Instagram’a Uzun Video Nasıl Yüklenir?

Instagram’a Uzun Video Nasıl Yüklenir?

Instagram kullanıcıları kendi hesaplarından fotoğraf ve video paylaşabiliyor. Instagram uzun video yükleme sayesinde de kullanıcılar istediği uzunlukta bir videoyu buradan paylaşabiliyor. Böylece Instagram’ın koymuş olduğu sınırlar da aşılmış oluyor.

Elbette bu sınırlar tam olarak bizim uzun video eklememizi engelleyemiyor yine farklı yöntemler ile instagrama uzun videolar eklemek mümkündür.

Farklı bir çok seçenek mevcut gerek Android gerekse Ios için seçenekler bulunuyor adım adım açıkladık. Gelin Instagram video nasıl yüklenir yakından bakalım ve uzun video yükleyememe sorununu ortadan kaldıralım.

Instagram Uzun Video Yükleme

instagram uzun video nasil yüklenir

Instagram, dünyada yaklaşık 1 milyar kullanıcısı olan bir uygulamadır. Bu uygulamanın kısa süre içerisinde çok fazla büyümesinin belli nedenleri vardır. Özellikle paylaşımlara konulan sınırlar, kalitenin artmasını sağlamaktadır. Bu sınırlamalar ayrıca insanların sıkılmadan burada zaman geçirmesi konusunda da çok etkilidir.

Bilindiği gibi Instagram, kullanıcılara en fazla 1 dakikalık bir video paylaşma hakkı veriyor. Böylece insanlar sıkılmadan videoları izleyebiliyorlar. Sıkılsalar dahi videoların süresinin kısa olması aşırı zaman kaybını önlüyor. Instagram belli kısıtlamalar ile bizim isteklerimizi yapmamızı engelleyebilir kimi zaman. Ancak bunların önüne geçmek mümkündür.

Instagram Uzun Video Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram, videolar için sınır koysa da kullanıcılar bir şekilde uzun videolar paylaşmanın yollarını buluyorlar. Bu yollardan bir tanesi aşağıda yer almaktadır. Bu adımlar dikkatli bir şekilde uygulanırsa sorunsuz bir şekilde videolar yüklenebilir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle eklenmek istenen videonun süresine göre işlem yapılmalıdır. Instagram 1 dakikalık videolara onay verdiği için kullanıcıların buna göre hareket etmesi gerekir.
 • 5 dakikalık bir video paylaşılmak isterse kullanıcıların aynı videoyu farklı isimlerle 5 defa yüklemesi gerekir.
 • Daha sonra ise paylaşım ekranından ilk videonun 1 dakikasını, bunun hemen ardından ikinci videonun 2. dakikası şeklinde devam edilmelidir.
 • Böylece parçalar halinde uzun video yüklemesi yapılmış olacaktır.

İnsanlar bu videoları sırasıyla izleyeceği için videonun tamamını izleyebilirler. Böylece kullanıcılar amaçlarına ulaşmış olurlar.

Instagram Uzun Video Yükleme Hakkında

Kullanıcılardan gelen yoğun talep üzerinde Instagram’ın bu süreyi arttıracağına dair haber sızan bilgiler arasında yer alıyor. Yakın zamanda yapılacak olan bir güncelleme ile video süresinin beklentileri karşılayacak seviyeye çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takip Etmeyenler & Takibi Bırakanları Bulma
Instagram Takip Etmeyenler & Takibi Bırakanları Bulma

Instagram, diğer sosyal medya uygulamaları gibi takipten çıkanları, geri takip etmeyenleri kendi uygulaması üzerinden göstermiyor. Bu yüzden takibi bı...

Sosyal Medya Takvimi
Sosyal Medya Takvimi

İnsanların sosyal medyadaki paylaşımlarını ve davranışlarını belirleyen belli başlı trendler bulunuyor. Örneğin aynı özel günlerde, sosyal medya kulla...

Instagram’a uzun video nasıl yüklenir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır.

Instagram Yabancı bot takipçi

Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Yabancı bot takipçi satın alma ve Instagram Yabancı bot beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm sosyal medya uygulamalarındaki ihtiyaçlarınızı sitemizden karşılayabilirsiniz.

Instagram storyler ve uzun videolar hakkında:

 • Tıpkı eskiden yaptığımız fotoğraf albümleri gibi fotoğraf albümü hazırlama imkanını sunan bu uygulama kullanıcılarına birbirinden eşsiz deneyimler ve özellikler sunabilmektedir.
 • İnstagram, video paylaşımlarına bir sınır koymaktadır. Bu sınır her video için 1 dakika ike hikayeler özelliği için ise yalnızca 15 saniyedir.
 • Pek çok kullanıcı instagramın bu özelliğinin yeterli olmadığını ve fazlalaşması gerektiğini düşünmektedir.
 • Bu durum instagram kullanıcıları tarafından pek sevilmese de aslında dolaylı olarak instagramda yapılan paylaşımların kalitesinin artmasına neden olmaktadır.
 • Her ne kadar instagramda paylaşılan gönderilere bir sınır koyulsa da instagram kullanıcılarına daha fazla gönderi paylaşabilmeleri için bazı imkanlar sunuyor.
 • Instagram uzun videoların paylaşılmasına imkan tanımak adına IGTV özelliğini hayata geçirmiştir. 
 • Yeni gelen IGTV ile 1 dakikadan uzun videolar oluşturabilir, parça parça oluşturma problemi yaşamadan direkt olarak paylaşabilirsiniz. 

Instagram storyler ve uzun videolar

 • Bu yolları aşağıdaki gibi açıklama mümkündür.
 • Öncelikle eklemek istediğiniz videonun süresini baz alarak bir bölümlendirme yapmalısınız.
 • Örneğin 6 dakikalık bir videoyu instagram hesabınıza yüklemek istiyorsanız aynı videoyu bölerek 6 defa yüklemeniz gerekmektedir.
 • Yükleme esnasında her videonun birinci, ikinci, üçüncü dakikası şeklinde yükleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu durum aynı şekilde story videoları içinde geçerlidir.
 • Atacağınız storyleri 15 saniye 15 saniye şeklinde paylaşarak uzun storyler paylaşabilirsiniz.
 • Her geçen gün instagramın video paylaşım sürelerini arttıracağı ile ilgili çeşitli haberler gün yüzüne çıkmaktadır.
 • Fakat henüz bu bilgilerin doğruluğunu ispatlanmamıştır.

Instagram’a uzun video nasıl yüklenir konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İnstagramda video yükleme sorunu hemen hemen her kullanıcının başına gelebilecek bir problemdir. İnstagram video yükleme sorunu ile karşılaşan kişiler bu sorunu çözebilmek için çeşitli yöntemler araştırmaya başlarlar. Bu araştırma esnasında ise instagram video yükleme sorunu nasıl çözülür sorusuna cevap bulmaya çalışırlar.

İnstagram’da video yükleme de bir problem yaşıyorsanız öncelikle telefon belleğinizi kontrol etmelisiniz. Çünkü instagram video yükleme sorunu genellikle mobil cihazların belleklerinin çok dolu olmasından kaynaklanmaktadır.

IOS işletim sistemi için ise Ayarlar> Genel > Saklama Alanı/ICloud Kullanımı > Alanı Yönet > Instagram > Instagram’ı sil. Bu adımları izledikten sonra instagram uygulaması telefonunuzdan tamamen silinecektir.
Bu durum instagramın telefonunuzda bulunan gereksiz verileri de silinmiş olur.

Android cihazınızda fazla olan verileri ise şu şekilde temizleyebilirsiniz: Ayarlar> Uygulamalar > Instagram > Depolama > Verileri Temizle. Bu adımlar izleyerek telefonunuz bulunan gereksiz verilerden kurtulabilirsiniz.

Instagram’da yalnızca kısa yani 1 dakikalık videoların paylaşılıyor olması pek çok instagram kullanıcısını derinden üzmektedir. Bu nedenle instagram kullanıcıları kendilerine videoları 1 dakikadan fazla yükleyebilmek için çeşitli yöntemler geliştirmektedir.

İnstagramda uzun video yüklerken sorun ile karşılaşılan diğer bir alan ise storylerdir. Eskiden daha doğrusu yeni bir güncelleme gelmeden önce instastorylerde kesintisiz bir şekilde video paylaşmak mümkün değildi.
15 dakika çekip paylaşıp diğer videoya geçmeniz gerekiyordu.
Ancak şu anda gelen yeni güncelleme ile videoları kesintisiz bir şekilde 15 saniye 15 saniye paylaşabiliyorsunuz.

Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla her gün instagrama yeni bir kullanıcı kayıt olmakta ve giriş yaparak instagramı kullanmaya başlamaktadır.
Fakat yeni instagram kullanıcılarına instagramı kusursuz bir şekilde kullanmak karmaşık gelebilir. Bu nedenle bu yeni kullanıcılar instagramda nasıl paylaşım yapacaklarına ya da diğer kullanıcıların profillerine nasıl girecekleri konusunda çeşitli araştırmalar yaparak konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır.

Bu yeni kullanıcıların sık sık araştırma yaptığı ve öğrenmeye çalıştığı bir konuda instagramda video paylaşma konusudur. Aslında bakıldığında instagramda video ya da fotoğraf paylaşmak oldukça basit bir işlemdir.
İnstagrama video yüklemek istiyorsanız öncelikle en fazla 1 dakikalık video paylaşabileceğinizi bilmelisiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 480

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

5 yorum

 1. ayan
  ayan

  bende olmuyor ama.aynisini yaptim,5 dk videoyu 5 ayri 1 dk lik bideo yaptim ardarda acilacak sekilde.paylasim sorasinda izin vermiyor instagram?videolariniz en fazla 1 dk icere bilir yazisi geliyor.

 2. Kaan ACIK
  Kaan ACIK

  dediklerinizi yaptım instagrama uzun video nasıl yüklenir ogrenmıs oldum tesekkurler

 3. Fahri Kızıl
  Fahri Kızıl

  instagrama uzun video yükleyenleri gorunce nasıl yüklenir diye merak ediyordum hallettim faydalı içerik.

 4. elvan şeker
  elvan şeker

  Merhaba,
  Instagramda 45 dk’lık video paylaşmak istiyorum bir türlü olmuyor.. Bunu paylaşan hesaplar var ve nasıl yapıyorlar bilmiyorum. Mb sınırlaması mı var acaba? 90 mb’a kadar küçülttüm yine yüklenmiyor.. telefondan da pc den de olmuyor.. yapanlar nasıl yaptı acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhabalar, 1 saate kadar olan uzun videoları IGTV: Instagram TV üzerinden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Yükleme yapmak için ilk olarak Google Play Store ve App Store’da bulunan bu uygulamayı indirmeniz ve Instagram hesabınıza giriş yapar gibi bu platformda da hesabınızı açmanız gerekmektedir.