Instagram’ın Tarihi Gelişimi

Instagram’ın Tarihi Gelişimi

İnternet’in ortaya çıktığı günden beri en popüler dönemini sosyal medyanın ortaya çıkışı oluşturmaktadır. Sosyal medya denilince de günümüzde akla Instagram gelmektedir. Bu yazımızın konusunu da Instagramın tarihi gelişimine ayırdık. Instagram’ın kuruluşundan beri katettiği mesafeyi ve kırılma noktalarını paylaşacağız. Instagram ile ilgili temel bilgilere ve geçmişine bu içerik üzerinden erişerek, Instagram uygulamasının tarihi gelişimini siz de öğrenebilirsiniz. İsterseniz bir an önce konumuza geçerek, en çok merak edilen konuları aydınlatalım. Instagramın Tarihi Gelişimi nedir nasıl olmuştur yakından bakalım.

Instagram’ın Tarihi Gelişimi

İlk defa 2010 yılında karşımıza çıkan Instagram, gençlerin yoğun ilgisi nedeniyle giderek büyümüş ve sosyal medya devlerini birer birer geçmeyi başarmıştır. İlk çıktığı günlerde yalnızca İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen uygulama, günümüzde android cihazlarda ve web üzerinde de kullanılabilmektedir.

instagram tarihsel gelişimi

Instagram’ın Kurucuları

Instagramın tarihi gelişimini anlatırken kurucularından bahsetmemek olmazdı. Instagram’ın kurucuları olan Kevin ve Mike Üniversite hayatlarından beri teknolojiyle iç içe olmuş ve Google ile Microsoft gibi teknoloji devlerinde staj yapmışlardı. Instagram’ı oluşturmalarında en büyük etken gençlere yönelik fotoğraf düzenlemesini ve paylaşımını sağlayan bir uygulama geliştirmek istemeleriydi. Bu istekleri de 2010 yılına gelindiğinde gerçeğe dönüştü ve şimdilerde milyonlarca kullanıcısı olan bir platform ortaya çıktı.

Instagram Nasıl Büyüdü?

2010 yılında kurulan Instagram büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığında Facebook’un dikkatini çekmeyi başardı ve 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. Bu satın alınma Instagram’ın gelişmesine büyük katkı sağladı ve her geçen gün yenilenmesine ve güncellenmesine yardımcı oldu. Zamanla android ve webde de boy göstermeye başlayınca kullanıcı kitlesi milyonları aştı ve şimdilerde bir milyara ulaştı.

Instagram kullanıcı kitlesinin artışını günümüze kadar yaptığı güncellemelere borçludur. Yapmış olduğu yeniliklerle hem bünyesinde bulunan kullanıcıların aktif ve kalıcı olmasını sağlamış hem de Instagram’a üye olmayan kullanıcıların dikkatini çekerek beğenisini toplamış ve üye olmalarını sağlamıştır. Günümüzde milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı Instagram uygulaması her kullanıcıya hitap etmekle birlikte birçok işletme hesabına da bünyesinde yer vermiştir. Üstelik topluluk kurallarına ve gizlilik ilkelerine son derece önem veren Instagram uygulaması sorunsuz çalışmalarına ve güncellemelerine devam etmektedir. 

Instagram Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Instagram herkes tarafından kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır. Kullanmak için tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve üye olmaktır. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra paylaşımlara başlayabilir, arkadaşlarınızı takip edebilir ve gönderileri takip edebilirsiniz. Instagram’da farkındalık yaratmak ve geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız bunun için bolca emek ve zaman harcamalısınız. Birçok fenomen zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçirmekte ve takipçileriyle iletişim halinde kalmaktadırlar. Instagramın Tarihi Gelişimi ve büyümesi bu denli planlanmamıştır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram'da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2022
Instagram'da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2022

Son günlerde tüm sosyal medya kullanıcılarının ve sosyal medya üzerinden ticaret yapmak isteyenler en çok merak ettiği konuların başında gelen Instagr...

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? | Mobil & Masaüstü Videolu Anlatım
Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? | Mobil & Masaüstü Videolu Anlatım

Instagram’da birçok sebepten şifrenizi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi şüphesiz hesap güvenliği. Hesabınızı güvende tutmak iç...

Instagramın tarihi gelişimi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram 2010 yılında ABD’de kurulmuştur.

Instagram Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından  kurulmuştur.

Instagram 2012 yılında Facebook’a 1 milyar dolara satılmıştır.

Instagram üzerinden hesap açmak için 13 yaş ve üzeri olmak gerekir.

Instagram Reels, TikTok’a rakip olarak oluşturulmuş olan yeni bir instagram özelliğidir.

Instagram ücretsiz olarak kullanılabilecek olan bir sosyal medya platformudur.

Enes Bulut

Yazılar: 479

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. Yunus Demir
    Yunus Demir

    instagramin tarihi gelisimini hep merak etmisimdir dogrusu

  2. Mehmet Bilge
    Mehmet Bilge

    İnstagramin gelisimi duracak gibi gozukmuyor bu çağ açan uygulamanın tarihinide bilmemiz gerekir diye düşünüyorum