Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır?

Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır?

Pandemi döneminde sıklıkla kullanılan Karekod (QR Kod) nedir? Müzelerde, cafelerde ya da sanal platformlar gibi pek çok alanda farklı desen içeriklerini barındıran barkodları çevrenizde sıklıkla görmüşsünüzdür. Her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlayan bu kodlar hayatımızın her alanında, bugün olduğundan gelecekte yerini daha fazla alacaktır. Bu yazımızda da önemli bir konumda bulunan karekodlar hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

O halde karekodun ne olduğu ile başlayalım. Karekod (QR Kod) nedir, içeriğinde birçok veriyi barındıran “Hızlı Yanıt” anlamına gelen barkodlardır. Karekod kelimesi ilk defa Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod Uygulama Kılavuzu’nda yer almıştır. Türkiye’de ilk defa ilaç ambalajlarında kullanılmış olup, akabinde kullanım alanları çeşitlenmiştir.

karekod nedir

Karekod (QR Kod) Versiyonları

Karekodlar günümüzde farklı birçok amaç için kullanılmaktadır. Bu kullanım amaçları içerisinde karekodların farklı versiyonları mevcuttur. Versiyonların değişkenliğini etkileyen faktör; verilerin saklanış biçimidir. Versiyonları şunlardır;

Sayısal Mod: Karekod içerisindeki 0-9 aradasında yer alan ondalık sayılar içindir. 7.089 karaktere kadar kullanılan mod, en iyi depolama modu olarak bilinmektedir.

Alfasayısal Mod: 0-9’a kadar olan ondalık sayılar, A’dan Z’te kadar olan büyük harfler ve $,%,*,-,/ gibi semboller ve boşluklar içindir. 4.296 karaktere kadar kullanılabilen bir moddur.

Bayt Modu: ISO-8859-1 karakter kümesinde yer alan karakterler içindir. 2.953 karakterin saklanmasına izin veren bir moddur.

Kanji Modu: Shift JIS karakter kümesinde yer alan karakterler (Japonca karakterler) içindir. Depolamaya uygun 1.817 karaktere kadar izin verebilen bir moddur.

Karekod ve Barkod Farkı Nedir?

Karekodlar, barkodların geliştirilmiş versiyonları olarak hayatımızda yerlerini almaktadır. Barkodların iyileştirilmiş hali olarak da düşünülebilir.

 • Standart barkodların okuma yönü yukarıdan aşağıya istikametle olup, tek yönlüdür. Ancak QR kodlar yukarıdan aşağıya ve sağdan sola olmak üzere çift yönlü bir şekilde okunabilmektedir.
 • Barkodların içeriğinde az miktarda veri depolanırken, QR kodlarda depolanabilecek veri miktarı çok daha fazladır. 7.000 ondalık sayı ve Japonca karakterleri tutabilmektedir.
 • QR kodlar, barkodlara oranla daha hızlı bir şekilde okunabilmektedir.

Karekod (QR Kod) Nasıl Çalışır?

Karekod (QR kod) modelleri, saklanan verileri ortaya çıkarmak için yorumlanabilen ikili kodları temsil etmektedir. Herhangi bir QR okuyucu (akıllı telefon), kodun dışında yer alan üç büyük kareye göre kodu tanımlayabilmektedir. Okuyucu, her şeyi gridlere (kare) bölerek QR kodunu analiz eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Karekod (QR Kod) Avantajları

QR kodunun temel mantalitesi bir barkodun geliştirilmek istenilmesinin üzerinden ilerlemiş ve insanlığa birçok avantaj sağlanarak her alan kullanıma açılmıştır. Barkoda kıyasla;

 • Daha fazla bilgi içerir: Standart bir barkod sayısal kod biçimine tek bir bilgi kümesi içerirken, QR kod birçok farklı karakteri bünyesinde barındırmaktadır.
 • Hata olasılığı minimal: Barkodun yanlış ürünleri bulması sıklıkla rastlanan bir durumken, QR kodun daha yüksek bilgi tutma kapasitesi mevcut arızalara karşı önlem oluşturmaktadır.
 • Okunması kolay: Barkodların okunması için özel olarak geliştirilmiş cihazlar mevcutken, QR kodu herkes akıllı telefonları ve dijital kameraları üzerinden okuyabilmektedir.
 • Yazdırması kolay: QR kodda, barkod gibi yazılması için yalnızca siyah baskı gerektirmektedir. Fakat sadece bununla sınırlı değildir. Herhangi bir renk ya da birden fazla renkte kullanılabilmektedir.
 • Daha güvenli: Ekstra güvenlik korumlarına sahip olan QR kodun bilgilerini şifreleyebilmek mümkündür. 
karekod nasıl çalışır

Farklı QR Kod Türleri Nelerdir?

Günümüzde bir QR kullanım stili vardır. En yaygın kullanılanları ise şunlardır:

 1. QR kod: 90’larda Denso Wave tarafından oluşturulan orijinal bir sürümdür. Sol alt, sol üst ve sağ üst köşelerdeki üç kare sayesinde okuyucu, kodu tanımlanabilmektedir.
 2. Aztek kod: Welch Allyn tarafından geliştilmiş, kodun tam ortasında bir tanımlama karesi bulunmaktadır.
 3. MaxiCode: ABD’nin posta servisleri tarafından kullanılan bir QR koddur. Temel prensipte Aztek koduna benzemektedir. Fakat kodun desenleri bal peteğini andırmaktadır.
 4. PDF417: Standart QR koddan 3 yıl öncesine dayanmakta olup, 1991 yılında Symbol Techologies tarafından geliştirilen bir QR kod türüdür. Barkod ile QR kodun karışımını andıran kod, QR kodun prototipi olarak değerlendirilebilir.
 5. Semaco: Semaco şirketi tarafından geliştirilen kodun, standart bir QR koddan tek farkı, tanımlama karelerinin bulunmamasıdır. Ayrıca sitemiz üzerinden yakın cihaz iletişimi hakkında bilgiler verdiğimiz NFC yazısını inceleyebilirsiniz.
Karekod nedir?

Karekod QR, hızlı yanıt anlamında gelen ve yüksek oranda veri depolama kapasitesine sahip barkodlardır.

Karekod ve barkodun farkı nedir?

Barkodlar tek yönlü okunurken, karekodlar çift yönlü olarak okunmaktadır. Bu durum karekodların daha hızlı okunabilmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak karekodlar standart barkodlara göre çok daha fazla veri depolayabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Framework Nedir?

Karekod türleri nelerdir?

QR kod en çok bilineni olmak üzere; Aztek kod, Maxicode, PDF417 ve Semaco kod türleri en yaygın kullanılanlarıdır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 42 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir