Kadir Mısıroğlu Kimdir?

Kadir Mısıroğlu Kimdir?

Kadir Mısıroğlu kimdir? Kadir Mısıroğlu genellikle Atatürk karşıtı yazılarıyla tanınan ve laiklik karşıtı olarak bilinen Osmanlılar İlmi İrfan Vakfı’nın heyet başkanı ve Sebil Yayınevi’nin kurucusu, sahibidir. Türkiye’nin yakın tarihi ile ilgili araştırmalar yaparak yazdığı yazılar ile kendinden söz ettirmeyi başaran Kadir Mısıroğlu yayınladığı yazılar ve içeriklerle ilgili kanuna karşıt ibareleri ile pek çok davayla da yüzleşmek zorunda kalmıştır.

Kadir Mısıroğlu Eğitim Dönemi

Kadir Mısıroğlu 24 Ocak 1933 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri Trabzon olarak bilinen yazar, ilkokulu ve ortaokulu ise Akçaabat’ta tamamlamıştır. Lise zamanına geldiğinde yine Trabzon’da okuduktan sonra ise İstanbul Üniversitesi Hukuk dalında eğitim almıştır. Fakat Kadir Mısırlıoğlu kimdir diye bakıldığında hukuk okumasına rağmen tarihe ilgi duyan tarih araştırmaları yapan araştırmacı bir birey olarak yazılar yazmaya ve daha öğrencilik yıllarında çalışmaya başlayarak yurt işletmeye başlayan bir birey olarak karşınıza çıkmaktadır. İlk yazılarını yazmaya da eğitim aldığı yıllarda başlayan Kadir Mısırlıoğlu Toprak isimli dergide yazılarını yayımlatmayı başarmıştır.

Kadir Mısırlıoğlu Hayatı

Kadir Mısırlıoğlu  “Lozan Zafer mi hizmet mi? . Kitabının baskısından sonra yayınevinin kuruluşunu da yapıp Sebil yayınevi ile yoluna devam etmiştir. İkinci kitabını yayınladıktan hemen sonra hakkında açılan muhalefet olmasına yönelik dava ile kitabı toplattırılmıştır. Fakat 1974 yılında genel affa uğramış ve ceza almamıştır. Milli Türk Talebe Birliği’nde harf devrimi ile ilgili verdiği bir konferansta yine 1970 yılında görülen davasını bahane olarak gösterip mahkûmiyetine karar verilmiştir. 1976 yılında ise Sebil dergisini çıkartmaya başladığında hakkında açılan davaların sayısız olduğu ve yazılarından dolayı da Atatürk düşmanı olarak adının duyulmasıyla beraber laiklik karşıtı olarak bilinmeye devam eden bir yazar olarak günümüze kadar gelmiştir.

kadir mısıroğlu kimdir

Kadir Mısıroğlu’nun önemli eserleri;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Kavuklu İhtilâlci
  • Düzmece Mustafa 
  • Cem Sultan’ın Papağanı
  • Zağanos Paşa 
  • Veli Bayezid’in Bedduası 
  • Malkoçoğlu Kardeşler 
  • Makbul ve Maktul İbrahim Paşa 
  • Barbaros Hayreddin Paşa 
  • Sokollu Mehmed Paşa 
  • Mimar Koca Sinan 

1977 yılında ise genel seçimler de aday olarak milletvekilliği yapmak istediğini belirtti ve Trabzon ‘dan aday gösterildi. Milli Selamet Partisinden adaylığı kabul edilen ve ikinci sırada gösterilen Kadir Mısıroğlu milletvekili olarak seçilemedi. Yazar 12 Eylül darbesi ile birlikte hakkında MSP genel kuruluna seçildiği zamanlarda hakkında tutuklama ve ağır yargılama getirileceğini anladığında ise tüm hayatını bırakıp yurtdışına kaçmak zorunda kalmıştır. Türkiye’den Almanya’ya gittikten bir süre sonrasında ailesini de yanına aldırıp orada yaşamaya başlamıştır. 1983 yılında televizyon ve gazete yayınlarıyla resmi olarak Türkiye’ye davet edilmesine rağmen dönmeyi kabul etmemesiyle birlikte de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından atılmıştır. Londra’da ailesiyle yaşadığı dönemde maddi sıkıntı yaşadığı ve geçimini sağlayamadığı için 1991 yılında ülkesine geri döndü ve Türkiye ‘de İlim İrfan Vakfı ile tüm soruları yanıtlamaya başlamıştır.

Kadir Mısıroğlu 86 yaşında İstanbul Acıbadem Altunizade Hastanesinde 6 Mayıs 2019 tarihine kadar tarihçi ve yazar kimliği ile bilinerek tedavi edilmiş fakat hayatını kaybetmiştir. Kadir Mısıroğlu kimdir tüm detayları ile sizinle paylaştık , bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadir Mısırlıoğlu Nereden Doğmuştur?

Kasir Mısırlıoğlu 24 Ocak 1933 yılında ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1954 yılında Üniversite eğitimini tamamlamak için İstanbula gelene dek Trabzonda yaşamaya devam etti.

Kadir Mısırlıoğlu Ne Zaman Ölmüştür?

Kadir Mısırlıoğlu henüz yakın bir tarih olan 5 Mayıs 2019 yılında uzun süredir tedavi görmekte olduğu İstanbulda hayatını kaybetmiştir. Defin işlemleri yine İstanbul içinde tamamlanmıştır.

Kadir Mısırlıoğlu Ne İş Yapar?

Kadir Mısırlıoğlu tarih konusunda yazdığı kitaplar ile bilinmektedir. Ayrıca kendi açtığı derneklerde sohbetler düzenlemiştir. Bir süre boyunca siyasette de aktif olarak rol oynamıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir