Instagram çöktü

Instagram Ve Facebook Çöktü

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 2 Dakika

Dünyanın en çok kullanılan iki sosyal medya servisi olarak bilinen Facebook ve Instagram çöktü , her ne kadar son sistem sunucular üzerinden çalışan servisler olarak bilinse de zaman zaman bu uygulamalarda da çökme sorunu yaşanıyor. Özellikle Facebook’un 2 milyar kullanıcını sayısını ve günlük yapılan paylaşım sayısını düşünecek olursak, işlem ve veri yükünün ne kadar ağır olduğunu daha iyi anlarız. Aynı durum tabii ki Instagram içinde geçerli. Zaman zaman yaşanan çökme sorunlarına ise bugün bir yenisi daha eklendi. Akşam saatlerine doğru Instagram ve Facebook Çöktü. Peki, iki sistem aynı anda neden çöktü? Açıklama geldi mi? İşte detaylar.

Neden Instagram ve Facebook Çöktü?

İlk etapta Instagram ve Facebook Çöktü sorununa ilişkin bir açıklama yapılmadı. Sadece Facebook tarafından kullanıcılara yapılan bilgilendirmenin olduğunu biliyoruz. Facebook ise yaptığı bilgilendirmede, site üzerinde bazı değişiklikler yaptığını ve bu nedenle belli bir süre erişimin kapalı olacağı belirtildi. İlk olarak Facebook için yapılan bu açıklama, daha sonra Instagram içinde geldi.

Instagram ve Facebook Çöktü

Instagram ve Facebook Çöktü sorunu için gelen bu açıklamalar ise tatmin edici olmadı. Öyle ki dünya genelinde devam eden çökme sorununun, sunucu tabanlı bir sorun olduğu belirtiliyor. Şu an için üç ihtimal göze çarpıyor. İlk ihtimal, yapılan uyarıdaki gibi büyük bir değişiklik hazırlığında olunduğu. Web sitesinde tasarımsal değişikliklerin yapıldığı belirtiliyor. Bu nedenle bir süre sistemin kapalı tutulmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Son dönemde ardı ardına değişiklikler yapan Facebook’un bu ihtimal yüzünden çökmesi, daha doğrusu kapalı konuma getirilmesi muhtemel. Instagram’ın da aynı sunucularda olması nedeniyle çökmesi söz konusu olabilir.

İkinci neden ise sunuculara yapılan bir saldırı. Bu saldırı sonrasında Facebook ve Instagram sunucularının zarar gördüğü belirtiliyor. Tabii ki bu ihtimal en düşük olanı. Çünkü böyle bir saldırı hakkında Instagram veya Facebook bilgilendirmelerini görmedik. Bunun dışında son ihtimal ise sunucu yükünün oluşturduğu bir arıza.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Sabah Saatlerinde Instagram ve Facebook Çöktü

BTK Çökme Sorunuyle İlgili Küresel Olduğunu Belirtti

Bu konuda da bir açıklama olmadığı için Instagram ve Facebook Çöktü sorununun kesin nedenini bilmiyoruz. Şu sıralar kullanıma açılan sistemlerde bir değişiklik olmadığını belirtelim. Yani henüz bir yenileme söz konusu değil. Ayrıca BTK tarafından yapılan çökme açıklamasında da sorunun küresel olduğunun vurgulandığını da ekleyelim. Yani ülkemiz kaynaklı bir sorunda söz konusu değil.

Son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulamaları Instagram ve Facebook bugün saat 22.00 sıralarında çöktü. Yaklaşık bir hafta kadar önce Facebook üzerinde yaşanan çökme sorunu sosyal medyayı sallamıştı. Yaşanan bu çökme sorunuyla ilgili olarak ise Facebook yayınladığı açıklamada sunucudan kaynaklı bir sorun yaşadıklarını ve sorunun kısa süre içerisinde düzeleceğini söylemişti. Nitekim sorun kısa bir süre içerisinde de düzelmiş ve kullanıcılar uygulamaya yeniden erişim sağlamıştı. Yaşanan çökme sorununda Instagram’ın da etkilendiği iddia edilmiş fakat bu iddiaları Facebook yetkilileri ilk ağızdan yalanlamıştı.

Haberlere yapılan yalanlamanın üzerinden henüz bir hafta geçmeden Facebook bir kez daha çöktü. Üstelik bu kez Facebook’un sorunu çözülemeden Instagram’da da çökme yaşandı. Henüz iki uygulamaya da erişim yapılamazken yaşanan sorun doğrulandı. Facebook yetkilileri bir sorunla karşılaştıklarını ve kısa süre içerisinde sorunun çözüleceğini duyurdu. Bununla beraber Instagram’ın da çökmesi ve henüz neden konusunda bir açıklama yapılmaması gündeme bomba gibi düştü. Zira birçok kesim saldırı iddialarını ortaya atmaya başladı. Milyonlarca kişinin kişisel bilgilerinin yer aldığı iki ana sosyal medya uygulamasının neden çöktüğü konusunda yapılacak olan açıklama merakla bekleniyor. Uygulamalara ne zaman erişimin açılacağı konusunda da ne yazık ki net bir bilgi verilmedi. Ama sıkı bir şekilde bu konuda çalışma yürütüldüğü de söyleniyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/begeni/turk-bot

Instagram Ve Facebook Çöktü
4.4 (88.45%) 303 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram İOS 9 Desteğini Getirdi başlıklı makalemizde Instagram güncelleme, Instagram’a İOS 9 ve Instagram’a İOS 9 Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir