Kanal İstanbul Nedir?

Kanal İstanbul Nedir?

Kanal İstanbul nedir sorusu, gündemimizin en büyük soruları arasında bulunmaktadır. Ülkemizin şu anki en büyük gündem başlıklarının arasında kanal İstanbul bulunmaktadır. Kanal İstanbul, aslında büyük bir projedir. Ülkenin bir kısmı bu projenin yararlı olacağını konuşurken, bir kısmı da bu projenin o kadar da yararlı olmayacağını savunmaktadır. Tartışmalar sürekli olarak devam ederken, başta İstanbullular olmak üzere pek çok vatandaş, konu hakkında araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Kanal İstanbul Hakkında

Kanal İstanbul nedir sorusunu genel olarak bu şekilde cevaplandırabiliriz. Kanal İstanbul projesi sayesinde Akdeniz ve Karadeniz arasındaki trafik azalacak ve gemiler sıkıntısız bir şekilde geçiş yapmaya devam edecek. Bu projenin tam olarak 2023 yılında başlaması planlanıyor.

Kanal İstanbul projesi sayesinde bu kanalın uzunluğu ortalama 40 ila 45 km uzunluğunda olacak. Tabanda ise toplam da 125 m su bulunmaktadır. Bu verilere bakarak, İstanbul’da bir yeni adanın oluşabileceğini söyleyebiliriz. (Vikipedi)

Kanal İstanbul Projesi Ne İşe Yarayacak?

Kanal İstanbul projesi, son dönemlerde adından sıklıkla söz ettiren önemli bir proje türüdür. Bu projenin yapılmasındaki en temel amacı, Karadeniz ile Akdeniz arasındaki denizyolu trafiğini azaltmak ve Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir yol açmak.

Kanal İstanbul güzergâhı da merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Projenin güzergâhı şu şekilde:

 • Arnavutköy
 • Esenyurt
 • Başakşehir
 • Avcılar
 • Küçükçekmece

Projenin geçeceği ilçeler bu şekildedir. Projenin inşaat anlamında 5 yıl içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Bu bölgede sadece 4 ila 5 katlı binalara izin olacak. Yaşam alanını kullanacak kişi ise 500 bin ile sınırlandırılacak.

Kanal İstanbul ÇED raporu İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından onaylandı. Çıkan bu ÇED raporuna, İstanbullular itiraz da bulunmuştu. Ancak son olarak 17 Ocak 2020 tarihinde proje resmi olarak onaylandı.

kanal istanbul nedir

Kanal İstanbul Projesinin Zararları Nelerdir?

Kanal İstanbul projesinin pek çok yararı olabileceği gibi zararı da bulunmaktadır. Bu proje yüzünden meydana gelebilecek zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

 • Su içerisindeki canlılar zarar görecek.
 • Terkos zarar görebilir.
 • Kanal İstanbul projesinin geçtiği yerlerdeki tarım alanları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.
 • Çalışmalar sebebiyle çevredeki hava kirlenecek.
 • Hava ve çevre kirliliğine bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkacak.
 • İstanbul, deprem riski ile karşı karşıya. Burada büyük bir deprem görülmesi planlanıyor. Deprem riski Kanal İstanbul projesi sebebiyle daha da artacak.
 • Karadeniz ve Akdeniz arasındaki iklim değişikliği ortaya çıkacak.

Görüldüğü gibi bu projenin yararı olduğu gibi bazı zararları da olmaktadır.

Kanal İstanbul Maliyeti

Kanal İstanbul maliyeti ortalama 75 milyar TL tutmaktadır. Toplamda bu proje için 1500 kişinin çalışması planlanmaktadır. Projenin sağladığı yararlar yukarıda belirtilmiştir. Ancak tam olarak projenin ne zaman planlanacağı bilinmemektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Kanal İstanbul Ne Demek?

Kanal İstanbul, çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından planlanan bir projedir. İstanbul sınırları içerisinde gemilerin güzergahı olabilecek yeni bir yol açılması ve böylelikle boğazın riskli gemilerden arındırılmasını amaçlar.

Kanal İstanbul Projesi Hangi Bölgeyi Kapsıyor?

Kanal İstanbul projesi, Küçükçekmece bölgesinden açılacak olan bir bağlantı ile Marmara Denizinin, Yeniköy ve Karaburun mevkiinden Karadenize bağlanmasını amaçlar. Bu bölgeler içerisinde yer alan hat boyunca kanal açılacak ve proje yürütülecektir.

Kanal İstanbul Projesi Başladı mı?

Kanal İstanbul projesi henüz başlamış olan bir proje değildir. Şuan sadece taslak aşamasındadır. Kesin başlama tarihi konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir