İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?

Birçok farklı sebepten ötürü ortaya çıkabilecek ishal, sulu dışkılama halidir. 24 saatlik zaman diliminde üçten fazla görülmesi halinde kişinin ishal olduğu teşhis edilirken farklı yöntemlerle giderilebilir. Özellikle bebeklerde ishal görülme durumu sık yaşanır.

İshal Nasıl Olunur?

Bazı gıdalara karşı kişinin alerjik durumlara sahip olması ishal neden olur sorusuna yanıttır. Ayrıca gıda zehirlenmesi ya da antibiyotik kullanımları da nedenleri arasındadır. Gereğinden fazla meyve ve meyve suyu tüketimleriyle solunum yolu enfeksiyonları da ishal nedenleri olarak listelenebilir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasıyla beraber doğru tedaviler uygulanarak rahatsızlık hemen giderilebilir. (Vikipedi)

İshal Belirtileri Nelerdir?

  • Sulu olarak yapılan dışkılama ve dışkılama sıklığının artması
  • Kusma ya da çocuklarda görülen karın ağrısı
  • Kişide bağırsak özelinde kaynaklı huzursuzluk hali
  • Kanla karışık dışkı gelmesi
  • Dışkı miktarının normalden daha fazla olması
ishal nasıl geçer

İshal Nasıl Geçer?

Genel anlamda bakıldığında ishal tedavisi özelinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Birkaç saatlik devamlı dışkı atma durumları ishal ile açıklanırken birkaç gün boyunca devam etmesi ise doktor takibini gerekli kılmaktadır. Çünkü farklı nedenlerden ötürü de ortaya çıkabilmektedir. Bu süreç boyunca ishal yapan şeyler tüketilmemelidir. Sıklıkla ishal olunması halinde ise büyük düzeyde su kaybı sorunuyla karşı karşıya gelinir. Bunun çözümlenmesi için çocuklarda susuzluğu önlemek gereklidir. Bu kapsamda yağsız çorba, ayran, elma suyu verilebilir.

Şekerli meyve suları ya da ishal ilacı yetişkinlerde kullanılabilir. Kahve veya medikal çaylarla da kesilmesi sağlanabilir. Bunların haricinde beslenmenin düzenli şekilde sürdürülmesi önemlidir. Patates püresi ya da pirinç lapası yapılarak ishal nasıl kesilir sorusuna yanıt bulunur. Potasyum açısından zengin besinler çok daha hızlı bir şekilde geçirilmesini mümkün kılar. İshal sonrasında mutlaka iki hafta boyunca her gün fazladan bir öğün yenilmesi de faydalı gelecektir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Devamlı dışkılama durumlarının olması ve su kaybının çok ciddi oluşmasıyla bebeklerde görülen ishal hallerinde doktora başvurulmalıdır. Bazı durumlarda ateş olabileceği gibi midenin yediklerini dışarıya atması da söz konusudur. Anne sütü alan bebeklerde emzirme gün içinde daha sık yapılmalıdır. Mama takviyesi de önemli olurken biberon yerine kaşıkla ishal geçiren ürünler verilebilir. Hamilelikle ishal sıklıkla görülürken kişinin devamlı sıvı alımına devam etmesi de bitkin düşmesini önler. Bebeklerde çay kaşığıyla ılık su takviyesi yapılması da büyük oranda yararlı olacaktır. Her ishalli dışkı sonrasında 2 yaşın altındaki bebeklere 1 çay bardağı, 2 yaşın üstündekilere ise 1 su bardağı su içirilmelidir. Sütle hazırlanmış muhallebi ve elma suyu ile ishal nasıl kesilir cevabı alınabilir. Her ne kadar çok önemli görülmeyebilse de yapacağı etkilerden dolayı ölümcül dahi olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka bebeklerde görülecek ishal durumlarında bilgili olunması, gerekli işlemler yapılmalıdır. Bu sayede çok daha kolay şekilde rahatsızlık atlatılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İshal Ne Demektir?

İshal, günde 3 defadan fazla sıvı bir şekilde dışkılama durumuna verilen isimdir. Vücutta yerleşmiş olan virüsler nedeniyle oluşabilmektedir ve sıvı kaybına neden olmaktadır.

İshal Ölümcül Olabilir mi?

İshal, ağır bir şekilde seyretmesine bağlı olarak ölümcül bir hal alabilir. Ağır ishal vakaları günde 10 litreye kadar su kaybına neden olabilir. Bu kadar sıvı kaybı insan için ölümcül olabilmektedir.

İshal Neden Olur?

İshalin temel nedenlerinden biri virüs olarak bilinmektedir. Ancak fazla miktarda c vitamini ve magnezyum ishale neden olabilir. Kalın bağırsakta oluşmuş olan bir sıkıntıda, ishali tetikleyebilir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir