İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

İşletmenizi büyütmek için 8 dijital farklı pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz. Böylece dijital alanda daha kurumsal bir görünüm kazanırken buna ek olarak da daha kapsamlı bir şekilde hizmetlerinizi ve ürünlerinizi kullanıcılara aktarabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize ulaşma, web sitenizin kurumsallığı, sosyal medya hesaplarınız, SEO çalışmalarınız ve reklam politikalarınız üzerinden oluşturacağımız tavsiyelerimiz ile birlikte siz de artık dijital ortamlarda varlığınızı daha net yansıtabileceksiniz. İşte sizin için araştırdığımız işletme büyütme stratejileri arasından bazıları.

İşletmenizi Büyütmek İçin 8 Dijital Pazarlama Stratejisi Adımları

İşletmenizin çağa ayak uydurması adına doğru stratejiler ile yönetilmesi gerekmektedir. Bunun da en önemli adımlarından biri, dijitalleşen çağa ayak uydurarak firmanızı kullanıcılarla doğru şekilde buluşturmaktan geçtiğinin altını çizmeliyiz. Projeniz ya da ürünleriniz ne kadar kapsamlı olursa olsun, doğru uygulamayı doğru zamanda yapmadığınız taktirde maalesef başarısız olmanız kaçınılmazdır.

dijital pazarlama stratejisi

İşletme Büyütme Stratejileri: Sosyal Medya

Sosyal medya üzerinde işletmenizin doğru şekilde yansıtılması çok önemlidir. Günümüzde internete giren kullanıcılarının 10/9’u ilk olarak sosyal medya hesaplarına giriş yapmaktadır. Siz de bu noktada işletmenizi kullanıcılarla buluştururken, doğru fotoğraf, doğru içerik ya da doğru video ile destekleyerek sunuş yapmanız gerekmektedir. Bu sayede potansiyel müşterilerinize daha rahat ulaşabilir ve kurumsallaşma noktasında daha güvenilir bir çizgi yakalayabilirsiniz. Bu noktada işletmenizin sunduğu hizmet ya da ürün farklı olsa da genel olarak aşağıdaki sosyal medya hesaplarında üyelik oluşturarak hizmetlerinizi aktarabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Google Maps
  • Google My Business

Dijital Pazarlama Stratejisi: Web Sitenizi Güncelleyin

İşletme büyütme stratejilerinin en büyük adımlarından biri internet sitenizin güncelleşmesiyle oluşmaktadır. İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hem ürünlerinize hem de hizmetlerinize kurumsal bir standartta ulaştığı taktirde kısa süre içerisinde olumlu geri dönüş almaya başlayacaksınız. Ayrıca arama motoru üzerinden gelecek trafik de çok önemli bir kıstastır. Bu noktada SEO çalışmaları ile sitenizin odak anahtar keliemler üzerinde daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Antalya’da halı yıkaması yapan bir işletmeniz var. Arama motorlarında “Antalya halı yıkama” yazıldığında ilk sıraya çıkmak istiyorsunuz. Bu noktada sitenizi düzenleyerek içeriklerinizi baştan sona güncelleme yolunu izleyebilirsiniz. Sonrasında da Antalya içerisinde işletmenize yakın olan ilçeler ile ilgili arama başlıkları oluşturabilirsiniz. Örneğin “Antalya Muratpaşa Halı Yıkama” gibi. Ayrıca siteniz içerisinde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi detaylı bir şekilde anlatmanın size olumlu geri dönüşü olacaktır. Bu noktada yine halı yıkama başlığından örnek verirsem, halı yıkamada kullandığımız makineler ve halı yıkama sırasında kullandığımız şampuanlar buna örnek gösterilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

İşletme Büyütme Stratejileri: Potansiyel Müşterileriniz İçin Reklam Çıkın

Potansiyel müşterilere ulaşma noktasında yukarıda yer alan ilk iki adımı izlemenizin ardından, belirlediğiniz doğru anahtar kelime üzerinden reklam vermeniz gerekebilir. Bu sayede güncellenen siteniz ve sosyal medya ağınız reklamlar üzerinden giriş alacaktır. Google Adwords, Facebook ve Instagram bu noktada en çok tercih edilen reklam verme platformları. Mesele restoranınız için oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarını daha çok kullanıcılarının takip etmesini istiyorsanız, belirlediğiniz kaliteli içerikleri Instagram üzerinden reklam çıkarak paylaşabilirsiniz. Dikkat çeken bu görsel içerik sayesinde, kullanıcılar sosyal medya hesabınızı ziyaret edecek ve takip etmeye başlayacaktır. Google üzerinde reklam verdiğiniz taktirde ise, doğrudan odak anahtar kelime üzerinden giriş olacaktır. Mesela klima tamiri yapıyorsunuz İzmir’de; bu noktada “İzmir Klima Tamiri” üzerinden reklam verebilirsiniz.

dijital pazarlama stratejileri

Satış Ortaklarıyla Çalışın

N11, Sahibinden ya da Amazon gibi adreslere işletmeniz üzerinden kayıt oluşturarak, işletmenizde yer alan ürünleri burada da satmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede hem ürünleriniz daha geniş bir kapsamda satışa sunacak hem de işletme isminiz daha geniş bir katsayıda yayılacaktır. Alışveriş sitelerinde olan satış oraklığında, belirlediğiniz ürünlerin daha da ön plana çıkması için çeşitli reklam anlaşmaları yapabilmeniz de mümkündür.

İçerik Oluşturun

Sitenizde, sosyal medya hesabınızda ve çeşitli platformlarda belirli standartlarda içerik oluşturmak, işletmenizin hem arama motoru ağında hem de sitenin kurumsallığı açısından büyük önem taşıyor. Görsel, video ve yazılı oluşturabileceğiniz bu içerikler, işletmenizin yaptığı işleri ve sattığı ürünleri daha kapsamlı bir şekilde anlatmak açısından oldukça önemlidir. Örneğin beyaz eşya satan bir işletme sahibisiniz ve ürünlerinizle ilgili detaylı anlatımlar hazırladığınız videoları Youtube’a yükleyebilirsiniz. Mesela çamaşır makinesinde “D” kısmı ne işe yarıyor ile ilgili detaylı bir anlatım videosu çekebilirsiniz. Bu video içerisinde işletmenizin reklamını yapabilir, web sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Sitenizde oluşturacağınız bloglarda büyük önem taşıyor. Blog yazıları hem sitenizin arama motoru üzerinde güncelliğini korumasına yardımcı olurken, blog yazılarınızın başlıkları üzerinden de alternatif kelimeler üzerinden de yine ziyaretçi çekmenize olanak sağlayacaktır.

Mobil Uyumluluk

Siteniz, sosyal medya hesaplarınız ve oluşturduğunuz içeriklerin tamamen mobile uyumlu olması gerekmektedir. İnternet kullanan kullanıcıların 10/6’sı akıllı telefonları üzerinden internete bağlanmaktadır. Bu noktada da mobile uyumlu bir şekilde oluşturabilmek, kullanıcıların işletmeniz ile ilgili daha olumlu geri dönüşler yapmasına sebep olacaktır.

E-Posta Listesi Oluşturmak

İşletmeniz ile ilgili en sağlıklı geri dönüşleri, kullanıcılarınızla doğrudan kurduğunuz irtibat ile sağlayabileceksiniz. Bu noktada da kullanıcılarınız için oluşturacağınız elektronik bültenler büyük önem taşıyor. Kampanyalarınız, paylaşımlarınız ve işletmeniz ile ilgili detayları kullanıcılarınızla paylaşabilir ve satış stratejinize katkı sağlayabileceğiniz gibi buna ek olarak da dijital alanda daha kurumsal bir standart yakalamayı başarabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

Marka Ortaklıkları

Dijital alanda sizin ve işletmeniz ile uyum sağlayabilecek alternatif işletmelerle ortaklıklar kurun. Bu sayede işletmeniz ile ilgili referans yapılar arttığı gibi, alternatif ürün ya da hizmet alan kişilere de sizin ile ilgili teklifler götürülebilir. Örneğin ayakkabı satan bir mağaza işletmecisisiyseniz, ayakkabı bakımı yapan bir işletme ile kuracağınız ortaklıkta iki taraf da kar sağlayabilir. Hem karşılıklı oluşturacağınız kampanyalar hem de dijital alanda oluşacak referanslarla iki taraf da kazanım sağlayacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İşletmemi nasıl büyütebilirim?

İşletmenizi büyütebilmek için dijital alanlara yönelmeniz sizin adınıza daha yararlı olacaktır. Reklam, pazarlama gibi pek çok kategoride dijital anlamda yükselişe geçmeniz markanız adına anlamlı farklılıklar oluşturacaktır.

Dijital pazarlama stratejisi ile işletmemi büyütebilir miyim?

Dijital pazarlama ile işletmenizi büyütmeniz için tek ve en önemli metotlardan biri haline gelmiştir. Markanızın adını geniş kitlelere duyurmak için sosyal medyanızı güncellemekle işe başlayabilirsiniz.

İşletmemi büyütmek için yapacağınız en önemli dijital pazarlama stratejileri nedir?

Sosyal medya, web site güncellemesi, reklam çalışmaları akabinde gerçekleştireceğiniz türevi faaliyetler dijital pazarlama stratejilerinden yalnızca birkaçıdır. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: App Store Optimization (ASO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 25 Ortamala: 4.7]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir