Instagram Sahte Hesaplar

Instagram Sahte Hesaplar

Instagram sahte hesaplar tüm önlemlere rağmen önlenemeyen sorunlardan biridir. Günümüzde sahte hesaplar yalnızca ünlü kişilerin başına gelmemekte, birçok normal kişi hakkında da sahte hesaplar oluşturulmaktadır. Bugünkü yazımızda sahte hesapların ortaya çıkaracağı sorunlardan ve sahte hesaplardan nasıl korunabileceğinizden bahsedeceğiz.

Instagram Sahte Hesaplardan Nasıl Korunmalıinstagram sahte hesaplar

Sosyal paylaşımın yapıldığı uygulamalar hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geldi. Artık zamanımızın çoğunu Instagram ve benzeri uygulamalarda geçirir hale geldik. Instagram hesabınızı kullanırken bilinçli hareket etmeli, tüm güvenlik önlemlerini istisnasız yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Elbette yalızca alınan güvenlik önlemleri tek başına yeterli olmuyor. Günümüzde Instagram sahte hesaplar da en büyük sorunlardan biri haline geldi. Instagram yetkilileri aldıkları önlemlerle her gün yüzlerce sahte hesabı kapatmasına rağmen bir o kadarı da halen açık durumda.   Instagram sahte hesaplar kullanılarak birçok suç işlenmekte, bunların başında da dolandırıcılık gelmektedir. Fake hesaplar nedeniyle oluşabilecek olan zararlardan korunmak için öncelikle kendi hesabınızın sahtesinin açılıp açılmadığını sık sık kontrol etmelisiniz. Ayrıca arkadaşlarınızı bilgilendirerek kendinizin kişisel bilgi ya da para istemeyeceğinizi bu tarz bir durumla karşılaştıklarında temkinli davranmaları gerektiğini hatırlatmalısınız. Sahte bir hesaba rastladığınızda hemen durumu bildirerek yetkililerden hesabı kapatmalarını talep etmelisiniz.

Instagram Sahte Hesaplar ve Suç

Birçok ünlü kişi sahte hesaplar yüzünden davalık olmaktadır. Hemen hemen her ünlü kendi adına açılan sahte hesaplardan dolayı sıkıntı yaşamakta ve bu durumdan oldukça rahatsız olmaktadır. Instagram’da en sık işlenen suçların başında dolandırıcılık gelmektedir. Özellikle online alışveriş üzerinden birçok vatandaşımız dolandırılmaktadır. Yalnızca aldığınız ürüne ödediğiniz parayı değil, dolandırıcıların tuzağına düştüğünüzde kredi kartı bilgilerinizi de kaptırabilmektesiniz. Bu nedenle Instagram üzerinden ürün alacaksanız, satış yapan hesabın güvenilirliğini teyit etmeli, yorumlarına ve iletişim bilgilerine göz atmalısınız. Alışverişi yapmadan önce hesabın işletme adresini ve telefon bilgilerini alarak teyit edebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Instagram Fotoğraf Hırsızlığı

Birçok kullanıcının başına gelen en büyük sorunlardan biri de fotoğraflarının çalınmasıdır. Fotoğraflar bazen sadece güzel oldukları için değil, arkadaşlık sitelerinde kullanılmak içinde çalınabilmektedir. Kullanıcılar arkadaşlık ve benzeri sitelerde fotoğraflarını gördüklerinde oldukça şaşırabilmektedir. Bunun gibi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, hesabınızı gizli hale getirmeli ve tanımadığınız kişilerin takip isteğini kabul etmemelisiniz.

Instagram Sahte Hesaplar konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

300 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak sosyal medya platformları arasında birinciliğe yaklaşan Instagram kullanıcı sayısını arttırması ile yeni girişimlerine de başladı. Bu bağlamda Instagram yetkililerinin yaptığı açıklamalarda yeni bir uygulamanın kullanılmaya başlandığı anlatıldı. Instagram üzerinde ki sahte hesapları dikkate alarak yapılan bu yeni uygulama bir anda dikkatleri üzerine çekti. Yeni uygulama her hangi bir ver ya da yenilik içermiyor. Bu yeni uygulama sade kullanıcılara yönelik. Instagram bu alanda ki en büyük sorunlardan biri olan sahte hesapları engellemek için böyle bir uygulamaya gidiyor.

Yeni uygulama ile Instagram artık sahte hesapları tamamen ortadan kaldırılacak. Sahte hesapların tek tek kapatılması ve kötü amaçlı kullanıcıların silinmesi sonucu birçok hesabın takipçi sayılarının da düşmesi anlamına geliyor. Instagram yetkilerinin yaptığı açıklamaya göre hesabını açan fakat hiçbir aktivitesi olmayan hesaplarda sahte hesaplar olarak görülecek ve bu hesaplarda silinecek. Tüm bu sahte ve pasif hesapların silinmesi durumunda ise Instagram’ın kullanıcı sayısında bir düşüş yaşanacak. Yaşanacak olan bu düşüşün ne kadar olacağı ise merak konusu. Tüm bunların yanında artık Instagram hesap açılırken çok daha dikkatli davranarak baştan sahte hesapları engelleyecek gibi. Zira her seferinde bu kadar sahte hesabı kapatmak mümkün olmayabilir. Yetkililerden gelen açıklamalarda bu yönde.

Instagram Sahte Hesaplar

Sosyal medya uygulamalarında yaşanan en büyük sorunu ile başı dertte olan ve sahte hesap mağduru Şener Şen Oldu. Güvenlik bir yana dursun sahte hesaplar sadece kullanıcıların adına yalan yanlış paylaşımların yapılmasına neden olmuyor. Bununla beraber sahte hesaplardan doğrudan uygulamalarda olumsuz olarak etkileniyor. Zira sene sonlarında açılan uygulama kullanıcı verilerinde de bu nedenle ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Hatta sahte hesaplar nedeniyle kullanıcı sayıları da açıklanırken hatalı sonuçlarla duyurular yapılıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İnternetten Para Kazanma Yolları

Geçtiğimiz senelerde de Instagram ve Twitter arasında böyle bir diyalog yaşanmış ve Instagram’ın kullanıcılarının çoğu sahte olarak nitelendirilmişti. Bu iddialar üzerine de Instagram yetkilileri uygulama tarihinde ilk defa sahte hesap temizleme işlemi gerçekleştirilmişti. 50 milyon hesap silinmesine rağmen ise şu günlerde hala Instagram’da sahte hesap sorunları artarak devam ediyor. Her sene biraz daha artan sahte hesap sorununun son mağduru da usta oyuncu Şener Şen oldu. Ünlü isim adına açılan fan ve benzeri sayfaların sayısı giderek artmaya başladı. Kendisi adına birçok paylaşım yapılan sahte hesaplardan Şener Şen de artık o kadar rahatsız olmuş olacak ki ünlü oyuncu konu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adına açılan sahte hesapların artması nedeniyle suç duyurusunda bulunan ünlü ismin duyurusu sonrasında nasıl bir sonuç elde edeceği de şimdilik merak konusu.

Instagram’ın en büyük sorunu ne güncelleme ne de yaşanan çökmeler. Instagram sahte hesap kullananlara her ne kadar işleri sıkı tutsa da ne yazık ki istenen düzeye bir türlü gelinemiyor. Yakın tarihte 50 milyon sahte hesabı temizlese de şimdilerde yine Instagram’ın sahte hesap oranında büyük bir artış var. Bu durumdan ise en çok ünlüler ve fenomenler şikayetçi. Zira bu isimler hakkında sürekli olarak sahte hesaplar açılarak, ünlü isimlerin ağzından paylaşımlar yapılıyor.

Hesaplarda silinmeler

Son zamanlarda birçok ünlü isim hakkında da bu şekilde sahte hesapların açıldığını söylemek gerekiyor. Instagram’da bu durumun farkında olacak ki yeni yılda yeni bazı önlemler duyurduğunu açıkladı. Zira yapılan son açıklamada özellikle sahte hesaplar konusunda kullanıcıların katkı yapması istendi. Sadece kullanıcıların kendi adına değil açılan başka sahte hesapları da Instagram’a bildirmesi istendi. Önceleri 48 saat olan değerlendirme süresi de 24 saate düşürüldü. Yani asınıza bir sahte hesap açıldığını düşünüyorsanız kimlik görseliniz ve fotoğrafınızla beraber hesabı şikayet ederek 24 saat içinde kapatılmasını sağlıyorsunuz. Üstelik artık hesap kapatıldığında size durumu haber veren bir teşekkür mesajı da gönderiliyor. Bununla beraber sahte hesap tarafından yapılmış olan tüm paylaşımlarda siliniyor. Benzeri yedek sitelerinden de kaldırılıyor.

2010 yılından 2015 yılına kadar ki kısa tarihinde büyük bir başarıya imza atan Instagram sahte hesap açanlara karşı herzaman bir mücedele içinde.  Artan kullanıcı sayısıyla beraber Instagram en popüler uygulamalardan biri haline geldi. Bu durum hackerların ve dolandırıcılarında gözlerini Instagram’a çevirmesine neden oldu. Hal böyle olunca sahte hesap adı verilen ve genelde amacı sahtecilik olan kişilerin kullandığı hesap kavramı ortaya çıkmaya başladı. Bu konuda özellikle taklit hesapların yönetimi konusunda Instagram’ın ağır eleştiriler almaya başlamıştı. Instagram sahte hesap temizliğine başlamış ve 50 milyona yakın hesabı silmişti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Kalite Kaybı Olmadan Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Instagram Sahte Hesaplar Temizlik

Sahte hesap operasyonunun üzerinden 1 yıl geçmişken açıklanan veriler yine şaşırttı. Yapılan temizleme işleminden sonra yine bir sene içerisinde sahte hesapların sayısının binlerce sayıda artış gösterdiği ortaya çıktı. Özellikle son aylarda Instagram sahte hesap şikayetlerinin de yeterince cevaplanmaması bu konudaki açığı çoğalttı. Toplam kullanıcıların yüzde 5 gibi bir kısmının sahte hesaplardan oluştuğu söylenirken resmi rakamların ne zaman açıklanacağı da merak konusu. Artan kullanıcı sayısı ile sahte hesap sayılarının da arttığını söylemek mümkün. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın nasıl bir karar alacağı ve sahte hesap temizleme işlemi için yeni bir yöntem deneyip denemeyeceği merak konusu oldu. Bu konuda da kararın yıl onu verileceği söyleniyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/instagram-video-goruntuleme-satin-al

Instagram Sahte Hesapları Nasıl Tespit Edebiliriz?

Instagram sahte hesapları tespit etmek çok basit, takipçi sayısı çok düşük ve beğenileri çok az olan kullanıcıların sahte hesap olduğunu anlayabiliriz.

Instagram’da Sahte Hesapları Kapatabilir iyiz?

Instagram’da karşılaştığınız sahte hesapları şikayet ederek sahte bir hesap olduğunu bildirebilirsiniz. Şikayet bildirim ne kadar fazla kullanıcı tarafından yapılırsa, hesap çok hızlı olarak kapatılır.

Instagram’da Taklit Eden Hesapları Nasıl Şikayet edebiliriz?

Instagram’da tespit ettiğiniz sahte hesabın profil seçeneklerine gelerek şikayet et diyerek daha sonra da neden şikayet ettiğinizi belirten seçenekleri işaretleyerek şikayet sürecini tamamlayabiliriz.

Instagram Destek Hattı Ne Demek?

Instagram destek hattı, instagram profiliniz ile ilgili yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturmak için hizmet veren bir servistir.

Instagram Yaş Sınırı Kaçtır?

Instagram’da profil sahibi olmak için en az 13 yaşında olmak gerekir. 13 yaşından ufak kişiler bu uygulamayı kullanamaz.

Instagram Limitleri Nedir?

Instagram profiliniz ile uymanız gereken limitler bulunmaktadır. Takip ettiğiniz kişi sayısı en fazla 7500, günlük beğeni yapma sayınız ise en fazla 350dir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 54 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir