İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Ekran Görüntüsü Alınırsa Bildirim Gider mi?

Instagram kullanıcısı olarak şu ana kadar “Aldığım Instagram ekran görüntüsü bildirimleri gitti mi?” diye düşünerek hafif kaygılanmış olabilirsiniz. Peki, Instagram ekran alma bildirimi doğru mu? Bu yazıda hangi durumlarda bildirim gittiği ve alternatif olarak neler yapılabileceği hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Instagram Ekran Alma Bildirimi Doğru mu?

Instagram ekran alma bildirimi gerçekten doğru mu? Ekran görüntüsü aldığınızda karşı taraf bundan haberdar oluyor mu? instagram hikaye ekran görüntüsü bildirimi ekran görüntüsü alındığı zaman karşı tarafa bildiri gider mi? Bu soruya cevabımız hayır. Instagram’ın en önemli ilkesi gizliliktir. Kendi kullanıcılarının hiçbir özel bilgisini, diğer kişilerle paylaşmamaktadır. O hesaba girip ekran görüntüsü almış olmanız, karşı tarafı ilgilendirse bile sizin yaptığınız bir davranıştır. Dolayısıyla sizin özelinizdir.

Bu nedenle gizlilik ihlali olmaması adına, ekran alınsa bile karşı tarafa bildirim gitmez. (Belli istisnalar dışında) Instagram bu konuda hassas olduğu için, siz ister o ekran alıntısını paylaşın isterseniz de başka yerde kullanın, hiç kimseye bu konuda bilgi vermez. Ekran görüntüsü aldığınız kişi görmediği sürece bundan haberdar olmaz. Sonuç olarak hikayelerin ya da paylaşımların ekran görüntüsünü aldığınız zaman, karşı tarafa hiçbir şekilde bildirim gitmez.

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi

Ekran Alındığında Hangi Durumda Bildirim Gider?

Yukarıdaki yazıda belli istisnalar dışında, hiçbir ekran alıntısında bildirim gitme durumunun olmadığını belirtmiştik. Bu istisna konu ise Instagram Direkt Mesaj hizmeti. Sadece bu bölümde karşı tarafa bildirim gitmektedir. Diyelim ki direct mesaj üzerinden konuştuğunuz biri var. Instagram’ da o konuşmayı ekran görüntüsü almak istiyorsunuz. İşte dikkat etmeniz gereken ilk nokta tam da bu burası çünkü DM içerisinde iken ekran aldığınızda karşı tarafa ekran aldığınıza dair bildirim gitmektedir.

Bazen karşı taraf fotoğrafları kaybolan şekilde gönderiyor ve sadece bir kere açabiliyorsunuz. Bu gibi durumlarda bazı kişiler ekran alarak, o görüntüyü ölümsüzleştirmek isteyebilir. Artık bunun sonucunda karşı tarafın bundan haberdar olduğu hakkında bilginiz var. Bu işlemi yapmadan önce iki kere düşünmeniz gerekmektedir. Veya karşınızdaki kullanıcıdan izin alıp ekran görüntüsü almaya devam edebilirsiniz.

İncelemek isteyebilirsiniz: Instagram DM Görüldü Nasıl Kapatılır?

Bu Bildirim Hikayesi Nerden Geliyor?

Instagram ekran alma bildirimi son zamanlarda oldukça fazla gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Ortaya bazı iddialar atıldığı için, konu kapanmadan yayılmaya devam ediyor. Peki bu bildirim hikayesinin kaynağı ne?

Bundan yaklaşık 2 yıl önce, 2016 senesi içinde Direkt Mesaj üzerinden ekran alındığında bildirim gittiği fark edildi. Keşfedilen bu özellik sonrasında, tek mesaj kısmında olan bu özellik tüm bölümlere yayıldı. Ekran alınan her yerde bildirim gideceği algısı oluştu.

Aslında bu algının temel nedeni Snapchat. Bu uygulama hikayelerde ekran görüntüsü alındığı anda, karşı tarafa bildirim gönderiyor. Hal böyle olunca insanlar bildirim özelliği geldiğini de bilince, Instagram uygulamasında da aynı şekilde olduğunu düşündü. Oysa gerçek bundan farklıdır. Instagram’da sadece mesajlarda alındığında, karşı tarafa ekran görüntüsü alındığına dair bildirim gitmektedir. Kullanıcıların genel paylaşımlarda ya da hikayelerde böyle bir durum söz konusu değildir. Ekran alıp paylaştığınız zaman bile, herhangi bir bildirim durumu ortaya çıkmamaktadır.

Ekran Görüntüsü Almak Yerine Başka Hangi Yöntemleri Kullanabilirim?

Her ne kadar bildirim gitmediğini söylesek bile, tedirgin olabilirsiniz. Ya bildirim giderse, bunu riske atamam diyorsanız daha farklı yöntemler denemekte fayda var. Bunun için kullanılabilecek yöntemler:

Paylaşma

 • Saklamak istediğiniz fotoğrafın yanına gelin.
 • Fotoğrafın hemen yan tarafında yer alan, üç noktalı simgeyi göreceksiniz. Buna tıklayın. Ekranda farklı alternatifler çıkacak karşınıza.
 • Buradan ‘’paylaş’’ dediğinizde çıkan sosyal medya uygulamalarından bir tanesini seçebilirsiniz. Bu şekilde, kaybolmasını istemediğiniz fotoğrafı kendi sosyal medya hesabınızda paylaşmış olacaksınız.
 • Bu işlemi yapabilmek için hesabın herkese açık olması gerekmektedir. Gizli hesaplarda bu işlemler yapılamaz.
instagram ekran görüntüsü

Bağlantıyı Kopyalama

 • Aynı şekilde çıkan ekranda ‘’bağlantıyı kopyala’’ şeklinde yazı bulunmaktadır.
 • Bu kısma tıklayıp, resmin bağlantısını kopyalayarak aynı şekilde, farklı uygulamalarda paylaşabilirsiniz. Özellikle mesajlaşma uygulamalarında, direkt bağlantıyı yapıştır deyip karşı tarafa gönderebilirsiniz.
 • Bu iki durum sadece herkese açık hesaplar için geçerlidir. Gizli hesaplarda bu kısma tıkladığınızda, paylaş ya da bağlantıyı kopyala gibi seçenekler karşınıza çıkmayacaktır.
post ekran görüntüsü alma bildirim

Direkt Olarak Mesaj Gönderme

Diğer bir seçenek ise beğendiğiniz gönderiyi direkt mesaj seçeneği ile gönderme. Bunu yapmak için :

 • İlk olarak kaybolmasını istemediğiniz fotoğrafı ya da videoyu bulun.
 • Fotoğrafın hemen altında, kağıttan uçağa benzer bir simge göreceksiniz. Bu simgeye tıklayın.
 • Karşınıza kime göndereceğinizi seçmenizi isteyen bir ekran çıkacak. Buradan göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazıp bulun. Bulduktan sonra gönder deyin.
 • Artık beğendiğiniz post karşı tarafa gitmiş olacak. Siz de mesajlar bölümünden açıp paylaşıma bakabilirsiniz. Hatta kullanıcı adı olarak kendinizi yazıp, kendinize de gönderebilirsiniz. Sonrasında ekran almak ya da indirmek hiçbir şekilde sorun olmayacaktır.

Ancak yukarıda yazanlar, aynı şekilde burada aşamalar içinde geçerlidir. Hesap gizliyse karşı taraf bunu göremez. Ancak sadece siz mesajlar bölümünden buna ulaşabilirsiniz. Gönderdiğiniz paylaşımı karşı tarafın görmesi için, hesabın o kişiye görülebilir olması gerekir.

instagram ekran görüntüsü alma

Kaydetme

Son yöntem ise kaydetme yöntemi. Instagram ekran alma bildirimi gitmesinden korkan kişiler farklı farklı yöntemler denemektedir. Bunlar arasında kaydetme yöntemini arşiv oluşturma olarak düşünebilirsiniz.

 • Fotoğrafın yanına gelin.
 • Hemen sağ bölmede yer alan yer imlecine tıklayın. Sonrasında o paylaşım sizin hesabınızda, kaydedilenler bölümüne eklenecektir.
instagram profil
 • Kayıtlı koleksiyonları bulmak için ilk olarak profil bölümüne gelin.
instagram ayarlar
 • Profile girdikten sonra sağ üst köşedeki alt alta üç çizgiye tıklayın.
instagram profil ayarları
 • Karşınıza kaydedilenler bölümü çıkacak. Bu bölümde tüm kayıtlarınıza ulaşabileceksiniz.

Siz paylaşımı yer imlerine eklediğinizde, bundan hiçbir takipçiniz haberdar olamaz. Bu size özel bir bilgidir. Bu işlemi içiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz Instagram gönderisini kaydedenler görülebilir mi yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Instagram Bildirimsiz Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Instagram, kullanıcıların hikayelerindeki etkileşimleri izleyebilmeleri için bir dizi özellik sunar. Bu özelliklerden biri de, bir kişinin hikayenize baktığında veya hikayenizde bir ekran görüntüsü aldığında size bildirim göndermektir. Ancak, bazı durumlarda, belki bir gönderiyi hatırlatma olarak saklamak isteyebilirsiniz ve bu durumda bildirim göndermek istemeyebilirsiniz. İşte instagram ekran görüntüsü bildirimi olmadan nasıl ekran görüntüsü alınabilir sorunuz için bazı öneriler:

 1. Uçak Moduna Geçin: Telefonunuzun ayarlarına gidin ve “Uçak Modu”nu açın. Bu, telefonunuzun internet bağlantısını keser. Instagram bu durumda ekran görüntüsü alındığına dair bildirim gönderemez.
 2. Instagram’a Girin: Artık internete bağlı olmadan Instagram’a girebilirsiniz. Hikayeyi veya gönderiyi bulun ve ekran görüntüsü alın.
 3. Uygulamayı Kapatın: Ekran görüntüsünü aldıktan sonra, Instagram uygulamasını tamamen kapatın. Bu, uygulamanın arka planda çalışmasını ve internet bağlantısı geri geldiğinde herhangi bir bildirim göndermesini önler.
 4. Uçak Modunu Kapatın: Telefonunuzun ayarlarına geri dönün ve “Uçak Modu”nu kapatın. Artık internet bağlantınız tekrar aktif olacaktır.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Bu adımlar, Instagram’da bildirim göndermeden ekran görüntüsü almanıza yardımcı olacaktır. Ancak, bu yöntem her zaman garantili sonuçlar vermez ve Instagram’ın ekran görüntüsü bildirim politikası zamanla değişebilir. Bu adımlar instagram dm ekran görüntüsü bildirimi gitmemesi konusunda da faydalı olabilir.

Instagram Bildirimsiz Ekran Görüntüsü Alma Uygulamaları Nelerdir?

Instagram’da bildirimsiz ekran görüntüsü almak isteyenler için birçok uygulama mevcuttur. İşte bu uygulamaların birkaçı:

 1. AK Screen Recorder: Bu uygulama, hem video hem de statik ekran görüntüleri almanıza olanak sağlar. AK Screen Recorder, çeşitli ayarları kişiselleştirme ve ekran görüntülerini doğrudan cihazınıza kaydetme özelliklerine sahiptir.
 2. Mobizen: Mobizen, kullanımı kolay bir arayüze sahip başka bir ekran kaydedici uygulamadır. Bu uygulama, ekran görüntülerini ve videoları yüksek kalitede kaydetme özelliğine sahiptir.
 3. Apowersoft Recorder: Apowersoft Recorder, hem iOS hem de Android kullanıcıları için güçlü bir ekran kaydedici uygulamadır. Bu uygulama, ekran görüntüsü almanın yanı sıra ses kaydetme, video düzenleme ve ekran akışı yapma özelliklerine de sahiptir.

Ancak bu programları kullanırken hesap güvenliğinizden emin olmaya çalışın ve güvenliğinizi tehdit edecek bilgileri paylaşmamaya çalışın.

https://www.youtube.com/watch?v=KiMesXOQlzg&t=13s

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram story ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmez fakat Direct üzerinden size atılan özel storyleri ekran görüntüsü almanız durumunda bildirim gider.

Instagram kaydetme özelliği ile beğendiğiniz, hoşunuza giden paylaşımları kayıt edin. Kaydettiğiniz paylaşımlar için kullanıcılara bildirim gitmez.

Instagram hikaye kısmını açarak ayarlar sekmesine geçin, hikaye izinleri seçeneklerinden Kapalı kısmını seçerek hikaye yanıtlarını kapatabilirsiniz.

Instagram profillerini takipten çıkarmanız durumunda karşı tarafa bildirim gitmez.

Instagram profillerinden iletişim kurmak istemediğiniz hesapları engellemeniz durumunda karşı tarafa bildirim yollanmaz.

Instagram bildirimlerini profil ayarları kısmından bildirimler bölümüne girerek kapatabilirsiniz.

DM üzerinden atılan anlık fotoğrafların ekran görüntüleri alındıktan sonra bildirim otomatik olarak ulaşır. Bu konuda herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Instagram DM ekran görüntüsü bildirimi size DM’den iletilen anlık fotoğraflar üzerinde etkilidir. Bu fotoğrafların ekran görüntüsü alınması sonrasında bildirim gider.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Ekran Görüntüsü Alınırsa Bildirim Gider mi? Hakkında 18 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

18 yorum

 1. Cevdet KALAYCI
  Cevdet KALAYCI

  Ekran görüntüsü alınca bildirim gider mi sorusuna neden takılıyorsunuz ki anlamadım .Madem korkuyorsun yapma arkadaş. Hem alsan ne olur almasan ne olur. Bildirimler her hesapta bir değilki, sosyal medya hesapları birbirinden farklı işliyor .

 2. Şeyma GÜZ
  Şeyma GÜZ

  Instagram ekran alma görüntü bildirimi yapılmıyor diye biliyorum ben. Eğer bildiriliyor ise benim takip ettiğimi zaten biliyor. Ama gerçekten çok ayıp olacak. İnşallah gitmiyordur. Dediğiniz gibi..

 3. Zuhal GEÇİT
  Zuhal GEÇİT

  Instagram sesli mesajlaşma gelmesi süper oldu. Uygulamanın en kısa zamanda güncellenmesi ile daha aktif bir şekilde kullanıma düşeceğine inanıyorum. instagram hızla ilerliyor maşallah

 4. Ebru TEMİZ
  Ebru TEMİZ

  Paylaşım ve bilgiler için teşekkürler. İnternet üzerinden o kadar çok yanlış bilgi yayılıyor ki. Görüntülerin bildirim yapıldığına ben bile inanmıştım. aslında bazı uygulamalarda bildirim geldiği için bunda da böyle bir sistem vardır zannediyordum. Demek ki yokmuş. Teşekkürler

 5. Serpil AKICI
  Serpil AKICI

  Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.

 6. Kaan Arslan
  Kaan Arslan

  makalelerinizi dikkatle takip ediyorum. doğru ve gerçek bilgiler veriyorsunuz.

 7. Hadise
  Hadise

  Yazınız için teşekkür ederim.

 8. Mesut Aydın
  Mesut Aydın

  Güzel makale olmuş bütün günüm instagramda geçiyor paylaşımlarınızı takip ediyorm

 9. Tekin
  Tekin

  Çok fazla sitede blog yazısı okudum ancak bu kadar kaliteli makale yazan çok az site var bunlardan biride sizsiniz.

 10. Olgun
  Olgun

  Yararlı makaleniz için teşekkür ederim. Sayenizde hergün farklı bir özelliğini öğreniyoruz.

 11. Yılmaz Arslan
  Yılmaz Arslan

  Benimde merak ettiğim bir konuydu sayenizde öğrenmiş olduk.

 12. Tekin Arslan
  Tekin Arslan

  Makale için teşekkür ederim.

 13. Nazli Karadağ
  Nazli Karadağ

  Selam arkadaşlar
  Instagram hesabımı kısa sürede 10k takipçiye ulaştırdım. Bundan dolayı instatakipciye teşekkür ederim. Takipçi satın almada kesinlikle güvenilir bir site olduğunu söyleyebilirim.

 14. Leyla Acar
  Leyla Acar

  İyi akşamlar
  Blog yazılarınızı büyük bir ilgi ile takip ediyorum. Kaliteli ve bilgilendirici içerikler paylaşıyorsunuz.

 15. Ezgi
  Ezgi

  Konu için teşekkürler. Telefonuma resim inderemediğim için ekran görüntüsü alıyordum.

 16. Ela
  Ela

  Instagram hesabımdan çok fazla paylaşım yapyorum olumsuz bir durum ile karşılaşmadım şuana kadar ekran görüntüsününde bildirim göndereceğini sanmıyor.

 17. Arzu İpekci
  Arzu İpekci

  İnstagram üzerinde postları ekran görüntüsü alıyordum aldıktan sonra bloğu inceledim bildirim gider mi diye eğer gidiyorsa da artık çok geç 🙂

 18. Burak Karan
  Burak Karan

  instagram üzerinde postları ekran görüntüsü alırsam acaba bildirim gider mi diye hep düşünüyordum artık düşünmüyorum kafamdaki soru işaretleri kalktı teşekkürler