Instagram Video Paylaşımı Güncellemesi Detayları

instagram takipçi satın al instatakipci

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri hiç şüphesiz Instagram. Instagram video paylaşım güncellemesi ile ilgili detaylar yayınlanmaya başladı. İlk çıktığı yıllardan bu yana sürekli olarak değiştirilen ve değişimleriyle de aslında sürekli olarak geliştirilen uygulama son dönemde ise güncelleme sayılarını bir hayli artış göstermeye başladı. Son dönemde değişme hareketi içerisine girdiği de bilinen Instagram uygulamasının artık sürekli yeni güncellemeler alacağı da konuşuluyor. Zira doğrudan Instagram tarafından da gelen açıklamalar aslında bu bilgileri doğrular nitelikte. Zira henüz iletişim butonları uygulamaları ve tasarım değişikliklerinden sonra resimlerin hikayesi özelliğini de kullanıcılara sunan Instagram’ın son dönemde ise artık video güncellemeleri üzerine yoğunlaşacağının da bilgisi verildi.

Doğrudan Instagram tarafından yapılan açıklamayla beraber uygulama için oluşturulacak olan yeni video güncellemesinin detayları da belli olmaya başladı. Belli olan ilk detaylara göre ise video güncellemesi sadece kullanıcılar içinde geçerli olmayacak. Bunun dışında video güncellemeleri sayesinde artık Instagram’da beğendiği videoları ön plana çıkarabildiği gibi kendi videolarını da paylaşacak. Bunun dışında kullanıcılara videolar artık kategoriler halinde verilecek. Yani kullanıcıların istedikleri her hangi bir kategoriye girerek tıpkı Youtube videolarında olduğu gibi doğrudan video izlemeleri de yapabilecekler. Uygulamayı çok daha işlevsel bir hale getirecek olan güncellemenin ise yakın bir aralık sonrasında denemeleri tamamlanıp tamamlanmaz piyasaya sürülmesi bekleniyor. Söz konusu güncellemelerin içeriğinin daha ne gibi yenilikler barındıracağı da merak konusu.

Görsel yönü ile öne çıkan Instagram’ın en çok tercih edilen paylaşım türlerinden biri olan Instagram Video özelliği son bir yıl içerisinde bir hayli değiştirildi. İlk dönemlerde Instagram bu bölüme çok fazla önem vermiyordu. Genel olarak belirlenmiş belli bir formatta, sadece 15 saniyelik videolar paylaşabiliyordunuz. Son dönemde gelen güncellemelerle beraber video bölümü ise bir hayli zenginleştirildi. İlk olarak süre 4 kat arttırıldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Engellediğim Kişiyi Tekrar Nasıl Bulabilirim? 2019

Video süreleri 60 saniye olarak açıklandı. Video sürelerinin 1 dakikaya çıkarılmasının ardından Instagram Video sistemine daha fazla ilgi gösterilmeye başlandı. Hemen sonrasında videolar bölümüne yeni reklam sistemleri dahil edildi. Bir hayli geliştirilen ve yeni efektlerle zenginleştirilen video sistemi şimdi ise bambaşka bir güncelleme daha alıyor.

Instagram Video Sarma Özelliği Geliyor

Tüm bu geliştirmelerin ardından Instagram Video bölümüne bu kez video kontrol özelliği getirileceği ortaya çıktı. Şimdilik sadece iOS kullanıcıları için gelecek olan özellik sayesinde Instagram Video kısmında ileri geri sarma yapabileceksiniz. Videolu bir paylaşım açtığınız zaman, 3D Touch sistemini kullanarak videoları sarabileceksiniz. Video üzerinde bir süre ekrana basılı tutmanızın ardından açılan 3D Touch menüsü sayesinde videoları ileri geri oynatabileceksiniz. Instagram Video paylaşımlarında, videoları öne sarma ya da geriye alma gibi bir ayrıcalık sunulmuş olacak.

Instagram Video

Sistemin 3D Touch menüsü üzerinden ilerlemesi de bir başka detay. Yani şu an için sadece iOS kullanıcıları için bir değişiklikten söz ediyoruz. Yeni özelliğin şimdilik iOS kullanıcıları için yayınlanacağı ve yapılan testlerinde bu sürümler üzerinde yapıldığı belirtiliyor. Android işletim sistemi için benzeri bir özelliğin gelip gelmeyeceği konusunda ise bir bilgi verilmiş değil.

Android Oreo sonrasında iOS işletim sisteminde yer alan 3D Touch sistemine benzer bir sistemin kullanılmaya başlaması ve Instagram’ın Android sürümünün de artık hızlı geliştirmelere açılmış olması, benzeri bir sistemin Android işletim sistemine de geleceğini gösteriyor. Tüm bunlar için Instagram’ın resmi açıklamalarını bekliyoruz. Uygulama bu konu için resmi bir açıklama yaptığı zaman, güncellemenin Instagram Video sistemini daha ne gibi farklılıklarla yenileyeceğini göreceğiz. Android içinde soru işaretleri ortadan kalkmış olacak.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/takipci/yabanci-bot

Son iki haftadır yeni bir güncelleme dalgası içerisine giren Instagram videoları 60 saniyelik süre olarak güncelledi. Hem web sürümü için hem de mobil uygulama sürümü için birçok yenilik haberi duyurdu. İlk güncelleme web sürümü ile alakalı oldu ve web sürümüne birçok yeni işlevsel özellik eklendi. Bununla beraber uygulamanın ana sayfa düzenini de değiştiren bir güncelleme daha yapan Instagram, bu güncellemeyle ise beklemediği bir tepki aldı ve güncellemesini geri çekmek zorunda kaldı. Fakat buna rağmen Instagram mobil uygulaması için bir güncelleme daha duyurdu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini  Engelleme İstemiyorum 2019

Bu kez yeni güncellemede ise kullanıcılara hem iyi haber hem de kötü haberler geldi. İlk olarak çıkış butonunu uygulamadan tamamen kaldıran uygulama yöneticileri bu güncellemeyle tepki çekmeye başladı. Fakat bu güncellemenin hemen ardından ise 7.19 sürümüyle beraber artık video paylaşma süresinin de uzatıldığı ve 60 saniyeye çıkarıldığı belirtildi. Daha önce 15 saniye ile sınırlı olan video süresinin artması ise büyük beğeni topladı. Instagram yetkilileri ise konu hakkında henüz bir açıklama yapmamasına karşın video süresinin gelen tepkilere göre bir süre sonra yeniden arttırılabileceği haberleri de verildi. Bununla beraber uygulamanın büyük tepki toplamasına neden olan çıkış butonu güncellemesi içinse nasıl bir adım atılacağı merak konusu oldu. Zira daha öncede ana sayfa yapısının değiştirilmesi tepkilere neden olmuş ve Instagram geri adım atmıştı.

Instagram, değişikliklerinde artık kullanıcı yorumlarını öne almaya başladı. Hikayeler bölümünde yapılan güncellemeler ve son yazılarımızda söz ettiğimiz tasarım güncellemeleri bunun bir işareti. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler ve en önemlisi de test kullanıcılarından gelen yorumlara göre değişiklikler yapılan bir sistemden söz ediyoruz. Kısa süre sonra ortaya çıkan yeni bir güncelleme de yine bu yönde geliştirilmiş bir güncelleme. Öyle ki yeni güncellemeyle beraber Instagram Video Süresi için uzatmanın geleceği ortaya çıktı. Kullanıcıların çok daha uzun video çekmelerine izin verecek olan bir sisteme geçiş yapılacağından söz ediliyor.

Instagram Video Süresi Ne Kadar Uzayacak?

Mevcut sistemde, Instagram üzerinden video paylaşmak istediğiniz de maksimum olarak 60 saniye, yani 1 dakika gibi bir süre ile video paylaşabiliyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda bu sürenin sadece 15 saniye olduğunu da biliyoruz. Şimdi ise Instagram Video Süresi için 1 saat gibi bir süre sunulacağı iddia ediliyor. Instagram’ın testlere başladığı konusunda bilgiler verilen Instagram Video Süresi için 60 dakika sunulması için uygulama için yeni bir rekor olacak.

Instagram Video Süresi

60 saniyeden direk olarak 1 saatlik video süresine geçilmesi ise Instagram’ın dinamiklerini bir hayli değiştirecek. Instagram Video Süresi için güncellemenin gelmesi konusunda ise çalışmaların başladığı belirtiliyor.

Instagram’ın ilk olarak içerik sağlayıcı ve bazı kullanıcılarla iletişime geçerek, testlerini sürdürdüğü konusunda iddialar var. Fakat bu sistemin sunucu yükünü ne kadar arttıracağı tartışılmaz. Bu nedenle güncellemenin ne zaman yayınlayacağı konusunda bir tahmin yapmak şimdilik mümkün değil.

Instagram Video Süresi Neden Uzatılıyor?

Yazımızı bitirmeden önce Instagram’ın neden böyle bir karar aldığı konusunda da açıklamalar yapalım. Şu an için resmi bir açıklama yok ancak Instagram Video Süresi uzatılmasının reklam politikalarını değiştireceği belirtiliyor. YouTube başta olmak üzere, kullanıcıların video içeriklere olan ilgisinin %70 ile 80 arasında artış gösterdiği belirtiliyor. Uzmanlara göre yazı ya da sabit görsel yerine video içeriklerine karşı bir yönelim söz konusu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Takipçi Kasma & Beğeni 2019 Detaylı Anlatım

Instagram Video Süresi

Bunun farkında olan Facebook, ana uygulama için yaptığı güncellemeleri Instagram için de yapmak istiyor. Bu nedenle de video içeriklerin daha ağır basacağı yeni sisteme geçiş yapılacak. Ayrıca bu sistemle beraber kullanıcıların paylaşımlarında daha aktif reklam sistemi devreye girmiş olacak.

Yani işin diğer bir yanı para artısı olacak. Sabit görüntü reklamları yerine 60 dakikalık videolar içerisinde video reklamları olması, Instagram’ın bu konuda yeni bir reklam rekoru kırmasını sağlayabilir. Yeni güncelleme konusunda detayları aktarmaya devam edeceğiz.

 

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram Video Paylaşımı Güncellemesi Detayları
4.5 (89.28%) 433 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir