Instagram Video & Görsel Ölçüleri

Instagram Video & Görsel Ölçüleri

Instagram görsel boyutları ve video boyutları, ölçüleri konusunda eskiden olduğu kısıtlamanın dışına çıkmıştır ve uzun bir süredir bu uygulamayı da devam ettirmektedir. Önceden yalnızca kare şeklinde ölçüleri belirlenmiş video ve görseller yüklenebilirken artık bu kare yükleme özelliği kalkmıştır ancak artık bu ölçü işi yatay ta da dikey fotoğraf atarken bazen de fotoğrafın alttan ya da üstten kırpılmasını gerektirir. Böyle olduğu zaman post olarak atılmak istenen pek çok fotoğraf ya da video alttan ya da üstten kırpılarak yüklenir.

Hikaye Yüklerken Boyut İle İlgili Herhangi Bir Problem Yaşanır Mı?

Hikaye yükleneceği zaman boyutu ayarlanabileceği için genellikle hiçbir problem yaşanmaz ancak Instagram’ın kamerası ile çekilip yüklenecek olan fotoğrafların 16:9 ölçüsünde olması beklenir. Yatay ya da dikey fark etmeksizin 16:9 ölçütünde hikaye çekimi Instagram kamerası ile yapılamamaktadır. Instagram boyut konusunda fotoğraf ve videolarda bu yüzden çoğu zaman çok zorlar ve fotoğraf ya da videoların doğal güzelliğinin bozulmasına sebebiyet verebilir.

Hikaye boyutu eğer galeriden fotoğraf yükleniyor ise oldukça kolay bir şekilde ayarlanabilir ve istenildiği kadar büyütülüp küçültülebilir. Bu özellik oldukça elverişlidir ve ekranda fotoğraf üzerinde boyut olarak istenildiği kadar oynama yapılabilir. (Instagram Destek)

instagram görsel boyutları

Çoklu Fotoğraf Paylaşımı Yapılacağı Zaman Fotoğraf Boyutu Nasıl Belirlenir?

Tek postta pek çok fotoğraf paylaşma özelliği ile fotoğraf yükleneceği zaman ilk seçilen fotoğrafın boyutuna uygun olacak şekilde Instagram kalan tüm seçili fotoğrafları kırpar. Eğer hepsi aynı konumda ve aynı boyuttaysa zaten bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak bir dikey ve bir yatay fotoğraf çoklu seçme yolu ile paylaşılacağı zaman dikey olanın kesilmesi söz konusu olur.

Çoklu fotoğraf seçerken tüm fotoğrafların konumunun yatay ya da dikey olup olmadığı kontrol edilmelidir ve paylaşmadan önce mutlaka hangi oranla otomatik olarak küçültüldükleri de önemlidir. Paylaşmadan önce bu detaylara bakılmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Mesaj Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

İlk seçilen fotoğraf kare ise, kalan tüm fotoğraf ya da videolar da kare olacak şekilde Instagram tarafında otomatik olarak kesilir ancak bu kısımda da boyut ile ilgili büyütme ve küçültme imkanı olduğu için bunlar ile oynanarak en uygun boyutlar kolay yolla bulunabilir.

Instagram görsel boyutları fotoğrafın kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Çoklu Seçimde Boyutlar Nasıl Birbirine Denk Gelecek Şekilde Ayarlanabilir?

Paylaşılacak olan fotoğrafların boyut ve konumları birbirleri ile aynı ise hiçbir problem yaşanmaz. Ancak konum ya da boyutları farklı ise yaşanacak olan problemden bir fotoğraf düzenleme uygulaması ile kurtulmak mümkündür. Bir fotoğraf düzenleme uygulaması ile paylaşılacak olan iki fotoğrafın arkasına da beyaz arka plan konabilir. Bu şekilde kare halde Instagram’da bu iki farklı boyut ve konumdaki fotoğraf rahatlıkla paylaşılabilir.

Videolar dik  ise post olarak paylaşılacağı zaman 16:9 boyutunda atılamamaktadır. Instagram bunları yukarıdan ya da aşağıdan keserek bu şekilde yeniden boyutlandırır. Yan atılan videolarda ise böyle bir problem gözlenmez çünkü yan atılan videolar tam olarak belirlenen çerçeve ölçüsüne sığmaktadır.

Yatay olan videoların arka planına da farklı video ve fotoğraf düzenleme uygulamalarından bir arka plan belirlenebilir ve aynı şekilde kolaylıkla kesmeden yüklenebilir. Bu şekilde fotoğraf ya da videolar kırpılmadan çekildikleri halleri ile yüklenmiş olur.

Instagram hesabınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/begeni/turk-gercek

Instagram Görsel ve Video Boyutları, Ölçüleri Neden Önemlidir?

Instagram üzerinden paylaşım yaparken Görsel ve Video boyutlarını bilmek ve paylaşımlarınızı ona göre düzenlemek profilinizin daha düzenli görünmesini
sağlayacaktır.

Instagram Görsel ve Video Boyutlarını Nereden Öğrenebilirim?

Sitemiz üzerinde bulunan Instagram Görsel ve Video Boyutları yazımızdan detaylı olarak tüm ölçüleri öğrenebilir ve daha profesyonel bir görünüme
ulaşabilirsiniz.

Instagram Görsel ve Video Boyutları,Ölçüleri Öğrenmek Ne İşime Yarar?

Instagram boyutlarını öğrenir ve ona göre paylaşımlarınızı düzenlerseniz, paylaşımlarınız daha profesyonel ve kaliteli gözükecektir. Bu sayede etkileşim oranınıza olumlu bir etki oluşturacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram İşlem Engellendi Sorunu ve Çözümü

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir