Karabaş Otu Faydaları

Karabaş Otu Faydaları

Karabaş otu faydaları nelerdir? Genellikle çayırlarda ortaya çıkan ve mor renkli çiçeklere sahip olan karabaş otu, yeşil renklidir. Kendiliğinden dahi yetişebilirken sıcak iklime sahip bölgelerde görmek mümkündür. Mayıs ayı sonralarında çiçek açarken haziranda toplanarak kurutulmaya başlanır. Saklama kapları içerisinde ya da poşetlerde yıl boyunca korunur. Peki, karabaş otu faydaları nelerdir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Karabaş Otu Ne İşe Yarar?

  • Antioksidan özelliğe sahip bitkilerden olup vücut direnci açısından da değerlidir.
  • Geraniol maddesiyle kanserli hücrelerin ortaya çıkmasına büyük oranda engel olur ve var olan tümörlerin azaltılmasında etkendir.
  • Kan damarlarının genişlemesini mümkün kılıp kan dolaşımını düzenli hale getirir.
  • Sineol maddesiyle sakinleştirici görevi görür, kişinin rahat etmesini sağlar.
  • Mide ve bağırsak merkezli spazm durumlarında rahatlama sağlar.
  • Nikotin ihtiyacını karşılamasından ötürü sigara kullanımını bırakmak isteyenler tarafından tercih edilir.
  • Antioksidan yapılı olup enfeksiyonların çok daha kolay geçirilmesinde rol oynar.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının tamamı için kullanılabilir.
  • Vücut için enerji deposu olurken çok daha aktif olunmasını sağlayan karabaş otu faydaları arasında uykusuzluk sorunlarını gidermesi de vardır. (Vikipedi)
karabaş otu faydaları

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Oldukça değerli karabaş otu nasıl kullanılır sorusu da farklı şekillerde yanıtlanabilir. Sabun ya da parfümlerin içerisinde de vardır. Ağrı dindirme görevi görürken karabaş otu yağı elde edilerek masaj yoluyla sürünebilir. Özellikle ağrıların olduğu bölgelere uygulanmasıyla hızlı şekilde tesiri görülecektir. Bunun haricinde karabaş otu çayı yapılarak da tüketilebilen bir bitkidir. 6-7 yaprak çay yapımında yeterli olurken kurutulmuş karabaş otu 5 dakika içinde demlenir. Tazesinin alınması halinde ise demleme süresi 7 dakikaya kadar çıkacaktır. Suyun içinde kaynatıldıktan sonra afiyetle içilebilir. Hem kalp-damar hem de sindirim sistemleriyle iyi gelirken vücuttaki tüm enfeksiyonel rahatsızlıklara karşı da güç olacaktır. Var olan karabaş otu faydaları için reçel olarak yapılması da söz konusudur. Mor renkli çiçekli kısımlarının 15 dakika kaynatılması sonrasında reçel olarak kullanımı olur. Burada karabaş otu nasıl tüketilir sorusu önem kazanmaktadır. Mutlak surette her derde deva olabilmesi açısından değerli olmasına karşın düzenli şekilde en fazla 15 gün tüketilmelidir. Çayı, suyu ya da reçeli daha fazla tüketilirse bazı yan etkilerin görülme olasılığı yüksektir. 15 günün sonrasında bir haftalık ara verildikten sonra kullanmaya devam edilebilir.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Gerek tazesinden gerek kurutulmuş olan karabaş otu çay olarak da tüketilmeye son derece uygundur. 5-6 dakikalık demleme işleminin ardından günde bir ya da iki fincan olacak şekilde içilmektedir. Toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olurken vücut içi ağrıların geçirilmesinde de karabaş otu çayı etkilidir.

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Vücut içi toksinlerin atılması, kan damarlarının temizlenmesi ve bağırsak düzenleyici görevlerine sahip karabaş otu faydaları çoktur. Stres ve kaygı seviyelerini azaltması, sigara bağımlılık durumuna iyi gelmesinden ötürü de kullanımı fazladır. Ayrıca mide çerçevesinde yaşanan ağrılı durumları da geçirir. Enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesinde karabaş otu faydası vardır.

Karabaş Otu Zararları Nelerdir?

Çok aşırı tüketim durumlarında karabaş otu zararları görülebilir. Mide bulantısı ilk belirti olurken terleme ve buna ilave baş dönme hali de yan etkilerindedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerine asla kullanılmaması gerekli olan karabaş otu, mutlak surete doktor tavsiyesiyle de alınmalıdır. Bazı ilaç kullanımlarında ise asla izin verilmemektedir.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Karabaş Otu Nedir?

Lavanta ailesine mensup olan bir bitkidir. Ülkemizde yalancı lavanta olarak da bilinmektedir. Ülkemizde Batı Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Dünya üzerinde ise yoğun olarak Orta Avrupa da yetiştirilmektedir.

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Kalp hastalıkları açısından çok faydalıdır. Damar açıcı özelliği bulunur. Kanser hastalığı ile savaşabilir. Tümörlerin büyümesini yavaşlatabilir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Karabaş Otu Nerelerden Temin Edilebilir?

Karabaş otu ülkemizde genellikle Aktarlarda satılmaktadır. Aktarlardan paketler halinde satın alınabilir. Marketler de bulunması ise çok zordur.

Aktar Nedir?

Aktar çok sayıda bitkisel ürün ve baharat satışlarını gerçekleştirmekte olan, özel karışımlar ve kürler sağlayan bir markettir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Çok Kullanılan Video Düzenleme Programları

Karabaş Otu Nasıl Tüketilmelidir?

Karabaş otu tüketimi genellikle demleme ile elde edilecek içecek şeklinde yapılmaktadır. Sıcak olarak tüketilmesi vücuda fayda sağlar.

Karabaş Otu Nasıl Demlenmelidir?

Karabaş otun demlemek için en fazla 10-12 dakikalık bir aralık tercih edilmektedir. Daha fazla süreler faydasının azalmasına neden olur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir