Instagram Virüsü Nedir ? Virüslerden Nasıl Korunulur ?

Instagram Virüsü Nedir ? Virüslerden Nasıl Korunulur ?

Çevirim içi dünyanın en tehlikeli canlısı ya da yazılımı virüslerdir. Virüs yazılımları kullanıcıların kişisel bilgilerini çalarak, çeşitli işlemler yapabilir ve insanları içinde bulunmayı istemedikleri durumların içine sokabilir. Instagram virüsü de bu kapsamda ele alınabilir bir virüstür.

Instagram Virüsü İle Hesap Çalınabilir mi ?

Yeni dünyanın en tehlikeli canlısı çok iyi bildiği bilgisayar becerilerini insanların ve insanlığın kötülüğü için kullanan insanlardır. Bu kişiler insanların kişisel bilgilerini çalarak onların emeklerine, özel hayatlarına ve daha akıl edemeyeceğimiz kişisel alanlarına saldırırlar. Bazen bunu Instagram virüsü gibi cezbedici bir sosyal ağ ile yaparlar bazen de bir indirim mesajı ile istedikleri eylemi gerçekleştirebilirler.

Bu kişiler genellikle toplumda hacker olarak adlandırılmaktadır. Hackerlar insanların ya da kurumların güvenli olması gereken çevirim içi veya çevirim dışı ağlarına, bilgisayarlarına sızarak buradan işlerine yarayacak bilgileri alırlar. Aldıkları bu bilgilerle şantaj, hırsızlık, iftira ve benzeri hem hukuksal hem de ahlaksal birçok suç işlerler. Bu konuda uzman hackerların bir araya gelerek bir takım oluşturduğu ve kendilerini bu şekilde tanıttıkları bile sıkla görülür.

Neden Instagram Virüsü Tehlikeli ?

Instagram-virüsü

Hackerların en büyük silahı virüs yazılımlarıdır. Bu yazılımlar iyi derecede bilgisayar yazılım bilgisine sahip kişiler tarafından oluşturulur ve karşı tarafa verilmek istenen zarara göre değişiklik gösterebilir.

Bizim bu günlerde sıkça karşılaştığımız virüslerden bazıları Instagram virüsü olarak adlandıran bir kullanıcının hesabını çalmaya yarayan bir virüstür.

Bu virüs ile sosyal medya devi Instagram kullanıcılarının özel bilgileri ve tabi ki kullanıcı adları ve şifreleri çalınabiliyor. Bu virüsler çoğu zaman dış kaynaklar yoluyla telefonunuza ya da bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Bazen de hackerlar kullanıcıların zaaflarına göre sahte programlar hazırlayarak , hiçbir işe yaramayan bu programlar aracılığıyla kullanıcıların şifre ve kullanıcı adlarını ele geçirebiliyorlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Uygulama Kaldırma

Bu birbirinden tehlikeli iki yöntem dünyada çok sık görülen bir siber suçtur. Bu suçlarla ülkemizde siber suçlarla mücadele adı altında görev yapan emniyet birimleri mücadele etmektedir. Aynı zamanda adalet saraylarında sadece bu suçlara bakması için yetkilendirilmiş mahkemeler ve savcılar vardır. Bu nedenle eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, hakkınızı hukuki yöntemlerle aramanızı öneriyoruz.

Çok Cazip İki Yemleme Yöntemi Kullanılıyor

Instagram-virüsü

Oluşturulan virüslerin çalışması için iki farklı yöntem kullanılıyor. Bunlardan biri çeşitli sahte programlarla yapılan ve aslında bir virüsü bile ihtiyaç duymadan kişisel bilgilerinizi çalabilecek bir yöntem. Diğer yöntem ise internet tarayıcınıza bulaşan ve buradan yaptığınız bütün işlemleri gözetleyebilen bir tür virüs ile çalışıyor.

Birinci yönteme göre, insanların ihtiyaç duyduğu ancak gerçekte uygulanamayacak sahte bir program oluşturmak. Örneğin birçok Instagram kullanıcısı “Instagram’da Profilime Kim Baktı” olarak internette dolaşan sahte programı bir şekilde duymuştur. İşte bu ve benzeri programlar sizden kullanıcı bilgilerinizi isteyerek size Instagram profilinize kimin ne zaman baktığını söyleyeceğini ima eder. Ancak aslında gerçek amaçları sizin kullanıcı bilgilerinizi alarak hesabınızı ele geçirmektir.

Diğer bir sahte program virüsü de Instagram bedava takipçi virüsüdür. Bu virüs yine kullanıcıların yumuşak oldukları alana yönelmiş ve kullanıcı bilgilerinin çalınması için hazırlanmış sahte bir programdır. Bu program da sizden Instagram kullanıcı bilgilerinizi istemektedir ardından da hesabınızı ele geçirmektedir. Unutmayın ki gerçek Instagram takipçi satışı gerçekleştiren firmalar asla sizden kullanıcı şifrenizi istemez. 

Instagram bedava takipçi ve Instagram profilime kim baktı olarak adlandırılan birçok yazılım ve bağlantıdan uzak durarak bu durumlardan korunabilirsiniz.

Reklamlara Dikkat Edin

Instagram-virüsü

İkinci yöntemse gerçek bir virüs ile gerçekleştirilir. Tıkladığınız bir reklam veya indirim bağlantısı bilgisayarınıza ya da telefonunuza virüs olarak yerleşir ve ardından kullandığınız bilgisayar ve telefonunuzun tarayıcısından yaptığınız bütün işlemleri takip edebilir. Bu virüs yalnızca Instagram hesabınızı çalmakla kalmaz, diğer önemli bilgilerinizi de ele geçirebilir ve istenmeyen durumlara sebep olabilir.

Bu virüsten korunmak için yapmanız gereken bir reklam engelleyici program kullanmak. Şu an piyasada birçok adblocker olarak adlandırılan güvenilir program mevcut. Bu programlardan birini indirerek kendi güvenliğinizi sağlamayı unutmayın. Daha fazla yardım için yazımızın altından bulunan bölüme yorum yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Etiket

Instagram virüsü nedir?

Instagram virüsü, hesabınızın çalınmasına ya da hesabınızda izinsiz işlemler yapılmasını izin verecek kötü amaçlı yazılımlardır.

Instagram virüsü ile hesabım çalınabilir mi?

Instagram virüsü ile kolaylıkla hesabınızı çaldırabilirsiniz. Instagram dışı uygulamalar kullanarak bu uygulamalara Instagram giriş bilgileriniz ile giriş yapmanız durumunda giriş verileriniz uygulama sahiplerinin eline geçmektedir.

Instagram virüsünden nasıl korunabilirim?

Instagram virüsünden korunmak için Instagram tarafından onaylanmayan şifrenizi talep profilime kim baktı, ücretsiz takipçi, ücretsiz beğeni vb. araçları ve servisleri kullanmamalısınız.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İyi günler tanımadığım bir profil beni instagram da bir gruba veya my photo ekledi diye mesaj geldi . Gizlilik açısından şüpheleniyorum. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba mesajı onaylamayın. Gizlilik konusunda şüphe yaşıyorsanız şifrenizi değiştirebilir ve ayarlarınızdan; e-posta ve telefon numarası bilgilerinizin güncel olduğunu kontrol edebilirsiniz.

 2. İyi günler instagram hesabıma gruba katılma veya bir hesap seni my photos, my pictures ekledi diye mesaj geldi . Virüsten veya gizlilik açısından şüphe duyuyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Merhaba virüs değildir. Gelen mesaj isteğini silebilirsiniz. Eğer güvenlikten şüüpheleniyorsanız ayarlar kısmından iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirerek şifreyi değiştirebilirsiniz.

   1. Merhaba gt hesapları takip ettikten sonra hesabim kendi kendine belirli bir sahısi takio ediyor engeleyince aynı kisiyi farkli hesapları takip ediyor. Ne yapmam gerekiyor şifremi ve ismmimi değiştirdim ama yine devam ediyor

    1. Merhaba, Instagram hesabınız ile güvensiz uygulamalara giriş yapmanız durumunda bu tarz sıkıntılar yaşanmaktadır. Hesabınıza ait tüm güvenlik bilgilerini değiştirin ve uygulamayı silip tekrar yükleyin. Telefonunuzda virüs olmadığından emin olun.