Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Hem Ortadoğu hem de Akdeniz ülkelerinde genellikle çerez olarak tüketilen kabak çekirdeği, çeşitli faydalı bileşenlere sahip olmasıyla diğerlerinden ayrılır. Halihazırda hem kavrulmuş hem de çiğ olarak yenebilir. Sahip olduğu kaliteli yağdan ötürü ise sağlık ve kozmetik sanayinde çokça kullanılagelmektedir. Birçok ilacın yapımında hammadde olurken kabak çekirdeği hem protein hem de yağ bakımından zengindir.

Kabak Çekirdeği Nedir?

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerine sahip kabak çekirdeği faydaları cilt, saç, iç organlarda görülmektedir. Çinko, fosfor, magnezyum ve demir minerallerine sahiptir. Manganez ve bakır ile beraber K, E ve B vitaminleri de var olan besin öğelerini oluşturur. Son derece besleyici yöne sahip olan kabak çekirdeğinin faydalarının çok olması da bu içeriğiyle açıklanır. Gün içerisinde çiğ olarak tüketilebilir. Günlük tüketim ise 30 gramı aşmamalıdır. 100 gram kabuksuz kabak çekirdeği 610 kalori civarındadır. Besleyici olmasına karşın yağ deposu olarak da bilinmektedir. Bundan dolayı çerez olarak veya salatalara ilave edilebilen kabak çekirdeği kalori hesabına göre tüketilmelidir. Çok aşırı tüketimlerin faydadan çok zarar getirebileceği unutulmamalıdır.(Vikipedi)

Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

 • Bağırsak özelindeki parazitlerin giderilmesine katkı sağlar.
 • Böbrek fonksiyonlarının sorunsuz işleyişini sağlar ve böbrek taşı oluşum ihtimalini en aza indirir.
 • İdrar yolları rahatsızlıklarını giderir.
 • Soğuk algınlığı ya da grip durumlarını engellerken bağışıklık sisteminin çok daha güçlü hale gelmesini de sağlamaktadır.
 • Yatmadan önce birkaç gram tüketilmesi halinde uyku düzeni sağlar.
 • Hafızaya da ciddi manada katkısı olan kabak çekirdeği tüketimi, halsizlik durumlarını önler.
 • Genellikle kadınlarda görülen kemik erimesine karşı da çözümdür.
 • Cildin güzelleştirilmesi, kuruluğun giderilmesi ve canlı görünüm kazandırmaktadır.
 • Saçları besleyen yönüyle daha uzun ve gür saçlara sahip olunabilir.r
 • Farklı nedenlerle oluşabilecek stres ve kaygı oluşumlarını da büyük oranda engeller.
 • Egzersiz veya spor-koşu sonralarında tüketilecek kabak çekirdeği faydalarında yağ yakımınım hızlı olması da vardır.
kabak çekirdeğinin faydaları

Kabak Çekirdeği Cilt Faydaları

Doğrudan cilt özelinde kozmetik sektöründeki ilaçlarda kabak çekirdeği yağı kullanılır. Farklı yağlarla karışım yapılarak da vücutta sürülebilir. Yüzde oluşabilecek kuruluklara karşı doğal nemlendiricidir. Lekelerin giderilmesi açısından değerlidir. Saç diplerine de kabak çekirdeği yağı sürülebilir, besleyici yönüyle dökülmelerin önüne bu şekilde geçilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Kabak Çekirdeği Zararları Nelerdir?

Birçok farklı kullanım durumu var olmakla birlikte kabak çekirdeği zararları oldukça azdır. Çok aşırı kullanılması halinde yağlı olmasından ötürü fazla kalori alınabileceği bilinmelidir. Kullanılan ilaçlarla var olan hastalıklara göre de kullanım kullanmama durumları değişkenlik gösterir. Bundan dolayı birtakım alerjik durumlarının görülmesi halinde mutlaka uzman doktorlara başvurulmalıdır. Çok aşırı tüketilmesiyle midede yanma olabilir. Ayrıca ishal durumuyla karşı karşıya kalınma ihtimali vardır. Vücutta yağlanma problemlerinin olmaması adına mutlak surette belirtilen bir avuç kadar günlük tüketim yeterli olacaktır. Her zamanki gibi fazlası zarardır. Kabak çekirdeğinin faydaları hakkında tüm detayları paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Nedir?

Kabak çekirdeği, Ülkemizde Bal Kabağı olarak bilinmekte olan kabak çeşidinden elde edilen çekirdeklerin kurutulmuş ve kavrulmuş olarak üretilmesiyle tüketiciye sunulan bir çekirdek türüdür.

Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği, yağ ve protein anlamında yoğun besin içeriklerine sahiptir. Kemik sağlığına iyi gelir ve yüksek antioksidan oranlarına sahiptir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Nerelerden Temin Edilebilir?

Kabak çekirdeği ülkemizde çok kolay bir biçimde temin edilebilmektedir. Marketlerde paketler halinde satın alınabilir veya aktarlardan kilo ile temin edilebilmektedir.

Kabak Çekirdeği Protein Açısından Zengin mi?

Kabak çekirdeği içerisinde yoğun protein barındırmaktadır. Protein ihtiyacı olan kişiler tarafından tüketilebilir.

Kabak Çekirdeği Yağ Oranları Nasıl?

Kabak çekirdeği 100g bazında 19g yağ oranına sahiptir. Bu miktar spor yakan kişiler için biraz fazla olabilir.

Kabak Çekirdeği Protein Oranları Nedir?

Kabak çekirdeğinin 100g bazında 25g protein içeridiği bilinmektedir. Bu miktar oldukça fazla bir miktardır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir