Instagram’ın Boyutunu Küçültme

Instagram’ın Boyutunu Küçültme

Instagram, görsel yönüyle öne çıkan uygulamalardan biri olmasının yanı sıra paylaşılan fotoğrafların kalitesi arttırmak içinde bir hayli önemli adımlar atan uygulamalardan biri olarak biliniyor. Instagram’ın, uygulama üzerinden paylaşılan görsellerin kalitesini arttırmak adına yaptığı güncellemelerden sonrada artık Instagram uygulamasında çok daha yüksek çözünürlüklü resimler paylaşabiliyorsunuz. Tabii ki bu durum kullanıcıların beğenisini kazanıyor olsa da bir yandan da uygulamanın telefonda giderek daha fazla alan kaplamasına neden oluyor. Özellikle uzun süreli kullanımlarda ve düzenli fotoğraf paylaşımı yapılmasıyla beraber uygulamanın telefonda kapladığı alanda giderek artıyor. Peki, Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme ve bu alanı yönetme mümkün mü?

Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların uygulamanın akıllı telefonlarında ne kadar alan kapladığını görmeleri ve bu alan için düzenlemeler yapmaları mümkün. Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme işlemi için iki farklı seçenek var. Öncelikle neden iki farklı seçenek olduğunu açıklayalım. Bu durumun nedeni iOS ve Android işletim sistemleri arasında Instagram uygulamaların kullanımlarında farklılıklar olması.

Bu farklılıklar nedeniyle kullanıcıların cihazlarına göre belli işlemler yapmaları gerekiyor. iOS işletim sisteminin kullanıldığı cihazlarda bambaşka bir kullanım varken, Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda ise nispeten daha basit bir sistem kullanıldığını görüyoruz. Her iki işletim sistemi içinde ayrı ayrı Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme

Android Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme

Android işletim sistemine Instagram kullanımı yapan kullanıcıların, paylaşımları önbelleğe de alınıyor. Bunu doğrudan Instagram uygulamasının yaptığını görüyoruz. Bu nedenle Instagram Android işletim sisteminde diğer uygulamalara göre biraz daha fazla bellek kullanımı yapmakta. Düşük bellek miktarına sahip olan ve Android eski sürümleri kullanan kullanıcıların, paylaşımları görüntülerken ya da paylaşım yaparken donma sorunu yaşamalarının nedenlerinden de biri bu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Tbt Nedir Ne İşe Yarar Neden Herkes Kullanır

Fakat telefonun sistemi yeterliyse bu durum tam tersine avantaj olarak da karşımıza çıkmakta. Ayrıca bu sistemin sağladığı başka bir ayrıcalık daha var. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar paylaşımları yeniden görüntülerken tekrar ağ bağlantısını kullanarak resimlerin yeniden indirilmesine gerek kalmıyor. Böylelikle veri kullanımında da tasarruf edilmiş oluyor.

Fakat bu sistem zaman içerisinde uygulamanın kapladığı alanın dolmasına neden oluyor. Bunun için kullanıcıların yapabilecekleri en iyi şey ise uygulamayı telefonun SD kart bölümüne yani harici karta yüklemeleri. Böylelikle önbelleğe alınan paylaşımlar sonrasında zaman içerisinde uygulamanın kapladığı alan artsa bile telefonların hafızaları değil doğrudan SD kart dolacak. Bunun dışında uygulamanın kapladığı alanı görmek için yapılacak işlemler ise şöyle;

  • Tamamen Instagram uygulamasından çıkın. Hem hesabınızdan çıkın hem de uygulamayı kapatın.
  • Daha sonra telefonunuzdan Ayarlar kısmına girin. Uygulama menüsünden ayarlar kısmına girip buradan “Uygulamalar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Ardından “uygulamaları yönet” ve Instagram yollarını izlemeniz gerekiyor.
  • Daha sonra toplam depolama alanı kısmında uygulamanın kapladığı alanı görebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın önbelleğini sil ve verileri sil dediğinizde de bu depolama alanının azaldığını göreceksiniz.

iOS Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme

iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda ise durum biraz daha farklı. Yine iOS işletim sisteminde de kullanıcıların uygulamayı ne kadar uzun süre kullandıklarına bağlı olarak kaplanan alanın arttığını da belirtelim. Fakat iOS işletim siteminin avantajı şu ki haftalık olarak sınırlı olsa da depolama verilerinin temizlendiği böylelikle kaplanan alanın da azaltıldığını da ekleyelim.

Haliyle bakıldığında iOS işletim sistemine sahip olan cihazlar için ekstra bir işleme gerek kalmadığı da belirtiliyor. Fakat Instagram yine de yeterli derecede alan kazanamayan kullanıcıların, uygulamayı silip yeniden yüklemelerini öneriyor. Bunun yanı sıra uygulamanın iOS işletim sisteminde ne kadar alan kapladığını görmek isteyen kullanıcıların yapması gereken işlemler ise şöyle;

  • iOS işletim sistemine sahip olan cihazlardan Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme işlemi için kullanıcıların yapması gereken yine uygulama menüsü üzerinden “ayarlar kısmına girmek.”
  • Daha sonra genel sekmesine giriyoruz. Bu adımdan sonra Kullanım bölümüne tıklıyoruz.
  • Buradan depolama bölümünde yer alan Instagram uygulamasının kapladığı alanı da net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Her yeni güncellemede de depolama alanının kullanımını daha mantıklı hale getirmek için Instagram’ın düzenleme yaptığını da hatırlatalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabın Koşullarımızı İhlal Etti Hatası

 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
3 yorum
  1. Verdiğimiz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sayenizde telefonumda fazla yer kaldı. Acaba diğer uygulamalar içinde aynı yöntemi yapabilirmiyim?

    1. biz teşekkür ederiz cihazınızdan depolama kısmına girip uygulamalar kısmına giriş yaptığınızda hangi uygulamanın ne kadar alan kapladığını görebilirsiniz. Önbelleği temizleyerek cihazınızda ekstra alan açabilir ayrıca Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıp tüm görsellerinizi google'da kaydedip sınırsız alan kazanabilirsiniz.

  2. Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Azaltma işlemlerini ben mobilden rahat bir şekilde yapıyorum. Ayarlar bölümünüzdeki bellek silme işlemlerini yaparak tamamlıyor zannediyordum. Ancak sonradan öğrendim ki ben geçmişi siliyor muşum. Neyse yazıdaki detaylı açıklama için teşekkürler. Artık fazla kaplanan yeri daha rahat silerim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir