Instagram’ın Yeni Özellikleri ve Kullanıcı Beklentisi

Instagram’ın Yeni Özellikleri ve Kullanıcı Beklentisi

Popüler paylaşım uygulaması Instagram’a son gelen güncelleme ile yeni özellikler eklendi. Özellikle Facebook’un satın almasından sonra Instagram büyük bir yükselişe geçti. Instagram’ın artık kullanıcılara sürekli yeni özellikler sunmasına alıştık. Bu yeni özellikler yine Instagram üzerinde bize birçok konuda yarar sağlayacak şeyler.
Instagram’ın Yeni Özellikleri nasıl kullanılır ve ne işimize yarayacak bir bakalım.

Boomerang Özelliği

Instagram Boomerang Özelliği
Instagram Boomerang Özelliği

Hikâyeler kısmına eklenen bu özellik ile artık videoları ileri geri oynatabileceksiniz. Yani Boomerang özelliği aslında GIF özelliği de diyebiliriz. Daha önceden Instagram’dan ayrı olarak kullanılan bir özelliğin direk hikâyeler kısmına eklenmesi kullanıcılar açısından da rahatlık oldu.

GIF paylaşımına diğer sosyal medyalarda da sıkça rastlıyoruz. Bu özellik ile kullanıcıların yapacağı GIF paylaşımlarıyla mutlaka güzel şeyler ortaya çıkacaktır. Hikâyeler özelliğinin de sürekli geliştiriliyor olması Instagram’ın hikâyeler kısmına verdiği önemi bizlere gösteriyor. Her ne kadar başta Snapchat taklidi olarak çok eleştirilse de hikâyeler özelliğinde kullanıcıların yaptığı paylaşımlar her geçen gün artıyor. Boomerang Özelliğini hikâyeler kısmına girerek bulabilirsiniz. Instagram’ın Yeni Özellikleri ile karşınızdayız.

Mention Özelliği

Instagram Mention Özelliği

Hikâyeler kısmının bir diğer yeniliği ise mention ekleme olacak. Bu özellik sayesinde artık oluşturduğunuz hikâyelerde bulunan kişileri etiketleme imkânınız olacak. Bu etiketleme özelliği ile artık birçok kişiye reklam yapma şansıda tanınıyor desek yanlış olmaz. Örnek verecek olursak az takipçisi olan bir kullanıcının iyi takipçi sayısına sahip bir Instagram fenomeninin yanında etiketlenmesiyle birlikte takipçi sayısında artış olabilir.

Mention özelliğini kullanmak için hikâyeler de çektiğiniz fotoğrafa “@” ile başlayan yazı yazmanız lazım. Mention özelliği de hikâyeler kısmında sürekli kullanılacak ve çok iyi düşünülmüş özellikler arasında yer alıyor. Instagram takipçi arttırmak için başka bir seçenek olmuş.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Link Ekleme Özelliği

instagram-link-ekleme

Bu özellik henüz kısıtlı bir Instagram kullanıcı kitlesi için açıldı. Instagram tıklanabilir link olayına çok sıcak bakmayan uygulamalardan biri. Ama bu özellik sayesinde biraz bu konuya karşı yumuşamış gözüküyor. Yakın zamanda herkese açılması beklenen bu özellik sayesinde artık paylaşımlarınızda linkler kullanıp kullanıcıları oraya yönlendirebileceksiniz.

Kullanıcıların Şimdiki Beklentileri Neler?

Yeni özellikler ile birlikte kullanıcılarda farklı beklentiler içine girdi. Instagram kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Instagram’dan bu seferki beklentiler hikâyelerde paylaşılan videoların sürelerinin uzatılması. Bu özellik zaten büyük oranda gelecek. Belki bir sonraki güncelleme bununla alakalı olabilir.

Bunun dışında paylaşımlarına link ekleme olayını da kullanıcılar çok istiyordu. Bu özellik geldi ama tabi şuan tüm kullanıcılara sunulmadı. Link ekleme özelliğinin geleceği çok belliydi. Çünkü Instagram’ı özellikle e-ticaret platformu olarak görenler için çok fazla seçenek sunulmaya başlandı. Instagram biraz bu alana doğru da kullanıcılarını memnun etme çabası içerisinde.

Canlı Yayın Özelliği

Beklenti içinde olunan bir diğer özellik canlı yayın özelliği. Kullanıcılar canlı yayın süresinin sınırlı mı yoksa herhangi bir kısıtlama olmadan mı sunulacağını merak ediyor. Aslında özelliğin tam olarak gelip gelmeyeceği belli değildi. Ancak Instagram CEO’su Kevin Systrom Financial Times’da yer alan röportajında canlı yayın özelliğinden bahsetmesiyle geleceği kesinleşti diyebiliriz. Ancak Systrom röportaj sırasında özelliğin çıkış tarihi ve detayları hakkında konuşmadı.

Özet geçecek olursak yeni gelen özellikler ile hikâye kısmını daha da geliştiren Instagram artık biraz daha video alanına doğruda kaymaya başlıyor. Facebook tarafından alınmasından sonra sadece bir fotoğraf platformu olmaktan çıkmaya başlayan Instagram’ın yaptığı değişikliklerden kullanıcıların büyük çoğunluğu memnun gözüküyor. Bakalım bizleri iler ki günlerde ne gibi güncellemeler ve özellikler bekliyor olacak.

Yeni Tasarım

Geçtiğimiz haftalar içerisinde ortaya atılan yeni tasarım dedikoduları neticesinde tüm gözler Instagram uygulamasına çevrilmişti. Uygulama yetkilileri tarafından sızdırılan bilgilere göre oldukça köklü değişimlere neden olacağı düşünülen tasarım konusunda da her yeni gün yeni bir iddia da ortaya atılmaya başlanmıştı. Fakat Instagram’ın bu iddiaları cevaplamaması ve bu iddialar konusunda da her hangi bir yalanlamanın gelmemiş olması kafaları iyiden iyiye karıştırmıştı. Giderek karmaşık bir hale gelen Instagram’ın yeni tasarım beklentisi ise sonunda son buldu. Bugün itibariyle artık Instagram yeni tasarımına kavuştu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Hem iOS hem de Android sistemler için resmi uygulama mağazalarına sunulan Instagram’ın Yeni Özellikleri ile yeni tasarıma geçildi. Peki, ama yeni tasarımda neler değişti? Göze çarpan ilgi değişim Instagram’ın logosunda yaşandı. Yayınlandığı ilk andan itibaren aynı logoyu kullanan ve artık logosunun eskidiği düşünülen Instagram yeni tasarımla beraber en büyük değişikliği logo tasarımında yaptı. Logoda çok daha canlı renkler kullanan ve şekil değişikliği yapan Instagram yeni logosuyla beğeni toplamayı da başardı. Logonun yanı sıra sayfa tasarımında da değişiklikler yaşanmaya başladı. Özellikle tasarımda genel anlamda hakim olan mavi renk yerine siyah ve beyaz renkler kullanıldı. Kullanıcıların adının gösterildiği bölümde de mavi renk yerine siyah rengin kullanılması dikkat çekti. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın Yeni Özellikleri bayağı dikkat çekmeye başladı, şimdiden iyi dönüşlerde almaya başladı.

https://www.instatakipci.com/

Instagram ile ilgili son haberler ve gelişmeleri bu yazımızda bir araya getirdik. Gelin şimdi hep birlikte bu gelişmelere bir göz atalım.

Instagram Hikayeler Özelliği DJ Olarak Kullanıldı

instagram-hikayeler-dj-olarak-kullanildi

Instagram’ın en sevilen özelliklerinden biri olan hikayeler özelliği Bacardi adlı hesap tarafından çok farklı bir şekilde kullanıldı.

Hikayeler oluşturup, fotoğraf ve videolar paylaşabileceğiniz hikayeler özelliği bir DJ simülatörüne dönüştürüldü.

Bacardi hesabının yaptığı bu ilginç paylaşımına baktığımızda, videonun üstüne baktığımızda 10 ayrı paylaşım olduğunu göreceksiniz. İşte gelelim paylaşımı ilginç yapan noktaya. Bacardi’nin yaptığı paylaşımda bu 10 video arası geçişi sağa veya sola dokunarak gerçekleştirebilirsiniz. Yani bir DJ seti gibi kullanabiliyorsunuz.

Bakalım hikayeler özelliğini Bacardi’nin yaptığı bu paylaşımdan etkilenerek daha farklı şekilde kullananlarda olacak mı ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Instagram Beğeni Geçmişi Nasıl Görülür?

Instagram Beğeni Geçmişi Nasıl Görünür
Instagram Beğeni Geçmişi Nasıl Görünür

Instagram bir taraftan yeni özellikler alırken diğer taraftan da kullanıcılarına geçmişe yönelik kolaylıklar sunmaya devam ediyor.

Instagram’da beğendiğiniz fotoğraf ve videoları tekrara görmek istediğinizde bunu çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Beğeni geçmişi kısmına gitmek için ilk önce profilinizin sağ üst köşesinde bulunan “3 nokta” simgesine dokunun. Daha sonra açılan menüde “beğendiğin gönderiler” kısmını göreceksiniz. Buraya giderek daha önceden beğendiğiniz paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

Instagram’a Bilgisayardan Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Instagram’ın Windows’a göre şuan resmi bir uygulaması var. Ancak bu uygulama sadece dokunmatik ekranlı cihazlarda fotoğraf paylaşımına izin veriyor. Yani kısacası Instagram’ın fotoğraf yükleme desteği bulunmuyor.

Fotoğraf paylaşımı yapabilmenizi sağlayacak 2 yöntem mevcut. Bunlara bir bakalım.

-Bluestacks

bluestacks

Bluestacks bir Andorid emulator’ü olup mobil Instagram uygulamanızı PC’nizde açmanızı sağlar. Bu şekilde PC’de yer alan fotoğraflarınızı Bluestacks sayesinde rahat bir şekilde Instagram hesabınıza atabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Uygulama Kaldırma

İlk önce Bluestacks programını indirin. İndirme sırasında “App Store Access” kısmında tik olması gerekiyor. İndirme işlemi bittikten sonra ekranın üstünde yer alan büyüteç simgesine tıklayın ve bu ekrandan Instagram’ı bulup indirin. Instagram uygulamasını açıp hesabınıza giriş yapın. Artık bilgisayarınızdan fotoğraf atmak istediğinizde bunu gerçekleştireceksiniz.

-Gramblr

gramblr

Ücretsiz bir uygulama olan Gramblr ile fotoğraflarınızı PC’den Instagram hesabınıza direkt olarak atabilirsiniz.

Gramblr uygulamasını indirin. İndirdikten sonra karşınıza çıkan login ekranına Instagram hesap bilgilerinizi yazarak giriş yapın. Daha sonra da sırayla Choose File> Upload işlemini yaparak seçtiğiniz fotoğrafı Instagram hesabınıza atabilirsiniz.

Instagram, tüm hızıyla değişikliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yeni düzenlemeler ve güncellemeler üzerinde çalışan sosyal medya devi, hem arşiv özelliğini hem de hikayeler için çoklu paylaşım özelliğini devreye sokmuştu. Yeniliklerin üzerinden çok kısa bir süre geçmesinin ardından bu hafta uygulamanın hız kesmeden 4 yeni özellik üzerinde daha çalıştığı ortaya çıktı.

Yine uygulamanın kullanımını değiştirmesi beklenen yeniliklerin ne gibi değişiklikler getireceği konusunda ise test sonuçlarında detaylar elde edildi. Özellikle genel kullanıma bir hayli etki edecek olan yeni özelliklere bakalım.

Instagram Sessize Alma Butonu

İlk değişikliğimiz Instagram bildirimleri konusunda karşımıza çıkacak. Kullanan hemen herkesin bileceği gibi uygulamada, takip ettiğiniz kişiler bir paylaşım yaptığı zaman paylaşım için bildirimler geliyor. Fakat bu durum bazı zamanlarda can sıkıcı olabiliyor. Telefonlarınızda sürekli olarak bildirim gelmesi pek hoş karşılanan bir durum değil. İşin bir kısmı bu diğer bir kısmı ise paylaşımların ana ekranınızı doldurması.

Instagram

Takip hemen her kullanıcının hemen her paylaşımını ana ekranınızda görmek istemeyebilirsiniz. İşte yeni özellikle beraber kullanıcılar bu durumdan kurtulabilecek. Kullanıcıları takip etmeyi bırakmadan, istediğiniz hesapları sadece sessize alarak bu hesaplardan yapılan paylaşımların ana ekranınıza çıkmasını engelleyebileceksiniz. Yeni özelliğin kullanımı için yayınlanacak olan güncellemenin ise yaz aylarının sonunda gelmesi bekleniyor.

Yavaş Çekim Özelliği Yolda

Diğer bir yenilik ise yavaş çekim özelliği olacak. Kısa bir süre önce Instagram, son dönemde popüler olan Portre modunu uygulamaya eklemişti. Portre modu özelliğinin kullanıma girmesinin hemen ardından ise Hikayeler paylaşım türlerinin zenginleştirildiğini gördük. Focus modu olarak kullanıma sunulan modun sonrasında şimdi ise yavaş çekim modunun geleceğinden söz ediliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Etiket

Instagram

240 FPS değerine kadar sunulacak olan yavaş çekim özelliğinin, tüm akıllı telefonlara bu özelliği getireceğini eklemek gerekiyor. Android ya da iOS akıllı telefonlar fark etmeyecek gibi duruyor. Tüm akıllı telefonlar için geçerli olacak bir özelliğin sunulması kullanıcılar epey bir memnun edecek gibi gözüküyor.

Emoji İle Tepki Özelliği

Instagram güncelleme sonrasında emoji ifadeleriyle cevap sistemini kullanıma sokacak. Hikaye reaksiyonları olarak da adlandırılan yeni sistem sayesinde kullanıcılara paylaşımlara tepki verme ayrıcalığı sunulacak. Tıpkı Facebook uygulamasında olduğu gibi paylaşımlara karşı hissettiklerinizi emoji ifadeleriyle kullanabileceksiniz.

Instagram

Hikayeler Takvim Özellikleri

Bir diğer özellik ise hikayeler paylaşımları için takvim özelliği olacak. Bu özellik sayesinde de kullanıcılar hikayeler arşivlerini bir takvim üzerinde görüntüleyebilecekler. Tüm paylaşımların, tarihlere göre sınıflandırılması sağlanacak. Tarihlere göre sınıflandırma sunulması da istediğiniz paylaşımı, istediğiniz zaman bulmanıza olanak sağlayacak.

Kısa süre önce Instagram çoklu hesap desteğini açacağını duyurmuştu. Hatta güncellemenin tamamlandığı ve artık sadece test aşamasına geçildiği kısa süre içerisinde de tüm kullanıcıların yeni güncellemeyle buluşacağı açıklanmıştı. Gelen bu bilgilerin ardından Instagram kullanıcıları da merakla yeni güncellemeyi beklemeye başladı. Instagram’a yaptığı açıklamalarda çoklu hesap üzerinde durmuş ve kullanıcıların 5 hesabı bir arada yönetebileceklerini açıklamıştı.

Fakat ortaya çıkan gerçekler Instagram’ın sadece çoklu hesap desteği üzerinde çalışmadığı gösterdi. Zira dün itibariyle verilen bilgilere göre Instagram çoklu hesap sürümde yeni birkaç değişiklik daha yapacak. İlk olarak video konusunda değişim yapacağını belirten uygulama bu konuda ilk güncelleme haberini de verdi. Söz konusu güncellemede video konusunda beklenen yenilik ise izlenme sayıları olacak. Yani artık kullanıcılar paylaştıkları videoların kaç izlenme aldığını ve izlenme oranının ne olduğunu görebilecek. 7.15 sürümüne entegre edilmeye başlanan video özelliğiyle hiç şüphesiz Instagram’a yeni bir hava gelecek. Bununla beraber artık fotoğraf paylaşımı kadar video paylaşımının da önem kazanacağı kesin. Zira bu konuda daha önce çok fazla çalışma yapılmamış olması Instagram’ın bundan sonra artık video alanına da önem vermeye başladığının bir göstergesi. Yeni güncellemenin etkilerinin nasıl olacağı ise şimdilik merak konusu. Yakın zamanda ise güncellemenin dağıtılmasıyla beraber yavaş yavaş yeniliklerin nasıl bir değişiklik sağladığını görebileceğiz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hata Veriyor

Instagram’ın Yeni Özellikleri

Resimlerin hikayesi güncellemesinden sonra Instagram artık güncelleme konusunda da çok daha başarılı çözümler sunmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde yeni bir iddia daha gündeme gelmişti. İddialara göre Instagram’ın Facebook Live benzeri bir Instagram canlı yayın özelliği üzerinde çalıştığı ve uygulamanın kısa süre sonra canlı yayın yapmaya olanak veren yeni güncellemeyi alacağı belirtilmişti. Fakat ortaya atılan bu iddialar ve görsellere rağmen Instagram kanadından konuya ilişkin bir doğrulama olmadığı için canlı yayın özelliği şu an için sadece iddia olarak kalmıştı.

İşte bu durum Instagram tarafından yapılan açıklama ile değişti. Instagram’ın en önemli CEO’larından biri olan Kevin Systrom bir söyleşide açıklama yaptı.  Instagram canlı yayın özelliği de kesin olarak doğrulamış oldu. Zira yapılan açıklamada Kevin Systrom canlı yayın özelliği üzerine çalışma yaptıklarını belirtti. Şimdilik testlerin devam ettiğini de belirtti. Kullanıcılar arasındaki iletişimi ve etkileşimi oldukça arttıracağı düşünülen canlı yayın özelliğinin “Go Insta” olarak kullanılacağını da doğrulayan Kevin Systrom, çıkış tarihi için ise herhangi bir detay vermedi. Sadece testlerinin başlaması bile Instagram canlı yayın özelliğinin kısa bir süre sonra geleceğini kanıtlıyor. Yine de bu konuda resmi açıklamayı beklemek gerekli.

Instagram etkinlik güncellemesi kullanıcılara sunuldu. Fotoğraf paylaşımı ne kadar önemli ise Instagram için video paylaşımı da son dönemde o kadar önemli hale gelmeye başladı. Özellikle son birkaç yıldır video paylaşımı konusunda yeni birçok adımlar atan Instagram son olarak paylaşılan videoların süresini de uzatacağını açıklamış ve yapılan açıklamanın hemen ardından ise Instagram video süreleri 15 saniyeden 1 dakikaya yani 60 saniyeye çıkarılmıştı. 60 saniye video süresinden sonra video etiketlerinin kullanılması ve bunun yanında videoların keşfet özelliğine de dahil edilmesiyle beraber Instagram kullanımında da videoların bir hayli önemi artmaya başlamıştı. Özellikle resimlerin hikayesi özelliği konusunda yeni güncellemelerde yayınlayan Instagram’ın söz konusu güncellemeden sonra videolar için de yeni bir güncelleme üzerinde çalıştığı da ortaya çıktı.

Instagram’a Etkinlik Özelliği Geliyor

Bu noktada Instagram’a son olarak video konusunda yeni etkinlik bölümünün de geleceği açıklandı. Açıklanan yeni güncelleme ile beraber artık Instagram’ın videolar için özel kategoriler açacağı da öğrenildi. Kullanıcılar için açılan yeni kategori bölümleri üzerinden ise video paylaşımları yapılacak. Kullanıcılarda bu kategoriler için de güncellemeler yayınlayabilecek. Söz konusu güncellemenin tüm bunların dışında videoları daha fazla ön plana çıkarmak için keşfet özelliğine de sahip olacağı da açıklandı. Yani artık keşfet bölümünde de video etkinlikleri gözlemlenecek.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Zoom

Video Bölümleri Olacak

Bunun dışında yeni Instagram güncellemesiyle beraber uygulamaya video bölümlerinin ekleneceğini de belirtelim. Özellikle konser ve benzeri etkinliklerin videoları için oluşturulan özel bölümlerden çok daha uzun süreli video paylaşımları yapılabilecek. Söz konusu güncellemenin üzerinde ise çalışmaların tamamlandığı ve Instagram’ın yakın zamanda yeni güncellemeyi de yayınlayacağı açıklandı. Söz konusu güncellemenin ne kadar süre içerisinde yayınlanacağı kesin değil. Fakat kesin olan bir şey var ki Instagram’a yeni bölümler ekleyecek olan video güncellemesinin denemelerinin bittiği de Instagram tarafından açıklandı. Buna rağmen güncellemenin ne zaman yayınlanacağının kesin olmadığını da bir kez daha belirtelim.

Facebook’un artık Sanpchat uygulamasına rakip olarak kullanmaya başladığı Instagram uygulaması son dönemde bu şekilde birçok güncelleme almaya başladı. Snapchat’i geride bırakmak için sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlayan Facebook’un bu alanda daha çok Instagram’ı tercih etmesinin nedeni ise Instagram’ın görsel yönünün ön planda olmasıyla beraber bu alanda daha fazla özelliği destekleyebilecek olması. Son olarak resimlerin hikayesi özelliği ile beraber Snapchat’in özelliklerini alan Instagram şimdilerde ise yepyeni bir güncelleme ile daha gündemde. Instagram’a Bir Dizi Yeni Özellik geliyor.

Söz konusu uygulamanın bu kez ise Twitter’ın özelliklerin hedef alması beklenmekte. Zira yeni güncelleme ile ilgili yapılan açıklamaya göre artık Instagram hikayeler bölümünden canlı yayın özelliğini aktif edecek. Tıpkı Twitter’ın sahip olduğu Periscope sisteminde olduğu gibi kullanıcıların canlı yayına geçmesiyle beraber sizi takip eden kullanıcılara da canlı yayın bildirim gidecek. Go Insta olarak tanıtılan canlı yayın özelliğinden farklı olacağı açıklanan yeni canlı yayın özelliği sadece resimlerin hikayesi bölümü için geçerli olacak.

instagram yeni ozellik

Gönderilerin Kaybolması Güncellemesi

Buna ek olarak artık hikayeler paylaşımlarında yer alan resimleri doğrudan takipçilerinize mesaj olarak gönderebileceksiniz. Gönderilen paylaşım ise bir süre sonra kaybolacak. Tıpkı Snapchat sisteminde olduğu gibi gönderilerin kaybolması ise büyük bir ayrıcalık. Ek olarak gönderilerin ekran görüntülerinin alınması durumunda ise size doğrudan ekran görüntüsü alındığına dair de mesaj gönderimi yapılacak. Tüm bu güncellemelerin Instagram’a katacakları ise oldukça fazla gibi. Kullanıcılar yeni özellikleri nasıl karşılar merak konusu. Instagram’a Bir Dizi Yeni Özellik bizi heyecanlandırıyor diyebiliriz. Instagram’ın Yeni Özellikleri her gün artıyor ve asla bitmeyecek gibi görünüyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Telefon Numarası Ekleme ve Değiştirme

 

Instagram Boomerang Nedir?

Instagram Boomerang sayesinde hareketli fotoğraflar çekebilir ve profiliniz üzerinden paylaşabilirsiniz. Böylece daha renkli bir instagram profiline sahip olursunuz.

Instagram Hikayelerime Tepki Verilebilir Mi?

Yeni gelen instagram özelliği sayesinde instagram üzerinde paylaşılan hikayelere, emojiler ile tepki verielbilecek. Böylece daha aktif bir hikaye deneyimi sağlanmış olacak.

Instagarm Yeni Özellikleri Nereden Öğrenebilirim?

Instagram üzerinde paylaşılan yeni özellikleri öğrenmeniz için sizlere harika bir yazı hazırladır. Blog yazımızdan yeni gelen tüm özellikleri detaylıca öğrenebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir