Instagram Sayfada Reklam dönemi

Instagram Sayfada Reklam Gösterme Uygulamasına Devam Kararı Aldı

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 1 Saniye

Sosyal medya denilince artık akla gelen ilk uygulamalardan biri Instagram. Hatta Instagram için Facebook’un alt kümesi yorumunu yapmamız bile normal. Zira sadece resim görüntülenen bir platformda 400 milyon gibi bir kullanıcı rakamı elde etmek hiç de kolay sayılabilecek bir durum değil. Kaldı ki Instagram bu yönüyle aynı tarihe sahip olan birçok sosyal medya uygulamasını da geride bırakmayı başarmış olan bir uygulama. Hal böyle olunca Instagram’ın artan kullanıcı sayısı bazı kurallarında değişmesine neden oluyor. 100 milyon kullanıcıyla 400 milyon kullanıcı arasında sadece rakamsal bir fark olmadığını bu süreçte işleyişte de birçok farklılıkların ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Bu konuda en köklü değişim ise reklam alanında oldu. Instagram daha önce reklam için kullanıcıyı sıkmayan ve sayfalarda yer kaplamayan nitelikte olması gerekliliğini şart koşuyor ve bu nedenle çok fazla reklam anlaşması yapmıyordu. Fakat 400 milyon kullanıcı sayısına ulaşması ve hatta bu kullanıcı sayısının geçilmesi Instagram’da bazı köklü değişikliklere gidilmesine neden oldu. Özellikle kullanıcı sayısının getirdiği devasa reklam alanını kullanmak isteyen Instagram sayfa tipi reklam uygulamasına geçme kararı aldı. Yani şöyle ki artık paylaşımlara baktığınız sayfalarda ya da kendi sayfanızda yerleşik reklamlarla karşılaşabileceksiniz. 2015 yılı içerisinde bu uygulamayı deneme kararı alan Instagram, yılın son çeyreğinde söz konusu uygulamayı başlatmıştı. Her ne kadar kullanıcıların bir kısmından olumsuz geri dönüşler alınsa da kısa bir süre içerisinde 5 milyara yakın reklam geliri elde edildi. Hal böyle olunca Instagram’da reklama devam edecek mi sorularına son noktayı koydu. Yapılan açıklamada tartışma yaratan reklam yönetmeliğinin 2016 yılı içinde de geçerli olacağı açıklandı. Bu durum kullanıcıları nasıl etkiler ya da yeni bir reklam modeli gelir mi bilinmez ama bir süre daha var olan bu düzen devam edecek gibi gözüküyor. En azından yılın ilk çeyreği için reklam konusunda yapılan bilgilendirme açıklamalarında durumun sabit kalacağı yönünde ifadelerin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Video Paylaşımı Güncellemesi Detayları
Instagram Sayfada Reklam Gösterme Uygulamasına Devam Kararı Aldı
4.5 (90.68%) 459 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Gelirinde 5 Milyar Dolarlık Artış başlıklı makalemizde instagram, Instagram gelirleri ve Instagram kazanç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir