Joomla SEO Ayarları

Joomla SEO Ayarları

Özellikle işletmeler için kullanışlı olmasından ötürü tercih edilen Joomla SEO ayarları ile çok daha faydalı hale getirilmektedir. Çok daha iyi sonuçlar için mutlaka iyi optimize edilmesi gerekli olurken buna dair püf noktaların sayısı da bir hayli fazladır. Sektörel site kullanımları amacıyla tercih edilen Joomla özelinde yapılması gereken SEO ayarlarını sizler için hazırladık. Başta Google Search Console olmak üzere Google Analytcis ve Bing Webmaster gibi araçlarda mutlaka site hesabı açılmalıdır. Peki, Joomla SEO ayarları nasıl yapılır?

Joomla Site İçi SEO Ayarları

Joomla SEO ayarları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sırasıyla sizin için derledik.

  • Joomla Meta Ayarları

Site ismi ve açıklama girişleri bazı durumlardan dolayı söz konusu olmayabilir. Mutlaka bu kısımların doldurulması lazımdır ve Admin Paneli üzerinden Genel Yapılandırma kısmından bu işlemler gerçekleştirilmelidir. “Site ismi” bölümü mevcut olurken kısa ve anlaşılır bir isim tercihi önerilir. “Üstveri Bilgisi Ayarları” kısmında yer alan “Genel Açıklama” bölümüne ise site bilgisi girilir. “Genel Anahtar Sözcükler” kısmına yine aynı şekilde anahtar kelimelerin yazılmasıyla süreç sonlanır. Joomla SEO ayarları özelinde Metatag işlemleri önemli bir yer tutar. Robotlar kısmında indeks için takip et seçeneği seçili hale getirilir.

  • Joomla SEF Ayarları

Admin Paneli kısmından Genel Yapılandırma açılarak “Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları” tablosuna tıklanır. SEO eklentisi olarak kabul edilebilecek olan burada 3 seçenek listelenir. Hepsinin evet olarak düzenlenmesiyle Joomla SEO SEF Ayarları gerçekleşir. FTP kısmında Joomla dizinindeki dosya ise ki htaccess.txt şeklindedir, .htaccess olarak değiştirilir.

joomla url
  • Joomla Xmap Modülü

Halihazırda site haritaları bilindiği gibi SEO ayarları özelinde çokça büyük öneme sahiptir. Joomla site haritalarının otomatik bir şekilde oluşturulması adına xmap modülü kurulur. Son derece kullanışlı olup sitede yapılan değişikliklerin haftada en az iki kere gönderilmesiyle sorunsuz bir şekilde kullanımı olacaktır. Site içeriklerinin 500 kelime üstüne çıkması ise Joomla SEO ayarları etkisini yükseltiri. Arama motorları özelinde artı puan kazanımı beraberinde gelecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • İletişim Sayfası

Başta firma adı, adres iletişim bilgileri ve Google harita eklentisiyle oluşturulacak iletişim sayfalarının doğru optimize edilmesi de SEO ayarları içinde yapılması gerekenlerdendir. Böylelikle hedef kitlenin kolay bulabilmesi, aramalarda hemen firmaya ait bilgilere ulaşılması söz konusu olur. İletişim sayfası üzerinden link oluşturma işlemi gerçekleştirebilir, sosyal medya hesaplarınıza bağlantı sağlayabilirsiniz.

  • Sayfa Oluşturma

SEO Ayarları Sayfa işlemlerine bakıldığında içeriklerin etkisi görülecektir. Özgün ve kaliteli tarzda oluşturulmuş içerikler her zaman için sitenin görünümünü şekillendirir. Burada her hizmet ve içerik için yeni sayfa oluşturulması değerlidir. Arama motorları yeni sayfanın taramasını yaparken böylelikle hizmetlerin tek sayfada toplanmasından ötürü oluşacak karışıklık yaşanmaz. Tek bir sayfa ya da ana sayfada çeşitli bölümlerin bulunması Joomla SEO için çok büyük bir kayıp olmaktadır.

Joomla SEO Ayarları Eklentileri

Sitenin çok daha hızlı açılması, sayfaların hemen görülebilmesi SEO Joomla özelinde etkilidir. Var olan bilgiler ışığında site hızının 2 saniyenin altında olması istenir. Bu amaçla Gtmetrix test aracı kullanılır. Google Page Speed ile site hızı kontrol edilebilir. Varsa neler yapılabilir sorusuna da yanıt bulunur.

Sh404sEF modülü kurulumu sonrasında site kontrolü tam anlamıyla ele alınır. Canonical URL yapılı SEO işlemleri gerçekleşirken tüm sayfalarda farklı başlık, meta ve anahtar kelime girişleri de sağlanır. Ayrıca 404 ve 301 yönlendirme durumları daha pratik şekilde olurken müdahale etme şansı da verir. Doğru işlemlerle arama motoru botları süreçleri sorunsuz ilerler. Joomla SEO Ayarları nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıtların adım adım gerçekleştirilmesiyle kısa zamanda daha iyi bir siteye sahip olunacaktır. Trafik yoğunluğu yaşanması, ziyaretçilerin kalıcı olma haliyle hızlı büyüme hedefleri gerçekleşir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Joomla SEO Nedir?

Joomla sistemini kullanmakta olan web siteleri için arama motorlarında daha görünür hale gelmek ve daha yüksek sıralamalara kavuşmak adına yütütülecek olan çalışmalara Joomla SEO denir.

Joomla SEO Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Joomla siteleriniz için SEO ayarlarınızı yaparak web sitenizi daha görünür kılın. SEO ayarları eksik olan siteler ile SEO ayarları düzenlenmiş olan siteler arasında ki sıralama edinme farkları, bu konunun önemini çok iyi anlatmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Joomla SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Joomla SEO ayarlarınızı yapmak için çeşitli SEO eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu sayede ayarlarınızı tek elden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir