Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kullanıcı sayısı milyarı geçen Instagram’ı her birimiz kullanıyoruz özellikle özel hayatımızın içinde yer alan ve konumumuza kadar çok ayrıntılı bilgilere sahip bir platform. Haliyle bu bilgileri saklamak ve güvende tutmayı istemek en doğal hakkımız. Son zamanların en popüler sosyal medya platformu olan Instagram, kişisel pek çok bilgimizi bünyesinde bulundurur. Öyle ki mesajlar, fotoğraflar, grup sohbetleri gibi kişisel veriler Instagram tarafından depolanır. Durum böyle olunca Instagram şifreleri önemli bir yer tutuyor. Bu noktada çeşitli sebepler Instagram şifrenizi unutabilir veya Instagram şifre değiştirme isteyebilirsiniz. Bu yazımızda “Instagram şifresi nasıl değiştirilir?” sorusuna cevap vereceğiz. Pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bu işlemleri birkaç dakika içerisinde yapabilir ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca Instagram hakkında daha fazla bilgiye Instagram Destek blog yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Hazırsanız, başlıyoruz.

Instagram Şifre Yenileme Yolları

Instagram şifrenizi değiştirmeniz için tercih edebileceğiniz iki yol vardır ilk olarak şifrenizi biliyor ve yenilemek istiyorsanız uygulama içerisinden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. İkinci yöntem ise şifrenizi bilmiyorsanız “Şifremi unuttum” seçeneği ile yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Bu yöntemleri adım adım izleyerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Instagram Uygulama İçerisinden Şifre Değiştirme (Mobil)

Sırası ile aşağıdaki adımları izleyin:

 • Instagram uygulamasına girin.
 • Profil sayfanıza gidin.
 • Sağ üstteki üç çizgiye tıklayın.
 • Sırasıyla “Ayarlar> Güvenlik> Şifre” seçeneklerine ilerleyin.
 • Mevcut şifreniz ve yeni şifrenizi belirtilen alanlara girin.
 • Sağ üstteki mavi tik ile işlemi bitirin.

Bu işlemi her kullanıcıya öneririz. Çünkü düzenli aralıklar ile şifre yenilemek, güvenlik açısından oldukça önemlidir. Şifreniz size her ne kadar zorlu ve güvenli görünse de, hiçbir zaman tamamen güvenli değildir. Instagram şifre değiştirme işlemi yaparken en az bir büyük ve bir küçük harf, bir rakam ve bir sembol bulundurmalısınız. Böylelikle şifrenizin bulunması oldukça zorlaşacaktır.

instagram şifre değiştirme mobil

Instagram Uygulama İçerisinden Şifre Değiştirme (Bilgisayar)

Bilgisayar üzerinden Instagram şifre değiştirme işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Instagram web sitesinden hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üstteki profil resminize tıklayın ve profilinize girin.
 • Ayarlar` a tıklayın.
 • “Şifreyi Değiştir” seçeneğine tıklayın.
 • Mevut şifreniz ve yeni şifrenizi belirtilen alanlara girin.
 • Şifreyi değiştir butonuna tıklayarak işlemi bitirin.
instagram şifre değiştirme bilgisayar

Şifremi Unuttum Yöntemi ile Şifre Değiştirme

Instagram şifre değiştirme yöntemlerinden en pratik olanı, “Şifremi Unuttum” yöntemini tercih ederseniz aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Instagram uygulamasına girin.
 • Giriş ekranında karşınıza çıkan “Giriş yapmak için yardım al” seçeneğine tıklayın
 • Hesabınıza bağladığınız telefon numaranızı ya da kullanıcı adınızı girin.

Telefon numarası ile işlem yaptığınızda, telefonunuza tek seferlik bir parola gönderilir. Bu parola ile giriş yapacak ve yeni bir şifre oluşturabileceksiniz. Eğer kullanıcı adınızı girerseniz, Instagram hesabı oluştururken kullandığınız mail adresinize bir link yollanır. Bu linke tıklayarak uygulamaya yönlendirilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz. Eğer mail gelmez ise, mail kutunuzun “Gereksiz” klasörünü kontrol edin, zaman zaman bu e-postalar gereksiz klasörüne düşebiliyor.

instagram giriş yapmak için yardım al

Sık Sorulan Sorular

Instagram adresim ele geçirilirse ne yapmalıyım?

Öncelikle mail adresiniz ile şifrenizi değiştirerek tekrar girin bununla birlikte hesabınıza telefon numaranızı kaydedin. Bu yol ile şifreniz değiştirilirken telefonunuza mesaj gelir ve onay kodu bilinmediği sürece şifre değişikliği yapılamaz.

Instagram hesabımı tamamen kapatabilir miyim?

Hesabınızı silmek için Instagram Hesap Silme adresine gidin son olarak linkte belirtilen adımlarda ilerleyerek hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Yeni bir Instagram şifresi oluştururken nelere dikkat etmeliyim?

Şifrenizi oluştururken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır ilk olarak şifreniz en az bir büyük ve en az bir küçük harf içermeli, en az bir rakam ve sembol içermelidir. Buna ek olarak olabildiğince uzun olmalıdır.  

Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Şifrenizi unuttuysanız, Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Şifremi Değiştirmeli Miyim?

Genellikle hesap şifrelerinizi belirli periyotlarda değiştirilmelidir çünkü aynı şifreyi kullanarak güvenlik açığı oluşturabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 42 Ortamala: 5]
Çağatay Özgün

Yazılar: 32

Ben Çağatay Özgün, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 2 buçuk yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve pazarlama uzmanlık alanım. Dijit...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar , Instagram yardım merkezine durumunuzu rapor olarak bildirebilirsiniz ve e-posta adresiniz üzerinden hesap bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.