Insatgram kullanımında artış

Instagram’ın Kısa Sürede Çok Sevilmesinin Nedeni

Facebook tarafından satın alındıktan sonra Instagram kullanımının ne denli yaygınlaştığını biliyoruz. Bununla birlikte Instagram kullanımı sadece yaygınlaşma ile kalmadı. Artık Instagram’ın 200 milyon kullanıcısı ve bu kullanıcıların 560 milyon paylaşımı bulunuyor. Bu rakamlara baktığımız zaman Instagram’ın kullanımının yaygınlaştığını değil bu alanda resmen bir sektör haline geldiğini söylemek daha doğru olur. Zira bu kadar kullanıcı sayısına sahip bir platformun etki güzünü hesaplamak bile yanlış olur. Yani bu derece yüksek potansiyelli bir platformda reklam yaptığınızı düşünürsek, ne denli bir etki yaratabileceğiniz ortada. Asıl merak edilen ise kısa süre içerisinde bu denli bir rakama ulaşan Instagram bunu nasıl başardı? Veya diğer bir değişle insanlar Instagram’ı neden bu kadar çok kullanır hale geldi? Şimdi bu sorulara biraz cevap arayalım.

İlk olarak dikkati çeken Instagram’ın ne olduğu. Yani insanlar bu platformda paylaşım yapıyorlar ama amaç ne? İşte bu aşamada Instagram’ın amacı insanların değer verdikleri anlarını, anında arkadaşları ile paylaşmasını sağlamak ve bu anları ölümsüzleştirmek. Diğer bir değişle eskiden önemli anları nasıl ki fotoğraf makineleri ile ölümsüzleştirmek istiyorduk, aynı şey Instagram içinde geçerli. Yani Instagram’a bir nevi bu durumun teknoloji ile birleşmiş hali diyebiliriz. Böyle bir düşünce etrafında oluşan bir uygulama olan Instagram kullanıcılara ayrıca oldukça özgür bir dünya sunuyor. Kendi resimleriniz ve kendi çevrenizle bir ortam oluşturabiliyor ve o ortamda aktif bir paylaşım içerisine girebiliyorsunuz. Tüm bunlar bile Instagram’ın bu denli kullanılmasının nedenleri olarak gösterilebilir. Eğer böyle devam ederse kullanıcı sayısı da sürekli artacaktır. Gelen yorumlardan da bu durumu net bir şekilde anlamamız mümkün.


Bir önceki yazımız olan Instagram Over Uygulaması başlıklı makalemizde Instagram araçlar, Instagram kullanımı ve Instagram Over hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir