İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı nasıl alınır sizde merak ediyor musunuz? İşten çıkartılmış durumda olan işçilerin işsizlik süreleri boyunca aldıkları işsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmektedir. Her yıl değişmekle birlikte belirli şartlara taşıyan kişilerin başvuru yapmaları istenir. Hızlı bir şekilde gerekli belgelerin hazırlanması sonrasında işsizlik maaşı başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir. Var olan işsizlik halinin devam ettiği 30 gün içinde başvuru yapılması istenir. Eğer sürenin aşılması gerçekleşirse ödeme durumu olmamaktadır. Başvurular T.C kimlik numaranızla doğrudan İŞKUR müdürlükleri aracılığıyla olabileceği gibi elektronik ortamda da söz konusudur.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Neler?

  • Kusurlu durumu olmadan işten çıkarılmış olmak
  • İşten çıkarılma işlemi öncesinde son 4 aylık dönemde 120 gün eksiksiz prim gününe sahip olmak,
  • Son 3 yıl içerisinde 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı şartları bu şekilde sıralanırken başvurular sonrasında alım durumları oluşmaktadır. İşsizlik ödeneğine sahip kişiler için GSS kapsamında sağlık hizmetleri alması da mümkündür. Kişilerin sağlık primlerinin ödenmesine devam edilirken bu ödemeler ise emeklilik için prim günü olarak kabul edilmemektedir. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusu ise başvurular sonrasında belli olur. E-Devlet üzerinden işlem durumları hakkında takip yapılabilmektedir. Çıkma durumunda süreçler hakkında bilgi verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla işsizlik maaşı ne kadar sorusuna da yanıt verildi. Halihazırda 2020 yılı içerisinde en düşük işsizlik maaşı bin 177 TL oldu. En yüksek işsizlik maaşı ise 2 354 TL olarak uygulanmaktadır.

işsizlik maaşı nasıl alınır

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı alma şartları belli olurken yıl içerisinde işsiz kalınmasıyla hemen müracaatlar yapılabilmektedir. Bir aylık sürenin aşılmadan yapılacak başvuruların değerlendirilmesi İŞKUR işleyişine aittir. Bununla birlikte işsizlik maaşı hesaplama asgari ücret üzerinden olur. 1 Ocak 2020 yılından itibaren geçerli olan asgari ücret brüt 2 934 TL’dir. Net hesaba göre 2 bin 324 lira 30 kuruş olurken işsizlik maaşına zam durumu da buna göre gelir. En düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %40’ı oranında olmak durumundadır. Bundan dolayı hesaplamalarla bin 177 TL olarak ödemeler yapılmaktadır. En yüksek işsizlik maaşı ise var olan güncel net asgari ücretin %80’i oranındadır. Bu ise 2 354 TL olarak hesaplanırken 2002 işsizlik maaşı bu şekildedir. Var olan şartların sağlanmış olması durumunda İŞKUR başvurularıyla işsizlik maaşı nasıl alınır sorusu da yanıt bulur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Hesaplamalar kişiye göre yapılırken kişinin sigorta hizmet dökümü ne kadar bir işsizlik maaşı alınacağını da gösterir. Buna göre işsiz kalmadan önceki dört aylık periyot belirleyicidir. Brüt kazancın %40’ı seviyesinde bir işsizlik maaşı alımı yapılmaktadır. Maksimum ise çalışılan dönemdeki maaşın %80 ile sınırlıdır. Çok daha yüksek bir maaş alımı söz konusu olmamaktadır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı belirli durumlar halinde, işsizlikle boğuşan kişilere sağlanan süreli bir maaş desteğidir. Ülkemizde sadece belirli şartları taşıyan kişilere verilmektedir.

İşssizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı almak için belirli koşullar bulunmaktadır. İşsizlik maaşı almak isteyen kişi son üç yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olması ve işini kendi isteği dışında kaybetmiş olması gerekir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilmektedir?

İşsizlik maaşı yatırılan prim günlerine göre belirlenen sürede yatırlır. 600 gün prim yatıranlara 180 gün 900 gün prim yatıranlara 240 gün, 1080 gün prim yatıranlara ise 300 gün işsizlik maaşı verilmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir