Instagram Reklam Gösterme Uygulamasına

instagram takipçi satın al instatakipci

Sosyal medya denilince artık akla gelen ilk uygulamalardan biri Instagram. Instagram reklam gösterme uygulaması ile gelirini yükseltmeyi düşünüyor.  Sadece resim görüntülenen bir platformda 400 milyon gibi bir kullanıcı rakamı elde etmek hiç de kolay sayılabilecek bir durum değil. Kaldı ki Instagram bu yönüyle aynı tarihe sahip olan birçok sosyal medya uygulamasını da geride bırakmayı başarmış olan bir uygulama. Hal böyle olunca Instagram’ın artan kullanıcı sayısı bazı kurallarında değişmesine neden oluyor. 100 milyon kullanıcıyla 400 milyon kullanıcı arasında sadece rakamsal bir fark olmadığını bu süreçte işleyişte de birçok farklılıkların ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Bu konuda en köklü değişim ise reklam alanında oldu. Instagram daha önce reklam için kullanıcıyı sıkmayan ve sayfalarda yer kaplamayan nitelikte olması gerekliliğini şart koşuyor ve bu nedenle çok fazla reklam anlaşması yapmıyordu. Fakat 400 milyon kullanıcı sayısına ulaşması ve hatta bu kullanıcı sayısının geçilmesi Instagram’da bazı köklü değişikliklere gidilmesine neden oldu. Özellikle kullanıcı sayısının getirdiği devasa reklam alanını kullanmak isteyen Instagram sayfa tipi reklam uygulamasına geçme kararı aldı. Yani şöyle ki artık paylaşımlara baktığınız sayfalarda ya da kendi sayfanızda yerleşik reklamlarla karşılaşabileceksiniz. 2015 yılı içerisinde bu uygulamayı deneme kararı alan Instagram, yılın son çeyreğinde söz konusu uygulamayı başlatmıştı. Her ne kadar kullanıcıların bir kısmından olumsuz geri dönüşler alınsa da kısa bir süre içerisinde 5 milyara yakın reklam geliri elde edildi. Hal böyle olunca Instagram’da reklama devam edecek mi sorularına son noktayı koydu. Yapılan açıklamada tartışma yaratan reklam yönetmeliğinin 2016 yılı içinde de geçerli olacağı açıklandı. Bu durum kullanıcıları nasıl etkiler ya da yeni bir reklam modeli gelir mi bilinmez ama bir süre daha var olan bu düzen devam edecek gibi gözüküyor. En azından yılın ilk çeyreği için reklam konusunda yapılan bilgilendirme açıklamalarında durumun sabit kalacağı yönünde ifadelerin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Engellediğim Kişiyi Tekrar Nasıl Bulabilirim? 2019

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/youtube/dislike-satin-al

Geçtiğimiz aylarda bir güncelleme olarak sunulan Instagram Dönen Reklamlar özelliği, yayınlandığı andan bu yana markaların en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olarak öne çıktı. Günlük kullanım sayıları neredeyse 500 milyonu bulan hikayeler bölümünün içerisine eklenen Instagram Dönen Reklamlar özelliği, markalar için çok önemli bir reklam yeniliği olarak da gösterilmişti. Söz konusu özellikle beraber ne gibi ayrıcalıkların sunulduğundan söz edip, ardından ise bu özelliğin kullanım durumları hakkında bilgiler vereceğiz.

Instagram Dönen Reklamlar Nedir?

İlk aşamada bilmeyen kullanıcılar için Instagram Dönen Reklamlar özelliğinin nasıl bir özellik olduğundan söz edelim. Daha önce Facebook platformunda gördüğümüz özellik, hikayeler sistemini markalar açmış oluyor. Eski sistemde hikayeler bölümüne reklam vermek isteyen markaların, tek bir görsel paylaşmalarına izin veriliyordu.

Instagram Dönen Reklamlar

Kullanıcıların tek görsel paylaşımları ise reklam konusunda çok önemli bir artı oluşturmuyordu. Instagram Dönen Reklamlar özelliği sayesinde ise hikayeler bölümüne ardı ardına reklam paylaşımları eklemek mümkün.

Yani standart hikayeler paylaşımlarında olduğu gibi bir paylaşım oluşturup, bunu reklam olarak yayınlamak mümkün. Facebook tarafından paylaşılan reklam özelliğinin görsel yönü öne çıkan Instagram uygulaması içinde yayınlanmış olması markalar için çok büyük bir artı olarak gösterilebilir. Yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçen yeni reklam özelliğinin kullanım oranlarına geçelim.

Instagram Dönen Reklamlar

Instagram Dönen Reklamlar Ne Kadar Başarılı Oldu?

Bu konuda önemli bilgiler veren Instagram Ürün Pazarlama Müdürü Susan Rose, söz konusu reklam sistemiyle beraber sunulan ayrıcalıkların markalar tarafından kısa süre içerisinde benimsendiğini belirtti. Renault, Coca Cola, Paramount gibi dev markaların Instagram Dönen Reklamlar özelliğini kullanmaya başladığı ve bu özellikle beraber başarı elde ettikleri açıklandı. Söz konusu açıklamalara göre yeni reklam sistemi şimdiden %20 oranında başarı artışı sağladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini  Engelleme İstemiyorum 2019

Reklamlarda genel olarak başarı elde edilmesi, Instagram Dönen Reklamlar sisteminin yanı sıra benzer yeniliklerin geleceğini de gösteriyor. Bunu sadece büyük markalar içinde düşünmemek gerekiyor.

Orta ölçekli işletmeler içinde yeni özelliğin çok önemli bir reklam aracı olduğunu söylemek gerekiyor. Instagram Ürün Pazarlama Müdürü Susan Rose açıklamalarında da bu durumu net bir şekilde anlaya biliyoruz. Yeni sistemin ne kadar başarılı olacağı ve bundan sonraki aşamada işletmelere ne kadar katkı sağlayacağını göreceğiz.

Daha sonraki yazılarımızda bu özelliğin nasıl etkin bir şekilde kullanılacağı ve yeni reklamların nasıl hazırlanacağı konusunda bilgiler vereceğiz.

Instagram yeni reklam modeli güncelleme ile geçen hafta piyasaya sürüldü. Mobil marketlerden indirilebilen 7.5 sürümle beraber binlerce kullanıcı yeni sürüme de ulaşmaya başladı. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın birçok işleyişi de değişmeye başladı. Daha önce bazı bölgelerde kullanılan yeni reklam modeli de yeni güncellemeyle beraber ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Son günlerde duyurulan yeni reklam modeli. Artık 30 ülke dâhil Türkiye’de de kullanılacak. Peki, Instagram’ın yeni reklam modeli nasıl kullanılır? Ne gibi detaylar içeriyor?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; yeni reklam modeli ancak 30 Eylül tarihinde kullanılmaya başlanacak. Söz konusu reklam modelini küçük satıcılardan büyük firmalara kadar herkes kullanabilecek. Tabi bunun için öncelikle Instagram’a başvurmanız gerekiyor. Kullanıcıların ekranlarında artık yeni reklamlarla beraber tam sayfa reklam görüntüleri olacak. Özellikle büyük firmalar için büyük ayrıcalık olan bu uygulama ayrıca video reklamlara da izin verecek. Yani 30 saniye süre boyunca reklam filmleri çekebileceksiniz. Yavaş yavaş sayfalara entegre edilmeye başlanan yeni reklam modeli için şikayetlerde yok değil. Özellikle açılır pencere reklamlarının kaldırma durumunun da olduğunu söylemek lazım. Tüm bunlarla beraber özellikle Instagram satışı yapan kullanıcılar için yeni reklam modelinin büyük bir katkısı olacağını söyleyebiliriz. Ne kadar etkili olur bilinmez ama sadece rakamlara bakacak olursak epey bir etki yaratacağı düşünebiliriz. Yine de net sonuçlar için mutlaka uygulamanın hayata geçeceği tarihi beklemek gerekiyor. Zira bölge bölge bu uygulamanın farklılıklar oluşturabileceği söyleniyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Gif Gönderemiyorum Gitmiyor Sorunu Çözümü 2019

Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olan Instagram reklam sistemi ile büyümeye devam ediyor. Instagram diğer sosyal medya uygulamalarının önüne geçmek için bazı adımlar atmaya başladı. Sektörde tamamen liderliği eline almak isteyen uygulamanın bu konuda yaptığı atılımlar ise bir bir ortaya çıkıyor. Instagram’ın son olarak özel bir çalışma başlattığı konu ise uygulamanın reklam sistemi oldu. Yapılan açıklama ile beraber Instagram’ın reklam sisteminde bir değişikliğe gidildiği ve artık reklam yönüne özel bir çalışma yapılacağını biliyorduk. Bunu sadece kullanıcı bazında yapmayan uygulama kullanıcıların yanı sıra reklam politikalarında firma ve markalar içinde özel çalışmalar yapmaya başladı. Değişen reklam politikaları sayesinde Instagram kısa süre önce aktif bir şekilde reklam geçişlerini bile kullanmaya başlamıştı. Uygulamanın attığı tüm bu adımların ve yaptığı değişikliklerin ise sonuçları sonunda gelmeye başladı.

Instagram Reklamda Bir Numara

Tüm bunlarla beraber son rakamlar aslında Instagram’ın ne kadar başarılı olduğunu da kanıtlamış durumda. Son rapora göre uygulama firmalarla yeni anlaşmalar yapmaya başladı. Reklam göstermeye başladığı dönemde Instagram’ın sadece belli başlı büyük markalarla anlaşmaları vardı. İş ortaklığı şeklinde başlayan kampanya daha sonra ise giderek artış göstermeye başladı. 200.000 bin firma ile anlamaya varan ve bu sayıda reklam anlaşması yapan Instagram’ın sadece 200.000 bin firma ile anlaşması bile Instagram’ın tüm bu reklam politikası içerisinde başarıyı yakaladığını gösteriyordu. Fakat söz konusu rapora göre Instagram tam 5 katı büyüme gösterdi.

Instagram reklam gelirleri
Instagram firmaları

Kullanıcı sayılarını arttırması bir yana dursun Instagram’ın firmalarla yaptığı anlaşmalar sonrasında şu an uygulamanın 1 milyon firma ile reklam ortaklığının olduğu ortaya çıktı. 5 Katı büyüme gösteren reklam hacmi Instagram gelirlerini de 5 katı arttırmış oldu. Firmalarla Instagram’a arasında artan uyumun nedeni ise aslında uygulamanın kullanıcı sayılarının artış hızı ve aktifliği. Instagram’ın 200 bin firma ile anlaştığı dönemde uygulamanın üzerinde geçirilen sürenin çok daha az olduğu biline bir detay. Şimdi ise gelen güncellemeler sonrasında uygulamanın canlı yayın ve özellikle hikayeler özelliği gibi ekstra sistemleri ile çok daha fazla kullanılmaya başlandığı açıklandı.

Instagram Reklamları Artmaya Devam Eder Mi?

Uygulamanın üzerinde geçirilen sürenin artış göstermesi firmaların Instagram’ı tercih etmesinin ana nedeni. Hem uygulamada geçirilen sürenin artış göstermesi hem de artış görselliğin daha çok öne çıkmasının da etkisi oldukça fazla. Ayrıca uygulamanın video sürelerini 1 dk olarak uzatması ve canlı videolar içinde kayıt özelliğinin gelmesi reklam gösterim imkanlarının beklenenden bile daha çok artış göstermesini sağladı.

Tüm bu artıları ardı ardına koyduğumuz da ise Instagram’ın firma sayısının 1 milyon rakamına ulaşması anlaşılabilir bir durum. Tabi ki rakamların bu kadar artış göstermesi ile beraber Instagram gelirlerinin de şu an için zirve noktasında olduğunu da söylemek gerekiyor. Böyle devam ederse uygulama dünyanın en çok kazanan sosyal medya uygulamalarından biri olma yolunda da ilerleyecek gibi gözüküyor. Zaten şu anda ki konumu da pek farklı değil.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Messenger İstekler Kayboldu Görünmüyor Çözümü 2019

Instagram hakkında uzun süren çalışmaların ardından kullanıcılar sonunda hemen hemen tüm sorunları çözen yeni Instagram sürümüyle buluştu. Epey kapsamlı bir çalışma yürüten Instagram birçok yenilikle beraber yeni sürümde farklı bir anlayışı benimsemeye başladı. İlk olarak konum haritasında kullanıcılara verilen özgürlük ardından gelen arama kutusu desteği, bunun dışında yeni görüntüleme modları derken Instagram son bombayı da patlatmış ve çıktığı andan itibaren zorunluk kare fotoğraf paylaşımını kaldırdığını duyurmuştu. Yani artık kullanıcıların tamamen istedikleri şekilde fotoğraf paylaşmaları sağladı. Kısacası resimlerde sığmama yüzünden kırpma kesme işlemleri yapmanıza gerek kalmadı. Eğer ki kare konumda resim ekrana sığmıyorsa görüntünün döndürülebileceği ve böyle yayınlanacağı belirtildi.

Söz konusu yenilik büyük bir adım olarak gösterildi. Kullanıcılara daha özgür bir ortam sunan Instagram hakkında ilginç bir iddiada ortaya atıldı. Söz konusu bu iddia Instagram reklamlarıyla alakalı. Bildiğiniz gibi Instagram reklam politikasını değiştirmiş ve daha fazla reklama evet demişti. İddialara göre yeni sürümde kare fotoğraf paylaşımının zorunluluktan çıkmasının nedeni de reklam. Yani Instagram reklam görüntüleme işlemi için artık fotoğraf paylaşımını belli sınırlardan çıkarmaya başladı. Gerçekten bu durumun nedeni daha fazla reklam almak mı yoksa elde ki reklamları tam anlamıyla yayınlamak mı bilinmez ama kullanıcılarından bu durumdan epey bir yarar sağlayacakları kesin. Zira reklam açısından da epey bir katkı sağlandığını söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/takipci/yabanci-bot

 

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram Reklam Gösterme Uygulamasına
4.5 (90.68%) 459 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir