Instagram Story Görüntüleme Sırası

Instagram Story Görüntüleme Sırası

Instagram Story Sıralaması Nasıl Belirleniyor ?

Instagram’da geçtiğimiz dönemde gelen hikaye (story) özelliği çok konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor. Instagram’ın en büyük rakiplerinden biri olan snapchat’in anlık video paylaşım özelliğini kopyalayan ve kendi sistemine uyarlayan instagram, bu özellikle birlikte kullanıcılarda bazı soru işaretleri oluşturdu ve herkeste acaba instagram story sıralaması nasıl oluşturuluyor sorusunu sordurdu. Instagram Story Görüntüleme Sırası neye göre değişiyor gelin yakından bakalım.

Sır Gibi Korunan Algoritmalar

Instagram kullanıcılarının bazıları hikayelerini görüntüleyen kişilerin sıralamasının nasıl yapıldığını merak etmeye başladı. Hatta bazı kullanıcılarda bu soru hayat akışları içerisinde, arkadaşları ve sevgilileriyle problemler yaşamalarına bile sebep oldu. İnstagram birçok değişik ve çözülmesi hatta anlaşılması zor algoritma kullanıyor. Bu algoritmalar sizin önünüze çıkan “önerilen kişiler”den, arkadaşlarınızın en yeni yada bir kaç günlük fotoğraflarının ana sayfanıza düşmesine kadar birçok ayrıntıyı belirliyor.

Direct Uygulaması

Algoritmalar demişken facebook’un kuruluşunu anlatan the facebook filmini izlemişsinizdir. Orada bir sahnede facebook’un kurucuları arasında bulunan Mark Zuckerberg, Harvard’da bulunan okul yurdunun bir odasında pencereye facebook’un ilk algoritmasını yazıyordu. Tabi ki Instagram’ın algoritmalarını da bu şekilde yazmadığını biliyoruz ancak gizliliğin esas olduğu yazılım sektöründe bu algoritmaların çözülmemesi için sıkı önlemler alındığını biliyoruz.

Alfabetik Sıralamalar

Gelelim instagram story görüntüleme de kişilerin neye göre, nasıl sıralandığına. İnternette dolaşan birçok dedikoduya bakalım. Tezlerden biri, görüntüleyen listesinin alfabetik sıralamaya göre yapıldığı ancak bu tezi çürütmek oldukça kolay. Telefonunuzda bulunan instagram uygulamanıza gidin ve son paylaştığınız hikayeyi açın. Göreceksiniz ki görüntüleyen sıralamasında alfabetik her hangi bir sıralama mevcut değil. Bu şekilde ilk tezi kolaylıkla çürütüyoruz.

Facebook Hikayeler messenger
instagram story

Gönderilerini En Çok Beğendikleriniz

Bu konuda çokça tartışılan ikinci tez ise biraz daha akla yatkın gibi görünüyor. Takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişiler içinde en çok mesajlaştığınız yada fotoğraflarını beğendiğiniz kişilerin, hikaye görüntüleme sırasında üst sıralarda olduğu düşünülüyor. Bu konuda yabancı bir forum sitesinde yapılan bir araştırma var. Araştırmaya göre sahte açılan profiller birbirlerini takip ediyor ve fotoğraflarını beğeniyorlar hatta sık sık direk mesaj yoluyla birbirlerine mesaj da atıyorlar. Ancak belirli bir süre devam ettirilen bu deney sonucunda görülüyor ki hikaye görüntüleme sıralamasında  iki profil her seferinde rastgele bir sırada yer alıyor.

Böylelikle bu tezin de gerçekleri yansıtmadığını anlayabildik. Son tez ise instagram algoritmalarının çok daha sinsice bir hareketi ortaya çıkartmak için hazırlandığı yönünde.

Profil Görüntülemeleri

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Takip Etmeyenler & Takibi Bırakanları Bulma
Instagram Takip Etmeyenler & Takibi Bırakanları Bulma

Instagram, diğer sosyal medya uygulamaları gibi takipten çıkanları, geri takip etmeyenleri kendi uygulaması üzerinden göstermiyor. Bu yüzden takibi bı...

Instagram Hikaye GIF Ekleme Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye GIF Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram hikaye GIF ekleme nasıl yapılır şeklinde sorulan sorular özellikle Instagram'ın bazı işlem engelleri veya son zamanlarda ırkçı söylemleri ne...

Profil görüntüleme sıklığı son tezlerden biri. Instagram’ın hikayelerin izleniş sıralamasını nasıl yaptığını bu şekilde anlayabiliyoruz. Yine aynı forum sitesi kullanıcıları tarafından açılan iki sahte instagram hesabı, birbirlerinin profillerine sık sık girerek sıralamalarda üstlere çıkmayı denemişler. Bu denemeler sonucu iki profilin birbirlerinin hikaye izleme sıralamasında üst sıralara çıktığı görülmüş. Yani hikayenizde üst sıralarda yer alanlar sıkça sizin profilinizi ziyaret ediyor. Bu şekilde sizi en çok ziyaret eden kişiler hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Instagram Story Görüntüleme Sırası nasıl belirlenir tüm detayları ile anlattık.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram story, anlık olarak kullanıcıların neler yaptığını 15 saniyelik videolarla ya da fotoğraflar ile paylaşmasını sağlayan özelliktir.

Instagram hikayelerini görüntüleme sırasını belirli bir algoritma içerisinde yapmaktadır. Bu algoritmanın detaylarını okumak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram’da arkadaşınızın ya da beğendiğiniz bir hikayenin kendi profilinizde paylaşılması için beğendiğiniz hikayeyi paylaşım simgesine tıklayarak kendi hikayenize alabilirsiniz.

Instagram profilinizden paylaştığınız gönderiler en fazla 24 saat süre ile kalıcı olacaklardır.

Instagram öne çıkarılan hikayeler, profillerinize sabitlediğiniz ve siz silene dek orada kalacak olan hikayelerdir.

Instagram hikayelerinizi yoruma kapatmak için hikaye ayarları bölümünden ayarlanabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 480

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 54 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. muratt
    muratt

    görüntüleme sırası bence en çok etkileşimde olduklarınızla birlikte gerçekleşiyor

  2. samet serdivan
    samet serdivan

    Instagramda hikaye görüntülenme sayısı neye göre belirleniyor ?