Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

Günümüzde sıklıkla kullanılan pazarlama teknikleri arasına instagram reklam da dahil olmuştır. Herkes tarafından kullanılan sosyal medya uygulaması olan instagram aracılığı ile firmanızın, sayfanızın veya mağazanızın reklamını kolayca yapabilirsiniz. Televizyonda yayınlanan reklamların aksine instagram üzerinden yapılan reklamlar çok daha etkili ve akılda kalıcıdır. 2 milyondan fazla kişinin sadece reklam vermek amacıyla kullandığı uygulama,  işletme sahiplerinin hedef kitlelerine kolayca ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Birbirinden farklı reklam verme çeşitleri bulunmaktadır, bunlardan en sık kullanılanı ise instagram hikâyelerinin arasında görülen story tarzında ki reklamlardır. Etkileyici ve ilgi çekici bir tanıtım ile uygun fiyatlara reklam verilebilmektedir. Sponsorlu reklamların amacı markaların bilinirliğini arttırmaktır. Genel olarak e-ticaret sitelerinin kendilerini tanıtmak amacıyla tercih ettiği reklam uygulaması sayfada yatay veya dikey olarak konumlandırılabilmektedir.

Instagram Uygulaması İle Reklam Vermek Neden Önemlidir?

Instagram da sponsorlu reklam verebilmek için belirli hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu unsurlar oldukça kolay olduğundan herkesin anlayabileceği ve uygulayabileceği şekilde planlanmıştır. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan instagram reklamları işletme sahiplerinin hedef kitlelerine kolayca ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Instagram uygulaması üzerinden reklam verebilmek için bir şirkete veya ticari siteye sahip olmanız şartı aranmamaktadır. İsteyen herkes reklam verebilmektedir. Günümüzde milyonlarca kişinin kullandığı instagram uygulaması aracılığıyla büyük kitlelere ulaşmak mümkündür. Bu ayrıcalıktan faydalanmak ve sıradan reklamlara oranla çok daha fazla dikkat çekmek isteyen kişiler sponsorlu reklamlara başvurmaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında instagram reklamlarının normale oranla çok daha verimli olduğu kanıtlanmıştır. Sıradan televizyon reklamlarından 3 kat daha fazla geri dönüşe sebebiyet veren bu reklam fiyatları ise değişkenlik göstermektedir. (Instagram Destek)

instagram reklamları

Instagramda Reklam Modelleri Nelerdir?

İki farklı reklam verme seçeneği bulunmaktadır. Reklam verme modelleri facebook reklam yöneticisi ve cep telefonu uygulaması üzerinden verilmektedir. Her iki reklam verme seçeneğinde de instagram profilinin işletme hesabı olması gerekmektedir. Reklam ver seçenekleri ile kendi kampanyanızı kullanarak kolay ve zahmetsiz bir şekilde reklam verebilirsiniz.
•Facebook hesabının instagrama bağlanmış olması gerekli olan ilk adımdır. Eğer facebook hesabınız instagrama bağlı değil ise bağlamanız gerekmektedir.
•Facebook ile instagram uygulamasına giriş yapıldıktan sonra sağ üst kısımda bulunan ayarlar sekmesine tıklanması ve ardından “Instagram Reklamları” kısmının seçilmesi gerekmektedir.
•Aşamanın tamamlana bilmesi için gerekli olan son işlem ise “Power Editor” aracılığı ile reklam oluşturmaktır. Bu adımları gerçekleştirdikten hemen sonra istediğiniz fotoğraf veya hikaye üzerinden instagram reklamı verebilirsiniz. Instagram da 15 ile 30 sn arasında değişkenlik gösteren reklamları yayınlamak mümkündür. Ayrıca sitemizden reklam modelleri hakkında kapsamlı bilgi almak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Power Editor Uygulaması Nasıl Kullanılır? Instagram Reklam Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Power editor programının kullanımının nasıl olduğu ve ne için gerektiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Power editor programı instagram reklamı verebilmek için gereklidir. Programın kullanılması oldukça kolaydır.

 • Bu programın üst kısmında bulunan “Reklamları Yönet” seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Sol üst kısımda bulunan 1 simgesine tıkanılarak “Reklam Seti Oluştur” ifadesi seçilmelidir.
 • Reklam seti oluştururken hali hazırda var olan bir kampanya kullanılabileceği gibi yeni bir kampanyada oluşturulabilmektedir. Sizin seçimleriniz sonrasın da reklam setine bir isim vererek •“Oluştur” seçeneği ile reklam kampanyanızı onaylanmanız istenecektir. İlk olarak reklamın amacını seçeceğiz burada reklamın hangi amaçla ne için çıkılacağını belirterek diğer aşamaya geçiyoruz. (Trafik reklamlar sayfanıza belirli kitleleri çekmek için yapılır)
instagram reklam
 • Daha sonra ise trafiğin nereye çekileceğini seçeceğimiz ekran gelecek. Reklamımıza tıklayan kullanıcıların web sitemize gitmesini istiyorsak internet sitesi seçeneğini işaretliyoruz.
instagram sponsorlu reklam
 • Reklamınızın bütçesini ayarlayarak günlük ne kadar harcama yapacağınızı reklamın hangi tarihler arasında çıkılacağı gibi düzenlemeleri yapabilirsiniz.
instagram reklamları
 • Reklamın hedef kitlesini seçerek, reklamınızın hangi kitlelere sunulmasını seçiyoruz. Bu kısım reklamın en önemli noktalarındandır. Hedef kitleyi doğru seçerek reklamın amacına ulaşmasını sağlayabiliriz.
instagram hedef kitle
 • Tüm bu işlemler ardından program üzerinden kampanyasını oluşturduğunuz reklamın instagram üzerinde dönen bir reklam olabilmesi için reklam alanları kısmında instagramı seçmeniz gerekmektedir.
instagram reklam modelleri
 • Son adım olarak reklamınızın görselini, metnini, başlığını ve reklamın yönlendireceği siteyi girerek reklamınızı tamamlayın.
instagram reklam ver

Aşamaların tamamlanması ardından reklamınız sizin belirlediğiniz planlar doğrultusunda kısa süre içerisinde yayınlanmaya başlayacaktır.

Sitemizi ziyaret ederek instagram hesabınızı yükseltebilir ve geliştirebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/instagram-erisim-gosterim-satin-al

Sıkça Sorulan Sorular

Satış yaptığınız ürünlerinizin bilinilirliğini arttırmanız çok önemlidir. Instagram platformunda reklamlar vererek ürünlerinizi vdaha popüler bir hale getirebilirsiniz. Daha çok instagram kullanıcısına ulaşabilirsiniz. Rekabet içerisinde yer almanız açısından reklamlarınız çok önemli olacaktır.

Instagram üzerinden reklam ve reklamlar vererek, satışını yaptığınız ürünlerinizin daha çok kullanıcı tarafından fark edilmesini sağlarsınız. Bu sayede müşteri sayılarınızda ve satış oranlarınızda artış yaşayabilirsiniz. Marka bilinilirliğiniz de hızlı bir şekilde yükselecektir.

Instagram üzerinden reklam vermeye kararlıysanız ilk olarak Hedef Kitlenizi doğru belirlemeniz gerekir. Reklamları kimlerin göreceği konusunda iyi saptamalar yaparak daha olumlu ve hızlı geri dönüşler kazanabilirsiniz.

Instagram’a reklamlar verebilmek için Facebook business manager sisteminden yararlanmanız gerekir.

Instagram reklamlarınızı takip edebilmeniz için Facebook pixel sistemi ile takip kodları oluşturmanız gerekecektir.

Instagram üzerinde paylaşılan reklamlar sizlere üst düzey etkileşim kazandırır. Bu reklamlar sayesinde dönüşüm rakamlarınızı arttırabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 23 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. İlker Sevgi
  İlker Sevgi

  İnstagramda reklam nasıl verilir hakkında bilgi almak istiyordum bloğunuzu inceledim ve çok faydalı oldu

 2. Rıza Bahadır
  Rıza Bahadır

  Birkaç gündür İnstagramda reklamın nasıl verileceğini öğrenmeye çalışıyordum sonunda buldum ve yazınız gerçekten yararlı oldu. Ellerinize sağlık 👍

 3. Tugba
  Tugba

  Mrh facebookta reklam verdim fakat belirlediğim süreye göre bütçe tutarını kartımdan hepsini çekmesine rağmen beni tekrar borçlu gösterdi. Bunun sebebi nedir?

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, Reklamlarınızı günlük bütçeye göre ayarladıysanız ve kartınızdan otomatik çekme talimatı verdiyseniz, çekim yapmaya çalışmış olabilir.