Instagram’da Yapılmaması Gereken 8 Şey

Instagram’da Yapılmaması Gereken 8 Şey

Instagram’da takipçi arttırmak veya herhangi başka bir şey için ne gibi özelliklerden faydalanmanız gerektiğini daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Bu faydalandığımız özelliklerin dışında bir de kesinlikle kaçınmamız gereken şeyler var. Peki, Instagram’da Yapılmaması Gereken şeyler nelerdir?

1. Hashtag Kullanmamak

hashtag-kullanmamak

Hashtag kullanımı Instagram için çok önemlidir. Hashtag’lerin amacı sosyal medya platformlarında yaptığınız paylaşımların, ulaşmak istediğiniz kullanıcılara daha kolay bir şekilde aktarmanızı sağlıyor. Hashtag kullanmamak sizi takip edebilecek potansiyeli olan kullanıcılara zor ulaşmanızı neden olur. Eğer bir de Instagram’da e-ticaret yapıyorsanız ürünlerinizin daha az müşteriye ulaşması anlamına gelir.Instagram’da Yapılmaması Gerekenşeylerin başında bu geliyor.

Hashtag kullanırken de kesinlikle gereksiz paylaşımınızla uzaktan yakından alakası olmayan hashtag’leri kullanmamaya özen gösterin. O yüzden doğru hashtag kullanımı her zaman size artı olarak geri dönüp paylaşımlarınızdan daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

2. Çok Sık veya Çok Seyrek Paylaşım Yapmak

Çok Sık Veya Seyrek Paylaşım Yapmak

Instagram’da çok az paylaşım yapmanın ne kadar zararı varsa çok sık paylaşım yapmanın da bir o kadar zararı vardır. İşte bu noktada zararı en az boyuta indirmek için ikisinin arasındaki dengeyi iyi ayarlamak gerekir.

Çok sık paylaşım yapmak takipçilerinizin sıkılıp takipçi sayınızın azalmasına neden olabilir. Aynı zamanda çok seyrek paylaşımlarda bulunmak da takipçilerinizin sizi unutmasına ve takipten çıkmasına neden olur. Yani her iki koşulda da olumlu bir beklenti içine girmeyin. O yüzden nasıl paylaşımlar yaptığınız ile alakalı olarak, takipçilerinizin en fazla yoğun olarak sosyal medyayı kullandığı zamanı seçerseniz çok iyi olur.

3. Karşılıklı Etkileşim Kurmamak

karsilıklı etkileşim kurmamak

Instagram’da takipçileriniz sizin paylaşımlarınızı beğeniyor ve yorum yapıyorsa sizin de onlarla etkileşim içinde olmanız bu birlikteliğin sürmesi için son derece önemlidir. Bunu yapmazsanız eğer takipçilerinizi kaybetme olasılığınız yüksek.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Aslında sosyal medyanın amaçlarından biridir karşılıklı etkileşim kurmak. O yüzden sizin paylaşımlarınızı beğenip yorum yapan takipçilerinizin yaptığı paylaşımlarla sizde etkileşime geçin.

4. Takipçilerinizi Takip Etmemek

takipçilerinizi takip etmemek

Sizi takip edenleri takip etmek de önemli konulardan biri. Hepsini olmasa bile belli oranda takipçinizi takip etmeniz sizin için artı olarak bir geri dönüş sağlar.

Takipçilerinizin sayısı takip ettiklerinizden kat ve kat fazlaysa bu takipçilerinizi tanımaya çalışmadığınız algısı yaratabilir. O yüzden herkes olmasa da mümkün olduğunca kişiyi takip etmekte yarar var.

5. Paylaşımlarınızda İleti Kullanmamak

paylasimlarinizda ileti kullanmamak

Örneğin bir fotoğraf paylaşırken hiçbir ileti yazmadan kullanıcılara sunmanız yaptığınız paylaşımın daha az ilgi çekmesine neden olur. Bu yüzden paylaşımlarınızda gireceğiniz ufak iletiler ile paylaşımlarınızı daha süslü bir hale getirebilirsiniz.

6. Özgün Olmamak

Özgün Olmamak
Özgün Olmamak

İşte geldik en önemli konulardan birisine. Bu sadece Instagram için geçerli değil hangi sosyal medya platformunda yer alırsanız alın kesinlikle özgün olun.

Herkesin yaptığı şeyleri yapmaktan veya kopya içerik paylaşmaktan kesinlikle kaçının. Özgün bir hesap demek hem kalitenizi hem de diğer kullanıcıların size bakış açısını değiştirecektir.

7. Farklı Paylaşımlar Yapmamak

farkli-paylasimlar-yapmamak

Instagram hesabınızda sürekli aynı tarz paylaşımlara yer vermeyin. Örneğin hep aynı çekim açılarına sahip fotoğraflar paylaşmak gibi. Sürekli aynı tip paylaşımlar yapmak bir süre sonra takipçilerinizi sıkabilir. O yüzden farklılıktan kaçınmayın.
Instagram’da Yapılmaması Gereken davranışlardan biri de budur.

8. Hesabınızın Özensiz Olması

hesabinizin-ozensiz-olmasi

Instagram’da kullanıcıların sizin hesabınızı incelerken ilk bakışta etkilenmeleri size yeni bir takipçi kazandırır. Bunun olması içinde hesabınızın düzenli bir şekilde olması gerekir.

Düzenli derken, dikkat çekici bir profil fotoğrafı oluşturmak, hakkınızda sizi en iyi ifade eden ufak bir yazı yazmak, belli zaman aralıklarında paylaşımlar yapmak ve paylaşımların birbirinden kopuk olmamasını sağlamayı demek istiyoruz.

Kısaca bu ele aldığımız noktalarla birlikte Instagram’da hep daha fazla takipçiye sahip olabilir hem de Instagram’ı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

https://www.instatakipci.com/

Instagram’da Hashtag kullanımı zararlı mı?

Hashtag kullanımı sayısı çok önemlidir, yüksek sayıda hashtag kullanımı fayda sağlamamaktadır. 5-8 arası hashtag kullanım sayısı idealdir.

Instagram Özgün içerikler ne kadar etkileşim alır?

Instagram’da ve diğer tüm sosyal medya içeriklerinde en önemli parametrelerden bir tanesi özgünlüktür. Özgün içerikler kullanıcılar tarafından daha çok ilgi ve alaka görmektedir.

Karşılıklı etkileşim ne fayda sağlar?

Takipçileriniz ile kurduğunuz karşılıklı etkileşimler sizin için pozitif bir geri dönüş sağlayacaktır. Takipçileriniz sizinle etkileşime girerek farklı kullanıcıların hesabınızı farketmesini sağlamaktadır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir