Instagram’ın Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın Güncellemeleri ile Gelen Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?İlk olarak amatör bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak ortaya çıkan Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan kısa süre sonra büyük oranda gelişme göstermeye başlamıştı. Zira artık Facebook çatısı altında çalışan uygulamanın Facebook’un başarısını yakalamaya başladığını da söylemek gerekiyor. Tabi bu süreçte Instagram çok daha fazla kullanıcı kazanmak ve dev sosyal medya uygulamaları arasında yer almak için de sıkı bir çalışma yürütmeye başlamış ve yapılan bu sıkı çalışma sonrasında söz konusu sosyal medya uygulaması sektörde kendisine kalıcı bir yer edinmeyi de başarmıştı. Artık sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen uygulamalar arasında gösterilen Instagram’ın şuan için 500 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına da ulaştığı belirtiliyor.

Instagram Güncellemeleri

Instagram tarafından açıklanan yeni bilgilerle beraber 500 milyon kullanıcı rakamının da geçilmiş olması artık Instagram’ın en başarılı sosyal medya uygulamalarından biri olarak görülmesine de neden oluyor. Tabi yakaladığı bu yükselişi devam ettirebilmek ve kullanıcı sayılarını daha da arttırmak için Instagram’ın güncellemeleri ne ve yeni özellikler kazanmaya da devam ettiğini söylemek gerek. Özellikle Snapchat tarafından kullanılan bazı özelliklerin de Instagram’a dahil edilmesiyle beraber Instagram’ın sosyal medya alanında artık kalıcı bir yer edindiği de kesin. Bu süreçte sürekli olarak güncellenen yeni güncellemenin kazandığı bu yeni özelliklerin nasıl kullanıcılara ise merak edilen bir diğer nokta. Peki, ama Instagram’ın son dönemde en çok konuşulan uygulamalardan biri haline gelmesine neden olan güncellemeler neler ve nasıl kullanılır? Daha detaylı ele alalım.

instagram-hikayelerHikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu noktada en çok dikkat çeken konulardan birisinin hikayeler özelliği olduğunu da belirtelim. Zira Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber uzun süredir Snapchat uygulamasında kullanılan resimlerin hikayesi özelliği kısa süre önce Instagram’ın Güncellemeleri ile dahil edilmişti. İlk etapta 24 fotoğraf ile sınırlı olan bu yeni güncellemenin daha sonra fotoğraf sınırının kaldırılmasıyla beraber hikayeler özelliğinin nasıl kullanılacağı da merak konusu oldu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Instagram-hikayeler-özelliğiHikayeler özelliğinin kullanımı ise aslında oldukça basit. Söz konusu özelliğin kullanılması için öncelikle akıllı telefonunuz üzerinden uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Instagram’a giriş yaptıktan sonra ise yapmanız gereken uygulamanın değişen üst menü özelliğini kullanmak. Uygulamanın değişen üst menü özelliğinde artık yeni tasarım içerisinde sol üst kısımda “+” şeklinde bir ifade olduğunu göreceksiniz. Hikayeler özelliğini kullanmak için ise öncelikle “+” özelliğine basmanız gerekli. Şimdi ise karşınıza hikaye oluşturma bölümü gelecek.

Bu bölümden hikayenizi oluşturmanız için ya yeni fotoğraflar çekmeniz ya da galerinizde yer alan resimleri seçebiliyorsunuz. Galeri de yer alan resimleri seçip ya da yeni resimleri çektikten sonra ise resimlerinizi düzenlemeniz gerekiyor. İsterseniz bu aşamada resimlerinize yeni animasyonlar ve benzeri efektler ekleyebilirsiniz. Uygulamaya eklenen bu yeni özelliğin kullanılabilmesi için ise oluşturduğunuz hikayeleri paylaşmanız yeterli olacaktır. Söz konusu paylaşımı yaptıktan sonra 24 saat süre boyunca hem profilinizde hem de hikayeler bölümünde oluşturduğunuz hikayeler gözükecektir.

instagram-zoomInstagram Zoom Özelliği Nasıl Kullanılır?

Resimlerin hikayesi özelliğinin hemen sonrasında gelen bir diğer güncelleme ise Instagram Zoom özelliği. Instagram’da yer alan fotoğrafların yakınlaştırılmasına ve söz konusu fotoğrafların büyütülmüş halinin görüntülenmesine olanak veren yeni güncellemenin en çok sevilen güncellemelerden biri olduğunu da belirtelim. Sadece kullanıcıların yaptıkları paylaşımları değil bunun dışında uygulamada kullanıcıların profil resimlerine kadar büyütme yapabilme imkanı sunan Zoom özelliğinin kullanımı da oldukça basit.

Zoom özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken önce büyütmek istediğiniz fotoğrafa tıklamak. Ardından ise dokunmatik telefonlardan alışık olduğumuz büyütme hareketini yaparak fotoğrafın büyütülmesini sağlayabiliyorsunuz. Zoom özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken işlem bu. Fakat söz konusu özellik için belli başlı dikkat edilecek konularda olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikler bu konuda resim boyutu büyütme konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Resim boyutu 1000px üzerinde ise ne yazık ki Zoom özelliğini de kullanma aşamasında sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bunun dışında söz konusu özelliğin sorunsuz bir şekilde kullanılabileceğini de belirtelim.

Instagram-yorum-engeliYorumlarda Kelime Engeline izin Veren Güncelleme

Resimlerin hikayesi güncellemesi Instagram için oldukça sürpriz bir güncelleme olarak karşımıza çıkmıştı. Beklenmedik bir özellik olarak bir anda Instagram tarafından yayınlanan söz konusu özelliğin ardından gelen Zoom özelliğinin ise biraz daha beklenen bir güncelleme olduğunu da söylemek gerek. Resimlerin hikayesi ve Zoom güncellemeleri bir yana dursun bunun dışında Instagram’ın en çok beklenen özelliklerinden biri ise yorum engeli özelliğiydi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

Kullanıcıların Instagram’a en çok mesaj gönderdiği konulardan biri olarak bilinen yorum engeli güncellemesi uzun süredir de beklenen bir özellik olarak dikkat çekti. Sadece birkaç gün önce yayınlanan yeni özellikler beraber artık sadece paylaşımların yorumlarını da engelleme değil bunun dışında kullanıcıların yorumlarda belli başlı kelimeleri engellemesine de olanak sağlanmaya başlandı.

Kısa süre önce Instagram tarafından yayınlanan söz konusu yorum engeli özelliğinin kullanımı ise biraz daha karışık bir sisteme sahip. Bakalım bu özelliği nasıl kullanarak yorumlar içerisinde istemediğimiz kelimeleri engelleyebiliriz.

instagram-güncellemeleri

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Yorum Engeli

  • İlk olarak akıllı telefon üzerinden Instagram uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ise yapmanız gereken profil sayfasına giriş yapmak.
  • Profil sayfanızdan ise Instagram ayarlarının düzenlendiği bölüm olan ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonsa ise karşınıza bir açılır menü gelecek.
  • Karşınıza gelen açılır menü üzerinden ise yorum ayarları kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Yorum ayarları kısmında eğer ki güncellemeyi sorunsuz bir şekilde yüklediyseniz bu ayar menüsü üzerinden yeni bir sekme ile karşılaşmanız gerekiyor.
  • Yorum engeli özelliğinin yer aldığını göreceksiniz. Bu menü üzerinden ise yorum engelini açık hale getirmeniz gerekiyor. Özelliği açık hale getirdiğiniz zaman doğrudan alt bölümde engellenecek olan kelimelerin girileceği bir alan göreceksiniz.
  • Yapmanız gereken bu alana yorumlarda yer almasını istemediğiniz kelimeleri girmek. Tabi son olarak belirtelim söz konusu kelimeleri anahtar kelime formatında girmeniz gerekiyor.
  • Yani diğer bir söylemle söz konusu kelimeleri girerken mutlaka kelimelerin arasına virgül koymanız gerekiyor. Kelimelerin arasına virgül koyduğunuzda otomatik olarak sistem kelimeleri anahtar kelime olarak ekliyor ve yazdığınız bu ifadeler yorumlarda artık yer almıyor. Tabi istediğiniz an yorumlarda yer alan istemediğiniz kelimeleri güncelleyebilir ya da yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.

Tüm bu güncellemeler ile beraber artık çok daha kullanışlı hale geldiği de belirtilen söz konusu uygulamanın sosyal medya alanında sürekli yeni özellikler kazandığını da söylemek gerekiyor. Özellikler resimlerin hikayesi özelliği ile beraber Snapchat uygulamasını da epey bir geri de bırakmaya başlayan Instagram’ın güncellemeleri için ise kısa süre içerisinde yenilerinin eklemesi bekleniyor. Özellikle kullanıcıların uygulamada daha fazla vakit geçirmesi için Instagram’ın bundan sonraki güncellemesinde ise videolar konusunda yeni bir çalışma yapacağı da belirtiliyor. Fakat henüz bu konu hakkında da Instagram tarafından yeni güncellemeler için detaylar verilmediğini de belirtmek gerekiyor. Yani şimdilik yeni güncellemeler merak konusu.

https://www.instatakipci.com/begeni

Facebook satın alması sonrasında Instagram Güncellemeler

Facebook satın alması sonrasında Instagram Güncellemeleri, uygulama için standart hale geldi. Hele ki son iki seneyi düşünecek olursak, Instagram Güncellemeleri tam anlamıyla alışkanlık haline gelmeye başladı. Çok sık olarak yeni güncellemelerin yayınlanmaya başladığını gördük. Facebook’un, Snapchat uygulamasından aldığı özellikleri bir bir güncelleme olarak Instagram uygulamasına dahil etmesinin hemen arından, Instagram uygulamasının artık kendisine özgü güncellemelerde almaya başladığını gördük. Hal böyle olunca uygulamanın yeniliklerinin de bir sınırı olmayacağı görüşü hakim olmaya başladı. Son olarak bu konuda Instagram Remix güncellemesini duyurmuş ve artık paylaşımların daha da zenginleştiğini belirtmiştik.

Bunun dışında uygulamanın hikayeler bölümün aldığı ardı ardına güncellemeler ve daha birçok düzenleme, “Artık ne gibi bir özellik gelebilir?” sorularının sorulmasına neden oldu. Fakat ortaya çıkan yeni bilgiler Instagram Güncellemeleri için beklendiği gibi bir sınır olmayacağını, hatta yeni güncellemelerin sessiz sedasız testlere alındığını gösteriyor. Peki, Instagram hangi özellikleri test ediyor? Bundan sonraki aşamalar için yenilikler neler olacak? Daha detaylı bakalım. Fakat başlamadan önce Instagram’ın hiçbir özellik için doğrulamayı yapmadığını belirtelim.

Instagram Güncellemeleri Sonrası Hikayeler GIF Dönemi Başlayacak

İlk denemeler yine hikayeler bölümü için gelecek yeni bir özellik üzerine. Ortaya çıkan bilgilere göre Instagram, Snapchat’i bu kısımda tamamen geride bırakmak istiyor. Sosyal medya devinin çabası nedeniyle, attığı adımlarda genelde hikayeler bölümü üzerine oluyor. Yeni gelecek Instagram Güncellemeleri içerisinde de hikayeler bölümünün unutulmuş olması pek olası değil. İlk adımın bu bölüme getirilecek olan bir güncelleme olması söz konusu.

Yeni güncellemenin ise GIF desteğini kullanıcılara sunacağından söz ediliyor. Geliştiriciler tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre artık Instagram üzerinden hikayeler bölümünü kullanarak GIF paylaşımları yapılabilecek. Bu GIF paylaşımlarının ise aramalarla bulunabileceği, kullanıcıların kendi GIF paylaşımlarını oluşturabileceği ve hazır GIF siteleriyle anlaşmalar yapılacağı iddiası var. Bu konuda yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olacağını da göreceğiz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Değişir?

Instagram Güncellemeleri
Instagram Güncellemeleri

Yakın Arkadaşlar Bölümü Olacak

Instagram Güncellemeleri için denemeleri yapılan bir diğer özellik ise yakın arkadaşlar özelliği. Instagram genel olarak son dönemde arkadaşlar arasındaki iletişime daha fazla önem vermeye başladı. Çünkü bu durum Instagram’ın aktiflik oranlarının artmasını da sağlamakta. Arkadaşlar arasındaki iletişimi daha da arttırmak ve açıkçası kullanıcıları uygulamaya çekmek için uygulamanın atacağı adımın ise yakın arkadaşlar güncellemeleri olacağı ortaya çıktı. Aslında bu özelliğin yılın başından beriden test aşamasında olduğu da gelen bilgiler arasında.

Fakat geliştiricilerden gelen yorumlara bakacak olursak, söz konusu özellik için hala yeterli gelişme elde edilememiş. Bu konuda yapılan değişikliğe göre en yakın arkadaşlarınızdan oluşan gruplar kurabileceksiniz. Asıl ilginç olan ise bu grupların, genel Instagram kullanımınızdan ayrı tutulacak olması.

instagram yeni ozellikler nasil kullanilir

Yani aynı profiliniz ile arkadaşlarınız arasında kurduğunuz daha özel bir Instagram hesabınızda olacak. Burada yine arkadaşlarınızın görebileceği şekilde standart paylaşımlar yapabilecek ve tüm özellikleri de kullanabileceksiniz. Fakat denemelerin bu kadar uzamış olması, söz konusu sistemin kolay kolay uygulamaya dahil edilmeyeceğini gösteriyor. En azından bu yıl gelecek bir özellikten söz etmiyoruz. Söz konusu özellik için daha uzun vadede çalışmaları beklemek gerekecek.

RetWeet Özelliği Gelebilir

Diğer bir yenilik ise retweet özelliği olacak. Aslında Twitter tarafından uzun süredir kullanılan bir özellik olan retweet özelliğinin, Instagram uygulamasına uyarlanmış olan versiyonunun uygulamaya geleceği bekleniyor. Şu an için kullanıcıların bu özelliği üçüncü parti uygulamalarla beraber kullanabildiklerini biliyoruz. Fakat bu şekilde kullanım yapılması, hem Instagram hesabı için güvenlik sorununa neden oluyor hem de çok daha zorlu bir kullanım oluşmasına neden oluyor.

Instagram Güncellemeleri

İşte Instagram’ın bu sorunu çözmek için önemli bir adım atacağı ve sistemi doğrudan uygulamaya dahil edeceği bekleniyor. Fakat bu özellikte şu an için test aşamasında olan bir özellik. Henüz Instagram uygulamasından bir açıklama yok.

Hikayeler İçin Depolama Özelliği Gelecek

Bir diğer deneme ise hikayelerin depolanması konusunda. Kullanıcılar gelen son hikayeler güncellemelerinde, hikayelerini telefonlarına indirme ayrıcalığını kazanmıştı. Telefonlarının hafızalarında hikayelerini saklayabilecek olan kullanıcıların bu durumda ise telefon hafızalarını kullanmaları gerekiyor. Fakat Instagram tarafından yapılan testlere göre yeni sistemde kullanıcılar hikayelerini doğrudan uygulama içerisinde depolayabilecekler. Depolamanın ne kadar ile sınırlı kalacağı konusunda ise bir bilgi yok. Bunun için Instagram Güncellemeleri beklemek gerekiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesap Büyütme İpuçları

Instagram Güncellemeleri

WhatsApp Uyumu Gelecek

Instagram Güncellemeleri sonrasında uygulamaya ekstra özellikler eklenecek. Bu özellikler içerisinde en zengin olan ise WhatsApp güncellemesi olacak. Güncelleme sonrasında Instagram paylaşımlarınızı doğrudan anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden de gönderebileceksiniz. Bunun için direk paylaşım kısmı kullanıcılara sunulmuş olacak. Direk paylaşım özelliğinin ne kadar süre sonra geleceğini göreceğiz. Fakat tüm bu özellikler içerisinde sona yaklaşan nadir güncellemelerden birinden söz edildiğini görüyoruz.

Son Olarak iOS Beta Sürümü

Tüm bu güncellemelerin test aşamasında olduğu belirtilen güncellemeler olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Instagram Güncellemeleri için yapılan testler ise beta sürümlerinde yapılıyor. Son güncelleme sonrasında ise bu betaların iOS sürümüne de dahil edilmesi bekleniyor. Instagram ise bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil.

Tüm bu güncellemelerin şu an için hazırlık aşamasında olduğunu bir kez daha belirtelim. Hemen hemen her güncelleme kısmında belirttik ama bir kez daha söyleyelim ki Instagram henüz doğrulama yayınlamadı. Bunun için güncellemelerin bir anda mı yoksa ayrı ayrı mı geleceğini bilemiyoruz. Ayrıca güncelleme süreleri hakkında da önemli bir bilgi elde edilebilmiş değil. Tüm bunları bekleyip görmemiz gerekecek.

Görsel odaklı sosyal medya

Görsel odaklı sosyal medya uygulamaları denildiğinde akla bir iki ana uygulama geliyor. Bu alanda tüm dünya üzerinde ilk sırayı almayı başaran sosyal medya uygulaması ise Instagram uygulaması oldu. Facebook çatısı altında çalışan uygulama en az Facebook kadar çok konuşulmayı ve en az Facebook kadar çok kullanılmayı da başarıyor. Bu kadar konuşulması ve giderek artan kullanım oranlarının nedeni ise ilk etapta sadece fotoğraf ve video paylaşımı özelliği olan ve sadece bir internet albümü olarak gösterilen Instagram’ın güncellemeleri sonrasında aldığı yeni biçim.

Artık uygulamayı kullanarak kolaylıkla arkadaşlarınızla iletişime geçebiliyorsunuz. Bunun dışında yine Instagram’ı kullanarak sanki detaylı bir anlık mesajlaşma uygulamasından yararlanıyormuş gibi arkadaşlarınıza kaybolan fotoğraflar ya da videolar gönderebiliyorsunuz. Bunun dışında hikayeler paylaşımları, canlı yayın yapabilme gibi özellikleri de düşündüğümüzde çok daha işlevsel hale geldiğini kesin olarak söyleyebileceğimiz uygulamanın tüm bu geldiği nokta ise Instagram’ın gelişmesine engel değil.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

Instagram koleksiyon güncellemesi
Instagram koleksiyonlar özelliği

Henüz geçtiğimiz hafta içerisinde yeni bir güncelleme yayınlayan ve yeni yayınladığı güncelleme ile Direct kısmına anlık kaybolan videolar ve fotoğraflar gönderme özelliği getiren Instagram şimdi ise koleksiyonlar adı verilen bir özelliği devreye soktu.

Bu Kez Güncelleme Pinterest Üzerinde Kullanılan Bir Sistemi Getiriyor

Aslında son dönemde yayınlanan güncellemelerinin birçoğunda Instagram bir başka sosyal medya uygulaması olan Snapchat özelliklerini uygulamaya dahil etmişti. Hikayeler güncellemesinden beridir devam eden bu durum yeni güncellemeden sonra ise değişiyor. Artık Instagram Snapchat özelliklerini almaktan vazgeçmişe benziyor. Bu kez gelen güncellemede ise Pinterest uygulamasında kullanılan bir sistem uygulamaya dahil ediliyor.

Instagram koleksiyonlar özelliği
Instagram koleksiyon kullanımı

Pinterest uygulamasında panolar özelliği olarak kullanılan özellikle beraber artık paylaşımlarınızı sınıflandırabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Yapmanız gereken sadece fotoğraflarınızı kategorilere bölmek oluyor. Bu sayede her paylaşımınızı sınıflandırarak kendi kategorilerinizi oluşturmanız mümkün kılınıyor. Söz konusu özellikle beraber gelen bir sınır yok. Yani istediğiniz kadar koleksiyon oluşturmanız mümkün hale geliyor. Daha iyi anlaşılması için söz konusu güncellemeyi örnek vererek açıklayalım.

Koleksiyon Özelliğinin Detayları ve Kullanımı

Instagram koleksiyonlar özelliği dediğimiz gibi kullanıcıların paylaşımlarınızı sınıflandırmasını sağlıyor. Diyelim ki standart paylaşımlarınız yanında belli aralıklarla manzara paylaşımları yapıyorsunuz. Yaptığınız manzara paylaşımlarının ise standart paylaşımlarınızdan ayrı olarak görüntülenmesini daha doğrusu bu alanda yaptığınız tüm paylaşımların tek bir başlık altında istediğiniz an görünmesini istiyorsunuz.

Instagram koleksiyon
Instagram koleksiyon kullanımı

İşte bu durumda yeni koleksiyonlar özelliği devreye giriyor. Instagram koleksiyonlar sistemi sayesinde tüm manzara fotoğraflarınızı manzara olarak oluşturabileceğiniz bir koleksiyona ekleyerek istediğiniz an toplu görüntüleme olarak kullanabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz bu koleksiyonlar özelliği doğrudan profilin alt kısmında yer alan kayıtlı gönderiler bölümünde yer alıyor. Kayıtlı gönderiler kısmında koleksiyonlar başlığı altında yer alan özelliğe girerek koleksiyonları olduğu gibi listeli bir şekilde görüntülemeniz mümkün kılınıyor.

Bir nevi yer imi sistemine benzer olan sistemde yeni bir koleksiyon oluşturmak ve oluşturduğunu koleksiyonları kayıt altına almak için ise Kayıtlar bölümünden koleksiyonlar ekranına girdiğiniz kısımdan “+” simgesine basmanız gerekiyor. “+” simgesine bastığınızda koleksiyonun adının girileceği bölüm geliyor ve seçtiğiniz resimler girdiğiniz ad ile beraber koleksiyonlara dahil ediliyor. Şimdiden beğeni toplayan özelliğin tam anlamıyla yayınlandıktan sonra ne gibi değişiklikler alacağını ve geliştirmeye devam edilerek yeni bir bölüm mü yapılacağını ise bir süre sonra görmüş olacağız. Instagram bu konuda da sürekli olarak açıklamalarına devam ediyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'da Youtube Videosu Nasıl Paylaşılır?

Yeni Güncelleme

Instagram yetkilileri tarafında açıklanan bilgilere göre bugün Instagram yeni güncelleme yayınlanacak. Yayınlanacak olan bu güncelleme ise diğerlerinden biraz farklı olacak ve Instagram’ın yapısını biraz olsun değiştirecek. Instagram’ın yeni güncellemesinde en çok dikkat çeken nokta ise Instagram videoları hakkında. Artık Instagram videolarının oynaması için sizin ya seçim yapmanız ya da istenen videoyu açmak için tıklamanız gerekiyordu. Şimdi gelen son güncelleme ile ise artık bu videolar sayfa açılır açılmaz sürekli oynamaya başlayacak. Yani artık seçim yaptığınız video bitse bile sürekli tekrar başlayacak.

Instagram Yeni Güncelleme Notları

Genelde vine için kullanılan bu özelliğin neden Instagram’a eklendiği ise merak konusu olmaya başladı. Tüm bu merakları dindirmek isteyen Instagram yetkilileri ise konu hakkında bir açıklama yaptı. Konu hakkında yapılan açıklama da ise bu uygulamanın asıl amacının reklam sürelerini uzatmak olduğu belirtildi. Direk olarak reklam için olacağı konusunda açıklama yapılmasa da yapılan açıklamanın bu noktada yoğunlaştığı kesin. Bunun dışında video kullanımını ve paylaşımını da arttırmak isteyen Instagram’ın böyle bir adım attığı belirtiliyor. Bununla beraber artık kullanıcıların oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Zira özellikle hat üzerinden kullanılan kotalı internet paketleri için bu güncelleme hiç iyi olmadı diyebiliriz. Hiç fark etmeden kotanızı bu şekilde doldurma gibi durumlar ile karşılaşmanız mümkün. Bu durumu engellemek için ise sürekli olarak kontrollü kullanım yapmanızda yarar var.

Snapchat’in Önüne Geçti

Her ne kadar sosyal medya uygulamaları arasında ilk 3 uygulamadan biri olarak gösterilse de Instagram sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlayarak uygulamayı daha da işlevsel hale getirmeye başladı. Bu sayede çok daha fazla kullanıcı elde etmeyi de amaçlayan Instagram’ın son dönemde bunu başardığını da söylemek gerek. Zira ardı ardına yeni gelen güncellemeler ile beraber Instagram 500 milyon kullanıcı rakamını da aşmayı başarmıştı. Gelen her yeni güncelleme ile beraber biraz daha gündem olan uygulama geçtiğimiz günlerde de bir diğer sosyal medya uygulaması olan Snapchat uygulamasın da uzun süredir kullanılan resimlerin hikayesi özelliğini uygulamaya dahil etmişti.

Bu şekilde Snapchat uygulamasının da önüne geçeceği düşünülmeye başladı. Tabi Instagram’ın sadece bu güncellemelerle de sınırlı kalmadığını biliyoruz. Zira sürekli olarak yeni bir güncelleme haberi ile Instagram’ı görebiliyoruz. Bu tip bir güncelleme haberi de geçtiğimiz günlerde geldi. Daha önce Instagram tarafından duyurulmuş olan söz konusu güncelleme ise takipçi bilgisi ile alakalı. Zira artık Instagram’da kullanıcıların başka kullanıcıların profillerine bakarken kullanıcının kendilerini takip edip etmedikleri de görüntülenebilecek. Twitter’ın uzun süredir kullanılan özelliklerinden biri olan güncellemenin şuan için test aşamasında olduğu da belirtiliyor. Kısa süre içerisinde ise Instagram’ın bu güncellemeyi de tüm platformalar için yayınlaması da bekleniyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Mesaj Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

Instagram repost özelliği nedir?

Instagram üzerinden başka bir kullanıcı tarafından paylaşımı yapılan bir gönderiyi kendi hesabınız üzerinden paylaşma yöntemidir. Twitter’da ki retweet özelliği ile benzerlik göstermektedir.

Instagram yorum engeli nedir?

Instagram üzerinden sizleri rahatsız edecek yorumların kısıtlanmasını ve engellemesini sağlayacak sistemdir. Kendi yasaklı listenize aldığınız kelimeleri yorum olarak sizlere gösterilmesine izin vermez.

Instagram yorum engeli nasıl yapılır?

Instagram’a giriş yapın. Daha sonra ayarlar sekmesinden yorum ayarlarını seçerek burada yorum engeli kısmını açarak yorumlarda sizleri rahatsız edecek kelimeleri girebilirsiniz. Bu şekilde girdiğiniz kelimeler ile yapılan yorumlara kısıtlama gelecektir.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram'ın son güncellemeleri benim hiç hoşuma gitmiyor artık. Kimle aboneleştik, kimle resimleştik, kimler takip etmiş hepsini liste liste paylaşıyor. Gizlilik kalmadı ki .