Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları

Karanfilin faydaları hakkında merak ettiğniz tüm detaylar bu blogda. Birçok farklı şekillerde tüketilebilen karanfil, gerek rahatlatıcı kokusu gerek stresten uzak tutan yönüyle hemen herkes tarafından kullanılabilmektedir. Antioksidan etkiye sahip olurken popüler bitkiler arasındaki karanfilin kurutularak kullanımı vardır. Hızlı bir şekilde su içerisinde kaynatılarak tüketilebilir ve birçok hastalığın yok edilmesinde baş rolü oynar. Peki, karanfil nasıl kullanılır?

Karanfil Nasıl Kullanılır?

Farklı minerallere sahip olan besleyici bitkilerden karanfilin faydaları oldukça fazladır. Bununla birlikte hemen pratik şekilde hazırlayarak tüketilebilir. Öncelikli olarak kaynamış su bir bardağa alınır. 8 ile 10 adet arasında karanfil eklenebilir. Demleme işlemi bittikten sonra sade bir şekilde içilebilir. İstenmesi durumunda ise içerisine tarçın ilavesi yapılabilir. Bu şekilde günde birkaç bardak içilebilirken oldukça yoğun olacaktır. Bunun dışında akşam saatlerinde içtiğiniz siyah çayın içerisinde 5 tane karanfil atarak da faydasını görebilirsiniz. Ayrıca kaynama durumu olmadan doğrudan çiğneyerek de karanfil tüketilebilir.

karanfilin faydaları

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

  • Stres ve kaygıyla başa çıkma adına karanfil ilk tercihler arasındadır.
  • Hafızayı güçlendirici yönüyle de öğrencilik dönemlerinde tercih edilebilir.
  • Dikkat dağınıklığı ya da eksikliği problemine sahip kişilerde kullanabilir.
  • Hemen her fiziksel ağrının geçirilmesinde kullanılabilecek bitkilerin başında gelir.
  • Kişinin çok daha enerjik olmasını sağlarken yorucu etkilerden arınmasını da mümkün hale getirir.
  • Sindirim sistemi özelinde ortaya çıkan tüm olumsuzlukları giderilir, mideyi rahatlatır. (Vikipedi)

Karanfil Faydaları Nelerdir?

Antioksidan olmasından ötürü karanfilin faydaları deyince stres, kaygı ve zorlukların üstesinden gelme gelir. Kişinin çok daha sağlıklı, sakin, bilinçli, enerjik ve dikkatli olmasına katkı sunar. Omega 3 yağ bakımından zengin olmasıyla hafızayı güçlendirici etkisi oldukça fazladır. Ezber durumlarına dair kolaylaştırıcı etkisi vardır. Ayrıca zihin açıklığı vermesi de önemlidir. Sinüzit ya da devam eden tüm baş ağrılarının geçirilmesi amacıyla da karanfil yağı kullanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Saçların diplerine nüfuz etmesiyle canlılık kazandırması ve çok daha parlak olmasını mümkün kılan karanfilin saça faydaları çoktur. Aktarlardan alınacak karanfil yağın şampuan ile karıştırılması sonucunda kullanımı olmaktadır. İyi bir durulama sonrasında etkisi birkaç kullanımın ardından görülecektir. Saçlar çok daha kuvvetli hale gelirken var olan yıpranmalardan dolayı dökülmelerde azalır. Bununla birlikte karanfil yağı birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Lifli yapıya sahip olan karanfil, K Vitamini bakımından da en iyi besleyicilerdendir. Bundan dolayı mide bulantılarının hemen geçirilmesinde söz sahibidir. Mideye dair tüm problemlerde ağza birkaç tane atılmasıyla etkisi görülecektir. Midede rahatlama sağladığı gibi çürüklerden dolayı oluşan ağrıları da hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır.

Karanfil Zararları Nelerdir?

Genel anlamda karanfil zararları ya da yan etkileri çok büyük risk içermez. Halihazırda kullanımlarıyla birden fazla faydaya aynı anda sahip olunması mümkündür. Ancak kullanılacak kişinin alerjik halinin bulunması veya kullandığı ilaçlardan ötürü yan etkileri olabilir. Bununla birlikte hamilelik dönemlerinde çok aşırı bir şekilde karanfil çayı içilmemesi de önerilir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karanfil Nedir?

Karanfil genellikle baharat olarak tüketilmekte olan ve yağ olarak da tüketilebilen bir bitki çeşididir. Ana vatanı Endonezyadır. Baharat formunda üreticilere sunulmaktadır.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil genellikle diş ağrılarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Baş ağrılarına iyi geldiği bilinir. Ayrıca içerdiği aroma ile ağız kokusuna birebirdir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Karanfil Nerelerden Temin Edilebilir?

Karanfil, genellikle aktarlarda küçük paketler halinde satılmaktadır. Ayrıca karanfil yağı olarakda satılmaktadır. Büyük marketlerde de tüketicilere sunulmaktadır. Ayrıca kozmetik mağazalarında da bulunabilir.

Karanfil Çayı İçilir mi?

Karanfil çayları, vücut direncini arttırmak ve dengeyi sağlamak için çok önemli bir bitki çayıdır. Gönül rahatlığı ile içilebilir.

Karanfil Çayı Nasıl Demlenir?

Karanfil çayı yaklaşık olarak 10 dakika sıcak su da bekletilerek demlenmelidir. Daha fazla bekletilmesi tadının acımasına neden olabilir.

Doğadan Karanfil Toplanabilir mi?

Doğada kendi başına yetişmiş bitkileri toplarken bilgili olmak esastır. Karanfil toplamak herhangi bir sakıncalı duruma yol açmaz ancak tüketirken dikkat etmek gerekir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir