İstihare Namazı

İstihare Namazı

İstihare namazı nasıl kılınır? İşte tüm detayları ile bu yazımızda. Bir kişi, bir şeyin kendisine hayırlı olup olmayacağı anlaması için kıldığı namaz istihare namazı olarak adlandırılmaktadır. Bu namazı kılmanın bazı kuralları bulunmaktadır. İstihare namazı kılmak yeterli değildir. Kişinin istihareye yatması ve duasını okuması gerekmektedir. Rüyaya yatmak anlamına da gelen bu namaz, İslamiyet’te oldukça önemli bir yere sahiptir. İstihare namazında o işin işaretleri rüyada gelir.

Rüyalar hayatımızın önemli bir yerini oluşturmaktadır. Hatta rüyada gördüklerimizle bazen hayatımızı bile değiştirecek kararlar verebiliyoruz. Gördüğümüz rüyalar bazen iyiyken bazen canımızı sıkabiliyor. Rüyaya yatmak olarak adlandırılan istihare burada son derece önemli bir yerdedir. Eğer bu iş hayırlı ise rüya da hayırlı olur eğer hayırsız ise o işten uzak durmanızı işaret ediyor şeklinde yorumlanır.

Her canlı olan kişinin vücudunu dilendirmek amacıyla uyuma aktivitesini yerine getirdiğini biliyoruz. Uykunun en önemli parçası olan rüyalar, aslında zihnimiz çalışmaya devam ettiğini göstermektedir. Aslında görülen bazı rüyalar, yol gösterici olabilir.

istihare namazı

İstiharenin Kelime Anlamı Nedir?

İstihare, kelime anlamı olarak, hayırlı olan şeyi istemek anlamına gelmektedir. Kişiler bazen bazı olayların hayırlı olup olamayacağını anlamak için çeşitli yollara başvurmaktadır. Örneğin Peygamber Efendimiz, bir takım yolculukların kendisine hayırlı olup olmayacağını anlamak için bu yönteme başvururdur. Peygamberimiz fal oklarını kaldırarak, istihare anlayışını getirmiştir. (Vİkipedi)

İstihare Namazının Kılınışı

İstihare namazının ne kadar önemli olduğunu buralardan da anlayabiliyoruz. Bu durumda istihare namazını araştıran kişiler istihare namazı nasıl kılınır sorusunu sormaktadır. Namaz 2 rekattan oluşmaktadır. Namaz sonunda da özel duasının okunması gerekmektedir. İşte istihare namazı duası ve namazı:

  • İlk Rekat

“Niyet Edilir” – “Niyet Ettim Allah Rızası İçin İstihare Namazı Kılmaya”

“Allahu Ekber” denilerek tekbir alınır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Subhaneke okunur.

Euzü-besmele çekilir.

Fatiha okunur

Kur’an da geçen 3 kısa ayet ya da bir tane uzun ayet okunur.

Rukü’ya gidilir.

Secde’ye gidilir.

  • İkinci Rekat

Ayağa kalkılır ve kıyama geçilir.

Besmele çekilir.

Fatiha okunur.

Kur’an da geçen 3 kısa ayet ya da bir tane uzun ayet okunur.

Rukü’ya gidilir

Secde’ye gidilir

Doğrulunur ve tekrar secdeye gidilir.

Son oturuşa geçilir. Burada Ettahiyyatu – Allahumme Salli – Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur.

Son olarak sağa ve sola selam verilir.

Yatmadan önce namaz kılıp hiç kimseyle konuşmadan uyumak bu konuda büyük önem taşımaktadır. Hayırlı olup olmadığını anlamak için gördüğünüz rüyayı hatırlayın ve yorumunu inceleyin. Namazı abdestli kıbleye dönük biir şekilde kılıp kimseyle konuşmadan uyumanız istihare namazı açısından önem taşır.

İstihare Namazı Duası Nedir?

İstihare namazı nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Bu şekilde namaz kılındıktan sonra, kişiler secde başındayken istihare duasını okuması gerekmektedir. Dua şu şekildedir:

“Allah’ım hayırlı olanı bana bildirmeni istiyorum. Senin her şeye gücün var. Ben aciz bir kulum. Sen her şeyi bilirsin, ben bilemem. Gizli şeyleri en iyi sen bilirsiniz. Allah’ım bu durum hayatıma, dinime ve dünyama hayırlı olacaksa bunu bana göster, benim için kolaylaştır ve bereketli kıl. Eğer bu durum hayatıma, dinime ve dünyama hayırlı olmayacaksa bunu benden uzaklaştır. Hayrı bana ulaştır ve beni hoşnut eyle!, Amin” şeklinde dua edilmelidir.

Namazı kılındıktan ve dua okunduktan sonra kişi uyuyabilir.

Genel kategorimizde ki yazıları inceleyerek tüm alanlar ve sektörler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstihare Nedir?

İstihare halk arasında yaygın olarak yapılan, girilecek bir işin, atılacak bir adımın hayırlı olup olmadığına dair bilgi edinmek adına, dualar edip sonrasında uykuya yatma eylemidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

İstihare Namazı Nedir? 

İstihare namazı, girilecek olan bir işi için daha öncesinden bilgi edinmek adına yatılacak olan “istihare” uykusundan önce kılınan bir namazdır.

İstihare Nasıl Kılınır?

İstihare kılmak için detaylara hakim olmak gerekir. Namaz ile ilgili detaylar ne kadar iyi öğrenilirse, namaz o kadar çok amacına yaklaşır. İstihare namazı ile ilgili tüm bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tiktok Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir