Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Taze bir şekilde toplanması, çok fazla miktarda olabilmesi ve birçok farklı şekilde kullanılabilmesinden ötürü ısırgan otu hemen herkes tarafından tüketilmektedir. Çok büyük masraflar olmaksızın edinebilirken pratik şekilde tariflerle hazırlanabilir. Adı üstünde ısırgan olmasından ötürü çıplak elle dokunulması tehlikeli olurken özel bir şekilde toplama işlemleri yapılmaktadır. Ardından ise tüylü bitkiyle birçok farklı yarar kazanılabilir. Cildi yakabileceği bilinen ısırgan otunun faydaları oldukça fazladır. Yapraklarında glikozit başta olmak üzere potasyum, sekretin, kalsiyum ve nitrat ile demir önemli oranda bulunmaktadır. Ayrıca mineral tuzlar ve C vitamini de mevcuttur. Isırgan otu tohumu ise tam anlamıyla protein deposudur. Musilaj, karotinoid ve klorofil var olurken birçok noktaya faydalı olması da sahip olduğu bu içeriğiyle ilgilidir. (Vikipedi)

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Salata şeklinde tüketilebileceği gibi doğrudan böreklere ya da çorbalara da ilave edilmektedir. Kaynatılmasıyla birlikte ise ısırgan otu çayı olarak da tüketilebilir. Isırgan otu çayı birçok açıdan çok daha hızlı fayda göstermesiyle tercih edilir. 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş ısırgan otunun kaynamış suya atılması yeterlidir. 1 litre kadar suyun içerisinde 10 dakika kadar demlenmesi yeterli olacaktır. Ardından otların süzülmesinden sonra sabah ya da akşam saatlerinde ısırgan otu çayı içilebilir. Haşlama ya da pişirilme durumlarında var olan vitaminlerde herhangi bir kayıp yaşanmadığı da bilinmelidir.

ısırgan otunun faydaları

Isırgan Otu Çayı Ne İşe Yarar?

  • Hastalıklara karşı korur, vücut direncini yükseltir.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahip olurken çocuklarda kolaylıkla ısırgan otu çayı tüketebilir.
  • Kan şekerinin düzenlenmesini mümkün kılarken kadınlarda regl ağrılarının yok edilmesinde etkilidir.
  • Soğuk algınlığında kuru öksürüklerin hızlı şekilde geçmesini sağlamaktadır.
  • Dolaşım sistemi açısından da ısırgan otu çayı faydaları bulunmaktadır.

Isırgan Otunun Faydaları

Yapılan bilimsel çalışmalarda ısırgan otu faydaları görülebilirken iltihap kesici özelliğiyle dikkat çekmektedir. Isırgan otu çayının bir fincan içilmesi kan şekeri dengesi açısından yeterlidir. Bununla birlikte kan akışını düzene sokar ve dolaşım sistemi bazındaki olumsuzlukları giderir. Özellikle ısırgan otu yemeği lohusa dönemlerindeki kadınlar için birebirdir. Sütün çok daha kaliteli ve çok olmasını bu şekilde sağlamak mümkündür. Demir açısından ıspanaktan çok daha iyi olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Özellikle anemi hastalıklarına sahip kişiler için ısırgan otu faydaları oldukça fazladır. Yaşlılarda daha çok görülen romatizma ve eklem ağrılarına karşı da ısırgan otu etkili bir çözüm sunar. Isırgan otuyla karıştırılan suyun masaj yapılarak vücuda yedirilmesiyle tüm ağrılar geçecektir. Antibakteriyel özelliğinden ötürü de diş bakımları noktasında ısırgan otu ne işe yarar sorusuna yanıt bulunabilir. Isırgan otu suyunun kaynatılmasıyla birlikte gargara olarak da kullanılabileceği unutulmamalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Isırgan Otu Zararları

Birçok bölgede faydalı olan sindirim, dolaşım, ağız ve diş sağlığı özelinde etkili çözümler sunan ısırgan otu dikkatli tüketilmelidir. Vücutta alerjik reaksiyonların görülmesi halinde mutlaka kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca bazı ilaçlara karşı yan etkisi de bulunur. Çok fazla oranda tüketilmesi de zararlı olabileceğini ortaya koyarken kaşınma, kızarıklık gibi belirtileri vardır.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan Otu Kuzey Asya kökenli bir bitkidir. Günümüzde tüm Dünya genelinde yetiştirilmektedir. Genel olarak kökleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Dokunulduğu zaman kaşınma hissine sebep olabilmektedir.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu,  Börek taşı oluşumunu engeller. Dolaşımı arttırır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan kolayca faydalanabilirsiniz.

Isırgan Otu Nerelerde Bulunabilir?

Isırgan otu aktarlarda bulunabilmektedir. Ayrıca uygun şartlarda bakıldığında bahçelerde yetiştirilmesi mümkündür. Kolay bir şekilde çay halinde tüketilebilir.

Isırgan Otu Kaşınma Yapar mı?

Isırgan otu cilde temas ettiğinde kısa süreli ama yoğun bir kaşıntıya neden olabilmektedir.

Isırgan Otu Beslenme Alışkanlığına Nasıl Dahil Edilir?

Isırgan otunu direkt olarak besin şeklinde kullanmak doğru olmaz. Çayı yapılabilir ya da diğer bitkiler gibi besinler arasına harmanlanabilir.

Isırgan Otu Hangi Mevsimde Yetişir?

Isırgan otu bitkisi genellikle ilkbahar mevsiminde yeşerir ve toplanır. Ancak çok soğuk olmayan bölgelerde kış mevsiminin başında bile toplanabilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir