Kanser

Kanser

Son yüz yılın en önemli hastalığı kanser nedir? Kanser, vücudun belirli bir bölümündeki hücrelerin kontrol dışında büyüdüğü ve giderek çoğaldığı bir durumdur.

Yaşamlarımız boyunca, vücudumuzdaki sağlıklı hücreler kendilerini kontrollü bir şekilde böler ve değiştirir. Kanser, hücre bir şekilde değiştiğinde başlar, böylece kontrolden çoğalır. Bir tümör, bu tür anormal hücrelerin bir kümesinden oluşan bir kütledir.

Çoğu kanser tümör oluşturur, ancak tüm tümörler kanserli değildir. İyi huylu veya kanserli olmayan tümörler vücudun diğer bölgelerine yayılmaz ve yeni tümörler oluşturmaz. Kötü huylu veya kanserli tümörler sağlıklı hücreleri dışarı atar, vücut fonksiyonlarına müdahale eder ve vücut dokularından besinleri çeker.

Kanserler büyümeye ve doğrudan genişleme ile veya metastaz adı verilen bir süreçle büyümeye ve yayılmaya devam eder, burada malign hücreler lenfatik veya kan damarlarından geçer ve sonunda vücudun diğer bölgelerinde yeni tümörler oluşturur. (Vikipedi)

Kanser bazen diğer bölgelere yayılmadan önce vücudun bir bölümünde başlar. Bu süreç metastaz olarak bilinir. Her 2 kişiden 1’i yaşamları boyunca bir çeşit kanser geliştirir. Türkiye’de en yaygın 4 kanser türü:

  • meme kanseri
  • akciğer kanseri 
  • prostat kanseri
  • kolon kanseri’dir.

200’den fazla farklı kanser türü vardır ve her biri belirli bir şekilde fark edilerek, tedavi ile çözümlenir.

Kanser Belirtileri

Vücudunuzun normal akışlarında veya bunun dışında, açıklanamayan semptomlarda yapılan değişiklikler bazen kanserin erken bir işareti olabilmektedir.

Bir doktor tarafından kontrol edilmesi gereken belirtiler şunlardır: aniden vücudunda bir tarafında görülen bir yumru, açıklanamayan kanama, bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler.

Ancak birçok durumda belirtileriniz kanserle ilgili olmaz ve kanserli olmayan diğer sağlık durumlarından kaynaklanır. Yaşam tarzınızda değişiklik yapmak, kanser geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Örneğin: sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek.

kanser nedir

Kanser Tedavisi

Katı tümörler genellikle cerrahi olarak çıkarılabildiğinden, birçok kanser türünü deneyen ilk tedavi cerrahidir. Yaygın olarak kullanılan diğer 2 tedavi yöntemi: kemoterapi (güçlü kanser öldürücü ilaçlar), radyoterapi (yüksek enerji barındıran X-ışınlarının kullanımı)’dır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Kanser, Türkiye’de kalp hastalıklarından sonra en yaygın ikinci ölüm nedenidir. Temelde hücrelerimizin büyüme ve bölünme şeklini etkiler, onları sapkın şekillerde değiştirir. Tüm kanserler DNA’mızdaki hasar veya genetik mutasyonların bir sonucudur. Zayıflatıcı hastalık sınıfı, toksik hücreler acımasızca asılsız tümörlere dönüştükçe işgalci bir ordu gibi bir bedene yayılır.

Bazı kanser vakaları bizim kontrolümüz dışındadır, bir nesilden diğerine geçen genetik kusurlar ve yatkınlıklar tarafından belirlenir veya yaşamlarımız boyunca geçirdiğimiz genetik değişikliklerden kaynaklanır. Ama aynı zamanda bazı maddelerde nefes almanın, belirli şeyleri yemenin ve hatta bazı plastik türlerinin kullanılmasının bazı ölümcül kanserler geliştirme riskini artırdığını da biliyoruz.

Kanser Çeşitleri

Meme kanseri, cilt kanseri, prostat kanseri, ağız kanseri, gırtlak kanseri, mesane kanseri, akciğer kanseri, testis kanseri, rahim kanseri, idrar yolu kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak kanseri bazı sık görülen kanser çeşitlerindendir. Ölüm oranı en yüksek kanser türleri ise akciğer kanseri ve kolon kanseridir.

Kanser semptomları ve mortalite oranları oldukça değişkendir. Tüm kanserler ölümcül değildir ve bazı durumlarda kanser daha çok kronik bir zayıflatıcı hastalık gibi sonuçlanır ve sonuçta hastaların sonunda başka bir durumdan ölmesi sağlanır. Kanser nedir sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kanser Ne Demektir?

Kanser, vücutta bulunan belli bir hücrenin belli bir dokunun veya belli bir organın içerisinde oluşan ve yayılma riski bulunan kötü huylu urlara verilen isimdir.

Kanserin Tedavisi Var mıdır?

Kanserin tedavisi günümüzde hala kesin olarak bulunamamıştır. Kanser tedavi edilebilse de tekrar nüks edebilmekte ve kendini yenileyebilmektedir.

Kanser Ölümcül Bir Hastalık mı?

Kanser hastalığı ölümcül bir hastalıktır. Ancak hastalığın erken teşhiş edilmesi çok önemlidir. Erken teşhiş bu konuda hayat kurtarabilir ve hastalığa yeniden yakalanma riskini azaltır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir