Kan Vermenin Faydaları

Kan Vermenin Faydaları

Dünya genelinde son derece hassas bir konu olan kan vermenin önemli halihazırda tam olarak bilinmiş değildir. Kan ihtiyacı her geçen gün artarken olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olunması için mutlaka kan stoğu yapılmalıdır. Oldukça önemli bir kazanım olmasının ötesinde hiç tanınmayan insanlara yardım eli uzatılması da insaniyet namına önemli bir harekettir. Bununla birlikte vücut dengesi bakımından değerlendirildiğinde de kan vermenin faydaları oldukça fazladır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

  • Kan verme işlemi öncesinde kişiden sorgulama formu doldurması istenir. Bundan dolayı vücut sıcaklığı, tansiyon, nabız, kan sayım bilgisi, serolojik tarama testleri yapılmaktadır. Yani kişi işlem öncesinde kendisi hakkında check up işlemi görmüş olur.
  • Kan hücrelerin yenilenmesi ve harekete geçmesi de kan verme işlemi sonrasında olur. Kan aktarımı olmasıyla vücutta kan azalır. Bunun sonrasında kan yapan doku ve organlar uyarılır. Yeni kan üretme işlemi başlarken kişinin temiz kana sahip olması sağlanır. Böylelikle kan verme durumundan ötürü kişinin hücresel açıdan yenilendiği ve daha sağlıklı bir seviyeye geldiği de rahatlıkla dile getirilebilir.
  • Düzenli kan veren kişinin, kalp krizi geçirme ihtimali oldukça düşüktür. Yapılan araştırmalarla kan yenilenmesi ve dokuların çalışmasının bu durum özelinde katkısı görülmektedir.
  • Yapılacak kan vermenin faydaları nelerdir sorusuna damar hastalıklarının önlenmesi de söylenebilir. Başta bacaklar olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilecek olumsuz komplikasyonlarının önüne bu şekilde geçirilebilir.
  • Karaciğer, akciğer ve kalın bağırsak kanserlerinin gelişim düzeyinde de önemli kırılmalar kan vermenin önemini gösterir. Kan verme sayesinde hücrelerdeki zararlı oksidatif durumlara direnç artışı oluşur.
  • Kan vermenin getirdiği bir başka önemli gelişme ise şeker, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin normalleşmesine olan katkısıdır.
kan vermenin faydaları

Kan Vermek Rahatlatır mı?

Oldukça önemli bir gelişme olmasının yanı sıra psikolojik anlamda kişiye iyi gelen kan vermenin önemi büyüktür. İnsanların hayata döndürülmesi noktasında yardım edilmesi, vicdani açıdan da benzersiz bir deneyimdir. Bununla birlikte vücutta rahatlama yaşanırken kan bağışı sonrasında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kişinin hemen ayağa kalkmasına gerek yoktur. 5 ile 10 dakika arasında istirahat edilmesi daha uygun olacaktır. Sigara kullanım durumu var ise kan vermenin ardından 1 saat kadar süreyle içilmemelidir. Kan verme işlemi yapılan kol ile birkaç saat boyunca ağır şeylerin taşınmamasına da özen gösterilmelidir. Aşırı sıcak olan hamam, sauna gibi ortamlardan 6 saat boyunca uzak durulması da vücudun ani tepkiler vermesinin önüne geçecektir. Sonrasında ise kişi normal hayata dönecektir.

Kan Vermenin Zararları Nelerdir?

Yılda en az iki kez kan verme işlemi yapılması önerilirken sağlıklı bireylerde herhangi bir zararı olmamaktadır. Halihazırda kan verme süreçlerinde kişiye birtakım testler yapılmaktadır. Kişinin uygun olmaması halinde kan alımı yapılmamaktadır. Bundan dolayı tereddüt etmeden kan verme taleplerinde bulunulabilir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir