Instagram Veri Gizliliği için Yeni Dönem

Instagram Veri Gizliliği için Yeni Dönem

Instagram Veri Gizliliği konusu son dönemin gündeminde olan konularının başında yer alıyor. Öyle ki Facebook çatısı altında çalışan şirketin, Facebook veri ihlali olayından sonra hedefe oturduğunu görüyoruz. Olayı kısaca hatırlatmak gerekirse, geçtiğimiz haftalarda Facebook’un 50 milyonun üzerinde kullanıcının verilerini İngiliz temelli bir analiz firmasına satmasıyla başlayan bir süreçle karşı karşıya kalmıştı. Uygulama yetkilileri de bu durumu kabul etmiş ve ABD seçimlerinin manipüle edildiği, kullanıcı verilerinin izinsiz olarak satıldığı ortaya çıkmıştı.

Sadece ABD seçimleri için değil, küresel olarak 2.2 milyar kullanıcının bilgilerinin de aynı şekilde satılabilecek olması, belki de satılmış olması sosyal medyayı sallamıştı. Facebook bu konuda özür açıklamalar yapmış olsa da dünya genelinde Facebook’a karşı da bir harekat başlatılmış ve kullanıcıların sosyal medya uygulamasını bir bir silmeye başladığını görmüştük. İşte bu sürecin ardından Facebook, yeniden güven kazanmak adına önemli adımlar atmaya başladı.

İlk olarak geliştiricilere sunulan API erişimleri ve izinleri konusunda bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerle beraber API ile kullanıcıların verilerinin kullanılmasının büyük oranda önüne geçilmişti. Şu an için herhangi bir veri ihlali konusuyla gündeme gelmemiş olsa da Instagram için de böyle bir adımın atıldığı ortaya çıktı. Görsel yönünü düşünecek olursak Instagram bu konuda çok daha önemli bir uygulama ve kullanıcı verilerinin çalınması yeni bir skandala neden olabilir. Bunun için düzenlemeler geldiğini belirtelim.

Instagram Veri Gizliliği İçin Nasıl Bir Adım Atıldı?

Bu konuda Facebook tarafından gösterişli açıklamalar ya da düzenleme bilgilendirmeleri yayınlanmış değil. Fakat çok ses çıkarmadan, bazı geliştiriciler için API desteğinin kesildiği ortaya çıktı. Bu geliştiriciler ya da bu API kullanıcıları açıklanmadı ancak kullanıcı veri güvenliği için böyle bir adım atıldığı belirtiliyor. Yapılan tek düzenlemede bu değil.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Nametag İsim Etiketi

Instagram Veri Gizliliği

Bunun dışında API kullanımlarına da erişin sınırı getirildiği açıklandı. Yani geliştiriciler API’lere istedikleri zaman istedikleri süre boyunca erişim sağlayamayacak. Yani böylelikle kullanıcıların verilerine sürekli olarak ulaşmak mümkün olmayacak. İzleme programlarının ve casus programların bu şekilde API kullanımı yaparak sürekli kullanıcı verilerini izlediği belirtiliyor.

Fakat API sayesinde ping sınırının 5000 seviyesinden 200 seviyesine çekilmesi, uygulamaların anlık olarak kullanıcı verilerine erişmesinin önüne geçmesi sağlanacak. Sözün kısası, yeni sistemle 3.parti uygulamalar artık kullanıcıların Instagram verilerini düzenli olarak inceleyemeyecek. Ayrıca erişim izni konusunda da yeni düzenlemeleri yapılması bekleniyor. Tabii ki yeni sistem ne kadar geç kaldı? Neden şimdi? Gibi sorular uzun süre daha tartışılmaya devam edecek gibi duruyor. Instagram Veri Gizliliği konusunun da Facebook gibi bir skandala dönüşüp dönüşmeyeceğini göreceğiz.

Instagram Hesap Gizliliği Bölümünde
Instagram Hesap Gizliliği Bölümünde

Instagram Gizli Hesap

Instagram gizli hesap özellikleri birçok kullanıcı için oldukça kullanışlı bir seçenek sunuyor. Bilhassa paylaşımlarınızın herkese açık olarak görünmemesi için uygulayabileceğiniz işlevsel bir hesap ayarı diyebiliyoruz. Yine de birçok kullanıcıyı memnun etme konusunda ciddi bir eksiklik söz konusuydu. Bu sebeptendir ki Instagram Hesap Gizliliği Bölümü konusunda değişime gidiyor. Aslına bakarsanız gizli hesap kullanmak isteyenlerin bu eksiklerine rağmen başka bir alternatifleri yoktu. Buna rağmen de Instagram hesap gizliliği güncellemesi bu sorunları merkezine alarak bir takım yeniliklere imza attı. Ne denli karşılayabilecek bir yenileme olacağına ise önümüzdeki günlerde tecrübe ederek bakacağız.

Instagram Hesap Gizliliği Bölümü konusunda belli problemler mevcuttu. Instagram hesap ayarları gizlilik kısmından yapıldığında yalnızca takipçilerinize özel bir hal alıyordu. Bu durumda da isteyen herkesin sizi takip etmesi imkânsız bir hal alıyordu. Şöyle ki; Instagram takip isteği size ulaştığında isterseniz onaylamıyor ve kullanıcının paylaşımlarınıza erişmesini önleyebiliyordunuz. Zaten listeniz dışında kimse bu paylaşımlara erişemediği içinde doğrudan gizlilik esas alınmış oluyordu. Burada en büyük sıkıntı ise takipçi listesini kendimizin düzenleyemiyor oluşumuzdu. Bir bakıma takip eden kişilerin sizi halen daha takip etmeleri ya da etmemeleri sizin elinizde olması gereken bir özellikti. Nihayet artık Instagram gizli hesap takipçi silme özelliği aktif konuma geçti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikayeye Fotoğrafla Yanıt Verme

Instagram Takipçilerini Nasıl Silebilirim?

Instagram hesap gizliliği ayarını yaparken doğrudan takipçi listenize özel olarak paylaşımlarınıza devam ediyorken artık durum biraz değişti. Tam tersine artık gizli hesap kullanmaya başladığınız anda takipçileriniz arasından istediğiniz hesapları çıkarma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu gizliliği bir üst noktaya taşıyorken bir yandan da sosyal ağdaki özel alanınızı tamamıyla size odaklanan bir doğrultuda genişletiyor. Paylaşım olarak gönderdiğiniz fotoğrafları ya da videoları kimin görüp göremeyeceğine yalnızca siz karar veriyorsunuz. Bundan yıllar önce sizi takip etmiş, fakat şuan da takip etmemesi gereken kişileri Instagram gizli hesap ayarları ile temizlemek mümkün.

Bu güncelleme sonrasında birçok Instagram kullanıcısının memnun kaldığını anlamak mümkün iken gizliliğin halen daha eksiklerle dolu olduğunu savunanlarda yok değil. Yavaş yavaş uygulamanın her bölümünde yenilikler yapan, bu yenilikleri de her zaman olabildiğince vurgulayarak ön plana çıkaran sosyal paylaşım sitesinin üye sayısında da belirgin bir artışın olması bekleniyor.

https://www.instatakipci.com/

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram veri gizliliği konusunda neler değişti?

Instagram api ping sınırını 5000’den 200 seviyelerini düşürdü. Bu konuda yapılan düzenleme ile 3.parti uygulamalarının kullanıcı verilerine ulaşması artık daha zor olacak.

Instagram toplu takipten çıkma nasıl yapılır?

Instagram toplu takipten çıkma işlemi için sitemizin bloğunda yer alan toplu takipten çıkma yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Instagram hesap gizleme işlemi nasıl yapılır?

Instagram ayarlara giriş yaparak buradan Gizlilik ayarlarına geçiyoruz. Daha sonra Hesap Gizliliği ayarları Gizli yapılarak hesabınızı gizleyebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 3 Ortamala: 3.7]
2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba istegram da face hesapların hakaretlerini savcılık aracılığıyla bulabilirmiyiz. Ne kadar süre içerisinde şikayette bulunmak gerekir.

    1. Merhabalar, Sosyal medyada sizler adına asılsız ve zarar verici paylaşımlarda bulunan kullanıcılar hakkında cezai işlem yürütülmesini talep etme hakkınız bulunmaktadır. Şikayet süreci hakkında bir süre sıkıntısı bulunmamaktadır.