İroni Nedir?

İroni Nedir?

İnsan ilişkilerinde sıkça duyduğumuz ve yapılması sıklıkla tavsiye edilen ironi nedir? İroni çeşitleri nedir ve neden ironi yapılması gerekir? İroninin edebi bir araç olarak tanımlanması, beklenti ile gerçeklik arasında bir karşıtlık olan bir durumdur. Örneğin, bir şey ile diğer şey arasındaki farkı ironi güzel bir şekilde kişiye ve topluma anlatabilir. İroni hem trajedi hem de mizah ile ilişkilidir.

Irony, terimi onaltıncı yüzyılda İngilizceye girdi ve Fransız “ironisi” de ondan önce var olan Latince “ironi” den geliyor. Tüm bu terimler, Eiron olarak bilinen antik Yunan basmakalıp karakterinden kaynaklanmaktadır. Bir Eiron figürü, yeteneklerini anlayarak rakibini düşürür, böylece ne demek istediğini daha az belirterek bir tür ironi yapar.

ironi nedir

İroni Türleri Nelerdir?

Her biri biraz farklı bir şey ifade eden bir dizi farklı ironi vardır. Bu ironiler diyalog yöntemi olarak karşımıza şu şekillerde çıkabilirler;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Dramatik ironi. Trajik ironi olarak da bilinen bu ironi, bir yazarın okuyucularına bir karakterin bilmediği bir şey bilmesini sağlar. Örneğin, okuyucu otoyoldan çıkan otobüsün henüz tamamlanmamış yüksek bir otoyol kavşağına gittiğini bildiğinde, izleyiciye geldiklerini beklediği beklentisini ve korkusunu doldurur: yolcuların dehşeti ve şoku. Shakespeare’in Romeo ve Juliet’inde, her genç sevgili, diğerinin zaten öldüğünü düşünerek zehiri alır. Dramatik ironi, bu son eylemi gerçekleştirmeden önce tüm hikayeyi bilmelerini isteyen seyircilerden gelir. Benzer şekilde, Shakespeare’in Othello’sunda Othello, Iago’ya güvenir, ancak seyirci daha iyi bilir.
  • Komik ironi. Bu ironi, hiciv gibi komedi etkisi için kullanıldığındadır. Jane Austen bir ironi ve diyalog ustasıydı. Sosyal bölümlerle meşgul olması ve ikiyüzlülüğü ile parodisi olan insanları ortaya çıkardığı esprili ve anlayışlı tonu sesine büyük katkıda bulundu. Austen, Pride ve Prejudice’i, erkeklerin bir eş arayan avcı olduğunu ima eden ünlü bir çizgiyle açar; ancak anlatı boyunca bunun tam tersi olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
  • Durumsal ironi. Beklenen bir sonuç altüst edildiğinde bu gerçekleşir. Örneğin, O. Henry’nin klasik masalı Magi’nin Hediyesi’nde bir eş, kocasına ödüllü saati için bir zincir satın almak için uzun saçlarını keser. Bu arada, kocası karısına saçlarına yönelik bir tarak almak için saatini satar. Durumsal ironi, hediyelerinin diğerinin eylemleriyle altüst olmasını beklemeyen her insandan gelir.
  • Sözlü ironi. Bu, konuşmacının söylediklerinden çok farklı bir şey ifade ettiği bir ifadedir. Monty Python ve Kutsal Kase’deki şövalyeyi düşünün: Her iki kolu da kesilmiş olarak, derhal, “Bu sadece bir et yarası.” diyor. İronik olarak (ve komik olarak) yaralanmasının ciddiyetini hafife alıyor. İroni nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İroni Ne Demektir?

İroni; nükte ile karışık olarak ciddi bir ifade ile söylenmiş olan sözlerdir. Genellikle iğneleme amaçları ve güldürü amaçları ile kullanırlar.

İroni Neden Yapılır?

İroni karşıda ki kişinin sözlerine tatlı tatlı çatışmak için kullanılır. Çok fazla iğnelemeden ve kırmadan şaka mahiyeti ile harmanlanmış sözler olarak karşımıza çıkar.

İroni ve İğneleyicilik Farkı Nedir?

İğneleyici cümleler genellikle daha keskin ve direkt olarak kullanılırlar. Ancak ironiler daha fazla zeka unsuru ve nükte içermektedir.

İroni Zararlı mı?

İroni yaparken ses tonu ve kullanılan kelimeler çok önemlidir. Karşıdaki kişiyi incitmemek için temkinli olmak gerekir.

İroni Nasıl Yapılır?

İroni genellikle kibar bir dille ama altında acı gerçekler gizli olacak şekilde yapılır.

İğneleyicilik Nedir?

İğneleyicilik, bir durumu ve olayı karşıda ki kişiyi irite etmek ve acı vermek adına kelimeler ile kaba bir şekilde ifade etmektir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir