Instagram Ve Facebook Çöktü

Instagram Ve Facebook Çöktü

instagram takipçi satın al instatakipci

Dünyanın en çok kullanılan iki sosyal medya servisi olarak bilinen Facebook ve Instagram çöktü , her ne kadar son sistem sunucular üzerinden çalışan servisler olarak bilinse de zaman zaman bu uygulamalarda da çökme sorunu yaşanıyor. Özellikle Facebook’un 2 milyar kullanıcını sayısını ve günlük yapılan paylaşım sayısını düşünecek olursak, işlem ve veri yükünün ne kadar ağır olduğunu daha iyi anlarız. Aynı durum tabii ki Instagram içinde geçerli. Zaman zaman yaşanan çökme sorunlarına ise bugün bir yenisi daha eklendi. Akşam saatlerine doğru Instagram ve Facebook Çöktü. Peki, iki sistem aynı anda neden çöktü? Açıklama geldi mi? İşte detaylar.

Neden Instagram ve Facebook Çöktü?

İlk etapta Instagram ve Facebook Çöktü sorununa ilişkin bir açıklama yapılmadı. Sadece Facebook tarafından kullanıcılara yapılan bilgilendirmenin olduğunu biliyoruz. Facebook ise yaptığı bilgilendirmede, site üzerinde bazı değişiklikler yaptığını ve bu nedenle belli bir süre erişimin kapalı olacağı belirtildi. İlk olarak Facebook için yapılan bu açıklama, daha sonra Instagram içinde geldi.

Instagram ve Facebook Çöktü

Instagram ve Facebook Çöktü sorunu için gelen bu açıklamalar ise tatmin edici olmadı. Öyle ki dünya genelinde devam eden çökme sorununun, sunucu tabanlı bir sorun olduğu belirtiliyor. Şu an için üç ihtimal göze çarpıyor. İlk ihtimal, yapılan uyarıdaki gibi büyük bir değişiklik hazırlığında olunduğu. Web sitesinde tasarımsal değişikliklerin yapıldığı belirtiliyor. Bu nedenle bir süre sistemin kapalı tutulmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Son dönemde ardı ardına değişiklikler yapan Facebook’un bu ihtimal yüzünden çökmesi, daha doğrusu kapalı konuma getirilmesi muhtemel. Instagram’ın da aynı sunucularda olması nedeniyle çökmesi söz konusu olabilir.

İkinci neden ise sunuculara yapılan bir saldırı. Bu saldırı sonrasında Facebook ve Instagram sunucularının zarar gördüğü belirtiliyor. Tabii ki bu ihtimal en düşük olanı. Çünkü böyle bir saldırı hakkında Instagram veya Facebook bilgilendirmelerini görmedik. Bunun dışında son ihtimal ise sunucu yükünün oluşturduğu bir arıza.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

BTK Çökme Sorunuyle İlgili Küresel Olduğunu Belirtti

Bu konuda da bir açıklama olmadığı için Instagram ve Facebook Çöktü sorununun kesin nedenini bilmiyoruz. Şu sıralar kullanıma açılan sistemlerde bir değişiklik olmadığını belirtelim. Yani henüz bir yenileme söz konusu değil. Ayrıca BTK tarafından yapılan çökme açıklamasında da sorunun küresel olduğunun vurgulandığını da ekleyelim. Yani ülkemiz kaynaklı bir sorunda söz konusu değil.

Son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulamaları Instagram ve Facebook bugün saat 22.00 sıralarında çöktü. Yaklaşık bir hafta kadar önce Facebook üzerinde yaşanan çökme sorunu sosyal medyayı sallamıştı. Yaşanan bu çökme sorunuyla ilgili olarak ise Facebook yayınladığı açıklamada sunucudan kaynaklı bir sorun yaşadıklarını ve sorunun kısa süre içerisinde düzeleceğini söylemişti. Nitekim sorun kısa bir süre içerisinde de düzelmiş ve kullanıcılar uygulamaya yeniden erişim sağlamıştı. Yaşanan çökme sorununda Instagram’ın da etkilendiği iddia edilmiş fakat bu iddiaları Facebook yetkilileri ilk ağızdan yalanlamıştı.

Haberlere yapılan yalanlamanın üzerinden henüz bir hafta geçmeden Facebook bir kez daha çöktü. Üstelik bu kez Facebook’un sorunu çözülemeden Instagram’da da çökme yaşandı. Henüz iki uygulamaya da erişim yapılamazken yaşanan sorun doğrulandı. Facebook yetkilileri bir sorunla karşılaştıklarını ve kısa süre içerisinde sorunun çözüleceğini duyurdu. Bununla beraber Instagram’ın da çökmesi ve henüz neden konusunda bir açıklama yapılmaması gündeme bomba gibi düştü. Zira birçok kesim saldırı iddialarını ortaya atmaya başladı. Milyonlarca kişinin kişisel bilgilerinin yer aldığı iki ana sosyal medya uygulamasının neden çöktüğü konusunda yapılacak olan açıklama merakla bekleniyor. Uygulamalara ne zaman erişimin açılacağı konusunda da ne yazık ki net bir bilgi verilmedi. Ama sıkı bir şekilde bu konuda çalışma yürütüldüğü de söyleniyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/begeni/turk-bot

Instagram ve Facebook çökme sorunu kullanıcıları olumsuz etkilerken firmadan ilk açıklama geldi. Yaklaşık 1 ay kadar önce açıklanan yeni verilere göre Instagram’ın aylık kullanıcı sayısı 400 milyonu buldu. 1 seneden daha kısa bir süre içerisinde 100 milyon yeni kullanıcı kazanan Instagram büyük bir çıkış yakaladığını böylece göstermiş oldu. Facebook’un alt kademesinde çalışan bir uygulama olarak gösterilen Instagram’da yaşanan bu büyüme sonrasında ise kullanıcılara kötü bir haber geldi. Söz konusu habere göre Instagram bir süre boyunca kapandı. Üstelik sadece Instagram’da değil beraberinde Facebook uygulaması da belli bir süre boyunca çökme sorunu yaşadı. Yaşanan bu orunun ardından Instagram hakkında birçok iddia ortaya atıldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Resmi bir açıklamanın gelmemesi bu konuda iddiaları daha da güçlendirdi. Kısa bir süre sonra yeniden açılan erişim sonrasında beklenen haberde geldi. Facebook yetkilileri yaşanan çökme sorunu nedeniyle ilk açıklamayı yaptılar. Yapılan açıklamada ortaya dolaşan iddialara karşı olarak Facebook’un ve Instagram’a her hangi bir saldırı durumu olmadığı söylendi. Sorunun baştan beri söylendiği gibi sunucu kaynaklı olduğu ve bakım çalışması sırasında erişimin kesildiği söylendi. Henüz konu hakkında araştırmanın sürdüğü söylense de kesin bir dille saldırı iddiaları yalanlandı. Instagram ve Facebook çökme sorunu ise şuan için tam olarak çözüldüğü belirtildi. Sorunun yeniden ortaya çıkıp çıkmayacağı ise merak konusu.

Dünyanın iki büyük sosyal medya devi Instagram ve Facebook sorunları ile yaklaşık 1 aydır stabil bir kullanım sunmuyor. Her iki uygulamada kimi zaman çökme kimi zaman da yavaşlama sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Özellikle dediğimiz gibi son bir ayda bu tarz hatalar ise çoğaldı. İlk olarak Facebook’un yavaşlaması bu durumun hemen ardından Instagram’ın çökmesi ve son olarak da geçtiğimiz Çarşamba günü Instagram sunucularında yaşanan beklenmedik hata sonucunda Instagram’ın tüm hesaplarda oturum kapatması. Ardı arkası kesilmeyen sorunlara bu sabah bir yenisi daha eklendi.

Uzun süredir sorunlarla boğuşan Instagram ve Facebook yeniden mini bir çöküş yaşadı. Bölgesel olarak birçok kullanıcı sabah saatlerinde giriş yapamadı. Giriş yapmayan kullanıcıların bazılarının hesapları da beklenmedik bir şekilde arıza vermeye başladı. Yaşanan sorun hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapılmadığı gibi benzer sorunların devam edip etmeyeceği de bilinmiyor. Zira özellikle Instagram’ın son zamanlarda bu tip sorunları daha sık yaşamaya başladığını söyleyebiliriz. Hatta bu sorunlar için saldırı iddiaları yapan kullanıcılar bile var. Söz konusu iddiaların geçerli olup olmadığı ya da ne kadar doğru olduğu ise bilinmiyor. Bilinen şey ise Instagram’ın ve Facebook’un bir takım sorunlarının olduğu. Bunu açık olarak görebiliyoruz.

 

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram Ve Facebook Çöktü
4.4 (88.45%) 303 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir