Instagram’a Yeni Yorum ve Beğeni Özelliği

Instagram’a Yeni Yorum ve Beğeni Özelliği

Instagram için güncelleme haberlerinin gelmesi değil güncelleme haberlerinin gelmemesi ilginç karşılanmaya başladı. Zira Instagram, Facebook’un aldığı karar ile beraber son yılların en çok güncelleme alan sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Instagram’ın bu yapısıyla beraber hemen her ay ya da hemen her hafta yeni bir güncelleme haberi ile daha karşımıza çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Henüz geçtiğimiz günlerde bu konuda bir çalışma yapan ve yaptığı çalışma sonrasında canlı yayın özelliğini devreye sokan Instagram’ın ek olarak kaybolan fotoğraflar gibi Snapchat özelliklerini de güncelleme ile sisteme getirdiğini görmüştük. Şimdi ise Instagram’a Yeni Yorum ve Beğeni Özelliği geldi.

Bu Kez Facebook Özelliği Instagram’da

Genelde Snapchat üzerinden yeni özellikler alsa da bu kez Instagram’ın Facebook’un kullandığı sistemlerden biri ile güçlendirildiğini belirtelim. Söz konusu Instagram güncellemesi ise yorum özelliği üzerine. Instagram’a Yeni Yorum ve Beğeni Özelliği ile beraber artık kullanıcılar paylaşımlarında yer alan yorumları doğrudan Facebook sitesinde olduğu gibi beğene bilecekler. Yorumların beğenilebilmesinin yanı sıra beğeni derecesini de gösterebileceksiniz. Instagram’a Yeni Yorum ve Beğeni Özelliği ile beraber gelen tek yenilik ise yorumlara beğeni ekleme olmadı.

Zira güncellemeyle beraber Instagram’a eklenen özelliklerden birisi de yoruma anında cevap verebilme özelliği oldu. Daha önceki özelliklerde yoruma cevap vermek için yorumu gönderen kullanıcıyı etiketlemek gerekiyordu. Bu kez ise sadece yorumun altında bulunan yanıtla kutucuğunu kullanarak istediğiniz yorumu doğrudan yanıtlamanızın mümkün hale getirildiğini de belirtelim. Instagram’a Yeni Yorum ve Beğeni Özelliği çok daha işlevsel hale getiren söz konusu güncelleme sosyal medya uygulamasının bundan sonra daha da beğeni almasını sağlayacak gibi. Zira yeni güncellemenin kısa süre sonra geliştirme alacağı ve tıpkı Facebook ifadelerinde olduğu gibi beğeni ifadeleri ekleneceği de belirtiliyor. Fakat bunun için henüz bir süre yok.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Canlı Yayın İzleme

https://www.instatakipci.com/

Facebook’un geleneksel konferanslarından biri olan F8 konferansı kapsamında birçok yeni özellik duyuruldu. Sosyal medya uygulamalarında alışkanlıkları değiştirecek olan yeni özelliklerin duyurulmasının ardından Instagram içinde bir dizi yenilik duyurulmuştu. Instagram için duyurulan bu yeni özellikleri daha önce ele aldık. F8 konferansı yeniliklerinin duyurulmasının hemen ardından Instagram için bir güncelleme daha duyuruldu. Bu yeni güncellemenin ise yorum sistemiyle alakalı olduğu açıklanmıştı. Olumsuz yorumları engellemeye yönelik duyurulan yeni güncelleme, akıllara önemli bir konuyu getirdi. Bundan sonra Instagram Yorum İzleme sistemini mi kullanacak? Yeni özellik neden böyle bir düşünceye neden oldu? Detaylı olarak aktaralım.

Instagram Otomatik Yorum Engelleme Sistemi

Öncelikle yeni özellik konusunda sistemden birazcık söz edelim. Yeni güncelleme sonrasında devreye giren yorum sistemi, siber zorbalığın önüne geçme odaklı. Artık kullanıcılar tamamen yorumları kapatmak zorunda kalmayacak. Olumsuz yorumların engellenmesi için kullanıcıların bir şey yapmasına da gerek kalmayacak.

Yeni sistem, yorumların içerisinde hakaret içeren kelimeler varsa, küfür içeren kelimeler varsa, kişisel özelliklerle dalga geçiliyorsa Instagram bu yorumları otomatik olarak engelleyecek. Sosyal medya devinin yorumları engellemesi için dil algılaması kullanması ve yorumları izlemesi gerekecek. İlk olarak İngilizce için geçerli olsa da bu sistemle beraber tüm olumsuz yorumların önüne geçilecek ve özellik varsayılan olarak açık olacak. Ancak kullanıcılar bu özelliği kapatabilecek. İşte tam bu noktada Instagram Yorum İzleme sisteminin etkilerini göreceğiz.

Instagram Yorum İzleme

Instagram Yorum İzleme Devrede Olacak

Otomatik kötü niyetli yorumların engellenmesinin kullanılması için zaten yorumların izlenmesi gerekecek. Fakat kullanıcı yorum sistemini kapattığı zamanda Instagram Yorum İzleme sistemi aktif olarak çalışacak. Instagram sürekli olarak yorumlarınızı izleyecek. Olumsuz, özellikle küfür içerikli olan yorumların belli işaretlerle belirlenecek. Instagram Yorum İzleme sisteminin çalıştığını da buradan anlayacaksınız. Özellikle küçük yaş grubu kullanıcıların bu şekilde olumsuz sistemlere ve siber zorbalığa karşı korunması sağlanacak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Dil Değiştirme

Söz konusu güncellemenin dil sınırlamalı olarak şimdiden kullanımda olduğunu da belirtelim. Instagram güvenlik merkezinden de bu konuda yeni açıklamalar paylaşılmış durumda. Ayrıca uygulama yetkililerine göre topluluk kuralları zaman içerisinde genişletilecek. Yani yeni güvenlik güncellemelerine hazır olmak gerekiyor. Kullanıcıların daha seviyeli bir ortamda Instagram kullanımı gerçekleştirmeleri için yorumlarda dahil olmak üzere farklı güncellemeler görebiliriz.

Instagram henüz birkaç gün önce yeni bir özelliğini duyurdu. Instagram kademeli yorumlar üzerine gelen yeni özellik sayesinde kullanıcıların saldırgan mesajlardan kurtulacağının haberi verilmişti. Henüz test aşamasında olsa da yeni özellikle beraber otomatik yorum engelleme özelliği de net bir şekilde kendisini göstermiş oldu.

Bir gün önce duyurulan yeni sistem dışında Instagram’ın başka bazı planları daha olduğu da ortaya çıktı. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Instagram, yorum düzenini de değiştirmeye hazırlanıyor. Yeniş düzenle beraber Instagram’a kademeli yorum teknolojisi gelecek. Peki nedir bu Instagram Kademeli Yorum sistemi? İşte tüm detaylarıyla yeni sistem.

Instagram Kademeli Yorum Sistemi Nedir?

Instagram tarafından yeni duyurulan sistem, doğrudan arayüz görüntüsüyle alakalı olan bir teknoloji. Bu değişiklik sayesinde mevcut olan Instagram yorum sisteminde görsel değişiklik yapılacak. Bunun dışında herhangi bir sistemsel değişiklik yapılmayacak. Görsel olarak yapılacak değişikliğin nedeni ise Instagram paylaşımlarına gelen yorumlardaki karışıklığı engellemek. Yorumlara cevap vermek için kullanıcıların, sadece yorumu yapan kullanıcıların profil adını alıp, alıntıyla kullanıcılara cevap vermesi değişecek.

Çünkü bu sistem çok karmaşık bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyordu. Öyle ki bu kullanımda hangi yoruma cevap verdiğinizi ve hangi yorumların size geldiğini zor bir şekilde seçiyordunuz. Her ne kadar alıntı yapıldığı görülebilir olsa da uzun mesajlarda da ciddi sıkıntılar yaşanabiliyordu.

Instagram Kademeli Yorum

Instagram Kademeli Yorum

Durumun farkında olan sosyal medya devi yeni sistemde değişikliklere gidiyor. Artık Instagram Kademeli Yorum teknolojisiyle beraber kullanıcılar bir yoruma cevap verdiklerinde, yeni bir yorum bölümü oluşacak. Şöyle düşünün merdiven mantığı ile gidilecek. Yani siz bir yoruma, yorum olarak cevap verdiğinizde paylaşımda yine ilk yorum gözükecek fakat sizin cevabınız biraz daha içeri doğru kademeli olarak giriş yapmış olacak. Şablon olarak şöyle bir yapıdan söz ediyoruz;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Etiket Kaldırma

  1. Ana Yorum bu bölümde yer alacak.
    • Yoruma verilen cevap ise hemen yorumun altında bu şekilde görüntülenecek. Yorumların içeri doğru girmesi hem okumayı kolaylaştıracak hem de kalabalığı ortadan kaldıracak.

Ayrıca yorumun altında o yoruma cevap olarak yapılan yeni yorum paylaşımları açılır kapanır bir sistemde olacak ve yorumun yanında kaç tane cevap olduğunu görebileceğiniz. Yorumun üzerine tıkladığınızda ise yukarı da belirttiğimiz şekilde diğer yorumlar biraz daha içe girmiş vaziyette gözükecek.

Şu an için testleri devam ettiği belirtilen yeni özelliğin doğrudan Instagram tarafından nasıl kullanılacağı konusunda ise Instagram’ın resmi açıklamalarını beklemek gerekiyor. Şimdilik Instagram Kademeli Yorum sistemi hakkında bu kadar bilgimiz var. Bu özelliklerin daha nasıl değişeceği ve Instagram Kademeli Yorum son halinin nasıl olacağı hakkında da kesin bir bilgi yok. Tüm bunları ve net Instagram Kademeli Yorum sistemini Instagram açıklamalarında göreceğiz. Yeni sistemin kullanıcılar tarafından oldukça olumlu geri dönüşler alacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle yeni özelliğin duyurulmasının hemen sonrasında gelen mesajlar bu durumu daha iyi bir şekilde özetlemekte. Bakalım yeni güncelleme geldikten sonra ne kadar sevilecek.

Instagram yorum değişiklikleri

Sosyal medya devi Instagram bir kaz daha aldığı karar ile gündem oldu. Instagram yorum değişikliği giderek kullanıcılara farklı bir kullanım deneyimi sundu. Daha önce birçok kez radikal karar alan ve aldığı bu kararlarla adından sıkça söz ettirmişti. Instagram bu kez de kullanıcıların yorumlarıyla ilgili yeni bir uygulama başlatmaya hazırlanıyor. Son dönemde değişikliğe gitme kararı alan uygulama bu kez yaptığı uygulama ile tepki çekecek gibi. Zira yapılan açıklamaya göre Instagram artık kurumsal şirket hesaplarını kontrol altına alacak. Bu noktaya kadar her şey normal gözükebilir fakat Instagram bu kez şirketlerin yaptıkları paylaşımları değil şirketlerin hesaplarına karşın yapılan paylaşımlar hakkında yeni kararlar aldı.

Alınan kararlara göre Instagram yorum değişikliği ile  artık kurumsal hesaplara yapılan yorumlar kontrol altına alınacak. Yapılan tüm yorumlar kontrol altına alınırken kurumsal firma hesabına karşı yapılan her hangi bir olumsuz yorumda direk olarak Instagram tarafından engellenecek. Instagram tarafından engellenen yorumlar ise doğrudan silinecek. Kurumsal hesapları korumak adına yapılan bu yeni uygulama sayesinde Instagram’a hem tepki hem de beğeni yorumları da gönderilmeye başlandı. Hesaplar hakkında sadece hakaret içeren yorumlar mı kaldırılacak yoksa hesaplarda her hangi bir konu hakkında yapılan paylaşımlara gelen eleştirilerde mi kaldırılacak şimdilik bilinmiyor. Kısa süre içerisinde Instagram’ın resmi bloğundan bu konuda bir açıklama yapması bekleniyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Güvenlik Kodu

Instagram yorum izleme nedir?

Instagram yorumlar da kullanıcıların güvenliğini düşünerek bazı filtreleme özellikleri getirmiştir. Bu filtrelemeri yaparak şiddet ve küfür içeren yorumları engelleyebilirsiniz.

Instagram kademeli yorum nedir?

Instagram’da fotoğrafınızın altına yorum atan kullanıcıya yorum olarak artık cevap verilebilecek. Bu şekilde gelişen durumlara Instagram kademeli yorum denmektedir.

Instagram’da yorum atamıyorum?

Instagram topluluk kurallarını ihlal etmeniz durumunda bazı kısıtlamalar getirilmektedir. Bu kısıtlamalar ile beğeni, yorum ve takip gibi özellikler de kısıtlamalar gelmektedir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Halil İbrahim ER

Yazılar: 986

Merhaba ben Halil ibrahim ER 1993 İstanbul doğumluyum. Yıllardır sosyal medyanın içindeyim ve kullanıcıların yaşadıkları sorunlara, merak ettikleri konulara çözüm üretiyorum. Çalışmalarımı yıllardır sosyal medya tarafında yürüttüğüm için, uzmanlık alanımı da bu yö...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir