Instagram Uygulama Kaldırma

Instagram Uygulama Kaldırma

Instagram ile alakalı en çok merak edilen işlemlerden biri olan Instagram uygulama kaldırma ile alakalı makalemizi siz de çok beğeneceksiniz. Lütfen sabırla okumaya devam edin. Uygulamalar ve hizmetler için izin verirseniz Instagram hesabınıza kolaylıkla bağlanabilirsiniz. Instagram, bağlı olan Google hesapları gibi Facebook uygulaması profillerinde çevrimiçi bir kimlik olarak kullanılamaz, ancak yine de onu destekleyen uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açmak için kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların sayısı çok fazla değildir fakat yine de mevcutturlar. Instagram’a bağlı olan uygulamaları kaldırmak istiyorsanız, bunu Instagram’ın web sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram’dan Yetkili Uygulama Nasıl Kaldırılır?

 • Yetkili uygulamaları, herhangi bir Instagram uygulamasından kaldırılamaz. Instagram’ın web ara yüzüne giriş yapın ve profilinize tıklayın. Profilinize giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan Profili Düzenle seçeneğinin yanında yer alan çark düğmesine tıklayın.
 • ‘Yetkili Uygulamalar’ seçeneği içeren bir açılır pencere açılacak. Tıklayın.
 • Karşınıza gelen bir sonraki ekranda, hesabınıza bağlanmasına izin verdiğiniz tüm uygulamaların ve hizmetlerin tam bir listesini göreceksiniz. Her uygulamanın / hizmetin altında İptal düğmesi bulunur. Tıklayın, uygulamanın / hizmetin erişimini iptal etmek istediğinizi onaylayın; uygulama kaldırılacaktır.

Bir uygulamayı Instagram hesabınızdan kaldırırsanız, uygulamanın veya hizmetin artık çalışamayacağını söylemeye gerek yok. IFTTT gibi hizmetlerin kaldırılması, hizmetin artık bir istek başına Instagram’a gönderilmemesini sağlayacak ve aynı zamanda ondan cevap alamayacaktır. Eğer yanlışlıkla bir uygulamayı kaldırırsanız istediğiniz her zaman bir uygulama veya hizmeti tekrar ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için uygulamayı veya hizmeti ziyaret edin ve Instagram oturum açma seçeneğine dokunun. Uygulama / hizmetin hesabınıza bağlanmasına izin verin.

instagram uygulama kaldırma

Instagram’da Uygulama Kaldırırsam Ne Olur?

Bir uygulamanın kaldırılması, uygulamanın depoladığı verileri silmez. Uygulamanın kötü amaçlı olduğundan ve bilgilerinizi sattığından veya başka bir şekilde kötüye kullandığından şüpheleniyorsanız, erişimini kaldırmak iyi bir fikirdir, ancak uygulamanın veya hizmetin zaten sahip olduğu bilgileri de sileceğini garanti etmez. Bir uygulamanın bilgilerinizi kötü amaçlı kullandığından şüpheleniyorsanız, hesabınızı uygulamanın kendisinde silmenin herhangi bir yolu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. (Instagram)

Garip olan şey, yetkili uygulamaları Instagram uygulamalarından kaldıramamanızdır. Uygulama kaldırma işlemleri için web sürümüne gitmeniz gerekir. Tuhaf, çünkü Instagram bir akıllı telefon uygulamasıydı ve olmaya devam ediyor. Web ara yüzü temel işlevini desteklemiyor, yani fotoğraf yüklemek ya da paylaşım yapmak gibi. Ancak hesabınıza erişimi olan bir uygulamayı kaldırmak için gitmeniz gereken yer web ara yüzüdür. Uygulamaları iptal etme seçenekleri mobil Instagram uygulamalarında bulunmamaktadır. Eğer Instagram uygulama kaldırma ile alakalı kafanızda hala soru işaretleri var ise, bu makalenin altına yorum yaparak bizden yardım talep edebilirsiniz. Fakat Instagram uygulama kaldırma işlemi ile alakalı tüm ana hatları makalemizde belirttiğimizi söylemek isteriz.

Instagram Uygulama İzni Kaldırmak

İnstagram uygulama iznini kaldırmak isteyebilirsiniz. Örneğin uygulama, rahatsız edecek derecede reklam yapıyor. Ya da son güncellemesi ile kullanıcı deneyiminizi azalttı. Bundan dolayı, Instagram uygulama izni kaldırma konusu sizin için önem teşkil ediyor olabilir. İlk olarak site üzerinden ve diğer mecralardan rahatlıkla yapılabilen uygulama kaldırma işleri için, öncelikle Instagram profilinizin ayarlar bölümüne girin. Sonrasında ise oradan istemediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz. Instagram uygulama izini kaldırma işleminin aşamaları şunlardır;

 • Ayarlara girin
 • Uygulamalar ve istemediğiniz uygulamaları kaldırmak için çarpı kısmına tıklayın.
 • Hızlı ve kolay bir şekilde ilerleyecek olan çalışmalarınızı kendiniz de ön plana çıkarabilirsiniz.
instagram uygulama kaldırma

Uygulamalara Yetki Vermek Güvenilir mi?

Instagram uygulamalarına yetki vermek, o uygulamanın kolaylıkla hesabınıza erişebilmesine izin vermek demektir. Böyle bir durum için ise o uygulamaya şifrenizi ve giriş bilgilerinizi vermeniz gerekir. Bu tarz durumlarda en çok karşılaşılmakta olan problem, hesapların çalınması ya da izin dışı kullanılmasıdır. Yani herhangi bir 3.parti uygulamaya izin vermek, eğer o uygulama gerçekten güvenilmez ise hesabınızın çalınmasına ve bilgilerinizin art niyetli kişilerin eline geçmesine izin vermek anlamına gelebilir.

Uygulamalara yetki vermeden önce detaylı bir şekilde araştırma yapmalı ve o uygulamanın güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Uygulama ile ilgili yorumları ciddiye almalı ve eğer herhangi bir şüpheniz var ise kesinlikle kullanmamalısınız.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sık Sorulan Sorular

Instagram Uygulamasını Kaldırabilir miyim?

Eğer Instagram uygulamasını artık kullanmak istemiyorsanız uygulamayı telefonunuzdan kaldırmanız mümkündür. Bunun için uygulama ikonunun üstüne basılı tutunuz ve çıkan seçeneklerde “Kaldır”a tıklayınız.

Instagram Uygulamasını Silersem Hesabıma Ne Olur?

Instagram uygulamasını cihazınızdan silmeniz durumunda hesabınızla alakalı herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Uygulamayı silmek demek hesap silmek ya da dondurmak anlamlarına gelmez.

Instagram Uygulamasını Sildikten Sonra Tekrar Yükleyebilir miyim?

Uygulamayı silmeniz durumludan Instagram cihazınızdan kalıcı olarak gider. Daha sonra ise isterseniz tekrardan uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Uygulamalara Yetki Vermek Güvenilir mi?

Instagram uygulamalarına yetki vermek, o uygulamanın kolaylıkla hesabınıza erişebilmesine izin vermek demektir. Dolayısıyla hesabınızın ismi ve şifresini de vermiş olursunuz. Yani 3. parti uygulamalara yetki vermek çok güvenli değildir.

Instagram’dan Yetkili Uygulama Nasıl Kaldırılır?

Instagram’ın web ara yüzüne giriş yapın ve profilinize tıklayın. Profilinize giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan Profili Düzenle seçeneğinin yanında yer alan çark düğmesine tıklayın. ‘Yetkili Uygulamalar’ seçeneğine tıklayın.

Instagram Uygulamasını Kaldırdıktan Sonra Verilerim Silinir mi?

Hayır, bir uygulamanın kaldırılması, uygulamanın depoladığı verileri silmez.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

62 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Değerli instegram ekibi:
  Yanlışlıkla asıl olan hesabımı sildim
  Sizden hesabımı geri getirmenizi istiyorum
  Şimdiden teşekkür ederim🙏

  1. Merhaba, eğer hesabınızı kalıcı olarak sildiyseniz ve kullanıcı adı/şifre girdiğinizde hesabınız açılmıyorsa geri getirmek mümkün değildir. Ancak hesap dondurma işlemi yaptıysanız, kullanıcı adı ve şifrenizi Instagram giriş ekranından yazarak giriş yapabilirsiniz.

 2. Ben arkadaşımı engellemiştim oda beni engellemiş ikimizde şuan kaldırmak için uğraşıyoruz fakat kullanıcı bulunamadı diyor şumu bulursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim 😇♥️

  1. Merhaba, 14 gün geçtikten sonra tekrar kontrol edebilir ve sırayla birbiriniizin engelini kaldırabilirsiniz. Hesapları bulamıyorsanız ortak bir arkadaşınızın göndermesini rica edin.

 3. Değerli instegram ekibi:
  Yanlışlıkla asıl olan hesabımı sildim
  Sizden hesabımı geri getirmenizi istiyorum
  Şimdiden teşekkür ederim🙏

  1. Merhaba, hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde, kullanıcı adı ve şifrenizi girerek Instagrama tekar giriş yapamıyorsanız hesabınız kalıcı olarak silinmiş demektir. Artık aynı hesaba erişemezsiniz.

  1. Merhaba,
   Instagram giriş ekranından kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapmayı deneyin. Eğer giriş sağlamıyorsanız büyük ihtimalle hesabınız kalıcı olarak silinmiş demektir. Geri getirilmesi maalesef mümkün değildir.

 4. Merhaba ben ınstagram hesabıma giriş yapamıyorum şifremi giriyorum sonrasında 6 rakamlı güvenlik kodu gelmiyor bu konuda yardıma ihtiyacım var

  1. Hesap dondurma işlemi yaptıysanız, kullanıcı adı ve şifrenizi girerek hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Kalıcı olarak sildiyseniz geri alınması mümkün olmayacaktır.

 5. Değerli instagram ekibi , bi tane uygulama var ** bu uygylamayı indiren kişi biz profillerimizi gizlesek bile görebiliyor herşey gözüküyor hesap gizliliği özel hayatın gizliliği hiçbir anlamı kalmıyor lütfen bu uygulamadan koruncak birşey yapı çoğu kişi şikayetçi

  1. Merhaba, bu tür 3. uygulamaları kullanan hesaplar zarar görecek ve gizlilikleri yakın zamanda tehlikeye girecektir. Hesabın son açık olduğu halini gösteriyor olabilir ancak kapalı hesabın içerisine giremez.

  1. Merhaba, hesabınızı geçici olarak kapattıysanız; kullanıcı adı ve şifrenizle beraber giriş yapamıyorsanız hesabınızı kalıcı olarak silmişsiniz demektir ve geri getirilmesi mümkün değildir.

  1. Merhaba, Instagram hesabınız etkileşim engeli almış olabilir. Topluluk kurallarını ihlal etmeniz ya da şikayet edilmeniz gibi durumlarda böyle bir engel almak olasıdır. Instagram destek hattı ile iletişime geçmelisiniz.

  1. Merhaba, Instagram hesabınızı yanlışlıkla silmeniz durumunda Instagram yardım merkezi üzerinden hesap kurtarma yöntemlerini denemelisiniz.

  1. Merhaba, Instagram hesabınızın şifresini değiştirerek eski telefondan çıkış yapmasını sağlayabilirsiniz. Eğer şifre hatırlayamıyor ve ve sıfırlama talebinde bulunamıyor iseniz Instagram destek hattı üzerinden hesabınızın kapatılmasını talep etmelisiniz.

 6. Nisan 2020 2:11 pm, 14:11
  Değerli instegram ekibi:
  Yanlışlıkla asıl olan hesabımı sildim
  Sizden hesabımı geri getirmenizi istiyorum
  Şimdiden teşekkür ederim🙏

 7. Merhaba işletme hesabımı kullanamıyorum kullanıcı adı sifre gırdıgımde hesaba gırıyorum fakat profıl fotarafı harıc hiç bırsey yok ve hiç bir işleme izin verilmiyor mail vs hepsını yaptım ama bır sonuç yok.kime göstersem ilk defa böyle birseyle karsılastıklarını söyluyorlar.bir fikriniz varmıdır.teşekkürler

  1. Merhaba, Instagram hesabınız inceleme altında olabilir. Kayıt esnasında tüm bilgilerinizi gerçek ve eksiksiz olarak verdiyseniz, hesabınız en kısa süre içerisinde aktif olacaktır. Aksi durumda Instagram destek hattı ile iletişime geçmelisiniz.

  1. Merhaba, Instagram hesabınızın etkileşim engeli almış olması muhtemel bir durumdur. Ayrıca kullanıcı bilgilerinizin uyuşmaması durumunda da bu problemi yaşayabilirsiniz.

 8. Merhabalar, iPhone telefonumdan instagram uygulamayı sil yaparsam galerime instagram uygulamasından çekip kaydettiğim fotoğraf ve videolar silinir mi? Uygulama 8gb yer kaplıyor bunlar fotoğraflarım mı önbellekler mi? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, Telefonunuzda yer alan resimler hali hazırda indirilmiş resimlerdir, silinmezler. Ayrıca hesabınızı kapatmadan önce tüm görsellerinizi arşiv olarak indirmenizi tavsiye ederiz.

 9. Benim Instagram hesabım çalındı ve hesabimdan bir çok insan dolandirildi ve parasi çalındı lütfen hesabimi geri alin veya kapatın. Acil yardım etmeniz gerek insanlar dolandirilmaya devam ediliyor çünkü