IP

IP

Dijital dünyada sıkça telafuz edilen IP nedir? Tüm internet kullanıcılarının yakından tanıdığı bir kelime olan ip adresi, bir nevi kimlik işlemi görmektedir. Açılımı internet protokolü olan ıp, internet teknolojisinden faydalanan aygıtın numarasıdır.  Bu adres bilgisi, nereden internete bağlandığınızı, hangi servisten faydalandığınızı ve hangi ağı kullandığınızı göstermektedir. İnternet bağlantısı olan her teknolojik cihazın farklı bir ıp numarası bulunmaktadır. Sadece kimlik işlevi görmesinin yanı sıra farklı cihazlarla da internet aracılığı ile iletişim kurmanıza olanak sağlayan ip, dört farklı sayı bütününden oluşmaktadır. İnternet sitelerine de bu sayı bütünlerinden ulaşabilseniz de, bu rakamları akılda tutmak oldukça zordur. Bu nedenle ise her ıp numarasına karşılık gelen bir alan adı bulunmaktadır.

İp adresi nedir derseniz, genel olarak yukarıda görmüş olduğunuz şekilde ifade edilebilmektedir. Bu numaralar, 4 kısımdan oluşan 8 bitlik sayı ile gösterilmektedir. En fazla 3 rakamlı olan bu 8 bitlik kısım, 254 sayısından yüksek bir ifade de alamamaktadır. İpv4 ve Ipv6 olarak yaygın bir şekilde kullanılan internet protokoller arasında bazı farklar bulunmaktadır. Ipv4 32 bitten oluşurken, ipv6 128 bitten oluşmaktadır. (Vikipedi)

Ayrıca her ıp adresi statik ve dinamik olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

  • Statik ıp adresi: Statik ıp adresi hiçbir zaman değişikliğe uğramayan kalıcı bir adrestir.
  • Dinamik ıp adresi: Dinamik ip adresinde ise internete bağlanılan cihaza, her yeni bağlantıda yeni bir geçici ip adresi temin edilmektedir.

Statik adresler admin tarafından manuel olarak bilgisayara atanmaktadır. Dinamik adreslerde ise adresler sunucu yazılımı tarafından otomatik olarak atanmaktadır. İp adresimi nasıl bulabilirim derseniz, bu adresleri bazı web siteleri veya web araçları yardımıyla öğrenebilirsiniz.

ip nedir

DNS ve ISP Nedir?

Alan adı sistemi olarak bilinen DNS yani Domain Name System, internet veya özel bir ağa bağlanan tüm cihazları adlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. DNS sunucuları kelimeleştirilen internet adreslerinin, hangi ıp adresi yani numarasına karşılık geldiğinin kayı etmektedir. 1980’li yıllardan bu yanan kullanılan bu sistem, internet kullanılabilirliğini sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

İnternet Service Provider olarak da bilinen ISP, internet servis sağlayıcısı olarak karşınıza çıkmaktadır. Ücretli olarak sunulan tüm internet hizmetleri, bu duruma örnek olarak kabul edilebilmektedir.

IP Adresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternete bağlı herhangi bir cihazın hangi internet servisini kullandığını veya hangi lokasyondan bağlantı kurduğunu öğrenmek için ıp adresi gereklidir. IP adresi bulma işlemi günümüzde oldukça basitleşti. Bazı internet sitelerinde ve bazı web araçları yardımıyla sizlerde rahatlıkla ıp adreslerinizi bulabilirsiniz.

IP adresi sorgulama işlemi sonrasında internete bağlı olan cihazın servis sağlayıcısı ve bölge konumunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Ağ ayarları veya komut satırı üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz ıp adreslerinizi, ayrıca google gibi arama motorları üzerinden de bulabilirsiniz.

IP adresim ne derseniz, yukarıda saymış olduğumuz birkaç farklı yöntemi kullanarak sizlerde rahatlıkla adres bilgilerinize ulaşım sağlayabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki, her modem resetlendiğinde ıp numaranız değişmekte ve ıp sorgulaması sonucunda açık adres bilgisi verilmemektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

IP Ne Demektir?

IP, interneti kullanan kullanıcıların sahip oldukları benzersiz bir kişisel koddur. Tüm internet kullanıcıları için benzersiz ve eşsiz olarak kullanılır.

IP Adresinden Lokasyon Bulunabilir Mi?

Bir internet kullanıcısının IP adresinden lokasyon kolay bir şekilde bulunabilir. IP adresi sahip olunan internet ağıyla doğrudan bağlantılı olduğu için internete girilen lokasyonu karşı tarafa sunmaktadır.

IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?

IP adresinin sizlerin kişisel internet kimliğinizdir. İnternet üzerinde IP adresinizi öğrenebileceğiniz yüzlerce websitesi bulunmaktadır. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir