İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla
Instagramda Bir Kişiyi Engelleme Nasıl Yapılır?

Instagramda Bir Kişiyi Engelleme Nasıl Yapılır?

Instagramda bir kişiyi engellemek için detaylı anlatımlı makalemiz https://www.instatakipci.com/ sitemizdeki blog sayfasında mevcuttur. Instagram hem fotoğraf paylaşma hem de takip konusunda bizi cezbeden uygulamalar arasında yer alıyor. Her geçen gün yeni özelliklerle karşımıza çıkarken, ara ara istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bunlardan  bir tanesi de bizi sosyal medya uygulaması üzerinden rahatsız eden kişiler. Buna bir çözüm var mı? Instagramda bir kişiyi engellemek mümkün mü?

Bu yazıda merak ettiğiniz tüm sorulara birlikte cevap bulacağız. Instagram kullanıcısını engelleme nedir? Birini nasıl engelleyebilirim? Instagram üzerinden engellediğim kişinin engelini kaldırmam mümkün mü? Vakit kaybetmeden konuya geçelim. Öncelikle uygulamadan ziyade, konuyu anlamanız için teorik bilgiyle başlayalım.

Instagram Engeli Ne Demek?

Zaman zaman Instagram’ınızdaki kişilerle sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu zaten bir sevgili, bazen bir arkadaş olabilir. Bazen de sizi rahatsız eden herhangi bir kişi… Bu gibi durumlarda bu kişilerin sizi görmemesi ve iletişim kuramaması istenir. Bunun için de engelleme yöntemi kullanılır. Buna Instagram birini engelleme yöntemi diyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi herhangi bir nedenden dolayı birini engellediniz. Ve biliyorsunuz ki engellenen birini arayarak bulmanız imkansız.

Ona dair tüm bilgiler gözden kaybolacaktır. Ya sonra pişman olursanız? Bu engel ömür boyu mu kalacak? Tabi ki de hayır. Sadece birkaç adımla birini engellediğiniz gibi bu engeli kaldırabilirsiniz. Hem birini engelleme hem de engelin kaldırılması konusunda tüm adımlara resimli olarak değineceğiz. İlk olarak Instagramda bir kişiyi engellemek konusunu detaylı olarak inceleyelim.

Bu konu ilginizi çekebilir: Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagramda Bir Kişiyi Engellemek İçin Aşamalar

-İlk olarak bu linke https://www.instagram.com/ giriş yapın. (Bu adımları hem masaüstü hem de mobil uygulama aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu noktada herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. )Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra hangi kişiyi engellemek istiyorsanız uygulama üzerinden o kişiyi bulun. Ve bu kişinin profiline tıklayın.

Instagramda bir kişiyi engelleme

-Engellemek istediğiniz kişinin profiline girdikten sonra, sağ üst köşede yer alan üç nokta simgesine tıklayın. Bu simgeye tıklayın. Burası o kişinin profiliyle ilgili belli başlı komutları içermektedir. Bizi ilgilendiren kısım ise ‘’kullanıcıyı engelle’’ seçeneği.

Kullanıcıyı engelle dediğinizde o kişi sizi bir daha göremeyecek.İşlem bu kadar! Artık istemediğiniz birini engellediniz. Profilinizi ve ne paylaştığınızı göremez. Aynı zamanda sizi takip edemez. O kişiyi sizde arattığınızda bulamazsınız. Ayrıca yazdığınız mesajlarda aynı şekilde gizlenecektir.

Engellediğim Kişiyi Nasıl Bulacağım?

Yukarıdaki yazıda birini engellediğinizde, artık onun profiline ulaşamayacağınızı belirttik. Peki o kişiyi görmenin bir yolu var mı? Aslında oldukça basit bir yol.

Instagram engeli nasıl yapılır

-İlk olarak mobil uygulama üzerinden Instagram hesabınıza girin. Sağ üst köşede üç çizgi simgesi yer alıyor. Bu simgeye tıklayarak işleme devam edin. Çıkan ekranda en alt kısımda ‘’ayarlar’’ bölümü yer almaktadır. Burada hesabınıza dair bir çok ayar ve işlemi yapabilirsiniz.

Instagram engeli nasıl yapılır güncel

-Aşağı doğru indiğinizde ‘’engellenen hesaplar’’ bölümü yer alıyor. Burada bugüne kadar engellemiş olduğunuz tüm kişiler yer almaktadır. Kimi görmek istiyorsanız o kişinin adına tıklayın. Ve sonrasında engeli kaldır seçeneğine tıklayın. Artık bu kişinin engelini kaldırdınız. Instagram üzerinden birbirinizi arattığınızda kolay bir şekilde bulabileceksiniz. Ancak engelleme öncesinde birbirinizi takip ediyorsanız, engeli kaldırsanız bile takipler düşecektir. Yani engeli kaldırdığınızda birbirinizi takip etmiyor olarak görüneceksiniz.

Engellediğim Kişi Onu Engellediğimi Anlar mı?

Birini engellediğiniz de sizin profilinizi ve paylaşımlarınızı hiçbir şekilde göremez. Sürekli irtibat halinde olduğunuz biriyse, siz sosyal medyadan kaybolduğunuz için bu durumdan şüphelenecektir. Bu nedenle engellendiğini anlaması zor olmaz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Gönderi Metni Nedir? Nasıl Yapılır? 
Instagram Gönderi Metni Nedir? Nasıl Yapılır? 

Sosyal medyanın yükselişiyle birlikte, Instagram gönderi metni artık sadece birkaç kelimeden fazlasını ifade ediyor diyebiliriz. Instagram gönderisi h...

Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  
Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  

Instagram hareket kısıtlaması, bu sosyal medya platformunu kullanan kişilerin merak ettiği bir konudur. Aktif kullanıcıların hareket kısıtlaması kavra...

Aynı zamanda başka birinin hesabından baktığında ya da fake hesap açarak sizin hesabınızı kontrol ettiğinde engellendiğinden emin olur. Bu nedenle birinin engellendiğini anlaması zor olmayacaktır. Ancak bu konuda engellendiğini belli eden herhangi bir bildirim gitmez. Kişinin kendi algısına kalmış bir durumdur.

Sonuç

Instagramda bir kişiyi engellemek nasıl olur , birinin engelini nasıl kaldırırsınız gibi sorulara cevap bulduk. Artık birinden rahatsız olduğunuzda nasıl engelleyeceğinizi ve engeli nasıl kaldıracağınızı biliyorsunuz. Umarım bu yazıyla aklınızdaki soru işaretlerine yardımcı olabilmişizdir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Bu yazımızı beğendiyseniz Instagram Beğeni Engeli Nasıl Kaldırılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Instagramda sizleri rahatsız eden ve herhangi bir şekilde iletişim kurmak istemediğiniz kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Böylece birbirinizi takip etmek ve paylaşımlarınızı görmek gibi bir durumu ortadan kaldırmış olursunuz.

Instagramda bir kişiyi engellemeniz durumunda, karşınızda ki kişiye bildirim gitmez. Ancak bu kişi sizi aradığında göremeyip, engellediğinizi anlayabilicektir.

Instagram üzerinde bir diğer kullanıcıyı engellemek için 1-2 dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır. Blog yazımızda sizlere sunmuş olduğumuz yöntemleri izleyerek istediğiniz kişiyi kolayca engelleyebilirsiniz.

Instagram profilleriniz ile istediğiniz kadar kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Herhangi bir sınır yoktur.

Instagram üzerinden engellediğiniz kişinin engelini kaldırarak tekrar takip edebilirsiniz.

Engelini kaldırdığınız bir kullanıcıya herhangi bir bildirim gitmemektedir.

Enes Bulut

Yazılar: 469

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. Cemre
    Cemre

    instagramda paylaşımlarından çok rahatsız olduğum bir kişiyi engelleme istiyordum bunu nasıl yapabileceğimi bloğunuzu inceleyerek öğrendim sağolun gerçekten

  2. Savaş Demir
    Savaş Demir

    instagramdaki bir kişiyi engellemeyi istiyorum nasıl yapabilirim diye merak edip araştırdım hallettim bloğunuzu beğendim