Instagram Sunucu Sorunu Mu Yaşanıyor? Instagram Çöktü?

Instagram Sunucu Sorunu Mu Yaşanıyor? Instagram Çöktü?

Sosyal medyanın devlerinden biri olan Instagram sunucu sorunu yaşamaya başladı. Son dönemde ardı ardına aldığı güncellemelerle gündemin en gözde uygulamalarından biri oldu. Uzun süredir en çok kullanılanlar listesinde de yer alan uygulamanın güncellemeleri sonrasında rakiplerini de geride bıraktığına şahit olduk. Instagram Sunucu Sorunu Mu Yaşanıyor? Gelin yakından inceleyelim.

Engellenemez yükselişine devam eden uygulama kimi durumlarda sorun haberleriyle de gündeme gelebiliyor. Sürekli güncelleniyor olması ve sürekli yeni özellikler kazanıyor olmasına karşın uygulamanın hala ciddi sorunlar yaşayabilmesi de ilginç. Genelde çok yüksek kullanım oranlarından dolayı yaşanan sorunlara şimdilerde bir yenisi daha eklendi. Son olarak çevrim dışı özelliği üzerinde çalıştığı belirtilen sosyal medya uygulaması bugün akşam saatlerinde ise çöktü.

Instagram Neden Çöktü?

Uygulamanın öncelikle belli bölgelerde geçerli olmak üzere kesintiler yaşadığı haberleri yapılıyordu. Kullanıcılar arasında dolaşan bu söylentiler her geçen dakika ise artış gösterdi. Donmalar ve sayfa görüntülemelerinde yaşanan sorunlardan sonra bazı bölgelerde uygulamanın tamamen çöktüğü belirtildi. Bu haberin hemen arkasından ise uygulamanın sadece belli bölgelerde ya da ülkemizde değil tüm dünya genelinde çöktüğünün bilgisi verildi.

Akşam saatlerinden sonra çöküş yaşayan uygulama sunucuları nedeniyle şu an Instagram uygulamasında görüntüleme sorunları yaşandığı belirtiliyor. Uygulamanın yüklenmesi sırasında server hata mesajlarının görüntüleniyor olması sorun yaşandığının en büyük kanıtı olarak gösterilmekte. Sadece bölgesel olarak değil dünya genelinde bir çökme sorununun yaşanması nedeniyle Instagram’ın ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabileceği de konuşuluyor.

instagram neden çöktü
instagram çöktü

Uygulamanın neden çöktüğü konusunda bir açıklama olmasa da bu konuda verilmiş bazı tahminler var. Öncelikle en ağır basan tahmin sunucu sorunu. Her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor olması Instagram’ın ciddi bir sunucu ağırlığı yaşamasına neden oluyor. Yaşanan sorununda sunucularda bir sıkıntı nedeniyle gündeme gelmiş olabileceği düşüncesi var. Zaten uygulamaya giriş yapmak istediğinizde de sunucu bağlantı sorunu mesajı geliyor. Fakat uygulama açıklama yapmadığı için bunun kesin bilgi olduğunu söylemek yanlış olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Mesaj Gitmiyor Sorunu

Bunun dışında ortaya atılan bir diğer iddia ise uygulamanın yeni büyük bir sistem güncellemesi hazırlığında olduğu ya güncelleme sırasında yaşanan bir sorun nedeniyle ya da güncelleme için bir süre Instagram’ın kapalı kalma durumuyla karşı karşıya kalabilmiş olacağı düşünceler arasında. Fakat Instagarm neden çöktü? Sorusuna cevap vermek şu an için oldukça zor.

Uygulama Sorunu Düzeldi Mi?

Tüm bunlarla beraber kullanıcıların asıl merak ettikleri konulardan birisi de sorunun düzelip düzelmediği. Henüz bu konuda da bir açıklama göremedik fakat web sürümde olmasa da uygulama sürümünde hala sorunlar yaşandığı belirtiliyor.

Instagram ne zaman tam olarak düzelecek? Instagram neden çöktü? Bunları Facebook ya da doğrudan Instagram tarafından yapılacak olan açıklamalarla görebileceğiz. Fakat şu an erişim sorunlarının ufak tefek devam etmesine rağmen uygulamanın genel olarak düzelmeye başladığını ekleyelim.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/

Uzun bir süredir sorunsuz bir şekilde çalışmasına rağmen bugün akşam saatlerinde Instagram Çöktü. 800 milyon kullanıcı sayısına çıkmış olmasına rağmen hala belli başlı sorunları devam eden Instagram uygulamaları, kimi zaman bu sorunlardan kimi zaman ise yaşanan aksaklıklardan dolayı erişime kapanıyor. Son olarak geçtiğimiz ay yaşanan çökme sorunundan sonra gündeme gelen Instagram, şimdi ise aynı durum ile karşı karşıya. Bugün akşam saatlerinde kullanıcıların sisteme giriş yapmak istemeleri sırasında yaşanan sorunlarla beraber uygulamanın bir kez daha çöktüğü ortaya çıktı. Akşam saatlerine doğru Instagram Çöktü fakat bu sorun uzun sürmedi.

Neden Instagram Çöktü?

Akşam 18:00 saatlerinde yaşanan ve sadece Instagram uygulaması ile sınırlı kalmayan çökme sorunu, Facebook uygulamasında da görüldü. İki uygulamanın birden çökmesinin hemen ardından yaklaşık bir yarım saatlik bir süre içerisinde uygulamaya yeniden erişim sağlandığı açıklandı. Fakat kararlı bir şekilde erişim sağlamanın hala mümkün olmadığını belirtelim. Yani kullanıcıların bir kısmı hala sorun yaşamakta. Ayrıca sorunun küresel bazda yaşandığı da açıklanmış durumda. Yani tek bir bölgede değil, dünya genelinde Instagram Çöktü.

 Instagram Çöktü

Her iki uygulamanın birlikte çökmesi ise bir siber saldırı sorununu akla getirdi. Fakat Facebook’un sistemlerinde yaşanan herhangi bir sorunda Instagram sunucularında da sorun yaşandığı belirtiliyor. Bu nedenle sunucu sorunuyla da karşı karşıya kalınmış olabilir. Henüz Instagram tarafından resmi bir açıklama gelmedi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fakat erişimin yavaş yavaş yeniden açılması, sorunun bir saldırı olmadığını işaret ediyor. Sistemlerde bir güncelleme yapılması durumu ya da sunucularda yaşanan bir arıza nedeniyle sorun yaşanmış olabilir. Bunlar için Instagram veya Facebook tarafından yapılacak açıklamaları bekliyoruz. Şu an için sisteme erişim sorunu yaşıyorsanız, sorunun hala global olarak değil ama bölgesel olarak devam ettiğini de belirtelim. Giriş yapılsa da sistemde yavaşlama sorunları yaşanıyor.

Facebook çöktü

Oldukça iyi sunuculara ve sistemlere bağlı olan sosyal medya devi Facebook çöktü ve erişim kısa süreliğine kapatıldı.Yaptığı açıklamalarda birçok yeniliğin yolda olduğunu bildiren Facebook, beğenmeme butonu ve Instagram uyumlu Signal özelliği gibi birçok değişiklikle güncellenmeyi bekliyor. Bununla beraber uygulamanın güvenlik açıklarının da sürekli olarak kapatıldığı biliniyor. Tüm bunlara rağmen bayramın birinci günü beklenmedik bir olay yaşandı. Uygulamanın çöküşü ise sosyal medyayı salladı. Daha önce birçok kez çökmesine rağmen uzun süredir her hangi bir aksilik yaşanmayan uygulamanın çökmesi epey eleştirilere de neden oldu. Birçok kullanıcı hesaplarına uzun süre erişemedi.

Facebook çöktü ve sırada Instagram’ın da bağlantı hatası vermesi kullanıcıların akıllarını epey bir karıştırdı. İki uygulamada sorun yaşanması saldırı iddialarını gündeme getirdi. Bir süre açıklama gelmeyince saldırı iddiaları da güçlendi. Fakat beklenen haber yaklaşık 5-6 saat sonra geldi. Yetkililer yaptıkları açıklamada Facebook’un tamamen sunucuda yaşanan bir sorundan dolayı gerçekleştiği ve bununla beraber Instagram’da da ufak bağlantı sorunları yaşandığı belirtildi. Sorun gerçekten sunucu kaynaklı mı yoksa bir saldırı söz konusu mu bilinmez ama şuan için hiçbir aksaklığın olmadığını söyleyebiliriz. Her ne kadar sorunun kısa sürmesi saldırı iddialarını devre dışı bıraksa da net olarak sunucu kaynaklı bir sorun olup olmadığı da bilinmiyor. Bunun için incelemenin de devam edeceği söyleniyor.

Neden çöktü

Son dönemin en kararlı sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram neden çöktüğü bugun belli oldu.  Hemen her zaman uygulama ile ilgili yapılan yeni güncellemelerle beraber çok daha kararlı bir yapıya sahip olan Instagram, tüm yeni özellikleri ve değişen sunucu sistemlerine karşın hala bazı sorunlar da yaşamıyor değil. Özellikle uygulamanın güvenlik sorunları ve bunun dışında uygulama içerisinde yaşanan çökme sorunlarının tam anlamıyla bir türlü önüne geçilemiyor. Zira tüm değişimlere rağmen uygulama dün itibariyle bir kez daha çöktü. 2 gün kadar önce de belli zamanlarda çökme yaşandığı açıklanan uygulamanın dün tam olarak çöktüğünün de bilgisi verildi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Genel olarak Instagram’a girişlerde sıkıntı yaşanmasına neden olan çökme sorunu tüm bölgeler için geçerli de olmadı. Fakat bunun yanında lokal değil genel olarak sorun yaşandığının da bilindiği Instagram’ın bugün neden çöktüğü de net olarak anlaşıldı. Firma yetkilileri tarafından da yapılan açıklamayla beraber yapılan son güncelleme nedeniyle uygulamanın çöktüğü açıklandı. Yaşanan sorunun güncelleme içerisinde olan bir hatadan kaynaklandığını açıklayan Instagram bunun üzerinde de çalıştıklarını açıkladı. Instagram’ın yaptığı bu açıklamayla beraber sorun yaşamamak isteyen kullanıcılarında bir önceki sürüme dönmeleri gerektiği belirtildi. Yapılan açıklama ile güncelleme sorunu da kesinleşirken bir anda hemen her bölgede çökme yaşanmamasının nedeni de yine bu gösterildi.

Çökme Sorunu Kullanıcıları Olumsuz Etkiliyor

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram uygulaması ilginç bir haberle gündeme gelmişti. Sosyal medya devi neden olduğu bilinmeyen bir durumla beraber çökme sorunuyla karşı karşıya kaldı. Instagram uygulamasının çökme sorunuyla karşı karşıya kalması sadece uygulamanın bölgesel yaşadığı bir sorun da değildi. Bir anda uygulama tamamen tüm dünya genelinde çöktü. Sadece belli bölgelerde olmaması tüm dünya genelinde çökmesi Instagram’da nasıl bir sorun yaşanıyor sorularını akla getirmişti. Instagram Sunucu Sorunu Mu Yaşanıyor? Evet bazen bunu hissedebiliyoruz.

Facebook tarafından bir açıklama gelmemesi ve Instagram’ın uzun süre kapalı olarak kalması da akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Bir anda çöken Instagram uygulaması dün akşam saatlerinde çökmesinin hemen ardından daha doğrusu birkaç saat sonrasında yeniden kullanıma girmişti. Belli başlı noktalarda özellikle video yüklemelerinde sorunlar yaşanmasına karşın Instagram’ın birkaç saat sonrasında kullanıma açıldığı belirtiliyordu.

Özellikle video ekranlarında donma sorunu yaşandığı ve uygulamanın doğru bir şekilde görüntülenemediği mesajları almaya başlamıştı. Dün itibariyle yaşanan çökme sorunu ise gece tamamen düzelmişti. Uygulamanın tüm dünya genelinde kullanımı yeniden kararlı hale gelmişti. Çökme sorunlarının tamamının çözüldüğü belirtilse de Instagram’ın konu hakkında hiçbir açıklama yapmaması da yine kilit noktalardan biri olmuştu. Sorun çözüldüğü için Instagram’ın sorun açıklaması yapmaması pek fazla önemsenmemişti.

Instagram Yine Çöktü

Yaşanan sorunun çözüldüğünün açıklamaması gelmemişken Instagram bugün yine çöktü. Akşam saatlerinde bir kez daha çöken uygulamanın hemen hemen aynı saatlerde bir kez daha çöktüğü belirtildi. Doğrudan kullanıcılar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında uygulamanın çöktüğü yönünde haberler doğrulamasını da aldı.

Instagram neden çöktü

Akşam saatlerinde uygulamanın bir kez daha aynı şekilde tüm bölgelerde çökmesi yine sosyal medya uygulamasının gündem olmasına neden oldu. Tamamen çöktüğü belirtilen uygulamanın bu kez de neden çöktüğü konusunda yine bir açıklama gelmedi. Instagram uygulamanın çökmesinin daha önemlisi ardı ardına iki gün çökme sorunuyla karşı karşıya kalması uygulamada ciddi sorunlarla mı var sorusunu akla getirdi. Instagram’ın konu hakkında bir türlü açıklama yapmaması da son dönemde gelen iddiaları güçlendirmeye başladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Instagram Neden Çöküyor?

Ardı ardına iki gün çökme sorunu yaşanması Instagram’ın özel bir güncelleme üzerinde çalıştığı iddialarını gündeme getiriyor. Diğer bir iddia ise uygulamanın kullanıcı sayısı sonrasında sunucu değişiklikleri yaptığı yönünde. Öyle ki Instagram’ın geçtiğimiz günlerde kendi blog sayfası üzerinden 700 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı açıklaması yapılmıştı.

Yeni kullanıcı sayılarından sonra uygulamanın sunucu sistemlerinde değişikliğe gittiği bu nedenle aynı saatlerde çökme sorunu yaşandığı iddia ediliyor. Konu hakkında Instagram tarafından net bir açıklama yapılmadığı sürece çökme sorununun neden kaynakladığı net olarak öğrenilemeyecek gibi duruyor. Bu konuda Instagram tarafından yapılacak herhangi bir açıklama gelmesi durumunda anında paylaşımda bulunacağız. Bakalım Instagram neden çöktü ve açıklama nasıl gelecek.

Facebook Desteği

Instagram her ne kadar Facebook desteğiyle beraber boyut atlamış olsa da hala Instagram’ın yüzde yüz sorunsuz bir uygulama olduğunu söylemek mümkün değil. Kısa tarihinden mi yoksa güncellemelerin ya da sunucuların yeteriz kalmasından mı bilinmez ama Instagram’ın kimi zaman kullanıcıların büyük sorunlarla karşılaşmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda geçtiğimiz haftada büyük bir sorun ile karşı karşıya kalındı. Yaşanan sorunun ilk etapta her zaman yaşanan bir çökme sorunu olduğu düşünülüyordu. Fakat kısa süre sonra sorunun bu kadar basit olmadığı anlaşıldı. Zira henüz açıklanmayan bir nedenden dolayı Instagram sunucuları tüm kullanıcıların hesaplarına çıkış verdi.

Yani kullanıcılar bir nevi uygulamadan çıkış yaptı. Fakat asıl ilginç olan bu çıkış işleminden sonra bilgilerin unutulması. Yani artık Instagram’a giriş yaparken şifre hataları yalanmaya başladı. Tabi bu hatalar Instagram tarafından çözüldü. Yedeklenen verilerden tüm kullanıcıların bilgileri yeniden yüklendi. Fakat bu aşamada her zaman olduğu gibi birçok kullanıcının hesapları da arızalandı. Bu bağlamda en sık yaşanan sorun ise şifre değişikliği. Hesaba giriş yapmak istediğinde sorun alan ve şifre değiştirmek isteyen kullanıcılar mail hatalarıyla karşılaşıyor. Sorunun neden kaynaklı olduğu henüz bilinmese de maillerin örnek mail olarak gönderilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda kendi mail adresiniz yerine [email protected] uzantılı mail adresleriyle karşılaşılmaya başlandı. Bu durumda ise yapılacak tek şeyin Instagram’a destek formu doldurarak başvurmak olduğunu söyleyelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hotmail

Instagram ve Facebook Çöktü

Sabah saatlerinde Instagram ve Facebook çöktü. 26 Ocak sabahına uyanan sosyal medya kullanıcıları sabahın ilk saatlerinde Instagram ve Facebook hesaplarına giriş yapamadıklarını söylediler.

Instagram ve Facebook çöktü haberlerinin yayıldığı sabah saatlerinde kullanıcılar sosyal medya devi iki firmanın neden ve nasıl çöktüğüne anlam veremedi. Facebook ve Instagram dünyaca ünlü iki sosyal medya uygulaması.

Bu iki uygulamanın ortak noktası ise 2005 yılında kurulan Facebook’un geçtiğimiz yıllarda dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olan Instagram’ı satın almasıdır. Satın alma işleminin ardından Facebook, Instagram için milyonlarca dolar para harcamış ve Instagram’ı günümüzdeki haline getirmiştir.

facebook-ve-instagram-coktu-26-ocak

Instagram’ın Önlenemez Yükselişi

Yıllar önce Instagram ilk olarak piyasaya sürüldüğünde yalnızca fotoğraf paylaşma ve etiketleme özelliklerine sahipti. Zaman içinde Instagram en büyük rakibi olan Snapchat’in birçok özelliğini kopyalayarak kendisini Snapchat’in önüne geçirmeyi başardı.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra çok büyük yenilikler geliştiren ve kullanıcılarının beğenisine sunan Instagram, sosyal medya uygulamaları arasındaki en büyük pazar payına sahip uygulamalardan birisi olmayı başardı. Uygulamanın geçtiğimiz yıllara göre çok daha fazla para kazandığı ve kazandırdığı 2017 yılı için açıklanan rakamlara bakıldığında görülebiliyor.

Doğal Yaşamların Tahrip Edilmesi

Sürekli Yenilikleri Yakalıyor

E-ticaret alanında milyonlarca insana hizmet veren Instagram ayrıca özel kullanıcılarına da değişik özellikler sunuyor. Hikaye özelliğine reklam verebilme özelliği ticari hesapların sıkça kullandığı bir reklam verme yöntemi. Bu reklam verme yöntemini daha eğlenceli hale getirebilecek bir güncelleme geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Güncellemeye göre Instagram hikayelerinde bundan sonra GIF denilen çıkartmalar ya da animasyonlar kullanılabilecek.

Yeni gelen her güncelleme kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılansa da bazen bu güncellemeler kullanıcıların şikayetlerine de sebep olabiliyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan son görülme güncellemesi bu güncellemelere bir örnek olarak verilebilir. Kullanıcılar Whatsapp ve Facebook’ta bulunan bu özelliğe karşı kazan kaldırmış durumdayken şirket yetkilileri aynı özelliği Instagram direk mesajlar için de aktif hale getirdi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Güvenlik Kodu

Ancak bu özelliği istediğiniz takdirde kapatabiliyorsunuz. Bunca yeniliği gün ve gün araştırarak kullanıcılarına sunan Instagram ve Facebook bugün sabah saatlerinde kullanıcılarını tatsız bir sürpriz ile karşıladı.

Instagram Facebook Çöktü

Instagram ve Facebook Çöktü Mü ?

Sabah saatlerinde sosyal medya üzerinde oluşan bir tepki birçok insanın Instagram ve Facebook’a giriş yapamadığını ortaya çıkardı. Bu belirsizlik Instagram ve Facebook uygulamalarının çöktüğü dedikodusunu ortaya çıkardı.

Twitter üzerinden konu hakkında yorum yapan kullanıcılar, adeta bu iki sosyal medya deviyle alay etti. Konuyla ilgili olarak net bir açıklama Facebook tarafından yapıldı. Açıklamada sorunun teknik bir konu olduğu ve kısa bir süre içinde, teknik arızanın giderildiği belirtildi.

Instagram Çöktüğünde Hesabım Silinir Mi?

Instagrama ulaşmak bazen imkansız olabiliyor. Bu tarz yaşanan sorunlar nedeniyle hesabınızın ve paylaşımlarınızın herhangi bir şekilde zarar görmesi, silinmesi söz konusu olmayacaktır.

Instagram ve Facebook Neden Aynı Anda Çöker?

Instagram, Facebook’a ait olan bir uygulamadır. Temel anlamda aynı şirkete ait olduklarından dolayı yaşanan veya yaşanabilecek olan problemlerde ikisinin birlikte çalışmaması söz konusu olabilir.

Uygulamayı Silersem Sorun Düzelir Mi?

Instagram’ın çökmesi durumunda, uygulamayı telefonunuzdan silip tekrar geri yüklemeniz herhangi bir şey ifade etmeyecektir. Çökme problemi genelde sunuculardan kaynaklanır. Sizden kaynaklı bir problem değildir.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir