İnternet Vergi Dairesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet vergi dairesi, pek çok işlemin kolaylıkla halledilebildiği bir platformdur. İnternet üzerinden çoğu işlem kolaylıkla görüntülenebilir ve gerçekleştirilebilir. Bu sayede vergi dairesine gitmeye gerek kalmaz ve kolaylıkla işler bu şekilde görülebilir. YouTube İnternet Vergi Dairesi ile ilgili olarak pek çok video içermektedir ancak tam anlamıyla açıklayıcı içerikler yer almamaktadır. Bu yazı ile İnternet Vergi Dairesine dair daha detaylı bilgi edinmek ve yapılabilecek işlemleri öğrenmek mümkündür.

Son Zamanlarda Sıklıkla Kullanılan İnternet Vergi Dairesi Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan yeni İnternet Vergi Dairesi, internet üzerinden vergi borçlarının sorgulanabildiği, vergi borçlarının ödenebildiği ve vergi işlemlerinin takip edilebildiği bir sitedir. Bu site pek çok kullanıcı tarafından kolaylıkla işlem gerçekleştirebilmek adına tercih edilir. GİB İnternet Vergi Dairesini yeni ve işlem kolaylaştırıcı bir kol olarak kullanmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Nasıl ve Nereden Alınır?

 • Tüzel kişilerin İnternet Vergi Dairesi hesabı yok ise İnternet Vergi Dairesinin sitesinde yer alan formlar sekmesinden İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nun doldurulması ve yetkili kişinin belgelerle bağlı bulunan vergi dairesine giderek fiilen başvuru yapması gerekir. Bu şekilde Vergi Dairesi hesabına sahip olunabilir. Buradan bağlı olduğunuz vergi dairesine kolayca ulaşabilir ve işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gerçek kişilerin İnternet Vergi Dairesi hesabı yok ise İnternet Vergi Dairesinin sitesinde yer alan formlar sekmesinden İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nun doldurulması ve yetkili kişinin belgelerle bağlı bulunan vergi dairesine giderek fiilen başvuru yapması gerekir. Daha sonra, kolayca, kullanıcı adı ve şifre bilgileri girerek, internet vergi dairesine giriş yapabilirsiniz.

Bu işlemler sonucunda Vergi Dairesi İnternet Hizmetleri Başvuru Formu incelenerek bilgilerin doğruluğu kontrol edilir ve başvuru sahibine kullanıcı kodu ve şifresi kapalı zarf ile verilir. Kullanıcılar bu şifre ve kod ile kolaylıkla işlem gerçekleştirebilir. Vergi Dairesi giriş sonrasında şifre değiştirme imkanı da sunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

internet vergi dairesi

İnternet Vergi Dairesine Ait Şifre Nasıl Değiştirilir?

Öncelikli olarak yeni bir şifre almak için bağlı olunan vergi dairesine başvurulmalıdır. Şifrenin unutulması ya da değiştirilmek istenmesi durumunda bağlı olunan vergi dairesi bu şifre ile ilgili kolaylıkla yardımda bulunacaktır. İnternet vergi dairesine ait kişisel şifreniz değiştirildikten sonra, asla üçüncü kişilerle şifrenizi paylaşmamanızı öneririz.

İnternet Vergi Dairesine Giriş Nasıl Sağlanır?

 • Kullanıcı kodu ve şifre ile Vergi Dairesi giriş sayfasından kolaylıkla giriş sağlanabilir.
 • Bir diğer giriş yöntemi T.C kimlik numarası ile olandır. T.C kimlik numarası, anne kızlık soyadı, doğum tarihi ve yakın akrabalardan birinin T.C kimlik numarası yazılarak giriş sağlanabilir. Bu yöntem normalde giriş yaparken tercih edilmez ancak şifresini unutanlar için ideal bir giriş yöntemidir.
 • İnternet Vergi Dairesine e-devlet ile de giriş sağlamak mümkündür.
 • Şifre girilmeden de işlem yapılması mümkündür. Vergi hesaplamak, bilgi edinmek, vergi ödemek için şifre girmeye gerek kalmadan siteye giriş yapılabilir. (https://intvrg.gib.gov.tr/ )
 • Sitede alt kısımda yer alan beyan metnini okuyup onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Sayesinde Hangi İşlemler Gerçekleştirilebilir?

Siteye giriş sağlanan yönteme göre site içerisinde yapılabilecek işlemler değişiklik gösterir ancak en geniş işlem yelpazesini şifre ve kullanıcı kodu ile giriş sağlar. Bu şekilde giriş yapıldığı zaman kolaylıkla her işleme erişim sağlamak mümkün hale gelir. Kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapıldığında yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilgi girişi
 • Dilekçeler
 • Sorgulamalar
 • e-Beyanname
 • Gelir-Kurumlar Vergisi İade Talebi Girişi (GEKSİS) Kılavuzu
 • KDV iade talebi listelerini gönderme

T.C kimlik numarasına giriş yapıldığında şu işlemler gerçekleştirilebilir:

 • Borç ödeme işlemleri
 • Borç sorgulama
 • Kira beyannamesi
 • İhbar işlemleri

E-devlet ile giriş sağlandığı zaman, internet girişine uygun olarak şu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür:

 • Borç ödeme işlemleri
 • Borç sorgulama
 • Kira beyannamesi
 • İhbar işlemleri

Vergi dairesine giderek bu işlemler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve ekstra işlemler de yapmak mümkündür. Vergi dairesi borç ödeme, borç sorgulama ve benzeri pek çok işlemin gerçekleştirilebileceği yer olsa da devamlı olarak gitmek yerine kolaylıkla internet üzerinden de bu tip işlemleri halletmek mümkündür.

Güncel tüm konu ve sorunlarınız için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Vergi Ödeyebilir Miyim?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber, vergi sistemlerinde de kolaylıklar yaşanmaya başladı. Artık vergi dairelerine gitmeden vergilerinizi internet üzerinden ödeyebilirsiniz!

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

İnternet Üzerinden Vergi Ödemek İçin Komisyon Vermem Gerekir Mi?

İnternet üzerinden vergi ödeme işlemlerinizi yapmak istiyorsanız, bu işlemleriniz sırasında sizlerden herhangi bir ekstra işlem ücreti istenmeyecektir.

Kredi Kartımla Vergi Ödeyebilir Miyim?

Kredi kartı veya Banka kartı kullanabilirsiniz. Böylece vergilerinizi nakit para ile ödeme yükümlülüğünden kurtulmuş olursunuz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir