Instagram GIF Desteği

Instagram GIF Desteği

instagram takipçi satın al instatakipci

Son kullanım verilerine bakıldığı zaman 500 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmayı başaran Instagram GIF desteği ile kullanıcıların hizmetine sundu. Özellikle Facebook tarafından satın alındığından sonra epey bir yükseliş gösteren Instagram, tüm bunlarla beraber sürekli güncellenerek diğer sosyal medya uygulamalarını da geride bırakmak için çalışıyor. Zira bu alanda son dönemde sürekli yeni sosyal medya uygulamaları da görmeye başladık. Snapchat, Periscope derken sürekli olarak yeni sosyal medya uygulamalarının piyasaya çıktığını da görmeye başladık. Instagram’da tüm bu sosyal medya uygulamaları arasında geri kalmamak için sürekli olarak yeni güncellemeler almaya başladı.

Bu noktada Instagram’ın son yaptığı güncellemelerde de sürekli olarak diğer sosyal medya uygulamalarından eksik olan yönlerini tamamlamaya başladı. Bu noktada Instagram son olarak uzun süredir Snapchat tarafından kullanılan resimlerin hikayesi özelliğini de uygulamaya dahil etmişti. Uygulamaya gelen bu yeni özellikle beraber Instagram’ın bundan sora vereceği yeni güncellemelerde merak konusu oldu. Zira hala Instagram’ın diğer sosyal medya uygulamalarından büyük eksilikleri olduğu da bir gerçek. Bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi de Instagram’ın GIF desteği alıp almayacağı olmuştu. Instagram’ın en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Twitter’ın yeni güncellemesi ile beraber artık GIF desteği vermesi gözlerin Instagram’a çevrilmesine neden olmuştu.

Görsel Yönünü Ön Planda Tutmayı Hedefliyor

Görsel yönü çok daha ön planda olmasıyla beraber Instagram’a da GIF yani hareketli resim desteğinin gelip gelmeyeceği de merak konusu oldu. Instagram tarafından en büyük sosyal medya rakiplerinden biri olan Twitter uygulamasının GIF desteğinin vermesiyle beraber Instagram’ın da artık GIF desteği de vermesi beklense de henüz Instagram tarafından bu yönde bir çalışma yapıldığına dair hiçbir açıklama gelmedi. Instagram güncellemeleri konusunda GIF desteğinin düşünülüp düşünülmediği de merak konusu oldu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme ve Tekrar Görme Nasıl Yapılır 2019

Instagram GIF kullanımı, bundan birkaç ay öncesine kadar uygulamaya güncellenme olarak eklendi. Yeni güncellemelerle beraber kullanıcıların paylaşımlarında GIF kullanmalarının önü açılmıştı. Yayınlanan bu güncelleme ilk etapta Instagram kullanıcılarından yeterli görülmese de kısa süre içerisinde Instagram GIF kullanımları bir hayli öne çıkmaya başladı.

Bu konuda oldukça başarılı bulunan Instagram ise GIF desteği için GIPHY adresini kullanmaya başlamıştı. Doğrudan kendi sistemleri üzerinden değil ama GIPHY üzerinden paylaşımlara izin veren sosyal medya devi, geçtiğimiz günlerde ise desteğinin kesilmesi haberi ile gündeme gelmişti. Beğeni toplamasına rağmen Instagram GIF desteği GIPHY nedeniyle son bulmuştu. Şimdi ise beklenen haber geldi. GIF desteği yeniden açıklandı.

Instagram GIF Desteği Neden Son Buldu?

Yeniden sunulan Instagram GIF desteğinden önce GIF desteğinin neden kaldırıldığı konusunda bir bilgi verelim. Bilindiği üzere destek, GIPHY üzerinden verilmişti. Fakat geçtiğimiz ay GIPHY veritabanında bir GIF ortaya çıkmış ve bu GIF ırkçı bir paylaşım olarak nitelendirilmişti. Irkçı bir GIF barındırdığı nedeniyle eleştiri alan servis, hatasını kabul ettiğini açıklamış olsa da Instagram ve Snapchat desteklerini kestiğini belirtti. Sorunu kabul eden servis hatayı telafi etmek adına çalışmalara başlamıştı.

Çok kısa bir süre içerisinde servisi inceleyen GIPHY, hem Instagram hem de Snapchat uygulamasına başvuruda bulundu. İki sosyal medya platformuna da başvuruda bulunan servis yeniden inceleme istedi. Yapılan incelemeler sonrasında ise Instagram 4 kes veritabanını ele aldığını açıkladı. Veritabanını 4 kez inceleyen ve neredeyse tüm GIF paylaşımlarını kontrol eden Instagram’ın, paylaşımlara yeniden onay verdiği açıklandı.

Instagram GIF

Bu demek oluyor ki Instagram servise bir kez daha şans verdi. Çok kısa bir süre içerisinde Instagram GIF desteğinin bu şekilde yeniden açılacağından söz ediliyor. Standart bir şekilde kullanım devam edecek olsa da GIF desteği için GIPHY’nin bundan sonraki denetimlerini arttırmak kararı aldığı da verilen bilgiler arasında.

Buna göre servisin yeni GIF eklemeleri için 4 katmanlı bir kontrol sistemi kurduğundan söz ediliyor. Tüm bu gelişmelerden sonra yeniden paylaşımlarda GIF kullanmanın mümkün olacağını söyleyebiliriz. Fakat bunun dışında Instagram’ın yeni bir hatada dönmeksizin anlaşmayı sonlandıracağı belirtiliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Destek Hattı Yardım Merkezi İletişim Numarası

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/takipci/turk-gercek

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram GIF Desteği
4.5 (90.62%) 130 vote[s]

  1. Bilge özer

    Merhaba,silip tekrar yuklememe ragmen bende GİF özelligi maalesef yok.Telefonum 6S,bununla mi alakali acaba

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir