Instagram’da Etkili Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları?

Instagram’da Etkili Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları?

Sadece geçtiğimiz seneye göre değerlendirecek olursak, Instagram üzerinde kullanıcıların en çok önem verdikleri kısım paylaşımların daha etkili olarak öne çıkarılmasıydı. Anasayfa üzerinde daha ilgi çeken Instagram paylaşımlarına yer vermek ve bu paylaşımların daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak, hemen her kullanıcının önem verdiği ana konu olarak öne çıkıyordu. Şimdi ise daha çok Instagram hikaye paylaşımlarında aynı durum üzerinde duruluyor. Standart paylaşımlar bir yana, kullanıcılar en popüler bölüm olarak gösterilen Instagram hikayeler kısmı için daha kapsamlı çalışmalar yapmaya başladı. 1 sene içerisinde uygulamanın değişen en önemli yanı bu oldu. Peki, Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları neler? Madde madde ele alacağız.

Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları ve Uygulanacak Öneriler

Paylaşımlarınızı daha çok ilgi çekmesini sağlayacak olan ve bunun yanında hikayeler bölümünde aktifliğinizi düzenli bir şekilde arttırmanızı sağlayacak olan önerilere geçelim.

  • Instagram’ın Kamerasını Tercih Etmeyin: Kullanıcıların dikkat edeceği ilk nokta, özellikle video paylaşımlarında doğrudan Instagram kamerasını kullanmak yerine, telefonun kamerasından yararlanmak. Telefonların kendi kamera uygulaması bu konuda çok daha başarılı. Sadece sıradanlığın dışına çıkılmasını sağlama noktasında bile telefonların kendi kamera uygulamalarını kullanmak oldukça artı sağlamakta.
  • Dikey Çekimlere Daha Çok İlgi Çekiyor: Instagram hikayeler bölümü için 1 yılın sonunda yapılan değerlendirme sırasında, kullanıcıların en çok dikey paylaşımlarda zaman geçirdiği ortaya çıktı. Yatay paylaşımlara oranla, paylaşımlarda dikey konumu tercih etmek daha fazla ilgi çekiyor. Kare paylaşım zorunluluğunun da kalktığını düşünecek olursak, bu konuda kullanıcılar daha şanslı diyebiliriz.

Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları

  • Videolara Eklenen Yazılara Dikkat: Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları içerisinde önem verilecek bir başka konu ise paylaşımların üzerine eklenen yazılar. Bir web sitesi mantığında düşünecek olursak, fotoğraflarınızın üzerini çok fazla yazı ve gereksiz efekt ile doldurmanız gözü yorgunluğuna neden olduğu gibi çok daha çabuk bir şekilde kullanıcıların fotoğrafı değiştirmesine neden oluyor. Bu nedenle özellikler görsel üstü yazılarda, çok yoğun bir şekilde yazı kullanımı yapmayın. Ayrıca yazıları resmin tam üzerini kapatacak şekilde konumlandırmakta yanlış. Yerleşimi çok iyi yapmanız gerekiyor.
  • Paylaşımlarda Etiket Kullanımına Önem Verin: Özellikle hikayeler içerisinde yer alan kullanıcıları etiketlemekte ekstra bir trafik sağlamakta. Instagram’ın kullanıcılara önerileri de bu yönde. Aşırı kaçmayacak şekilde resim içi etiketlemenin önemi büyük.

Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Reklam Fiyatları

Video ve Hikayeler

  • Video Sürelerini Uzun Tutmamak: Hikayeler paylaşımlarında yer verilen çekimlerin en çok ilgi gören kısmı 15 saniyeye kadar olan kısım. Genel değerlendirmelere göre ana Instagram video paylaşımlarında da 15 saniyenin üzerinde olan videolar kullanıcıların pek fazla ilgisini çekmeyeceği gibi sayfadan ayrılmasına da neden oluyor. Video boyunca ilgi çekemeyeceğinizi düşünüyorsanız 15 saniye video sürelerini geçmemeyi tercih edin.
  • Hikayeler Paylaşımlarını Kayıt Altına Alın: Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları içerisinde en az önemsenen konulardan biri olsa da çok sık paylaşım yapan kullanıcılar için en çok dikkat çekilmesi gereken noktalardan birisi de yeni özellikleri kullanarak Instagram hikayelerini kaydetmek. Çok başarılı hikayeler paylaşımları oluştursanız, bu paylaşımlar binlerce beğeni alsa bile 24 saat süresi var. Bu nedenle paylaşımlarınızı daha sonrada kullanmak için Instagram hikayeler özelliğini kaydetmekte yar var.

Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları içerisinde bahsedeceğimiz detaylar bu kadar. Bu detaylar dışında da önerilerimiz olacak. Fakat ana hatlarıyla hikayeler paylaşımları için bu özelliklere dikkat etmenin epey bir artı sağladığını söyleyebiliriz. Genel olarak sosyal medya uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda da bu önerilerin yer aldığını görmekteyiz.

Filtre Kullanımı

Instagram hikâyeler özelliğinde filtre kullanımı çok dikkat etmemiz gereken bir konu, hikâyenin akışına ve içeriğine göre çok çeşitli filtreler mevcut. Örnek vermek gerekirse karanlık bir ortamdan paylaşacağımız hikâyede, karanlık tonlarda filtreler kullanılmamalı. Aynı şekilde aydınlık bir ortamda ise çok parlak filtreler tercih edilmemeli. Renk filtreleri dışında, Instagram hikâyelerinde yüz filtreleri de bulunuyor. Dilerseniz bu filtreleri de hikâyelerinizde kullanarak güzel şeyler çıkarabilirsiniz.

Etiket Kullanımı

En başta da belirttiğim gibi Instagram hikâyeler özelliğinde kimlerin bizi görüntülediğini gördüğümüz bir özellik mevcut. Bu konuda arkadaşlarımızı, hikâyelerimize etiketleme usulü ile dâhil edebilir, onları hikâyelerimizden haberdar edebiliriz. Ayrıca hikâyelerde konum etiketi kullanmamızda bizi takip eden kişilere, hikâyelerimizi nerede paylaştığımıza dair bilgiler verecektir. Konum belirtmek birçok kullanıcının hoşuna giden bir özelliktir ve takipçi sayısının arttırılmasında etkin rol oynar.

Instagram Hikâyeler özelliğini daha verimli kullanma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram hikayelerde konum ekleme ne işe yarar?

Instagram’da hikayelerinize konum ekleyerek, konumlarda hikayenizin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde konum hikayelerini izleyen kişiler profilinizin etkileşimini arttıracaktır.

Instagram hikayelerde etiket nasıl eklenir?

Instagram hikaye paylaşımı ekranında hikayenizin üzerinde dosya işaretine tıklayarak konum etiketi özelliğini seçerek popüler konularda etiket ekleyebilirsiniz.

Instagram hikaye paylaşımı nasıl yapılır?

Instagram’a giriş yapın. Instagram’da sol üstte bulunan kamera sembolüne tıklayarak fotoğraf çekerek ya da galeriden fotoğraf seçerek hikaye paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Halil İbrahim ER

Yazılar: 627

Merhaba ben Halil ibrahim ER 1993 İstanbul doğumluyum. Yıllardır sosyal medyanın içindeyim ve kullanıcıların yaşadıkları sorunlara, merak ettikleri konulara çözüm üretiyorum. Çalışmalarımı yıllardır sosyal medya tarafında yürüttüğüm için, uzmanlık alanımı da bu yö...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir