Kara Delik Nedir?

Kara Delik Nedir?

Kara delik nedir sorusu bilim dünyası tarafından sürekli cevaplanan bir sorudur. NASA’nın kara delik görüntüsünü yayınladıktan sonra kara delik aslında bir merak konusunu haline geldi. Uzayda olan ve gizemini hala koruyan bu kara delikler hakkında merak edilenleri sizler için derliyoruz.

Uzayın en bilinmez ve en merak edilen noktaların başında kara delik gelmektedir. Kara delik, aslında çok güçlü olan bir kozmik cisimdir. Bu kozmik cisim, çevresindeki maddelerin kendisinden kaçmasına izin vermeyerek, belirli yakınlıklardaki cisimleri içerisine çekmektedir. Bu nesnelere neden kara delik dendiğinin en temel sebebi, hiçbir şekilde ışık yaymamasından kaynaklanmaktadır. Filmlerden de hepimiz aslında kara deliklere aşinayız. Ancak kara delikler, üç boyutlu oldukları düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar, kara deliklerin üç boyutlu olmadıklarını aslında hiç hacmi olmadıklarını ortaya koymaktadır.

Kara delik görüntüsü NASA tarafından yayınlandığından beri, internet üzerinde kara delikler hakkında pek çok araştırma yapılmaktadır. (Vikipedi)

kara delik nedir

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara delik nedir kısaca bahsettikten sonra bu deliklerin nasıl oluştuklarına değinmemiz gerekiyor.

Kara deliklerin oluşumu aslında yıldızların ölmesi yani patlaması sonrasında oluşmaktadır. Evrende bir yıldızın patladığını düşünün. Bu patlama sebebiyle, yıldızın içerisindeki çekirdekte kendi içerisine çökecektir. Çöktüğü için ve fonksiyonunu kaybettiği için artık hiçbir madde ile bağ kuramayacaktır. Kuramadığı için de çevresindeki gazlardan ve patlamadan kaynaklı tozlardan dolayı sıkışmış bir ortamda bulunacaktır. Artık şok dalgalar sebebi ile oluşan bu kara delik, çevresindeki yeni yıldızların oluşması için evrende yayılmaya başlayacaktır. Aslında şunu ifade edebiliriz: bir kara deliğin oluşması için yıldızların patlaması gerekiyor. Ancak kara delik oluştuktan sonra çevresinde yıldızların oluşması için toz bulutları yayılmaya başlar. Aslında bunun bir kısır döngü olduğunu söyleyebiliriz. Kara delik nasıl oluşur sorusuna genel olarak bu şekilde ifade edebiliriz.

Kara Delikler Hakkında

Yayımlanan kara delik fotoğrafı sonrasında, aslında kara deliklerin özellikleri de merak edilmeye başlanmaktadır. Kara delikler hakkında mutlaka bilinmesi gereken özellikler şunlardır:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Bir kara deliğin gözükmesi imkânsızdır. Bunun sebebi, bu kara deliklerin görülemeyecek kadar siyah olmasıdır. Aynı zamanda inanılmaz derece bir çekim gücünün olmasıdır. Kara deliğin yakınında olan bir ışık bile bu kara delikten kaçamaz.
  • Yaşadığımız Samanyolu’nun içerisinde en az 1 kara delik bulunmaktadır. Bu da dünyanın bu kara deliğe sürüklenip sürüklenmeyeceği sorusunu akıllara getirmektedir. Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre henüz kara delik ile ilgili bir tehlike bulunmuyor.
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kara deliklerin oluşması için yıldızların ölmesi yani patlaması gerekiyor. Yıldızların çökmesiyle meydana gelen bu olaylar, kara deliklerin oluşmasına sebebiyet vermektedir.
  • Kara deliklerin çevresinde ilginç olaylar olabilmektedir. Bu durum Einstein’in Görecelik Teorisi’ne göre ifade edilmektedir.
  • Kara deliklerin varlığı ilk olarak 1960’lı yıllarda kanıtlanmıştır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Kara Delik Ne Demektir?

Kara delik uzay bilimi terimlerinden biridir. Temel anlamda uzayda bulunan ve hemen hemen her şeyi çekme gücüne sahip, ışığın dahi kaçamadığı çok çok güçlü bir çekim gücüne sahip olan gök cisimlerdir. Işığı geçirmedikleri ve ışık yaymadıkları için bu ismi almışlardır.

Kara Delikleri İlk Kim Keşfetmiştir?

Kara Delikler ilk olarak Einstein tarafından tanımlanmıştır. Einstein kara deliklerin ışık yaymadığını keşfetmiş ve bu nedenle gök cisimlerine bu isimleri vermiştir.

Kara Deliklerin Varlığı Nasıl Bilinmektedir?

Kara deliklerin özellikleri itibari ile görülmeleri mümkün değildir. Ancak etrafında bulunan yıldızlara ve gök cisimlerine uygulanan çekim kuvveti neticesinde fark edilebilmektedirler. Bu nedenle kara deliklerin varlığı, etrafında ki yıldızlar ve cisimler sayesinde anlaşılmaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir