Instagram’da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2021

Instagram’da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2021

Son günlerde tüm sosyal medya kullanıcılarının ve sosyal medya üzerinden ticaret yapmak isteyenler en çok merak ettiği konuların başında gelen Instagram’da satış yapmak ile ilgili tüm detaylar bu yazıda! Dünyanın en popüler paylaşım sitelerinden biri olan Instagram, her geçen gün daha fazla insana ulaşmaya devam ediyor. Araştırmalar sonucu her gün Instagram’da en az 300 milyon kişinin vakit geçirdiği görülmektedir. Bu durum da platformun gücünü kanıtlamak için oldukça yeterlidir.

Türkiye genelinde çok sayıda kullanıcısının olduğu Instagram, markaların ya da girişimcilerin satış yapabilmesi için de güçlü bir ortam. Peki Instagram’da kolay satış yapmanın püf noktaları nelerdir? Satışları arttırmak için nasıl bir hesap yönetimi yapılmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için açıklamaya çalıştık.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak

Instagram üzerinden satış yapmak son derece kolay bir işlemdir. Üstelik çok sayıda kişiye hızlı ve doğrudan ulaşmanıza olanak sağlar. Ancak kolay ve etkili bir şekilde satış yapabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Ürünlerinizi Instagram’da satmak istiyorsanız, ilk olarak hesabınızı işletme olarak değiştirmeli ya da bu şekilde bir hesap açmalısınız. Ürün girişlerini yaptıktan sonra da satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak satış yapmadan önce hesabınızı tanıtmanız ve belirli bir takipçi sayısına ulaşmanız gerekmektedir. Böylece ürünlerinizi kolayca satabilirsiniz ve her gün çok sayıda sipariş alabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Instagram’da satışları arttırmak ve hesabınızı öne çıkarmak için bazı tüyolar vardır. Bu tüyolara göz atmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram’da Satış Yapmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Satacağınız ürüne karar verin.
 • Güzel ve göze çarpan görseller paylaşın.
 • Profil fotoğrafınızı markanızın logosu olarak belirleyin.
 • Kurumsal bir hesap oluşturun.
 • Profilinizde, işletmenizin bilgilerinin açık ve net anlaşılır olmasına dikkat edin.
 • İşletmenizin, sosyal medya platformlarında reklamlarını yapın.
 • Instagram satışı için gerekli mevzuatlar.
 • Hedef kitlenizi belirleyin.
 • Ürün girişlerine özen gösterin.
 • Hashtag seçimlerinizi özenle yapın.
 • Ürünlerinizi hikayelerinizde paylaşın.
 • E-Ticaret Sitenize yönlendirmelerde bulunun.
 • Diğer Instagram satış sayfalarını inleyin ve analiz edin.

Satacağınız Ürüne Karar Verin

Instagram’da satışını gerçekleştireceğiniz ürünü belirlerken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü iyi bir analiz yaparak insanların neleri almaya yatkın olduğunu ve sevdiğiniz, hakkında detaylı bilgilere sahip olduğunuz ürünün satışını çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

instagram ürün belirleme

Görsel Kalitesini Önemseyin

Ürün fotoğraflarını önemseyin ve profesyonellik için kaliteli görseller kullanın. Doğru ışık ve pozlamada çekilen ürün fotoğraflarını hesabınıza yükleyin. Kötü görünen resimler, takipçilerin ilgisini çekmeyecek ve ürünlerinize yönelmelerini engelleyecektir. Aynı zamanda açıklamaları da detaylı ve yalın bir dille yapın. Ayrıca bloğumuz üzerinden Instagram kaliteli içerik nasıl oluşturulabilir konusunu okuyarak paylaşımlarınızı geliştirebilirsiniz.

instagram görsel kalitesi

Kurumsal Bir Hesap Oluşturun

Instagram’da etkili bir satış politikası oluşturmak için hesabınızın profesyonel bir görünüme sahip olması gerekir. Bu nedenle işletme hesabı açmalısınız. İşletme hesabı açmak ya da var olan hesabınızı değiştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak Instagram hesabı açın ya da var olan hesabınıza giriş yapın.
 • Ayarlar bölümüne gidin ve hesap sekmesini açın.
 • Bu sekmede yer alan Profesyonel Hesaba Geçiş Yap tuşuna basın.
 • Sizden istenen işletmeniz hakkındaki bilgileri girin ve tamamlayın.

Bu hesabı oluşturduktan sonra kullandığınız dilin ve yapacağınız paylaşımların kurumsal bir tarzda yapılmasına özen gösterin. Böylece güvenilirliği arttırabilirsiniz ve müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz.

Instagram'da satış yapmak

Reklam Yapın

Elbette ki, reklam yapmak satışları arttırmak için en etkili yol olacaktır. Hedef kitlenizde yer alan kullanıcıların sizi keşfetmesi ve ürünlerinizi satın alması reklam ile kolaylaşacaktır. Görünür bir profil ve öne çıkan içerikler için düşük bütçeli reklamlar çıkabilirsiniz. Facebook Business ya da Instagram üzerinden reklam çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

instagram reklam yapın

İnternetten Satış Yapma Mevzuatları

İnternetten satış yapmak için vergi levhası almak isterseniz öncelikle bir muhasebeci ile iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Muhasebecinizi seçtikten sonra çalışmaya başladığınız muhasebeciye şirket kuruluşunuz için talepte bulunabilir ve faaliyet alanlarınızı belirleyip sonra şirket kuruluşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

instagram internet vergi levhası

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Her şeyden önce Instagram’da satış yapacağınız kitlenin analizini yapmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi belirledikten sonra doğru bir rota oluşturabilirsiniz. Satmak istediğiniz ürüne benzer ürünleri satan farklı mağazaların takipçilerini inceleyebilirsiniz. Böylece sizin ürünlerinizi almak isteyen insanları belirleyebilir, isteklerine karşılık verebilirsiniz.

instagram hedef kitle belirleme

Ürün Girişlerine Özen Gösterin

Satışını yapacağınız ürünlerin girişini yaparken dikkatli olun ve özenli davranın. Ürünlerin net ve anlaşılır fotoğraflarını yükleyin ve bilgilerini eksiksiz girin kısacası açıklayıcı olun. Aynı zamanda ürün ve açıklama uyumuna mutlaka dikkat edin. Yanlış ya da eksik girilen ürün bilgileri, markanızın güvenilirliğini sarsacaktır. Bu durum da müşterilerinizi kaybetmenize neden olması kaçınılmazdır.

instagram ürün girişi

Doğru Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Doğru hashtag kullanımı ile hesabınıza trafik sağlayabilirsiniz. Ayrıca hashtagler sayesinde hesabınız daha öne çıkan bir profil haline gelir. Takipçilerin sayısını arttırmak ve sizi takip etmeyenlerin dahi ürünlerinizi görmesini sağlamak için hashtag kullanın. Bunun yanında doğru hashtag kullanımı da dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Ürünlerinizle ve hesabınızın genel işleyişi ile uyumlu hashtag’ler eklemeniz gerektiğini unutmayın.

instagram hashtag kullanımı

Ürünleri Hikayelerde Paylaşın

Satışını yapacağınız ürünleri, sadece post olarak paylaşmak görünürlüğünüzü azaltır. Bunun yerine hikayelerde de bağlantılı içerikler paylaşabilirsiniz. Hikayeler, markanızın müşterilerle daha güçlü iletişim kurmasını sağlar. Özel tekliflerinizi sunmak ve son ürünlerinizi paylaşmak için hikayelerinizin etkinliğini kullanın.

instagramda satış yapmak

E-Ticaret Sitenize Yönlendirin

Hesabınızda yaptığınız paylaşımlarda satışını yaptığınız ürünlere, müşterilerinizin ulaşabilmesi için e-ticaret sitenize yönlendirin. Sitenizin adresini, profilinize sabitleyin ve takipçilerin farklı ürünleri de görmesine olanak sağlayın. Instagram postlarının altına link koyma şansı bulunmuyor. Bu nedenle, profilde paylaştığınız e-ticaret sitenizin adresi önemli bir gerekliliktir.

instagram e ticaret sitesi

Diğer Hesapları İnceleyin

Sizinle aynı sektörde yer alan ya da Instagram üzerinde satış yapan diğer hesapları inceleyin. Neler yaptıklarını, nasıl bir yol izlediklerini ve takipçilerini araştırın. Başarı elde eden popüler mağazaların paylaşım tarzlarını ve içeriklerini inceleyerek fikir elde edebilirsiniz. İlgi çekmek ve kalıcı olmak için diğer markaların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece kendi tarzınızı oluşturmanız ve yol planınızı yapmanız kolaylaşacaktır.

Instagram hesabınızı büyütmek ve satışlarınızı arttırmak için Instatakipci.com‘ u ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde Instagram hesabınızın büyümesine katkı sağlayacak bir çok ürün ve hizmet yer almaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Instagram Üzerinden Satış Yapmak Mümkün mü?

Instagram profilleriniz üzerinden satış yapmanız mümkündür. Gerekli içerikleri ve hedef kitleyi yakalamanız koşuluyla Instagram sizin için büyük bir pazar olacaktır.

Reklam Verilebilir mi?

Instagram üzerinden sponsorlu reklamlar verilebilir. Ayrıca satış yapmak istediğiniz ürün için popüler sayfalardan veya fenomen kullanıcılardan yararlanabilirsiniz.

Satış Yapmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Instagram üzerinden satış yapmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç
püf noktası bulunmaktadır özellikle bu püf noktaları hakkında detaylı bilgi edinmek
için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Instagram Satış Yapmak İçin Vergi Vermem Gerekir mi?

Instagram üzerinden satış yapmanız için ödeme sistemlerine göre vergi vermeniz gerekebilir.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak Kolay mı?

Instagram üzerinden satış yapmak için uğraşmanız gerekir. İçerik üretimine önem vermeli ve takipçileriniz ile sürekli irtibat halinde kalmalısınız.

Etiket Kullanımı Satış Rakamlarıma Yansır mı?

Instagram etiketlerinizi doğru kullanarak satış rakamlarınızı yukarı çekmeniz mümkündür.

Sosyal medya üzerinden satış yaparken hangi tanıtım programlarını kullanmalıyım?

Çoğunlukla Business Manager adlı Facebook ara yüzlü reklam programını kullanımız da fayda var. Çünkü sizlere geniş demografik özellikler, hedef kitle ayarları ve reklam seçenekleri sunar.

Instagram’da İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

İşletme hesabı açmak oldukça kolay bir işlemdir. Instagram’da işletme hesabı nasıl açılır? blog yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Instagram Üzerinden Satış Yapmanın Vergisi Var Mıdır?

Uygulama üzerinden satış yapmanız için şirket kurulumu, vergilerin düzenlenmesi ve fatura kesme işlemlerini yapmanız gerekiyor.

En Çok Hangi Ürün Satılıyor?

Instagram’da genellikle giyim, tekstil ürünlerinin satışı yapılıyor fakat her türlü ürünün satışı mevcuttur. Öncelikle ürün analizi ve hedef kitle analizi yaparak satacağınız ürüne karar verebilirsiniz.

Trendyol Mağazamdaki Ürünlerimi Instagram’dan Satabilir Miyim?

Evet, bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Trendyol ürünlerinize link yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 54 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir