İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram’ın Tarihi Gelişimi

İnternet’in ortaya çıktığı günden beri en popüler dönemini sosyal medyanın ortaya çıkışı oluşturmaktadır. Sosyal medya denilince de günümüzde akla Instagram gelmektedir. Bu yazımızın konusunu da Instagramın tarihi gelişimine ayırdık. Instagram’ın kuruluşundan beri katettiği mesafeyi ve kırılma noktalarını paylaşacağız. Instagram ile ilgili temel bilgilere ve geçmişine bu içerik üzerinden erişerek, Instagram uygulamasının tarihi gelişimini siz de öğrenebilirsiniz. İsterseniz bir an önce konumuza geçerek, en çok merak edilen konuları aydınlatalım. Instagramın Tarihi Gelişimi nedir nasıl olmuştur yakından bakalım.

Instagram’ın Tarihi Gelişim Süreçleri ;

 • Instagram Ortaya Çıkması & Kurucuları
 • Instagram’ın Satın Alınması & Büyüme Aşaması
 • Instagram’dan Para Kazanmaya Başlama Süreci

Instagram’ın Tarihi Gelişimi Nasıldır ?

Instagram’ın kuruluş tarihi ilk defa 2010 yılında karşımıza çıkması ile olmuştur. Gençlerin yoğun ilgisi nedeniyle giderek büyümüş ve sosyal medya devlerini birer birer geçmeyi başarmıştır. İlk çıktığı günlerde yalnızca İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen uygulama, günümüzde android cihazlarda ve web üzerinde de kullanılabilmektedir.

Instagram’ın Kurucuları Kimlerdir ?

Instagramın tarihi gelişimini anlatırken kurucularından bahsetmemek olmazdı. Instagram’ın kurucuları olan Kevin ve Mike Üniversite hayatlarından beri teknolojiyle iç içe olmuşlardı. Ayrıca Google ile Microsoft gibi teknoloji devlerinde staj yapmışlardı. Instagram’ı oluşturmalarında en büyük etken gençlere yönelik fotoğraf düzenlemesini ve paylaşımını sağlayan bir uygulama geliştirmek istemeleriydi. Bu istekleri de 2010 yılına gelindiğinde gerçeğe dönüştü. Böylece şimdilerde milyonlarca kullanıcısı olan bir platform ortaya çıktı.

Instagramın Satın Alınması ve Büyüme Süreci

2010 yılında kurulan Instagram büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığında Facebook’un dikkatini çekmeyi başardı ve 2012 yılında Mark Zuckerberg tarafından satın alındı. Bu satın alınma Instagram’ın gelişmesine büyük katkı sağladı ve her geçen gün yenilenmesine ve güncellenmesine yardımcı oldu. Zamanla android ve webde de boy göstermeye başlayınca kullanıcı kitlesi milyonları aştı. Instagram şimdilerde bir milyara ulaştı.

Instagram kullanıcı kitlesinin artışını günümüze kadar yaptığı güncellemelere borçludur. Yapmış olduğu yeniliklerle bünyesinde bulunan kullanıcıların aktif ve kalıcı olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda Instagram’a üye olmayan kullanıcıların dikkatini çekerek beğenisini toplamış ve üye olmalarını sağlamıştır. Günümüzde milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı Instagram uygulaması her kullanıcıya hitap ediyor. Ayrıca birçok işletme hesabına da bünyesinde yer vermiştir. Üstelik topluluk kurallarına ve gizlilik ilkelerine son derece önem veren Instagram uygulaması sorunsuz çalışmalarına ve güncellemelerine devam etmektedir. 

Mark Zuckerberg satın aldığı sosyal medya medya markalarını Meta adında kurduğu bir çatı firmaya bağlamıştır. Instagram’da tıpkı Facebook ve Whatsapp gibi varlığını Meta çatısı altında yürütmektedir.

Instagram'da Para Kazanma ve Satış İmkanı

Instagram’da Para Kazanma ve Satış İmkanı

Instagram uygulamasının bu denli popüler olması. Kişiler için fırsat kapılarınıda beraberinde getirmiştir. Instagram’ın evrimi yalnızca kişisel fotoğrafların paylaşılıp etkileşim kurulan bir yer değil aynı zamanda kişilerin kendi markalarını tanıtarak satış yapabildikleri, reklam ve marka kampanyaları yürütebildikleri bir yer haline gelmiştir. Bu durum kişilerin Instagram para kazanma olanaklarını büyümesine ve influencer kültürünün doğmasına da zemin hazırlamıştır. Bu kişiler Instagram takipçilerine ürün tanıtımı ve satış yapmaktadır.

Instagram Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Instagram herkes tarafından kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır. Kullanmak için tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve üye olmaktır. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra paylaşımlara başlayabilirsiniz ve arkadaşlarınızı takip edip ve gönderileri takip edebilirsiniz. Instagram’da farkındalık yaratmak ve geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız bunun için bolca emek ve zaman harcamalısınız. Birçok fenomen zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçirmekte ve takipçileriyle iletişim halinde kalmaktadırlar. Instagramın Tarihi Gelişimi ve büyümesi bu denli planlanmamıştır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Instagramın tarihi gelişimi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın.

İlgili Diğer Makalelerimiz ,

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2010 yılında ABD’de kurulmuştur.

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur.

2012 yılında Instagram, Facebook’a 1 milyar dolara satılmıştır.

Evet, Instagram üzerinden hesap açmak için 13 yaş ve üzeri olmak gerekir.

TikTok’a rakip olarak oluşturulmuş olan Instagram Reels, yeni bir Instagram özelliğidir.

Elbette, Instagram ücretsiz olarak kullanılabilecek olan bir sosyal medya platformudur.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram’ın Tarihi Gelişimi Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Yunus Demir
  Yunus Demir

  instagramin tarihi gelisimini hep merak etmisimdir dogrusu

 2. Mehmet Bilge
  Mehmet Bilge

  İnstagramin gelisimi duracak gibi gozukmuyor bu çağ açan uygulamanın tarihinide bilmemiz gerekir diye düşünüyorum