İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği Nedir ?

En çok kullanılan sosyal paylaşım platformlarından olan Instagram’da paylaşımlarınızın altındaki istenmeyen yorumlardan bıktınız mı? Hakaret içerikli paylaşımları görmek istemiyor musunuz? O zaman Instagram’ın bu tarz konulardan şikâyetçi kullanıcıları için getirdiği filtreleme özelliği tam size göre. Devamlı olarak kullanıcılarını mutlu etmek ve uygulamayı güncel tutmak isteyen Instagram, yeni özellikler piyasa sundu. Bu yeni yorum filtreleme özelliği ile sizleri rahatsız eden yorumlardan kurtulabileceksiniz. Sosyal medyada insanların sıkça başvurabileceği bir özellik olan yorum filtreleme özelliğini Instagram hesaplarınızda nasıl kullanacağınızı sizlere bu yazımızda aktaracağız.

Instagram Yorum Filtereleme Nedir?

Aslında sosyal medyada kullanıcıların çokça şikâyet ettiği konulardan biridir paylaşımlarına gelen kötü yorumları engelleyebilmek. Çünkü sosyal medyanın iyi yanları ne kadar fazla ise kötü yanları da bir o kadar çoktur. İşte bu bahsettiğimiz kullanıcıların paylaşımlarına eleştiri dozunu aşan, hakaret veya cinsel içerikli kötü yorum atan kitle, o sayabileceğimiz sosyal medyanın kötü kısmının ilk sıralarında yer alır. Instagram’da bunun farkına varmış olacak ki kullanıcılarına böyle bir özellik sunmaya başlamış. Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcılarına, paylaşımlarına gelen ve görmek istemediği yorumları engelleyebilmeleri yetkisi verilmiş durumda. Yani yorumların kontrolü artık bizim elimizde. Popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram, bu özellik ile kullanıcılarının gönlünü fethetmişse benziyor. 

Yorum Filtreleme Özelliğinin Amacı Nedir ?

Instagram’da çokça argo, küfür, taciz ve cinsel içerikli yorum yapan kullanıcı var. Diğer sosyal medya platformlarında da maalesef bu tarz kullanıcılar mevcut. Bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sanal ortamda insanlara diledikleri gibi hakaret edebileceklerini sanan kişilerden oluşuyor. Ve üzülerek söylüyoruz ki her geçen gün büyüyen sosyal medyada her geçen gün bu tarz kullanıcı sayısı da artıyor. İşte sosyal medyada hal böyleyken filtreleme seçeneği gibi bir özelliği kullanmak paylaşımlarınızı bu tarz kullanıcılardan uzak tutmanızı amaçlıyor ve kullanımı her geçen gün daha da cazip hale geliyor.

Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Çalışır?

Yorum filtreleme özelliği ile kullanıcılar artık kendi belirledikleri kelime veya kelime gruplarını paylaşımlarda görmemek için filtreleyebilecekler. Yapılacak olan bu manüel filtre sayesinde rahatsız eden yorumlardan kurtulmak mümkün olacak! Örnek verecek olursak “salak” kelimesini ele alalım. Bu kelimeyi yorumlarınızda görmemek üzere engelleyebilir yani yasaklı kelime haline getirebilirsiniz. Bunu yaparak da bu kelimeyi büyük bir zevkle paylaşımlarınızda yazmak isteyen kötü niyetli Instagram kullanıcılarının heveslerini kursaklarında bırakabilirsiniz. Filtreleme özelliği ile cinsel içerikli veya hakaret içerikli mesajları görmek zorunda da kalmayacaksınız. Bıktım artık paylaşımlarıma gelen can sıkıcı yorumlardan diyorsanız eğer sizin için paha biçilmez bir nimet filtreleme özelliği.
İlk başta sadece ünlü isimler ve markalara açılan filtreleme özelliği, daha sonra da bütün Instagram kullanıcılarına açıldı. Bu özelliği şu an aktif olarak tüm Instagram kullanıcıları kullanabilmektedir.

Yorum Filtreleme Özelliğini Nasıl Aktif Hale Getirebilirim ?

Yorum Filtreleme Özelliğini Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?

Instagram hesaplarınızda yorum filtreleme özelliğini hem mobil hem de web üzerinden nasıl aktif hale getirebileceğinizi sizlere aktaracağız.

 • İlk olarak Instagram profilinize giriş yapın.
 • Ardından ayarlar sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada ” Başkalarının Seninle Etkileşimleri” başlığı atında “Gizlenen Sözcükler” kısmına tıklayın.
 • Buradan “Mesajlar ve Yorumlar İçin Özel Sözcükler” başlığının altından “Özel Sözcük Gruplarını Yönet” e basarak görmek istemediğiniz kelime gruplarını girin ve “Yorumları Gizle” yi aktif hale getirerek filtreleme işlemlerinizi gerçekleştirin.

Filtreleme özelliği ile profilinizdeki yorumların denetimini artık daha rahat bir şekilde sağlayabileceksiniz. Hesabınızı kötülüklerden ayırmak için çok iyi bir özellik olan Instagram’ın filtreleme özelliğine bir göz atmanızda fayda var.

Instagram Yorum Engelleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Instagram Yorum Engelleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz filtreleme özelliğine sıcak bakmıyorsanız rahatsız olduğunuz kullanıcıları direk engellemekte sizin için bir diğer seçenek olacaktır.

Kullanıcılar isterlerse Instagram yorum engelleme özelliği sayesinde sadece belli hesaplardan yorum gelmesini engelleyebilecek. Sizin paylaşımlarınıza yorum yapmasını istemediğiniz kullanıcıları engellemek sadece yeni yorum bölümünü kullanmanız yeterli olacak.

Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basit :

 • Instagram profilinize gelip “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Sonrasında “Yorumlar” bölümüne gelin.
 • Burada ” Kişilerin Yorumlarını Engelle” ye tıklayarak yorum gelmesini istediğiniz kullanıcıları engelleyebilirsiniz.
Instagram Spam Filtreleme Nedir ?

Instagram Spam Filtreleme Nedir?

Instagramda vakit geçirirken uygunsuz yorumlara denk gelmek istemiyor iseniz. Üçüncü bir yorum filtreleme seçeneği de mevcut. Instagram spam filtreleme özelliği sayesinde uygunsuz spam yorumlar filtrelenir sizlere bu yorum tipleri kapalı şekilde gösterilir. Bunun için tek yapmanız gereken ayarlardan “Yorumları Gizle” seçeneğini seçmek. Daha detaylı bir filtreleme seçeniği için ise “Gelişmiş Yorum Filtreleme” seçeneğini seçmek. Bu özellik sayesinde Instagram spam filtreleme işlemlerinizi gerçekleştirmek ve daha temiz bir yorumlara denk gelmek mümkün.

Yapmanız gereken adımlar ise şu şekilde :

 • Instagram uygulamanızı açın ve profilinize gelin.
 • Profilinizdeki üç çizgiye tıklayın ve “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Buradan “Gizlenen Sözcükler” gelin.
 • Açılan sayfada “Yorumları Gizle” ve “Gelişmiş Yorum Filtreleme” seçeneklerini açın.

Bu işlemler sonrasında Instagram rahatsız edici ve spam yorumları sizlerden gizleyecektir. Yorumlar kısmında bu gizlenmiş yorumları dilerseniz kendi isteğiniz ile üzerine görünür kılabilirsiniz.

Instagram'da Yorum Kapatma Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Instagram’da Yorum Kapatma İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Instagram yorum kapatma özelliği, Facebook’un fotoğraf ve video paylaşma platformu Instagram’ın kullanıcılarına sunduğu bir güvenlik ve gizlilik önlemidir. Instagram yorum kapatma ile istediğiniz gönderinizin altına takipçileriniz ve diğer kişiler tarafından yorum yapılmasını engellemiş olursunuz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Bu yöntem ise Instagram gönderileriniz için görmek istemediğiniz türden yorumları uzak tutmanın en etkili yoludur.

Bu işlem için ise daha basit ve kolay adımları mevcut.

 • Instagram profilinize girin.
 • Yorum yapılmasını kapatmak istediğini gönderiyi açın ve yukarıdaki üç nokta sembolüne dokunun
 • Sonrasında karşınıza çıkan seçenekler arasında “Yorum Yapmayı Kapat” a dokunun.

Bu yazımızda sizler için “Instagram yorum nasıl filtrelenir ?”, “İstenmeyen spam yorumları nasıl kapatılır ?” ve “Yorum engelleme nasıl yapılır?” gibi konuların cevaplarına en güncel şekilde sizler için değindik. Sosyal medya platformlarında gerçekleşen güncel haberler için sitemizi takipte kalmayı unutmayın.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram yorum filtreleme özelliği sayesinde artık yorumlarda istemediğiniz kelimeler ile rahatsız edilmeyeceksiniz. Yorum filtreleme kullanıcıları koruma amaçlı çıkarılmıştır.

Instagram topluluk kuralları gereği yüksek sayıda yorum yapmak kullanıcıları rahatsız etmek gibi algılanmaktadır. Bu davranışları sergileyen kullanıcılara kısıtlamalar getirilmektedir.

Instagram yorum sabitleme özelliği, paylaşımlarınıza gelen yorumların en başa sabitlenmesi durumudur.

Instagram profilinize gelen yorumları istediğiniz zaman silebilir ve yayından kaldırabilirsiniz.

Instagram yorumlarınızın spam ya da rahatsız edici içeriklerden olmasını engellemek için filtreleme özelliği kullanabilirsiniz.

Instagram kullanabilmek adına en az 13 yaşında olmak gerekir. 13 yaş altı kişiler Instagram hesabı açamazlar.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Yorum Filtreleme Özelliği Nedir ? Hakkında 3 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. İbrahim
  İbrahim

  👍👍👍👍👍

 2. yasemin
  yasemin

  İnstagramda yorum filtreleme özelligi oldugunu bilmiyordum görünce şaşırdım teşekkürler bu arada güzel bir blog yazısı

 3. ozkan
  ozkan

  instagramda yorum filtreleme özelliğini kullanamıyordum ama artık kullanabiliyorum