncelleme, kullanıcıların canlı yayın sırasında bunalım ve intihar eğilimi olması durumunda devreye giriyor. Canlı yayını izleyen kullanıcılar, canlı yayını yapan kullanıcının yardıma ihtiyacı olduğunu anlayacak olursa, bu durumda doğrudan Instagram yetkililerine haberler verebiliyor.

Kullanıcılar Instagram Ruh Sağlığı güncellemesi sonrasında bu şekilde Instagram yetkililerine bildirimde bulunabilecek. Instagram değerlendirmesi sonrasında ise canlı yayını yapan kullanıcılara destek bağlantıları gönderilecek. Yardım alınabilecek olan desteklerin linklerini gönderecek olan Instagram, kullanıcıya bir nevi psikolojik destek sağlamış olacak.

Sosyal medya içerisinde şimdiye kadarki en ilginç güncellemelerden biri olarak gösterilen Instagram Ruh Sağlığı güncellemesinin daha ne gibi değişimler alacağı konusunda henüz net bilgiler elde edilebilmiş değil. Fakat şu bir gerçek ki canlı yayın sırasında yaşanan intihar olayları, Instagram ve Facebook yetkililerini de rahatsız ediyor.

Bunun önüne geçebilmek adına dijital ortamda yeni önlemler alınıyor gibi gözüküyor. Yine de söz konusu güncellemeler yeterli mi? Instagram daha başka nasıl adımlar atabilir? Tartışma konusu. Uygulama yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, bu yönde düzenlemelerin devam edeceğini göstermekte.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Nametag (İsim Etiketi) Özelliğini Kullanıma Sundu

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
1 Yorum
  1. Bu özelliğin söz konusu olabilecek intihar eylemini engellemede ne kadar etkili olabileceğini düşünecek olursak eğer şahsi fikrimdir, hiç bir işe yaramayacaktır. Adam kafasına koymuş zaten canlı yayında intihar edecek millete göstere göstere, destek mesajlarının gelmesini ne kadar umursayacak sizce?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir