İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla
Instagram’ın Tarihi Gelişimi

Instagram’ın Tarihi Gelişimi

İnternet’in ortaya çıktığı günden beri en popüler dönemini sosyal medyanın ortaya çıkışı oluşturmaktadır. Sosyal medya denilince de günümüzde akla Instagram gelmektedir. Bu yazımızın konusunu da Instagramın tarihi gelişimine ayırdık. Instagram’ın kuruluşundan beri katettiği mesafeyi ve kırılma noktalarını paylaşacağız. Instagram ile ilgili temel bilgilere ve geçmişine bu içerik üzerinden erişerek, Instagram uygulamasının tarihi gelişimini siz de öğrenebilirsiniz. İsterseniz bir an önce konumuza geçerek, en çok merak edilen konuları aydınlatalım. Instagramın Tarihi Gelişimi nedir nasıl olmuştur yakından bakalım.

Instagram’ın Tarihi Gelişimi

İlk defa 2010 yılında karşımıza çıkan Instagram, gençlerin yoğun ilgisi nedeniyle giderek büyümüş ve sosyal medya devlerini birer birer geçmeyi başarmıştır. İlk çıktığı günlerde yalnızca İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen uygulama, günümüzde android cihazlarda ve web üzerinde de kullanılabilmektedir.

instagram tarihsel gelişimi

Instagram’ın Kurucuları

Instagramın tarihi gelişimini anlatırken kurucularından bahsetmemek olmazdı. Instagram’ın kurucuları olan Kevin ve Mike Üniversite hayatlarından beri teknolojiyle iç içe olmuşlardı. Ayrıca Google ile Microsoft gibi teknoloji devlerinde staj yapmışlardı. Instagram’ı oluşturmalarında en büyük etken gençlere yönelik fotoğraf düzenlemesini ve paylaşımını sağlayan bir uygulama geliştirmek istemeleriydi. Bu istekleri de 2010 yılına gelindiğinde gerçeğe dönüştü. Böylece şimdilerde milyonlarca kullanıcısı olan bir platform ortaya çıktı.

Instagram Nasıl Büyüdü?

2010 yılında kurulan Instagram büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığında Facebook’un dikkatini çekmeyi başardı ve 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. Bu satın alınma Instagram’ın gelişmesine büyük katkı sağladı ve her geçen gün yenilenmesine ve güncellenmesine yardımcı oldu. Zamanla android ve webde de boy göstermeye başlayınca kullanıcı kitlesi milyonları aştı. Instagram şimdilerde bir milyara ulaştı.

Instagram kullanıcı kitlesinin artışını günümüze kadar yaptığı güncellemelere borçludur. Yapmış olduğu yeniliklerle bünyesinde bulunan kullanıcıların aktif ve kalıcı olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda Instagram’a üye olmayan kullanıcıların dikkatini çekerek beğenisini toplamış ve üye olmalarını sağlamıştır. Günümüzde milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı Instagram uygulaması her kullanıcıya hitap ediyor. Ayrıca birçok işletme hesabına da bünyesinde yer vermiştir. Üstelik topluluk kurallarına ve gizlilik ilkelerine son derece önem veren Instagram uygulaması sorunsuz çalışmalarına ve güncellemelerine devam etmektedir. 

Instagram Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Instagram herkes tarafından kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır. Kullanmak için tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve üye olmaktır. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra paylaşımlara başlayabilirsiniz ve arkadaşlarınızı takip edip ve gönderileri takip edebilirsiniz. Instagram’da farkındalık yaratmak ve geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız bunun için bolca emek ve zaman harcamalısınız. Birçok fenomen zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçirmekte ve takipçileriyle iletişim halinde kalmaktadırlar. Instagramın Tarihi Gelişimi ve büyümesi bu denli planlanmamıştır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Gönderi Metni Nedir? Nasıl Yapılır? 
Instagram Gönderi Metni Nedir? Nasıl Yapılır? 

Sosyal medyanın yükselişiyle birlikte, Instagram gönderi metni artık sadece birkaç kelimeden fazlasını ifade ediyor diyebiliriz. Instagram gönderisi h...

Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  
Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  

Instagram hareket kısıtlaması, bu sosyal medya platformunu kullanan kişilerin merak ettiği bir konudur. Aktif kullanıcıların hareket kısıtlaması kavra...

Instagramın tarihi gelişimi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram ve Facebook Nasıl Bağlanır? Öğrenmek için yazımıza göz atın!

Sıkça Sorulan Sorular

2010 yılında ABD’de kurulmuştur.

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur.

2012 yılında Instagram, Facebook’a 1 milyar dolara satılmıştır.

Evet, Instagram üzerinden hesap açmak için 13 yaş ve üzeri olmak gerekir.

TikTok’a rakip olarak oluşturulmuş olan Instagram Reels, yeni bir Instagram özelliğidir.

Elbette, Instagram ücretsiz olarak kullanılabilecek olan bir sosyal medya platformudur.

Enes Bulut

Yazılar: 469

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. Yunus Demir
    Yunus Demir

    instagramin tarihi gelisimini hep merak etmisimdir dogrusu

  2. Mehmet Bilge
    Mehmet Bilge

    İnstagramin gelisimi duracak gibi gozukmuyor bu çağ açan uygulamanın tarihinide bilmemiz gerekir diye düşünüyorum