İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagram, rakipleri olan Twitter veya LinkedIn gibi sosyal medya devlerinden daha popüler hale gelmesi ile birlikte markaların potansiyel müşterilerine ulaşmak ve aynı zamanda satış yapmak için kullandığı bir platform halini aldı. Fakat bu evrim beraberinde bir başka zorluğu getirdi. Milyonlarca kullanıcıya ulaşmak ve marka görünürlüğünü artırmak, artan rekabet ortamı ile birlikte iyice zorlaştı ve bunun akabinde web sitelerinde sık sık adını duyduğumuz arama motoru optimizasyon (SEO) metotları, Instagram için de uygulanmaya başlandı. Bu gelişmenin ardından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan ve Instagram hesabınızın görünürlüğünün artırılması için yapılan tüm çalışmalara Instagram SEO çalışması denilmektedir. Bu çalışmalar Instagram arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü ve dolayısıyla sayfanızın popülaritesini artırmak için yapılan çalışmalardır.

Instagram SEO Çalışmalarının Faydaları Nelerdir ?

Instagram hesabınızın SEO’sunun yapılması kısaca profilinizin ön plana çıkması demektir. Faydalarını daha da sıralamamız gerekirse bunlar :

 • Hesabınızın hedeflediğiniz kitleye ulaşmasını kolaylaştırmak.
 • Beğeni, paylaşma ve kaybetme gibi etkileşim sayınızı arttırmak.
 • Instagram Takipçi sayınızın artması.
 • Marka bilinirliğinin artması.
 • E-Ticaret profilleri için fırsat kampanyaları.
 • Farklı marka ve pazarlama firmaları ile birlikte iş yapma imkanı.

Instagram SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Instagram içindeki markalar arası rekabetin doğurduğu öne çıkarılma ihtiyacını doldurmak için kullanılan Instagram SEO çalışmasını yapmanın belirli metotları vardır. Instagram’ın kendi içinde kullandığı arama algoritması Google’ın arama motoruyla benzerlikler göstermektedir. Bu yüzden uygulanan SEO çalışmaları da birbirleriyle benzerlikler göstermektedir. Instagram’da arama motoru optimizasyonu yapmanız için uygulamanız gereken iyileştirmelerden bazıları aşağıdaki gibidir;

instagram seo nedir

1- Profilinizi Optimize Edin

Instagramda görünürlüğünüzü ve kullanıcı etkileşiminizi artırmak için yapmanız gereken ilk şey, Instagram profilinizi optimize etmektir. Profilinizde yapacağınız birtakım değişimler, Instagram hesabınızın kullanıcı trafiğini artıracak ve arama sıralamalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Instagram profilinizi optimize ederken yapmanız gereken işlemlerden bazıları aşağıdakiler gibidir;

 • Markanız için renkli bir profil fotoğrafı seçin
 • İşletme adınız kolay aranabilir bir isim olsun
 • Kullanıcı adınızın seçiminde, faaliyet gösterdiğiniz alanda en çok kullanılan anahtar kelimelerden yararlanın (Sadece Instagram için değil webde de arama sıralamanızı yükseltecektir)
 • Profilinizi herkese açık hale getirin
 • Biyografinizde video bağlantı linkleri kullanın (marka tanıtım reklamları vb)
 • Instagram işletme hesabına geçiş yapın

Yukarıdaki adımlar her ne kadar basit gibi görünsede, arama motoru sıralamalarınızı doğrudan etkileyebilecek etkenleri içermektedir.

 2- Marka Mesajınızı Belirleyin

Instagram’da iyi bir görünürlüğe sahip olmanın en temel unsurlarından birisi de marka mesajınızın çekiciliğidir. Instagramın görsel paylaşım platformu olmasından dolayı, mesajınızı destekleyecek fotoğraflar kullanmanız da ayrı bir önem taşımaktadır. Marka mesajı oluştururken, anahtar kelimelerden yararlanmanız Instagram hesabınızın, kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerin kategorilerinde indekslenmesini sağlayacaktır. İndexlendiğiniz kategorilerde yapılan aramalar da görünürlüğünüzü artıracak bir başka etkendir. Oluşturmuş olduğunuz marka mesajını fotoğraflarınızın içeriğine göre optimize edip düzenli olarak kullanmanız SEO açısından işinize yarayacak bir diğer noktadır.

3- Biyografinizde Anahtar Kelimeler Kullanın

Kullanıcı adınızın içerisinde geçirdiğiniz veya geçireceğiniz, birincil anahtar kelimelerin yanında biyografinizde de ikinci anahtar kelimelerin kullanılması, arama sıralamalarını etkileme konusunda önemli bir etkendir. Örneğin, kullanacağınız birincil anahtar kelimeniz “pastane” ise kullanacağınız ikincil anahtar kelimeleriniz “kekler” ya da “pastalar” şeklinde olabilir. İkincil anahtar kelimeler daha spesifik oldukları için sıralamalarda daha az rakiple mücadele etmenizi sağlar.

4- Hashtagleri Etkili Bir Şekilde Kullanın

Instagram’daki çoğu kullanıcı sayfaları doğrudan aramayla bulmamaktadır. Belirli bir hashtag üzerinden bulunma ihtimaliniz de bir hayli yüksektir. Bu nedenle hashtag kullanımınız fazlasıyla önemlidir. Her bir gönderinin kendine özel hashtag stratejisi olmalıdır. Gönderilerinizde kullanacağınız hashtagleri seçerken içerdiği gönderi sayısına, profilinizle uyumuna, paylaşılan içeriklere ve popülaritesine bakmanız, etkili bir hashtag seçme konusunda size yardımcı olacaktır. Ayrıca kullandığınız hashtaglerin anahtar kelime uyumlu olması da işinize yarayacaktır. Ayrıca Instagram Hashtagler ile ilgili yazımızı inceleyerek bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Instagram SEO Profil

5- Fotoğraf Başlıklarınızı Seçerken Dikkat Edin

Yaptığınız paylaşımların başlıklarında ikincil anahtar kelimelerin kullanımı fazlasıyla önemlidir. Anahtar kelimelerden yardım alınarak seçilen doğru bir başlık, kullanıcıların dikkatini çekmenin yanında arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünüzü de artırmaktadır. Ayrıca mevcut kullanıcıların haricinde yeni kullanıcıları çekme konusunda da etkilidir. Başlıklarınızın seçiminde de biyografinizde ve hashtaglerinizde kullanmış olduğunuz ikincil anahtar kelimelerden yararlanmanız mümkündür.

6- Reklam Yapın

Influencerlarla İçerik Anlaşması Yapın

Markanızın tanıtımını yapmak için influencerlar ile yapacağınız anlaşmalar hızlı ve etkili bir şekilde görünürlüğünüzün artmasını sağlayacaktır. Alanınızla alakalı yüksek takipçili kişiler ile iletişime geçip, SEO’nuzu güçlendirmelerine yardımcı olmaları için ücretli veya ücretsiz içerik paylaşmaları yapmalarını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime ve hashtag kullanımının yanında markanızın ihtiyacı olan etiketlemeyi de bu sayede tamamlamış olursunuz.

7- Ödüllü Yarışmalar Düzenleyin

Hesabınızda düzenlediğiniz bir yarışma veya çekiliş, kullanıcıların dikkatini çekme konusunda oldukça etikili olacaktır. Bunun size binlerce yeni takipçi ve potansiyel müşteri getirebilmenin yanında SEO açısında olumlu etkileri vardır. Örneğin, düzenlediğiniz çekilişlerde kullanıcılardan arkadaşlarını etkiletmelerini isteyebilirsiniz, bu hareket size normal zamanda ulaşmanızın imkansız olduğu sayısız yeni kullanıcı ile birlikte gelecektir. Artan profil trafiğinizin sonucunda da arama motoru sıralamanız yükselecektir.

8- Raporlama Uygulamalarını Kullanın

Uyguladığınız SEO tekniklerinin, işe yarayıp yaramadığını görmeniz için belirli programlar aracılığıyla sayfanızın teknik analizlerini incelemeniz gerekmektedir. Hepimizin kullandığı ve Instagramın sunmuş olduğu platform içi analiz özelliği, kullanım açısından birtakım sınırlamalara sahiptir. Bu sınırlamaların en başında yalnızca belirli bir tarihten veri çekmenize izin vermesi gelir. Ayrıca verilerin kaydedilmesi gayet zordur. Bu günlük kullanım için iyi olsa da ciddi bir çalışmada kullanılmak için fazlasıyla yetersizdir. Bu tip sorunların önüne geçmek için üretilmiş olan uygulamlara örnek olarak Sprinklr veya Hootsuite gösterilebilir. Bu iki uygulama sunmuş olduğu sosyal medya araçları, veri analizleri, otomatik raporlamalar ve diğer özellikler ile SEO çalışmanızın etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamınızda ve optimize işinize yarayacaktır.

Instagram SEO

Instagram SEO Çalışması Yaparken Kaçınılması Gerekenler

Google’ın olduğu gibi Instagram arama algoritmasının da tespit ettiğinde cezalandırdığı bazı SEO tatikleri bulunmaktadır. Her geçen gün daha fazla gelişen algoritma sayesinde tespit edilen usulsüzlükleri yapan hesapların görüntülenmesine kısıtlamalar getirmektedir. Bu kısıtlamalar arama motorunda görünmemenizi ve sıralamanızın düşmesini de kapsamaktadır. Bu cezalardan kaçınmak için yapmamanız gereken şeyler aşağıdaki gibidir;

 • İçerik hırsızlığı yapmak
 • Bot kullanmak
 • Birden fazla hesabı, çok hızlı bir şekilde takip etmek
 • Takipçi satın almak
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

SEO çalışmaları uzun vadeli stratejilerdir ve sonuçlarını kısa sürede görmek zordur. Hızlı büyümek kulağa hoş geliyor olabilir ama cezalandırılmaların sonuçları, verdiğiniz emeklerin çöpe gitmesine sebep olabilecek niteliktedir. Bu yüzden bu teknikleri kullanmadan, doğru bir şekilde Instagram hesabınızı yönetmeniz ve büyütmeniz önemlidir.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya platformu içerisinde yer alan arama motorularının optimizasyon işlemlerinin tamamıdır.

Profilinizi optimize etmek, marka bilinirliğinizi arttırmak, biyografinizde anahtar kelimeler kullanmak ya da görselleri etkili bir şekilde kullanarak Instagram SEO çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram SEO yaparken,  içerik hırsızlığından kaçınmak, bot kullanmak ve takipçi satın alma gibi eylemlerden kaçınmanız gerekmektedir.

#amazing #TagsForLikes #followme gibi hashtagler en aktif hashtagler arasındadır.

Uygulamayı açıp profilinizin olduğu sayfaya gelin daha sonra ”Profili Düzenle” seçeneğini kullanarak profilinizi dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Instagram bot hesapları net bir şekilde algılayabildiğinden dolayı bot kullanımı gerçekleştirdiğiniz taktirde hesabınız kapatılabilir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram SEO Nedir? Hakkında 3 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 50 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Emre Bilgin
  Emre Bilgin

  instagram-seo bir süredir kafamı kurcalıyordu bazı şeyleri blogu inceledikten sonra daha iyi yer ettim teşekkürler

 2. Caner Kalyoncu
  Caner Kalyoncu

  instagram-seo hakkında net ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz güzel bir blog yazısı elinize emeğinize sağlık

 3. selinay çakmak
  selinay çakmak

  Instagram seo çalışması bundan daha detaylımıdır yoksa hepsi bu mu ? Teşekkürler..