Instagram’ın Boyutunu Küçültme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın Boyutunu Küçültme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın Boyutunu Küçültme nasıl yapılır? Instagram, görsel yönüyle öne çıkan uygulamalardan biri olmasının yanı sıra paylaşılan fotoğrafların kalitesi arttırmak içinde bir hayli önemli adımlar atan uygulamalardan biri olarak biliniyor. Instagram’ın, uygulama üzerinden paylaşılan görsellerin kalitesini arttırmak adına yaptığı güncellemelerden sonrada artık Instagram uygulamasında çok daha yüksek çözünürlüklü resimler paylaşabiliyorsunuz. Tabii ki bu durum kullanıcıların beğenisini kazanıyor olsa da bir yandan da uygulamanın telefonda giderek daha fazla alan kaplamasına neden oluyor. Özellikle uzun süreli kullanımlarda ve düzenli fotoğraf paylaşımı yapılmasıyla beraber uygulamanın telefonda kapladığı alanda giderek artıyor. Peki, Instagram’ın Telefonda kapladığı alanı görme ve bu alanı yönetme mümkün mü?

Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların uygulamanın akıllı telefonlarında ne kadar alan kapladığını görmeleri ve bu alan için düzenlemeler yapmaları mümkün. Instagram’ın telefonda kapladığı alanı görme işlemi için iki farklı seçenek var. Öncelikle neden iki farklı seçenek olduğunu açıklayalım. Bu durumun nedeni IOS ve Android işletim sistemleri arasında Instagram uygulamaların kullanımlarında farklılıklar olması.

Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme

Bu farklılıklar nedeniyle kullanıcıların cihazlarına göre Instagram’ın boyutunu küçültme adına belli işlemler yapmaları gerekiyor. iOS işletim sisteminin kullanıldığı cihazlarda bambaşka bir kullanım varken, Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda ise nispeten daha basit bir sistem kullanıldığını görüyoruz. Her iki işletim sistemi içinde ayrı ayrı Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Android Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme

Android işletim sistemine kullanımı yapan kullanıcıların, paylaşımları önbelleğe de alınıyor. Bunu doğrudan Instagram uygulamasının yaptığını görüyoruz. Ön bellek alma işlemleri nedeniyle arka planda bir yük oluşmaya başlar. Bu da akıllı cihaz üzerinde belirli bir ölçüde kapasite kullanımı anlamına gelmektedir. Bu nedenle Instagram Android işletim sisteminde diğer uygulamalara göre biraz daha fazla bellek kullanımı yapmaktadır. Düşük bellek miktarına sahip olan ve Android eski sürümleri kullanan kullanıcıların, paylaşımları görüntülerken ya da paylaşım yaparken donma sorunu yaşamalarının nedenlerinden de biri bu durumdur. Bu durumu bertaraf edebilmek adına ön bellek düzenlemelerinin tekrar yapılması, gerekirse ön bellek temizleme işlemlerinin gerçekleştirilemsi gerekir. Ön bellek temizleme işlemleri için cihaz ayarları bölümünden Instagram uygulamasını bulmak ve ayarlar üzerinden “Ön bellek temizle” işlemini gerçekleştirmek gerekir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Instagram boyutunu küçültme nasıl yapılır

Fakat telefonun sistemi yeterliyse bu durum tam tersine avantaj olarak da karşımıza çıkmakta. Ayrıca bu sistemin sağladığı başka bir ayrıcalık daha var. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar paylaşımları yeniden görüntülerken tekrar ağ bağlantısını kullanarak resimlerin yeniden indirilmesine gerek kalmıyor. Böylelikle veri kullanımında da tasarruf edilmiş oluyor. Instagram’ın Boyutunu Küçültme nasıl olur adım adım bakalım.

Fakat bu sistem zaman içerisinde uygulamanın kapladığı alanın dolmasına neden oluyor. Bunun için kullanıcıların yapabilecekleri en iyi şey ise uygulamayı telefonun SD kart bölümüne yani harici karta yüklemeleri. Böylelikle önbelleğe alınan paylaşımlar sonrasında zaman içerisinde uygulamanın kapladığı alan artsa bile telefonların hafızaları değil doğrudan SD kart dolacak. Bunun dışında uygulamanın kapladığı alanı görmek için yapılacak işlemler ise şöyle;

  • Tamamen Instagram uygulamasından çıkın. Hem hesabınızdan çıkın hem de uygulamayı kapatın.
  • Daha sonra telefonunuzdan Ayarlar kısmına girin. Uygulama menüsünden ayarlar kısmına girip buradan “Uygulamalar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Ardından “uygulamaları yönet” ve Instagram yollarını izlemeniz gerekiyor.
  • Daha sonra toplam depolama alanı kısmında uygulamanın kapladığı alanı görebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın önbelleğini sil ve verileri sil dediğinizde de bu depolama alanının azaldığını göreceksiniz.

IOS Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme

IOS işletim sistemini kullanan cihazlarda ise durum biraz daha farklı. Yine IOS işletim sisteminde de kullanıcıların uygulamayı ne kadar uzun süre kullandıklarına bağlı olarak kaplanan alanın arttığını da belirtelim. Fakat IOS işletim siteminin avantajı şu ki haftalık olarak sınırlı olsa da depolama verilerinin temizlendiği böylelikle kaplanan alanın da azaltıldığını da ekleyelim.

Haliyle bakıldığında IOS işletim sistemine sahip olan cihazlar için ekstra bir işleme gerek kalmadığı da belirtiliyor. Fakat Instagram yine de yeterli derecede alan kazanamayan kullanıcıların, uygulamayı silip yeniden yüklemelerini öneriyor. Bunun yanı sıra uygulamanın IOS işletim sisteminde ne kadar alan kapladığını görmek isteyen kullanıcıların yapması gereken işlemler ise şöyle;

Instagram boyut küçültme
  • IOS işletim sistemine sahip olan cihazlardan Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme işlemi için kullanıcıların yapması gereken yine uygulama menüsü üzerinden “ayarlar kısmına girmek.”
  • Daha sonra genel sekmesine giriyoruz. Bu adımdan sonra Kullanım bölümüne tıklıyoruz.
  • Buradan depolama bölümünde yer alan Instagram uygulamasının kapladığı alanı da net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Her yeni güncellemede de depolama alanının kullanımını daha mantıklı hale getirmek için Instagram’ın düzenleme yaptığını da hatırlatalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'da Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır?

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’ın Telefonda ki Boyutunu Küçültebilir miyim?

Instagram üzerinde paylaştığınız her story, fotoğraf ve video telefonunuza kayıt olmaktadır. Bu durum hafızanızın dolmasına neden olabilir. Instagram geçmiş kayıtlı verilerinizi silerek boyunutu küçültebilirsiniz.

iOS Instagram Boyutunu Küçültme Nasıl Yapılır?

Ayarlar sekmesinden depolama ve uygulamalara giriyoruz. Burada Instagram’ı göreceksiniz uygulamaya girerek telefonunuza kaydedilen verileri silebilirsiniz

Android Instagram Boyutunu Küçültme Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda Ayarlar sekmesinden uygulamalara girerek Instagram uygulamasını bulduktan sonra önbelleği temizle ve verileri sil diyerek boyutu küçültebilirsiniz.

Instagram’ın Boyutunu Küçültme Ne İşe Yarar?

Önbellek temizleme işlemlerin, Instagram çerezlerinizin kaldırılmasını ve daha iyi bir kullanım yaşamasını sağlar.

Cihaz Sürümü İle Instagram Sürümü Arasında ki Uyum Önemli mi?

Cihaz sürümünüz ile Instagram sürümünüz uyumsuz olursa uygulamanız stabil çalışmayacaktır.

Instagram’ı Güncelleyemiyorum, Neden?

Akıllı cihaz sürümünüz yeni bir Instagram güncellemesini desteklemiyor olabilir. Bu nedenle eski sürüm kullanmaya devam etmelisiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Verdiğimiz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sayenizde telefonumda fazla yer kaldı. Acaba diğer uygulamalar içinde aynı yöntemi yapabilirmiyim?

    1. biz teşekkür ederiz cihazınızdan depolama kısmına girip uygulamalar kısmına giriş yaptığınızda hangi uygulamanın ne kadar alan kapladığını görebilirsiniz. Önbelleği temizleyerek cihazınızda ekstra alan açabilir ayrıca Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıp tüm görsellerinizi google'da kaydedip sınırsız alan kazanabilirsiniz.

  2. Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Azaltma işlemlerini ben mobilden rahat bir şekilde yapıyorum. Ayarlar bölümünüzdeki bellek silme işlemlerini yaparak tamamlıyor zannediyordum. Ancak sonradan öğrendim ki ben geçmişi siliyor muşum. Neyse yazıdaki detaylı açıklama için teşekkürler. Artık fazla kaplanan yeri daha rahat silerim.