Instagram Yorum Filtreleme Özelliği

En çok kullanılan sosyal paylaşım platformlarından olan Instagram’da paylaşımlarınızın altındaki istenmeyen yorumlardan bıktınız mı? Hakaret içerikli paylaşımları görmek istemiyor musunuz? O zaman Instagram’ın bu tarz konulardan şikâyetçi kullanıcıları için getirdiği filtreleme özelliği tam size göre. Sosyal medyada insanların sıkça başvurabileceği bir özellik olan yorum filtreleme özelliğini Instagram hesaplarınızda nasıl kullanacağınızı sizlere bu yazımızda aktaracağız.

instagram-yorum-filtreleme

İstenmeyen Yorumlardan Bıktınız mı?

Aslında sosyal medyada kullanıcıların çokça şikâyet ettiği konulardan biridir paylaşımlarına gelen kötü yorumları engelleyebilmek. Çünkü sosyal medyanın iyi yanları ne kadar fazla ise kötü yanları da bir o kadar çoktur. İşte bu bahsettiğimiz kullanıcıların paylaşımlarına eleştiri dozunu aşan, hakaret veya cinsel içerikli kötü yorum atan kitle, o sayabileceğimiz sosyal medyanın kötü kısmının ilk sıralarında yer alır. Instagram’da bunun farkına varmış olacak ki kullanıcılarına böyle bir özellik sunmaya başlamış. Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcılarına, paylaşımlarına gelen ve görmek istemediği yorumları engelleyebilmeleri yetkisi verilmiş. Yani yorumların kontrolü artık bizim elimizde.

Yorum Filtreleme Özelliğinin Amacı

Instagram’da çokça argo, küfür, taciz ve cinsel içerikli yorum yapan kullanıcı var. Aslında sadece Instagram olarak bakmamak lazım olaya. Diğer sosyal medya platformlarında da maalesef bu tarz kullanıcılar mevcut. Bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sanal ortamda insanlara diledikleri gibi hakaret edebileceklerini sanan kişilerden oluşuyor. Ve üzülerek söylüyoruz ki her geçen gün büyüyen sosyal medyada her geçen gün bu tarz kullanıcı sayısı da artıyor. İşte sosyal medyada hal böyleyken filtreleme seçeneği gibi bir özelliği kullanmak daha da cazip hale geliyor.

Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Çalışır?

Yorum filtreleme özelliği ile kullanıcılar artık kendi belirledikleri kelime veya kelime gruplarını paylaşımlarda görmemek için filtreleyebilecekler. Örnek verecek olursak “salak” kelimesini ele alalım. Bu kelimeyi yorumlarınızda görmemek üzere engelleyebilir yani yasaklı kelime haline getirebilirsiniz. Bunu yaparak da bu kelimeyi büyük bir zevkle paylaşımlarınızda yazmak isteyen kötü niyetli Instagram kullanıcılarının heveslerini kursaklarında bırakabilirsiniz. Filtreleme özelliği ile cinsel içerikli veya hakaret içerikli mesajları görmek zorunda da kalmayacaksınız. Bıktım artık paylaşımlarıma gelen can sıkıcı yorumlardan diyorsanız eğer sizin için paha biçilmez bir nimet filtreleme özelliği.
İlk başta sadece ünlü isimler ve markalara açıldı filtreleme özellliği. Daha sonra da bütün Instagram kullanıcılarına açıldı. Bu özelliği şuan aktif olarak tüm Instagram kullanıcıları kullanabilmektedir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Lily-Rose Babası Johnny Depp’e Instagram Mesajı İle Destek Oldu

 

Yorum Filtreleme Özelliğini Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?

Instagram hesaplarınızda yorum filtreleme özelliğini hem mobil hem de web üzerinden nasıl aktif hale getirebileceğinizi sizlere aktaracağız.

instagram-yorum-filtreleme-ozelligi

Yorum Filtreleme Özelliğini Mobil Üzerinden Etkinleştirme

yorum-filtreleme-secenegi

Instagram mobil uygulaması üzerinden yorum filtreleme özelliğini kullanabilmek için profilinize girdikten sonra ayarlar seçeneğinin altında bulunan ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Bu kısımda size Instagram tarafından verilen varsayılan filtreleyebileceğiniz sözcükleri kullanabilirsiniz. Yok, ben filtreleyebileceğim sözcükleri kendim seçmek istiyorum diyorsanız da paylaşımlarınızda görmek istemediğiniz sözcükleri, arasına virgül koyarak özel anahtar sözcükler kısmına girmeniz yeterli olacaktır. Tavsiyemiz filtreleyeceğiniz sözcükleri kendinizin seçmesinden yana olacaktır. Nedeni Instagram’ın kendi vermiş olduğu sözcükler sizin için yeterli olmayabilir.

Yorum Filtreleme Özelliğini Web Üzerinde Etkinleştirme

Bu özelliği web üzerinden etkinleştirebilmek içinde Instagram hesabınızın oturumunu açtıktan sonra tıpkı mobil uygulama üzerinde uyguladığımız işlemlerin aynısını yaparak filtreleme özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
Filtreleme özelliği ile profilinizdeki yorumların denetimini artık daha rahat bir şekilde sağlayabileceksiniz. Hesabınızı kötülüklerden ayırmak için çok iyi bir özellik olan Instagram’ın filtreleme özelliğine bir göz atmanızda fayda var. Filtreleme özelliğine sıcak bakmıyorsanız eğer rahatsız olduğunuz kullanıcıları direk engellemekte sizin için bir diğer seçenek olacaktır.

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği
4.5 (89.12%) 430 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Akış Yenileme Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizde Instagram akış sorunu, Instagram akış yenileme ve Instagram sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir